25 Eylül 2008 Perşembe

Mustafa Erkoç Turnuvası - 1. Gün

Casa Ted Kolej'in düzenlediği Mustafa Erkoç Turnuvası'nda ilk gün maçları oynandı. Turnuvayı yerinden izleyen arkadaşım Çağlar'ın notlarını paylaşalım hemen sizlerle.

Darüşşafaka Cooper Tires: 66 - Kepez Belediyesi: 62
(19-18) (18-17) (19-15) (10-12)

Darüşşafaka Cooper Tires: Bora Hun Paçun 5, Hammonds 17, Soner 7, Carter 4, Emre Bayav 9, Şahin 5, Melih 10, Burak 5, Kadir 4

Kepez Belediyesi:
Levent 4, Jones 10, Kammron Taylor 10, Martin 12, Berent 0, Melih 4, Bavcic 13, Serkan 0, Güven 8, Hakan


Daçka Soner Şentürk - Cliff Hammonds - Carter - Bora Paçun ve Emre Bayav beşi ile maça başlarken, Kepez Belediyesi Berent Kavaklıoğlu - Kamron Taylor - Torrell Martin - Joseph Jones ve Güven Esmer beşi ile sahaya yayılmış.

Ekrem Memnun genç oyuncuların yanına 2 yabancı oyuncu koyarak bildiğiniz Alpella modelini uygulayıvermiş. Takımın kilit oyuncuları Efes Pilsen'in hazırlık maçlarında da bolca gördüğümüz Cliff Hammonds ve Soner Şentürk gibi gözükmüş. Hoca her iki oyuncusunu da kenara almamış 2-3 dakika haricinde. Hammonds geçer not almış bizim Çağlar'dan. 17 sayıyla takımının en skoreri olmasına rağmen istese 27 de yapabilirmiş. Bir çok müsait pozisyonda şut atmak yerine kendinden daha boştaki adamı görmüş. Takım oyuncusuymuş, şutu oldukça düzgünmüş, topu da çok rahat getiriyormuş. Diğer yabancı Carter ise yeni gelmiş takıma heralde. Benim de haberim yoktu çünkü. Çağlar'a da sürpriz olmuş. 3-4 oynayabilen bir isimmiş. İlk 5 başlamasına rağmen genelde kenarda tutmuş Ekrem hoca onu. Ama Kepez'li oyuncuların üstünden vurduğu bir smaç varmış ki, jeneriklikmiş.

Kepez Belediyesi'nde ise savunmada epey hatalar yapılmış. Haliyle çok basit sayılar yemişler. Çağlar yabancılardan bir tek Bavcic'i beğenmiş. İçeriyi epey tırmalamış. Daçka'nın pota altı genç oyunculardan kurulu olunca zorlamaları normal tabii. Alpella'nın ilk maçlarındaki hallerini düşündüm de şimdi, aradaki size farkı falan çok abartıydı. Benim Aliağa için söylediklerimi, Çağlar da Kepez için söylemiş. Tamamen şuta dayalı oynuyorlarmış ama bunu set dahilinde falan değil, direkt kaldır-at mantığıyla yapıyorlarmış. Sezon başı olmasına veriyorum ben bunu. Yavaş yavaş oturur sistemler.

Periyot skorlarından da anlaşılacağı üzere, maç sürekli kafa kafaya gitmiş. Maçı Daçka'ya getiren de son periyotta adam adama savunmadan zone'a geçilmesi olmuş. Soner guarda baskı yapmış, diğer 4 kişi alan yapmış. Bu sırada Kepez 3 top kaybetmiş. Bu da maçı getirmiş. Daçka'nın oyun sistemi ise tamamen içeri penetreye dayalıymış. Ya penetre edeceksin sayıya gideceksin, ya da penetre edip tıkaırsan topu dışarıya vereceksin.

Maça en iyi başlayan isim dışarıdan 3'te 3 yapan Emre Bayav'mış. Zaten 9 sayıyı da öyle üretmiş. Ancak çok basit oynayabileceği bir pozisyonda biraz fanteziye kaçınca Ekrem Memnun molayı almış ve Emre'yi 'Senin artistliklerin yüzünden maç gidiyor lan..' diye azarlamış. Sonra da bir daha oyuna sokmamış zaten.

Nihayetinde Daçka'nın gençlik ateşiyle oynadığı istekli oyunu beğenmiş bizim Çağlar. Ekrem Memnun'un defence defence sesleriyle ortalığı inletmesi, her yenen kolay basketten sonra mola alıp yaptıkları hataları tek tek oyuncularına anlatması, her kazanılan toptan sonra yüzünde oluşan gülümseme ise pek bir hoşuna gitmiş.

Casa Ted Kolejliler: 85 - M.A. Selçuk Üniversitesi: 79
(26-21) (14-19) (16-15) (29-24)

Casa Ted Kolejliler'de en skorerler: Bell 25, Prowell 18, Önder 12

M.A. Selçuk Üniversitesi'nde en skorerler:
Mack 18, Dunn 15, Saunders 13


Evsahibi ekip maça Kevin Bell - Özgür Adıgüzel - Polat Kaya - Quan Prowell - Erek Hansen beşiyle sahaya çıkarken, Konya takımı Monty Mack - İlker Türel - Ufuk Kaçar - Edmund Saunders - Alex Dunn dizilişiyle sahaya çıkmış.

Geçtiğimiz hafta içi iki takım Konya'da bir kez daha karşı karşıya gelmişlerdi ve o maçı da Ted Kolej 72-65 almıştı. Takımlar birbirlerini tanımanın da etkisiyle maça gayet kora kor başlamışlar. Zaten maç da sürekli başa baş gitmiş. Maçı koparan ise son periyotta Ufuk'a yapılan net bir faulü hakemler es geçince, kenarda çıldıran Selçuk koçu Cengiz Karadağ'ın teknik faul alması ve hemen 1-2 pozisyon sonra da yapılan bir sportmenlik dışı faul olmuş.

Ted Kolejliler'de Kevin Bell ve Quan Prowell'ın oldukça doğru tercihler olduklarını zaten söylüyorduk, Çağlar da bir kez daha bunu belirtmiş. Bell hem skor üretip hem de takımını oynatan bir guard profili çiziyor. Prowell ise her istediğinde rakip defansa üstünlük sağlayabilen, sorumluluktan kaçmayan ve kolay kolday da yıkılmayan bir oyuncu. Kazandırdığı basket-fauller de bu tezi doğrular nitelikte zaten. Bir diğer yeni Kolej'li Polat Kaya ise 11 sayı atmasına rağmen biraz tatsız tuzsuz gibi gelmiş Çağlar'a. Sürekli dışarıdan sallayıp, içeriyi hiç tırmalamıyormuş.

Selçuk Üniversitesi geçen senenin aksine biraz daha savunmaya önem veren ve biraz daha oturaklı hücum etmeye çalışan bir yapıdaymış. Takımın en skoreri Monty Mack olmuş. Zaten öyle olmasını da bekliyoruz. İçerideki Saunders - Dunn ikilisi ise ligimizin ortalamasının üstünde bir ikili olmuşlar. Bir de bu Dunn'ın performansından memnun kalmayıp göndermeyi düşünmüşlerdi bir ara. Adam her maç double-double yapıyor garanti. 14 sayı, 15 ribaund yapmış bugün. 15 ribaunda rağmen Konya ekibi ribaundlarda ezilmişler, bir de Dunn'ın ribaundlar olmasa demek halleri iyice harap olacakmış.

1 Yorum Var:

Erinc Atilla dedi ki...

mike benton ile hakan koseoglu karsiliginda cliff hammonds ve emre bayav'i tercih ederim...

dusmesini istedigim iki takimdan biri olan dacka, digerinin de aliaga oldugunu tahmin etmek zor degil, bu iki oyuncu sebebi ile sempatimi kazaniyor...yine de duserler de insallah kendi takimlarini ona buna peskes cekip altyapi haline cevirenlere tokat gibi bir cevap verilmis olur...

ayni ligde ayni klubun iki takimini istemiyorum !!!