30 Aralık 2008 Salı

Koça Verilen Ceza

Kerem'in Batug'da bu haftaki derbi sonrasında masaya yatırdığı bir konu var koçlara verilen cezaların yeterince caydırıcı olmadığı ile ilgili. Bu konuyu bloga da taşıyıp, bir de blog ahalisinin nabzını tutmak istedim.

Efendim konumuz şu, ceza almış bir oyuncunun bir sonraki maçta takımdaki yerini alamadığı ve takıma verebileceği tüm katkının elinden alındığı malumunuz. Peki koçlara verilen cezalarda da bu yaptırım bu kadar etkili mi? Yani en yakın örnek olarak son maçta benchin bir kaç sıra arkasında oturan cezalı Hakan Demir'in, oyun durduğunda ya da mola alındığında ya da istediği herhangi bir anda benche doğru yaklaşıp direktif verebilmesi; o koçun ceza almış ve tüm yetkileri elinden alınmış bir oyuncuya göre cezadan daha az etkilendiği anlamına gelmiyor mu?

Düşününce hak veriyorsunuz, ama sonuçta gelişen teknoloji yardımıyla (Bluetooth kulaklık vs.) salonun herhangi bir yerinden de istediği kişiye ulaşabilir Hakan Demir. Ya da hiç salona alınmadı diyelim, bu sefer de evde TV başından telefon vasıtasıyla yine oyuna müdahale edebilir. Olaya bu taraftan bakınca da ekstra bir şey gelmiyor pek akla. Anca maç saatinde bir yere kapatacaksın koçu, maç bittiğinde de salacaksın. Bak o zaman olur işte. :)

Bir de şayet Murat Özyer ya da Ercüment Sunter yarın bir gün cezalı duruma düşerse, bu durumun takımları adına gerçekten bir ceza mı yoksa tam aksine verilmiş bir ödül mü olacağı konusu var ki; O da başka bir yazıya kalsın. :)

8 Yorum Yapılmış:

tozlu parkeler dedi ki...

Evet haklısın; teknolojinin nimetlerinden faydalanıp salonun herhangi bir yerinde oturup ta benche dolaylı yoldan müdahale edebilir, ekibiyle iletişim kurabilir.
Ama hiç bir yöntem coachun fiziksel olarak kenarda olması kadar etkili değildir. Hele de benchte oturan değil de maçı her anıyla yaşayıp maçın içinde olabilen bir coachsa sözkonusu olan.
Yine de, cazalı coachun benche bu kadar yakın bir noktada oturabiliyor oluşu doğru değil, polisiye yöntemlerle engelleyemezsiniz ama ne bileyim federasyon cezalı coach için benchine uzak bir nokta belirleyebilir veya maçı sadece protokol tribününde seyretmesine izin verilebilir.

Adsız dedi ki...

:) Son paragraftaki Murat Özyer için olan yoruma katılmamak elde değil, çok doğru yazmışsın, kesinlikle Galatasaray için bir ödül olur..

yunus dedi ki...

Bence şu an ki ceza kafi.Sonuçta ceza adamın parkede olmasına engel olmak.Şu an ki teknoloji ile koçları salona almamak ve ya bench ten uzak bi yere oturtmak youtube'u kapatmaktan farksız olur.Sonuç olarak bi koçun parkedeki efektifliği azaltan bu ceza yeterlidir.KAsmaya gerek yok.

Adsız dedi ki...

Kerem diyerek bahsettiğiniz zatın soyadını öğrenebilir miyim?

Teşekkürler...

cannksk dedi ki...

karşı takım tribününün içine oturtsunlar cezalı koçu

dejavu_c dedi ki...

Bizim cezamız ne peki kaç yıldır çekiyoruz bu coachu? :D

HotSauce21 dedi ki...

"Kerem diyerek bahsettiğiniz zatın soyadını öğrenebilir miyim?"

-yılmaz

Bitola'lı dedi ki...

bence de oyuna müdahelesini engelleyecek bir kural getirilmeli ama bu çok kolay değil.. ya da para cezası olayına geçilmeli..

ya da nba de koçlar sahadan atıldıktan sonra uygulanan presedür ne ise ( yani oyuna müdahele etmelerini mutlaka önlüyorlardır) o tarz bir ceza uygulanmalı..