8 Aralık 2008 Pazartesi

S10er Şentürk

10 numara top oynuyor bu yıl. Ekrem Memnun'un Darüşşafaka Cooper Tires'ında 1 numaralı adam rolünde. Hammonds varken 2 numaraya kayıyordu, şimdi Hammonds da gidince mekanı PG oldu. F.Bahçe Ülker maçında gözlerimizin pasını sildi bir kez daha. Ben sene başından beri sürekli üstüne basa basa Soner'den bahsediyorum ama böyle naklen verilen büyük maçlardaki performansının etkisi her şeyden fazladır Türk basını için. Hem F.Bahçe Ülker gibi bir devi yenmeleri, hem de onun böylesine güzel bir performans sergilemesi ona nihayet bir kaç kelam yer vermesini sağladı gazetelerin. Sevindim ne yalan söyleyeyim.

Penetre konusunda ligin en etkili adamı belki de bana göre. Yerlisiyle yabancısıyla bu kadar delici bir adam daha sayamayabiliriz lig için. Hele bu işi bu kadar rahat yapan bir adam say demek işi daha da zorlaştırır. Bu penetrelerin arkasından ya güzel bir turnike ya da güzel bir asist geliyor çoğu zaman. Uzunlarla oynadığı ikili oyunlardaki başarısı da gözlerden kaçmayacak boyutta güzel. Şut konusunda biraz sıkıntıları var stilinden dolayı. Yakın savunmalarda öyle kaldırıp atamıyor, biraz daha boş şut adamı gibi. Zıplamadan etmeden atıyor. Naumoski de öyle atıyordu ama o başkaydı tabii. Önce adamın belini kırardı sonra bırakırdı şutu. :) Soner'in tek eksiği şut gibi duruyor. Ama boş kalırsa da affetmiyor işte. Gördük F.Bahçe Ülker maçında. Aynı maçın son saniyesinde kaçırmak istediği faul atışını yanlışlıkla sayıya çevirmesi de Shackleford abimizi yeniden hatırlattı bizlere. Maçı anlatan spikerin 'Eli o kadar sıcak ki kaçırmak istediği şut bile giriyor' cümlesi de pek bir güzeldi.

Velhasıl kelam, izleyin, izlettirin bu adamı. Efes Pilsen ve Türk basketbolu için bomba gibi bir adam geliyor. Hem de ne gelmek. Gümbür gümbür.

4 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Hocam adam F. Bahçe Ülker maçında çoştu diye hemen Efes ve Türk basketboluna yama ettirmişssin.

Karşısında savunmacı mı vardı doğru düzgün ...

Yarın bir gün F. Bahçe maçında Fatih Solak, iki blok koyar, NBA'e falan yollatma ...

Doğuş dedi ki...

Adsız , bu blogu az çok takip eden biri Salsa'nın sene başından beri "Soner geliyo" dediğini bilir. Tek maçla alakası yok.

barisozman dedi ki...

Ben de katılıyorum ilk yoruma. Açıkçası ligin en iyi penetresi demek oldukça coşkun bir yorum soner için. adamın en önemli sorunu dizlerini adam gibi kıramıyor oluşu bana göre. soner'e penetreci demek bile yanlış. şutu çok zayıf orası kesin, ama zaten soner skorer bir oyuncu değil. yani nerdeyse oyunun diğer taraflarını çok iyi oynasa da rahatsız edici derecede skora etkisiz bir adam. öyle coşmamak gerek. şu anki haliyle ondan daha iyi bir sürü guard sayarız. ha yerini dolduruyor mu, daçka'nın 86 jenerasyonundan en değerli parça mı derseniz o zaman anlaşırız. ama öyle uçmamak gerek. soner hücum anlamında maksimum ikili oyunu iyi oynayan, uzun boyuyla pas açılarına hakim olan, yeri geldi mi ribaunt kocalayan bir oyuncu olur. penetre falan, herşey rağmen ender'e, tutku'ya ayıp etmek olur.

Yusuf On dedi ki...

Soner'i bende Salsa Basket aracılığı ile tanıdım ve sezon başından beri izliyorum açıkçası, fakat takım olarak çok doğru basket oynuyor Daçka özellikle bunda Ekrem Memnunun ve Efes altyapısından gelen oyuncularında etkisi var. Televizyondan izlediğim 3 maça göre Soner'in payı çok büyük 1 numara olarak. Penetresi çok başarılı ve çok hızlı bir oyuncu, yorumada katılmamak elde değil 1 numara pozisyonunda kendi jenerasyonunda bu kadar hızlı ve uzun boylu bir guard yok. Tabiki bir tutku ile veya naumoski ile kıyaslamak yaşı itibari ile söz konusu bile değil henüz. Fakat Türk basketbolu için büyük bir kazanç olarak görüyorum hem Soner'i hemde Daçkada bu sene oynıyan diğer gençleri..