25 Eylül 2008 Perşembe

Banvit: 86 - B.C. Kiev: 84

Günün ikinci maçında evsahibi Banvit ve Ukrayna temsilcisi B.C. Kiev grup üçüncülüğü için kapıştılar. Maçı son saniyede Agudio'nun basketiyle Banvit kazandı. 86-84.

Maçın başında ve genel olarak ilk yarıda Banvit rahattı aslında. Özellikle ilk çeyrekte Lance Williams'ın oyunu domine etmesi ile çok rahat götürdüler olayı. Lance Williams için bir parantez açalım. Zaten KK Bosna takımı ile müthiş bir yıl geçirmiş ve takımının Partizan önünde kazandığı şampiyonlukta büyük bir pay sahibi olmuştu. Skorer bir uzun olduğu, bu işi iyi yapan bir adam olduğu, geçen yıl Uleb Cup'ın en skorer beşinci ismi olmasından da kolayca anlaşılabilir. Topu içeride aldığında rakibini sırtına alıp (genellikle kendi sağından dönerek) kendi sayısını yaratabiliyor. Ve bunu peşpeşe 4-5 hücum yapabiliyor istisnasız. İlginç bir oyuncu kesinlikle. İzlemeye değer.

Bandırma temsilcisinin öyle bir guardı var ki (Crispin); çok ama çok değişik bir oyuncu. Yani oyun kurma yetileri pek yok ama muazzam bir bileği var. Bazen çok dengesizce şutlar deniyor ve bu Selçuk Ernak'ı çıldırtıyor. Ama şutlar girdiği zaman da ondan mutlusu olmuyor. Yine de ben sanki bir takımın guard bölgesinin bu denli teslim edilebilecek bir guard olmadığı fikrindeyim. Sezon içinde size 5-6 maç kazandırabilir tek başına ama dediğim gibi tam bir play-maker değil. Hatta play-maker'dan ziyade pure-shooter. :) Ve bir diğer eksik nokta da takımda onun yedeğinin Yiğitcan ve İbrahim gibi iki genç oyuncunun olması. Geçen yıl o bölgede Derya Yannier opsiyonu vardı ama İTÜ'ye gitti Derya bu yıl. Yiğitcan ve İbrahim tecrübelenene kadar biraz sancı çekebilirler o bölgede.

Banvit farkı ilk yarıda aha da açabilirdi aslında ama buldukları boş üçlükleri değerlendiremediler. Bu noktada kesinlikle doğru hücumlar yapıp doğru adamları bulup, doğru şutlar denediler ama bunları deneyen kişi genellikle Yunus ve bazen de Erkan olunca olmadı tabii. Takımın geçen yıl çektiği en büyük sıkıntı skorer bir 2-3 numara bulamamaktı. En son Mike Jones'u almışlardı ama o da randıman vermemişti. Bu yıl bu sıkıntıyı çözmesi için Agudio alındı. Ama şu ana kadar o da beklenen çizgide değil ve ister istemez o bölge yine Caner, Yunus, Erkan gibi isimlere teslim durumda.

İkinci yarıda rakip toparlandı. Savunma biraz iyileşti. Zaten hücumda yüzdeli atıyorlardı. Yüzdeli sokmaya devam ettiler. (Tucker'ı çok beğendim. Skorer bir 2 numara arayan her takım onu bal gibi alabilir. Soruna kökünden merhem olur diye düşünüyorum.) Son çeyreğe girerken ve son çeyreğin başında fark çift hanelere yaklaşsa da Ukrayna takımı dış atışlarda iyice vites yükseltip maçı kafa kafaya getirdi. 82-82 ve 84-84. Ama son hücumda Agudio takımı adına fırsatı iyi değerlendirip maçı getiren basketi bulmayı başardı. Böylece Kiev takımı grup maçlarını galibiyet alamadan bitirirken, Banvit 2 galibiyet almasına rağmen üçüncü sırada kalıp yarın 5.lik 6.lık maçı oynamaya hak kazandı. Buyrun maçın bilgileri:

Banvit: Joseph Crispin 12 (2 ribaund, 3 asist), Erkan Veyseloğlu 7 (1 ribaund, 3 asist), Lance Williams 26 (5 ribaund, 3 asist), Caner Topaloğlu, Erol Can Çinko 3 (1 ribaund), Yiğitcan Turna, Dalron Johnson 8 (11 ribaund, 3 asist), Antonie Agudio 4 (2 ribaund, 1 asist), Kerim Umut Yenice 13 (4 ribaund), Yunus Cankaya 11 (2 asist), İbrahim Yıldırım 2

B.C. Kiev: Brent Wright 10 (2 ribaund, 1 asist), Scoonie Penn 16 (4 asist), Goran Jeretin 10 (2 ribaund, 2 asist), Oleg Saltovest 1 (7 ribaund), Viacheslav Kravstov (2 asist), Ryan Stack 3 (2 ribaund), Kenan Bajramovic 14 (7 ribaund, 2 asist), Clay Tucker 27 (3 ribaund, 1 asist), Maksym Pustozvonov (3 ribaund, 1 asist), Marko Cvetkovic 3

Henüz Yorum Yapılmamış