16 Mayıs 2008 Cuma

Efes Pilsen - Fenerbahçe Ülker (Yarı Final Serisi Analizi)

(0-1)

Ligdeki Maçlar
Efes Pilsen: 72 - Fenerbahçe Ülker: 75
Fenerbahçe Ülker: 78 - Efes Pilsen: 70

Maç Programı
17 Mayıs Cumartesi @ Abdi İpekçi
20 Mayıs Salı @ Abdi İpekçi
22 Mayıs Perşembe @ Abdi İpekçi
25 Mayıs Pazar @ Abdi İpekçi (Gerekirse)

***

Burada da Fenerbahçe Ülker'in istediği, düşündüğü, planladığı gibi gitti işler. Ligde liderlik trenini kaçırdığını anlayan Fenerbahçe Ülker, gardını Efes'e göre aldı ve böylece final yolunda belki de 4 takım arasından en zararsızını rakip etti kendine. Neden en zararsız derken? Hem kendi sahanda oynayacaksın bütün maçları, hem bütün maçlarda seyirci avantajı sende olacak, hem de seriye 1-0 önde başlayacaksın. E bundan iyisi de Şam'da kayısı olur heralde. Kağıt üstünde işler böyle ama bakalım planların bundan sonrası da gerçekleşebilecek mi?

Efes Pilsen'de işler gerçekten karışık. Bakmayın siz Pınar Karşıyaka serisinde 3-1'le geçmiş olmalarına. Herkeste bir pamuk ipliğine bağlı olma hissi var. Yaşanan onca erozyonun ardından kör topal da olsa yola devam etmeye çalışıyorlar. Tuncay Özilhan'ın KSK serisinin ilk maçının kaybedilmesinden sonra, hafif tehdit içeren uyarısı ve TV'den izleyemesek de kulağımıza gelen hakem hataları onları bir üst tura attı. Ama işler gerçekten yolunda gitmiyor. İlk maçta alacakları bir yenilgi, sezonun oracıkta bitmiş olması anlamına gelir ki, zaten bir sonraki sene Efes Pilsen ne olacak sorusunun cevabı da hala net değil. KSK serisini takım adına kazancı Serkan Erdoğan oldu. Bu yılın neredeyse tamamını sakat geçirmiş bir Serkan Erdoğan'ın bir comeback yapıp takımının son maçlarında hep en skorer oyuncusu olması önemli bir ayrıntı.

Fenerbahçe Ülker zor bir seriden geldi. Antalya BŞB gibi dişli bir takıma Solomon olmadan tam 3 maç kazandılar. Oynanan 4 maçın 1'inde Mrsic, 1'inde Ömer Aşık & Ömer Onan ikilisi de yoktu. Kinsey gittikçe takıma ısınmaya başladı. Mrsic tıpkı geçen yıl olduğu gibi Play-Off'larda vitesi arttırdı. Mirsad formunu buldu (sakatlıktan yeni çıktığı zamanlarda verimsiz oldukça çok kişi oynamasın, hazır değil diyordu ama her zaman dediğim gibi onun Play-Off'larda form tutmuş durumda olması şampiyonluk için çok ama çok önemliydi). Ve en önemlisi Tanjevic, özellikle son maçta takımın doğru beşini (ya da o maçın doğru beşini diyelim) ilk kez bu derece uzun süreler boyunca sahada tuttu. Bunlar hep takım adına olumlu gelişmeler.

Serinin kırılma noktası elbette Solomon faktörü. İsterse yine tek başına 2 maç alıp, takımını finale taşıyabilir. Zor bir durum yaşadı ama geçen hafta kafasını toplayıp İstanbul'a geldi. Antalya maçlarında riske edilmedi, güç toplaması sağlandı. Ve Efes serisinde takımının en büyük kozu olacak. Bakıyoruz Efes'e. Onu durdurabilecek tek isim Mustafa Abi. Eğer o bir mucize savunma yapmazsa Penn, Ender, Serkan, Spencer gibi aklı oyunun ofansif yönünde olan isimlerle savunma ritmini bulmaları epey zor.

Fenerbahçe Ülker'de ise Ömer Onan gibi bir savunma silahı var. Hatta Kinsey'nin son maçklardaki savunması da gözden kaçmamalı. Epey top çaldı, elleri kolları sürekli hareket halinde. Ömer Onan geçen yıl Nicholas'a yaptığını bu seride de Serkan Erdoğan'a yapabilirse, işler çok daha kolay hale gelecektir Fenerbahçe Ülker adına. Efes Pilsen'de ise Spencer'ın arada bir parlayan yüzdeli atışlarının bu seride artık bir standarta oturması lazım. Keza Penn, Gregory ve Mustafa Abi'den de skor anlamında destek görmeleri onlar için fazlasıyla önemli.

Boyalı alanda ise yine Fenerbahçe Ülker avantajlı gibi duruyor. Efes Pilsen'de şu anda Kerem Gönlüm ve Ermal Kuqo iyi durumdalar. Zaten bu tip kriz durumlarında en soğukkanlı iki isim olarak (hatta Mustafa Abi'yi de katabiliriz) dikkat çekerler hep. Aynı şekilde Hutson da istekli. Ama Fenerbahçe Ülker'de Mirsad Türkcan, Ömer Aşık ikilisi çok formda. Semih ve Oğuz bu yıl bir türlü istenen o eşiği aşamadılar ama kötü durumda değiller. Vidmar ise etkisiz eleman. Şayet Efes orada bir faul problemine girerse yedekten getirebileceği tek ekstra isim Bradshaw. Ve onun da şu ana kadar isteneni verememiş olması bir eksi handikap.

Fenerbahçe Ülker son 8 maçtır Efes'i yeniyor. Bu inanılmaz bir güven yaratmış durumda takım ve oyuncular üzerinde. Efes Pilsen'de ise aynı paralellikte bir stres hakim. Hatta öyle ki, normal sezonun ikinci maçında onca eksiğe rağmen, Efes açık ara favori dendiği ortamda yine çıkıp maçı almıştı sarı lacivertliler. Kuşkusuz yine serinin favorisi durumundalar. Tüm maçlar Abdi İpekçi'de, tüm maçlar F.Bahçe seyircisine açık, seride 1-0 öndesin. Yazdık ya yazının en başında. Bundan iyisi Şam'da kayısı. Bence Fenerbahçe Ülker finale çok daha yakın rakibinden.

***

Finale Kim Çıkar?
Efes Pilsen (%30) - Fenerbahçe Ülker (%70)

Henüz Yorum Yapılmamış