23 Şubat 2009 Pazartesi

Efes Pilsen: 79 - Erdemir: 70

Teknosa Türkiye Kupası'nın sahibini belirleyecek olan final müsabakası için tıpkı iki finalist takım Efes Pilsen ve Erdemir gibi biz de İzmir Halkapınar Spor Salonu'ndaki yerimizi aldık. Efes Pilsen'in kağıt üstünde daha ağır favori gözükmesi ve hatta Erdemir'in bir önceki gün 50 dakikalık inanılmaz efor harcanan bir maçtan çıkmış olması gibi nedenler birçok kişinin final maçından farklı bir skor beklemesine yol açmıştı. Ancak turnuvanın en keyif veren takımı Erdemir finalde de aynı keyifli mücadelesini ortaya koyup, maç boyunca oyunda kalarak beklenenin aksine oldukça çekişmeli bir final izlettirdi seyircilere. Sonunda kupayı kazanan yine beklendiği gibi Efes Pilsen oldu ancak Erdemir'in mücadelesi de en az onların başarısı kadar alkışlanacak düzeydeydi.

Maça hücum ribaundlarındaki etkinliği ile iyi bir giriş yapan Efes Pilsen ilk 2 dakikayı 5-0 önde geçerken, bir türlü topu eline alamayan Erdemir bu 2 dakikalık bölümde yalnızca tek bir hücum yapma şansı bulabildi. Şansını sürekli olarak üçlük çizgisinin gerisinden attığı şutlarla zorlayan Erdemir bu şutlarda da isabet sağlayamayınca ilk 5 dakikalık kısmı 8-4 geride tamamladı. Erdemir'in ilk 4 sayısı da Erdal Bibo'dan geldi. Daha sonra savunmadaki direncini arttıran ve hücumda da topu içeriye indirmeye başlayan kırmızı beyazlılar Mithat Demirel'in faul atışlarıyla çeyreğin bitimine 3 buçuk dakika kala 8-8 ile skora eşitliği getirdi ve sonrasında da Nate Funk'ın basketiyle maçta ilk kez öne geçti. Çeyreğin skorunu Mithat Demirel'in serbest atışı belirlerken tabelada 14-15 Erdemir üstünlüğü yazmaktaydı.

İkinci çeyrek karşılıklı serilerle başladı. Her iki takımın da sırayla ikişer kez bulduğu 5'er sayılık seriler maçın ilk yarısının bitimine 4 dakika kala skoru 25-25'e taşıdı. Bu dakikadan sonra sahneye çıkan tecrübeli isim Charles Smith peşpeşe bulduğu 2 üçlükle devrenin skorunun 38-31 Efes Pilsen lehine bitmesini sağladı. İlk 2 gün rakiplerine özellikle üç sayılık atışlardaki yüksek isabet yüzdesiyle üstünlük sağlayan Erdemir final maçının ilk 20 dakikasında sadece 2/11 ile üçlük atarken, Efes Pilsen'in aynı kategorideki yüzdesi 7/11 idi. Bunda 3/3 ile oynayan Smith'in payı da oldukça büyüktü elbette.

Üçüncü çeyreğe Erdemir üç sayılık atışlarda isabet bulmaya başlayarak girdi. Burgess ve Erdal ile iki isabetli üçlük bulan Erdemir'e Efes Pilsen'in yanıtı yine Charles Smith ile geldi. Son periyoda girmemize 4 dakika kala 50-41 Efes Pilsen lehine olan skor, Funk ve Hakan Demirel'in sayıları ile 3 dakika kala 52-47'ye, 1 dakika kala da 55-50'ye geldi. Maçı kopartmayı bir türlü başaramayan Efes Pilsen üçüncü çeyreğin sonlarında Kaya ve Ender ile sayılar bulup final periyoduna 59-52 önde girmelerini sağladı ki bu da onları biraz olsun rahatlattı.

Maçın galibinin belli olacağı son periyoda sürpriz bir isimle girdi Ahmet Çakı. Ve o sürpriz isim Caner Şentürk iyi bir reaksiyon gösterip takımının ilk 5 sayısına imza atıp farkı bitime 7 dakika kala yeniden 5'e indirdi. Ancak Erdal Bibo'nun top kaybı sonrasında Kaya Peker'in bulduğu smaç rüzgarı yeniden Efes Pilsen tarafına çevirdi. Buna rağmen maçtan kopmamakta ısrarlı olan Erdemir, turnuvanın başarılı isimlerinden Barbour'un kaydettiği isabetli üçlükle bitime 4 buçuk dakika kala skoru 66-62'ye kadar getirip Efes Pilsen'in ciddi anlamda strese girmesine vesile oldu. Ama Efes Pilsen'in imdadına fark 4 iken yaptığı top kaybı ve ardından aldığı sportmenlik dışı faul ile Hakan Demirel yetişti. Bu avantajı skoru 71-62'ye, farkı da 9 sayıya çıkararak değerlendiren Efes Pilsen skordaki avantajını maç sonuna kadar sürdürdü ve 79-70'lik skorla kupaya uzanan taraf oldu.

Henüz Yorum Yapılmamış