23 Eylül 2008 Salı

Beşiktaş Cola Turka: 99 - Aliağa Petkim: 85

Günün üçüncü maçında her sene olduğu gibi bu yıl da yeniden yapılanmaya giden Beşiktaş Cola Turka ile ligin yeni ekiplerinden Aliğa Petkim karşılaştı. Her iki takımı da merak ediyordum, keyifle oturdum ekran başına. Ama pek de umduğum gibi bir maç bulamadım. Her iki takım da daha lige hazır değiller gibi. Maç şut yarışması şeklinde geçti. Arada bir iki set oyunu oynandı ama dediğim gibi her iki takım da setleri yalayıp yutmuş bir görüntü vermediler. Beşiktaş Cola Turka daha hazır bir görüntü çizdi İzmir ekibine göre. O fark da zaten galibiyeti getirdi. 99-85.

Beşiktaş Cola Turka'dan başlayayım. Chatman ligimiz için iyi bir guard. Austin de biraz kilo sorunu olmasına rağmen yüzü dönük oyunu fazlasıyla iyi bir uzun. Faison'ı da beğendim. Apodaca'nın daha takım oyuncusu versiyonu gibi. Asıl benzetmemi ise Stanojevic'e sakladım. Adam direk bildiğin Prkacin. Basketbolu yalamış yutmuş, aklıyla oynayan, fazla hoplamadan zıplamadan beyniyle bu işi götüren bir adam. Dipten oyun kuruşu (tıpkı Prkacin gibi) takımın önemli bir hücum seti. Bir diğer seçenek de Muratcan ve Chatman'ın penetrelerinin ardından dışarıda (ya dipte ya da çaprazda) Austin, Ömer, Faison gibi isimleri topla buluşturmak. Burada bu maçta bu sistem iş yaptı, çünkü dış atışlar girdi. Ama şöyle alıcı gözüyle bakınca, takımın geçen yıl Shumpert'le sahip olduğu tarzda bir kriz anı şutörü olmadığı da çok net belli oluyor. Ayrıca bir diğer eksi yan da bana kalırsa Adem Ören. Yok yani sırıtıyor. Ne kadar olumlu bakmaya çalışsam da olmuyor. Siyah beyazlı ekipte Mims ve Haluk bu maçta oynamadılar bu arada. Belirtmeden geçmeyelim.

Aliağa Petkim ise maça daha oturaklı başlamasına rağmen, ikinci ve üçüncü periyotlarda rotasyonun cılkını çıkarıp saha içi kontrolü kaybetti. Takımda Reese ve Davis direk göze çarpıyorlar zaten. Diğer yabancı Bergersen ile beraber Türkiye havası almış, ligi bilen isimler olmaları Aliağa için büyük avantaj. Reese bildiğiniz Reese. Canı istediği zaman kaldırıp atıyor, canı istediği zaman pas veriyor. Kafasına göre takılıyor. Böyle takımların olmazsa olmaz oyuncusu oluyor Reese tipindeki oyuncular. Benim asıl takımda en beğendiğim isim Davis. Onun hastasıyım resmen. Kariyeri şanssız bir sakatlık bve sonra da şanssız bir hastalıkla iki kez sekteye uğradı. İlk sakatlığı olmasa şu anda NBA'de olacaktı belki de. Ki bence hakediyor da bunu. Ama yolu önce Ted Kolej'e düştü. Sonra da talihsiz bir hastalık nedeniyle o kariyerine de ara verdi. Neyse işte onu çok beğeniyorum, bugün de beğendim. Fatih Solak takım için merkez isimlerden biri. Hazırlık kampında takımla beraber olmadığı için Mete abi olabildiğince sahada tutmaya çalıştı onu. Aliağa'da ilk beş (Reese - Reha - Bergersen - Davis - Fatih) iyi ama yedekler pek parlak değil gibi. Bora Sancar, Eren Beyaz, Barış Güney, Ceyhun Altay falan ne bileyim. Yine de ligin renkli ekiplerinden biri olacaklardır diye düşünüyorum.

Maçın skor dağılımını da verelim, sonra da Efes maçına geçelim.

Beşiktaş Cola Turka: Mehmet Yağmur 4 (5 ribaund, 3 asist), Muratcan Güler 6 (3 ribaund, 2 asist), Marcus Fasion 16 (1 ribaund, 2 asist), Jovo Stanojevic 12 (4 ribaund, 4 asist), Ömer Ünver 10 (1 ribaund), Azmi Turgut 2, Adem Ören 6 (1 ribaund), Mire Chatman 19 (4 ribaund, 7 asist), Mario Austin 22 (6 ribaund, 1 asist), Cevher Özer 2 (1 ribaund, 1 asist)

Aliağa Petkim: Aubrey Reese 34 (4 ribaund, 2 asist), Charles Edward Davis 20 (11 ribaund, 4 asist), Levent Demirci (1 ribaund), Reha öz 9, Fatih Solak 6 (4 ribaund, 1 asist), Hazer Avcı (2 asist), Eren Beyaz 4 (5 ribaund), Hakan Yapar (2 ribaund, 1 asist), Roberto Bergersen 6 (2 ribaund, 4 asist), Ceyhun Altay 3 (1 ribaund, 1 asist), Barış Güney 3, Bora Sancar (1 asist)

1 Yorum Var:

Erinc Atilla dedi ki...

hurriyet yalan yazmamissa, tanjevic, semih erden ve oguz savas sakatliklari sebebi ile fatih solak'i fenerbahce ulker'de gormek istemis...

bakalim petkim aliaga genclik belediyespor (!) (ismi hala bir muamma bana gore) nasil bir tepki verecek...

bir de sanirim adamlarin eski karsiyaka'li koclari turkiye kupasinda sadece telekom ile mucadele edecegiz, digerlerini rakip olarak gormuyoruz gibi bir aciklamada bulunmus ki eger dogruysa 18 ekim aliaga'da akli basina gelir...