23 Aralık 2008 Salı

Şimdi Nerede? #8: Sean Green

Darüşşafaka forması giydiği yıllardan hatırlayacaksınızdır onu. 98-99 ve 99-00 sezonlarında Ansley, Okunskyy (1 yıl da Nosov ile oynamıştı) ve Orhan Güler'li Daçka kadrosunun kısa forvetiydi. Her ne kadar Ansley performansıyla öne çıksa da, Green de gayet sağlam istatistikler yakalamıştı. Hatta daha uçan kaçan bir eleman olduğundan o yıllarda daha bir ilgimizi çekiyordu. Uzun mesafeli üçlükleri, kendine has şut stili de akıllarda kalan noktalardır onla ilgili. 1991 yılında Indiana Pacers tarafından draft edildikten sonra NBA'de sırasıyla Indiana, Philadelphia ve Utah formaları giymişti. Ardından Avrupa'ya yelken açan Iona mezunu bu yağız delikanlının yolu 98 yılında Türkiye'ye de düşmüştü. Daçka arkası bir de Fransa'da Dijon tecrübesi yaşadıktan sonra basketbolu bırakıvermiş. Dün Mete abi sağolsun haber etti Slam'de şöyle bir röportajına denk geldim diye. Atletizme merak salmış, takılıyormuş. Paylaşmadan geçmeyelim. Esas oğlan Michael Ansley'i de bir ara ağırlayalım TBL Nostalji köşesinde. Değil mi ama?

edit: Yuh diyorum. Araştırmaya başladım da Ansley 42 yaşında ve hala top oynuyormuş yahu Polonya 1. Ligi'nde. Hem de gayet 30-35 dakika alıp 15-20 sayı üreterek. Biz de adamı Nostalji köşesinde ağırlayalım diyoruz, ana bacı küfür etsek daha iyiymiş paşaya. Şimdi Nerede köşesinin bir sonraki konuğu belli olmuştur beyler. :)

10 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

ilerlemis yasına rragmen hala polonya lıglerınde boy gosteren mıcheal ansleyı bence kesın bır mısafıt etmenıs lazım..1967 dogumlu ve cok ıyı ıstatısklerı var o yasına ragmen...

Sheed dedi ki...

eheh ansley beklerken green ile karşılaştık, sağ gösterip sol vurdun sn. aksaç..

ansley'nin şu basketbol topu ile çarpık münasebetler içeren fotosunu da bulabilirsen tadından yenmez..

ansley "şimdi nerede" köşesine gidiyorsa, tbl nostalji için naçizane önerim yine canımdan çok sevdiğim jerome allen kardeşim.. o da oynamaya devam ediyorsa yuh derim :)

Adsız dedi ki...

strothers benzeri bir elamn vardı o zamanlardan. pek savunma falan yapmazdı ama iyi sokardı.

HotSauce21 dedi ki...

lamonth strothers,george gilmore sonrası daçkanın aradığı skorer oldu.şut ve drive'larıyla 90'ların ortasında ligi baya bi domine etmişti.sonrasındaki dönemde ansley-green-okunskyy (anıl bu adamın farklı spor tercihleri ve fiziği konusunda da bi yazı çıkartabilirsin sanırım) üçlüsüyle zirveyi zorlayan takımlardan biri haline geldiler. yine o dönemde takımında kaptanı olan türk basketbolun en atletik isimlerinden murat kösedağ'da bu üçlüye en çok katkıyı veren isimlerin başındaydı.
ansley'nin oyunu her zaman için oyun zekası ve fundamentale dayalı olduğu ve o zamanlarda bile atletizmden pek ekmek yemediğinden dolayı 42 yaşında bile bu kadar efektif oynuo olması pek şaşırtıcı değil aslında.
green ise bana göre milat sayılabilecek 97-98 sezonu yani hazreti Lloyd Daniels dönemi sonrası lige gelen bileği en temiz şutörlerden biriydi."from downtown" kavramını ülkemize ithal eden oyuncuların başında gelen green,hangtime özelliğiyle de zaman zaman ağızları açık bırakan pozisyonlara imza atmıştı.

Sheed dedi ki...

şimdi slam linkine bakıyordum da, green'i kesen 10 günlük sözleşmeyi imzalayan stephen howard'ın da bi haftalık falan bi efes macerası vardı galiba.. "bana ilk beş garantisi verildi, burda tanımadığım adamlar beş çıkıyor" deyip çekip gitmişti.. tanımadığı adamlar da mirsad, drobnjak, hüseyin gibi avrupa basketbolunda çok daha fazla şey ifade eden adamlardı..

bu ligde çok fazla iz bırakmasına rağmen, sean'ın 'overseas' sözü açıldığında hiç türkiye'den bahsetmemesi de bu mantık içinde anlaşılır.. ama artık amerikalılar avrupa olayını daha bi ciddiye alıyor, güzel bi şey..

lamont strothers'ı çok severdim, bi de kombassan guardı randolph childress'ı.. hatta bolca da karıştırırdım bu ikisini..

scragnoth dedi ki...

şimdi nerede kısmı için yapılabilecek biri olmasa da merak ediyorum acaba james white şu an nerede? bileniniz var mı?

Okan dedi ki...

James White şu anda NBA D-League'de Anaheim Arsenal takımında
Süper bir sezon geçiriyor. İStatistikler aşağıdaki gibi
http://www.nba.com/dleague/playerfile/index.jsp?player=james_white

mustafa taha dedi ki...

Ansley'nin tipi de değişmemiş şekilde görüldüğü gibi -:)
http://www.asseco.prokom.pl/images/stories/galeria/liga/2008-11-19-19-00/021_full.jpg

CaRtMaNtR dedi ki...

Steven Rogers'ta nostalji köşesine uyabilir aslında. Adamı oynadığı dönemlerd o kadar Tofaşla özdeşleştirmiştimki acaba Bursalımıdır diye kıllanıyordum :D

Adem dedi ki...

Okunskyy'nin karısı için de bir "Şimdi Nerede?" yapsak iyi olurdu. Vakti zamanında Ömer Onan'la çok samimi ilişkileri vardı Okunskyy'nin hanımının :)