30 Ağustos 2008 Cumartesi

Murat Özyer Röportajı

GSBasket sitesi, Murat Özyer ile keyifli bir röportaj gerçekleştirmiş. Ben röportajdan aldığım notları paylaşayım istedim. Dileyenler röportajın tamamını www.gsbasket.org sitesinde bulabilirler.

- Geçen hafta İtalyan basınında çıkan Chalmers & G.Saray flörtü doğru değilmiş. Kesinlikle ilgilenilmiyormuş. Hatta bu tip yalan haberlerden ve anlaşmazlıklardan o kadar rahatsız olmuşlar ki yeni sezonda her pazartesi GSTV'de program yapıp, takımla ilgili en son ve en doğru haberleri vereceklermiş.

- Bu yılki temel amaç, uzunlarını dışarıya çıkartıp şut attıran, kısalarını ise alçak posta yollayabilen bir takım olmakmış. Bu bağlamda Gurovic'i hem 3 hem de 4 numarada kullanmayı düşünüyorlarmış.

- Graves'in defansif yönü çok kuvvetli olduğu gibi, rakip potaa gidebilme kabiliyeti de çok fazlaymış. Bu sayede çok faul aldıracakmış. Ayrıca fast-breaklerde de pozisyonları en fazla smaçla bitiren isim Graves olacakmış. Hem 1 hem 2 olarak oynayabilmesi de bir diğer artısıymış.

- Oyun kurucu pozisyonu Mayıs ayında Marques Green ile de görüşmüşler. Ama Murat Özyer'in G.Saray'da kalacağı Temmuz ayında netleştiği için Green ile irtibat kopmuş. Sonra da elden kaçmış. Euroleague tecrübesi olan isimlerle de görüşülmüş ama yüksek paralar istenmiş. Sonrasında bütçenin büyük kısmını bu pozisyona harcamaktan vazgeçmişler ve ligi bilen, takımı oynatabilecek bir guard olarak Marshall'ı almışlar. Yarın öbür gün Türk statüsünde oynayabilme ihtimali olması da önemliymiş.

- Türk statüsüne geçme olayının bir standartı olmayışından şikayetçilermiş. Baktığınız zaman Türk statüsünde oynayan yabancı isimler Damir Mrsic, Gergena Branzova ve Nevlin. Yani hepsi F.Bahçe cephesinden. Bu işin sürekli aynı takımın çıkarları için yapılmasından rahatsızlarmış. (Ufak bir taş var burada.)

- Abdi İpekçi'de hakemlerin farklı bir tutum sergilediğini söylemiş.

- Geçen yılki yabancılardan Gaines'i ofansif yönünün zayıf olması, şutunun olmaması gibi nedenlerle bırakmışlar. Hite'ı ise atletik ve iyi bir şutör olmasına rağmen, içeri drive edemediği için istememişler kadroda. Owens sürekli gündemdeymiş. Şayet Gurovic ve Milojevic'ten biri alınmasa Owens kadroda tutulacakmış. Britton Johnsen'den beklenen verim alınamadığı için gönderilmiş. Dee Brown ise gelgitleri olan bir oyuncuymuş. Ve eskiden kırdığı ayağından bir sakatlık geçirince psikolojik olarak çok etkilenmiş. Ve performansı düşmüş. Bu yüzden gönderilmiş.

Röportajın geneli oldukça kapsamlı. Ben sadece bazı önemli yerleri not aldım ve paylaştım. Siz tamamını okuyabilirsiniz yukarıda verdiğim adresten.

1 Yorum Var:

Burak dedi ki...

sanki geçen seneki takımı kendileri kurmadılar.lebron bizde olsa istikrarlı şutu yok diye onuda yollardık herhalde.hite içeri drive etmiyormuş,içeri drive edip basket yapsa basket faul yaptıramıyor diyecekler.murat özyerden çekeceğimiz var.