16 Mayıs 2008 Cuma

Beşiktaş Cola Turka - Türk Telekom (Yarı Final Serisi Analizi)

(0-1)

Ligdeki Maçlar
Türk Telekom: 93 - Beşiktaş Cola Turka: 86
Beşiktaş Cola Turka: 65 - Türk Telekom: 86

Maç Programı
16 Mayıs Cuma @ Akatlar
19 Mayıs Pazartesi @ Ankara Atatürk
21 Mayıs Çarşamba @ Ankara Atatürk
24 Mayıs Cumartesi @ Akatlar (Gerekirse)

***

Ligi lider olarak tamamlayan Beşiktaş Cola Turka'nın korktuğu başına geldi ve yarı finaldeki rakipleri Türk Telekom oldu. Sezon içerisinde oynanan her iki maçı da Türk Telekom kazandığından dolayı seriye de 1-0 önde başlayacak. Ve öyle de bir avantaj var ki ellerinde, sahalarında oynayacakları 2 maçı kazandıkları takdirde finale çıkacaklar.

Beşiktaş Cola Turka çeyrek finalde Banvit'i 3 zorlu geçen mücadelenin ardından 3-1 ile eledi. Ancak oyun olarak tatmin etti mi derseniz? Beni etmedi derim ben. Banvit hedefe ulaşmış olmanın da verdiği rahatlıkla epey iyi oynadı. Akatlar'daki maçta dahi maçı alabilecek raddeye getirmişlerdi oyunu. Ama olmadı. Bu seride göze çarpanlar Beşiktaş Cola Turka'da guard bölgesinde Ergin Ataman'ın hala kararsız olduğu (Chase mi, Dalmau mu?), Apodaca'nın yerlerde sürünen oyunu oldu. Takımda her zaman ön planda olan maddi problemlerin her an patlak verebilme ihtimali de bir diğer dezavantaj onların önündeki.

Türk Telekom ise ancak bu kadar moralli bir şekilde bitirebilirdi Galatasaray Cafe Crown serisini. Her 3 maçı da kaybedebilirlerdi, ama onlar kazandılar. Maçların hepsi oyun içinde gitti geldi, hatta bir son maç var ki akıllara zarar. Ve onlar bu seriden 3-0 ile çıktılar. Süpürülmüş olarak evde oturabilecekken, her 3 maçın da son 3 dakikalarını muazzam oynayarak rakiplerini tatile çıkardılar. Bir üst tur moralinin yanına Beşiktaş Cola Turka ile eşleşmiş olmak ve seriye önde başlamayı da koyarsanız, moral motivasyon olarak ne derece üst noktada olduklarını rahatça kavrayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Gelelim bu seriye. Bu serinin anahtar eşleşmesi belli. Sinan Güler & El-Amin. Beşiktaş Cola Turka'da El-Amin'i durdurabilecek bir kısa yok Sinan'dan başka. Ne Dalmau, ne Chase, ne de Apodaca ona karşı savunmada diş geçiremezler. Bu işi yapabilecek tek kişi Sinan. Onun seri içindeki defansif performansı olaya yön verecek. Telekom'da genelde El-Amin'in maç içinde sürekli diri kalması, hatta maç sonlarında sazı eline alabilecek kadar fiziki yeterlilikte olması için topları Tutku getiriyor. El-Amin 2 numarada biraz daha az efor sarfederek oynuyor. Bu da oyuna daha çok etki etmesine neden oluyor.

Takımların savunma düzeylerine bakacak olursak, zaten Telekom'un burada zayıf karnının savunması olduğu hemen göze çarpıyor. Beşiktaş ise yeri geldiğinde kora kor savunma yapabilen bir ekip. Maçlar hızlı mı geçecek, yoksa Beşiktaş Cola Turka kendi oyununa uydurabilecek mi Telekom'u, bu da çok önemli.

Oyunun bir diğer belirleyici noktası da dış şüt yüzdesi olacak. Beşiktaş Cola Turka özellikle ligin son maçlarında ve Banvit serisinde feci derecede üçlük yemeye başladı. Bilmem dikkat ettiniz mi? İnanılmaz derecede dış şut savunması zaafiyeti belirdi siyah-beyazlılarda. Buna bir çare bulamazlarsa Galatasaray Cafe Crown serisinde coşan Barış Özcan, Bekir Yarangüme, Haluk Yıldırım, El-Amin, Tutku gibi isimler cezayı çok acımasızca keserler, şimdiden söylemesi. Beşiktaş Cola Turka'da Shumpert büyük bir silah ama baktığınız zaman ona eşlik edecek bir tek Apodaca var. Ve onun da son maçlardaki performansı ortada.

En keskin mücadelenin yaşanacağı bölüm ise boyalı alan olacak. Kaya-Nicevic-Drobnjak ile daha oturaklı daha sete set için yaratılmış bir rortasyona karşılık, Williams-Dudley-Lang gibi koş baba koşalım, koştukça coşalım mantığı güden bir rotasyon var. Ribaund hakimiyeti sanmıyorum ki kurablsin bir taraf diğer tarafa karşı. Burada denk bir mücadele yaşanacak ve küçük detaylar belki de farkı yaratacaktır.

Seri ile ilgili sözlerimizi burada noktalarken, moral ve önde olma avantajlarıyla Telekom'un bir adım daha önde olduğunu söyleyebilirim. Beşiktaş Cola Turka'nın bana göre düşmeye başlayan performansı onlar için bir tehlike. Bu seride mutlaka vites arttırmaları lazım. Yoksa an itibariyle performanslara bakacak olursak, Telekom bu seriyi alır demek hiç de mantıksız olmaz. İlk maç çok önemli. Beşiktaş ne pahasına olursa olsun o ilk maçı almalı. Yoksa seri daha bugünden biter.

***

Finale Kim Çıkar?
Beşiktaş Cola Turka (%40) - Türk Telekom (%60)

Henüz Yorum Yapılmamış