24 Eylül 2008 Çarşamba

Efes Pilsen: 61 - BC Kiev: 58

İlk günün kapanış maçında son 3 başarısız yılın ardından sil baştan yapılanmaya giden Efes Pilsen, Ukrayna temsilcisi BC Kiev ile karşılaştı. Hazırlık maçlarında sadece bir yenilgi (Siena karşısında) alan Efes Pilsen oldukça formdaydı. Ve ben bu yeni kadroyu oldukça merak ediyordum. O sabırsızlıkla geçtim ekran başına.

Hazırlık maçlarında Ender - Engin - Kerem - Barış - Vujanic - Sinan - Cenk gibi isimlerden yoksun bir şekilde, Daçka takviyeli kadrosuyla oynamıştı Efes. Bugün ise bu isimlerin de katılımıyla tam kadro olarak sahaya çıktılar. Hatta öyle ki; şu aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere 14 tane as adam oldu kadroda. Dün sahaya 14'ünü birden sürmek istediler ama kurallar gereği 12 kişiyi gösterebildiler maç kadrosunda. Gerçi sonra maç bekledikleri gibi gitmeyince sadece 10 oyuncu kullandılar maçta. Ligde zaten Barış Hersek ve bir yabancı oyuncu tribünde olur, 12 kişi tamamlanır. Oradan yana bir sıkıntı yok. Ama kadro gerçekten fazlasıyla sağlam oldu.

Efes Pilsen oyunun ilk yarısında oldukça kolay basketler yedi. Hücumda ise ilk çeyrekte Kasun'un eline baktılar, ikinci çeyrekte hafif hafif Shumpert, biraz da Thornton kıpırdandı. Ama dediğim gibi hazırlık maçlarındaki Efes Pilsen'den epey farklıydılar, zira o maçlarda oyuncuların dakikaları çok daha değişik dağılıyordu. Bugün tam 7 yeni oyuncu gelince (hadi Cenk ve Barış'ı saymayalım, süre almadılar) onları takıma monte etmek için dakika dağılımları değişti haklı olarak. Ve sahada ilk kez birbiriyle oynayan alt kümeler oluştu. Bu maç o nedenle pek fikir vermedi. Ama Kasun gerçekten büyük oyuncu. Aliağa Petkim'den Davis için bayıldığım oyunculardan biridir demiştim ya, Kasun da öyle işte. Özel olarak oturur izlerim bu adamı. Smith - Thornton - Shumpert üçlüsü ağır abiler. Kıçlarını dayayışlar, post oynayışlar, çuf çuf şutlar. Her biri özel adamlar. Vujanic bugün sayı üretemedi ama Ender ve Engin'i de koyarsak fazlaca opsiyonel bir bölge orası Ataman için. 4 numarada da sorun yok. Ama Kasun'un yedeğinin olmayışı benim hala gözüme çarpıyor. Kerem - Kaya - Kakiouzis üçlüsünden ikisinin sahada olacağı bir 4-5 rotasyonu ne kadar verimli olur kestiremiyorum. TBL'de sırıtmaz ama asıl büyük hedef Euroleague'de Kasun'suz 5 numara yumuşak karın olabilir. Bu arada Kaya'nın performansı da geçen sene bıraktığımız zamanki halini hatırlattı bana.

Maçın ikinci yarısında fark bir ara Kiev lehine çift haneleri görse de, Efes tecrübeli oyuncularıyla oyuna ağırlığını koyup maçı kazanmayı bildi. 61-58. Zaten bu maç adına söylenebilecek en olumlu şey de, hazırlık maçı olmasına rağmen ilk 30 dakikada sadece 39 sayı üretmiş olmalarına rağmen, 11 sayıdan gelip maçı kazanabilmeleri olabilir. Maç kazanma alışkanlığını bünyeye oturtmuş olmaları önemli bir nokta. Maçın sayı dağılımını da verip, ilk günlük mesaimizi tamamlayalım bakalım.

Efes Pilsen: Mario Kasun 14, Charles Smith 6, Preston Shumpert 13, Mustafa Abi, Bootsy Thorton 13, Kerem Gönlüm, Milos Vujanic, Kaya Peker 2, Michalis Kakiouzis 2, Engin Atsür 2

BC Kiev: : Brent Wright 10, Scoonie Penn 7, Oleg Saltovets 10, Ryan Stack 9, Denys Lukashov 2, Clay Tucker 14, Artur Drozdov, Makym Pustozvonov 4, Marco Cvetkovic 2

1 Yorum Var:

Cenky dedi ki...

Sevgili Anıl henüz Spormax'te basket maçı izleyemedim, izlenimlerin nasıl yayınları konusunda, bir de maçları kim anlatıyor, bilgi verip paylaşabilirsen, hattaabartayım post atarsan seviniriz. Harika paylaşımların iin sonsuz teşekkür.