7 Ağustos 2008 Perşembe

Çözen Bana da Anlatsın

Ergin Ataman'ın Shumpert aşkını bilmeyen yok. Onu Efes Pilsen'de ne kadar çok görmek istediğini de biliyoruz. Ama bu aşkta anlaşılmayan bazı noktalar var. En azından benim anlamadığım.

Geçen seneden başlayalım. Preston Shumpert Beşiktaş Cola Turka ile sözleşme imzaladı. Ve senelik 350.000 $ aldı. Bu rakam az gibi görülse de Shumpert'ın kariyerinde kazandığı en yüksek rakam. Kurallar diyor ki, bu yıl Shumpert'ı başka bir TBL takımı isterse, o takım Shumpert'a yıllık ödenen tutarı (yani 350.000 $'ı) bonservis olarak Beşiktaş Cola Turka'ya ödemek zorunda. Eğer ki oyuncu Avrupa'ya gitmek isterse ise yolu açık. Hiçbir engeli yok.

Şimdi Ergin Ataman bu adamı istedikçe istiyor. Beşiktaş Cola Turka da yemin etmiş bir kere, imkanı yok bonserviste indirim mindirim yapmam diyor. E haklılar da. İndirim yapmak, ya da bonservisten feragat etmek zorunda değiller ki. Ama Ergin Ataman ısrarla Shumpert'ı içerden fethetmeye çalışıyor. Tecrübeli oyuncuya Ergin Ataman'ın önerdiği rakam ilk yıl için 1,1 milyon $, ikinci yıl için ise 900 bin $. Verdikçe veriyor coşkuyu anlayacağınız.

Gelelim işin anlaşılamayan kısmına. Bir oyuncu düşünün ki, iki yıl için 2 milyon $'ı gözden çıkarmışsınız uğruna. Siz bu adam için 350 bin $'lık cüzi bonservisi vermez misiniz? Madem bu kadar önemli bir adam, ver gitsin aga 350 bin $ daha. Haydi onu geçtik diyelim. Kendinizi Shumpert'ın yerine koyun. Bu zamana kadar yıllık kazandığınız en yüksek miktar 350 bin $ olsun. Size 2 yıl için önerilen toplam miktar da 2 milyon $ olsun. Siz bu paradan 350 bin $'lık bonservisinizi kendiniz karşılamaz mısınız? İlk yılki paradan bonservisi çıkarsanız geriye kalır 750 bin, ki azami yıllık kazancınızın iki katından fazla. Bu basit matematik işlemini yapamaz mısınız?

Ben çıkamadım işin içinden, çıkabilen beri gelsin. Hatta yorumlarıyla beni ve diğer tüm okuyucuları da aydınlatsın. Memnun olurum.

3 Yorum Yapılmış:

gkslsrt dedi ki...

shumpert iyi bir oyuncu ama ortalama yıllık 1 milyon $ alabilecek kalitede de değil bence.
ergin ataman beşiktaş'ı içeriden dağıtmaya çalışıyor desem buna gerek yok beşiktaş zaten dağılmış, başka bir nedeni varsa da orası bilemediğimiz bir şey.

Erinc Atilla dedi ki...

anilcim...

bildigim kadari ile sadece oyuncuya odenen para degil, oyuncu ile ilgili giderler (ucak masraflari-ev kiralari gibi) de talep edilebiliyor...

emin degilim ve aslinda bu konunun netlige kavusmasini cok istiyorum...yetkili birilerine belki ulasabilirsin ne dersin??

# 21 dedi ki...

oğlum belki adam Beşiktaş'ta kalmak istiyor , belki taraftarı ve camiayı çok seviyor ne biliyorsun ? :D