24 Eylül 2008 Çarşamba

Antalya BŞB: 90 - Aliağa Petkim: 88

Günün üçüncü maçında ilk günün iki mağlp ekibi karşı karşıya geldi. Hem Aliağa Petkim hem de Antalya BŞB öyle bir ilk yarı oynadılar ki, ne bir set ne bir kurgu.. Hiç bir şey yoktu. Herkes kaldırıp attı maşallah. Hele Aliağa Petkim, tamamen bireysel becerilere bıraktı geleceğini. Reese geliyor sallıyor, Bergersen sallıyor, Barış Güney dalıyor ya sallıyor ya topu kaybediyor. Fatih de pota altında bekleyip blok vurur muyum hesabı yapıyordu. Antalya BŞB'de de özellikle Bernard King koç Orhun Ene'yi zıvanadan çıkaracak kadar vurdumsuymazca şutlar sallayarak sistemin işlemesini engelliyordu. Yine de Antalya ekibi Aliağa Petkim'e göre çok daha sete sadık bir şekilde sahadaydı. Şut yüzdesi Aliağa adına daha iyi olunca ilk yarıyı onlar önde geçtiler. İkinci çeyreğin ortasında fark bir ara 12 sayı ile Aliağa lehine olsa da Antalya ekibi toparlanıp devreye eşitlikle girilmesini sağladı.

Kafa kafaya geçen bir üçüncü çeyreğin ardından, son 10 dakikalık bölümde Antalya BŞB iyi bir savunma yaparak farkı 11 sayıya çekti. Hatta öyle ki son 3 dakikaya da 72-63 önde girdiler. Ancak bu dakikadan sonra önce Mike Green'in aldığı teknik faul, sonra da Cemal'in aldığı sportmenlik dışı faullerle adeta gardı düşmüş Aliağa'yı uyandırdılar ve skorun 72-71'e kadar gelmesini sağladılar. Bu dakikadan sonra iki hücumda üstüste Douthit ile kritik sayılar bulan Antalya BŞB skoru 76-71'e getirdiyse de, son saniyelerde yapılan taktik faullerde Aliağa'nın tuzağına düşmekten kendilerini alamadılar. Ve normal süre 81-81 bitti. Uzatma dakikaları çok kısır geçti. Öyle ki son 2 dakikaya girilmişken skor 86-86 idi. Maç da son anlardaki faul atışlarıyla 90-88 bitti.

Aliağa takımı hafiften geçen yılki Pınar Karşıyaka'yı andırıyor gibi. Oyuncuların kişisel becerilerini göstermeleri üzerine kurulular biraz. Hani herkes çekiliyor Reese oynuyor. Ya da herkes bir kenara çekiliyor, Bergersen, Reha, Barış dışarıdan şanslarını deniyorlar falan. Fatih zaten aklı pek sahada değil gibi 2 gündür. Malum transfer dedikoduları kafasını karıştırmış belli (Yazacağım bu konuyu da). Ne zaman ki işin içine Davis giriyor o zaman hafiften set kokuları gelmeye başlıyor takımdan.

Antalya BŞB ise maç uzatmaya da gitse, maçı bir türlü koparamasalar da, aptalca hatalar da yapsalar daha takım gibi takımlar. Bu da zaten baştaki koçtan kaynaklı biraz. Topu çok daha iyi dağıttılar (özellikle ikinci yarı), setlere çok daha fazla sadıktılar. Geçen yıl Ricardo Marsh takımiçin çok önemli bir isimdi. Bu yıl onun yerine Melvin geldi. Onun kadar dominant bir oyuncu değil ama değişik bir stili var. Üçlük çizgisi gerisinde geziniyor sürekli. Şutu da düzgün. Onun dışında yenilerden guard Mike Green çok hareketli bir isim. Ama bugün pek iyi gününde değildi gibi. 16 sayı attı ama öyle kritik sayılar değildi. Zaten iki tanesi bomboş üçlüklerdi. Ama şutunu beğendim o pozisyonlarda. Daha iyi olacaktır muhtemelen, umutluyum. King ise takımın geçen yıl sıkıntısını çektiği Ersin'den başka kendi skorunu yaratamayan oyuncu eksikliğini fazlasıyla giderecektir. Yeter ki ilk 15 dakikada yaptığı gibi vurdumduymazca çat çut şut yollamasın. Genel olarak beğendim Antalya BŞB'yi. Hücumda yapmak istedikleri, bu isteklerini gerçekleştirebilme yüzdeleri iyiydi, umut vericiydi. Savunma konusunda biraz sıkıntı var, o da zamanla aşılacaktır. Hazırlık maçlarında sürekli kaybetmiş olmanın verdiği bir psikolojik baskı da var takımın üstünde. Bunu da atlamayalım. Neyse baya konuşmuşum, sayı dağılımını verelim hemen;

Antalya BŞB: Nedim Yücel 4, Cemal Bayraktar (1 ribaund, 1 asist), Mustafa Kemal Bitim 7, Ümit Türkoğlu (6 ribaund, 1 asist), Marcus Douthit 23 (8 ribaund), Ersin Görkem 18 (11 ribaund, 4 asist), Michael Green 16 (6 ribaund, 3 asist), Bernard King 8 (5 ribaund, 2 asist), Marcus Melvin 14 (4 ribaund, 3 asist)

Aliağa Petkim: Aubrey Reese 27 (5 ribaund, 5 asist), Charles Davis 15 (5 ribaund, 3 asist), Reha Öz 6 (3 ribaund, 1 asist), Fatih Solak 10 (15 ribuand, 3 asist), Hakan Yapar (1 asist), Roberto Bergersen 18, Barış Güney 12 (1 ribaund, 3 asist)

Henüz Yorum Yapılmamış