13 Eylül 2008 Cumartesi

Kiev'de 4x4'lük Antrenman

Milli Takım, Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu'ndaki 4. maçında en büyük kozları Drozdov'dan yoksun bir şekilde sahaya çıkan Ukrayna'yı kendi evinde Kiev'de tabiri caizse antrenman yaparak geçip 4'te 4 yaptı. 86-64'lük skorla sahadan ayrılan basketbolcularımız Çarşamba günü İstanbul'da Belçika'yı da yenerlerse grubu lider olarak bitirmiş olacaklar ve Fransa'ya turistik geziye gidecekler.

Maçın ilk periyodu kafa kafaya geçti. Hatta bir ara Ukrayna farkı 8-9 sayılara kadar çıkardı. Ancak Kerem Tunçeri ve Ender Arslan ikilisinin oyuna girmesiyle savunma çıtamız müthiş yükseldi. Zaten top getirme konusunda sıkıntılar yaşayan ve yaptıkları top kayıplarıyla nam salan Ukrayna ekibi bu savunma karşısında pek bir çözüm üretemedi. Top çalarak hızlı hücumlarla kolay basketler elde edip ilk yarıyı 40-34 önde kapadık.

İkinci yarıda ise tamamiyle Harlem gösterisi tadında bir oyun vardı sahada. Ukrayna'nın gardını üçlük çizgisinin gerisinden yağmur olup yağarak düşürdük. Ve daha son periyot oynanmadan maçın kazananı olduk. Bu çeyrekte Engin Atsür'ün ortaya koyduğu performans için ise ayrı bir parantez açmak lazım. Muazzamdı. Gerçi karşımızda savunma diye bir şey yoktu ama kafasının ne kadar çalıştığını gösterdi bir kez daha Engin.

Final periyotu ise oynanmasa da olurdu. Tanjevic, Murat Kaya ve Cenk Akyol gibi eleme maçlarında çok süre bulamayan isimlere şans verdi. Savunmamızla hücumumuzla adamları bezdirdik zaten. Ersan bugün birazcık tutuktu sakatlığı nedeniyle. Kerem Gönlüm takımın en iyilerindendi. Hido yine öne çıkmadan takımını saha içi yönetti. Kerem zaten tam kıvamındaki bir şarap misali oynuyor sahada. Onsuz geçen Madrid maceramız belki onlu olsaydı çok daha farklı olacaktı dedirtiyor insana. Ve Fatih Solak. Ya bi git kardeşim ya. :) Blok vuruyor, gol atmışçasına parmağını kaldırıyor. Herbiri birbirinden abidik gubidik 4 faulü var, yine de dannn diye adama dalıyor blok sevdası uğruna. Basketbolu kadar aklı da gelişmeli. Orada da bir sorun var zira.

Yazıyı imkan dışı bir temenniyle bitirelim: 'Keşke Avrupa Şampiyonası hemen yarın başlıyor olsa.'

2 Yorum Yapılmış:

gkslsrt dedi ki...

ben de sana katılıyorum; keşke turnuva hemen yarın başlıyor olsa! seneye bizimkiler ne yapar hiçbirimiz bilemiyoruz çünkü ama bugün ulusal takım gerçekten mükemmel oynadı. dilerim hep böyle olur!

Kaan Mert dedi ki...

Son cümleye bittim cidden..
Beklemediğim bir galibiyet çıkardık Ukrayna'dan. İzleyemedim maçı dershanedeydim. Gece tekrarına göz atarım.

Liderliği vermeyiz herhalde artık..