3 Şubat 2009 Salı

Kalaycıoğlu - Etik - F.Bahçe - Örs

Birbirinden kopuk bir dörtlü gibi duruyorlar ama ne ilginçtir ki, yanyana geldiklerinde güzel bir başlık oluşturabiliyorlar. Gündemin temel konularından birisi şu anda Zafer Kalaycıoğlu. Onlarca kupa da alsa Türk medyasında bu kadar yer bulamazdı ancak G.Saray & F.Bahçe gibi iki nirvanaya ulaşmış markayı ve haliyle taraftarlarını birbirine düşürebilme ihtimali, ona belki de hayatında ilk kez 1 hafta boyunca her gün gazetelerin spor sayfasında yer bulma şansını tanıdı. Neyse olayın detaylarını ya da bu olay karşısında F.Bahçe yönetiminin takındığı tutumun bana göre olan azami derecedeki doğruluğunu falan eski postlarda bolca yazdık. Onları tekrar etmeyeceğim.

Eve gelip, yemeği yiyip, bilgisayarın başına oturunca gözüme F.Bahçe resmi sitesinde bir haber çarptı. Sarı lacivertliler şöyle bir haber yayınlayıp, G.Saray'a, Zafer Kalaycıoğlu'na ve tüm haberi okuyanlara bir yakışık alma, bir etik olma dersi vermeye çalışmış. Evet doğrudur, G.Saray daha doğrusu Ahmet Dedehayır ve özellikle de meşhur koç Zafer Kalaycıoğlu bunları hakedecek boyutta bir tavır içindeydiler bu olay boyunca. Ki hala da içindeler. Sözleşmeli bir koçu takımla idmana çıkarmak falan komik ve ayrı bir yazıya malzeme olacak şeyler. Ancak hani şu etik olma dersi veren güzide takımımız F.Bahçe var ya, acaba etik olma sınırını sadece rakibin sözleşmeli antrenörüne sulanmak ya da onu ayartmakla mı sınırlı tutmaktadır diye merak etmiyor değilim hani. Öyle ya, takımının başında sözleşmeli bir koç (Aydın Örs) varken, takım 100. yılında uzuun bir aradan sonra gelecek lig şampiyonluğuna kilitlenmişken, aşağı yukarı Mart ayına denk düşen bir vakitte bir başka koç (Bogdan Tanjevic) ile anlaşmak ve yeni sezonda takıma katılacak olan Emir Preldzic ile yine aşağı yukarı Nisan ayında sözleşme yapmak ve bunca şeye reğmen vurdumduymaz bir tavırla Aydın Örs'le birlikte şampiyonluk kupasını kaldırmak da girmez mi bu etik dışı davranışların içine?

Hem bu bence uzak ara daha büyük bir ayıptır. Kendi sözleşmeli antrenörünü başka biri ayartınca resmi sitenden manşet haber olacak şekilde bir 'Etik olmak' dersi veriyorsun ama konu kendi sözleşmeli antrenörünün arkasından bizzat kendin iş çevirip onun koltuğuna oturtacağın adamla birlikte yeni sezonun planını yapmak olunca bunun adı 'Normal davranış' ya da 'Yeniden yapılanma' konuyor öyle mi? Şu iki konuyu hangi -ayarı düzgün- teraziye koyarsan koy ikinci taraf daha ağır basar, kandırmayalım kendimizi. Ben isterdim ki bu haberi atıyorsan geçmişinde bu veya bundan daha beter bir vukuat olmasın. En dandik forumlarda bile iki tutarsız açıklama yapan adamın o iki alakasız postu alınır ve suratına vurulur. Aga şimdi böyle söylüyorsun ama bak bilmem ne zaman tam tersini demişsin diye. Zorlayınca oturuyor ama değil mi bu olay da bu kavrama?

He siz kalkıp 'Ama biz Aydın Örs'e gel basketbolun CeO'su ol dedik, kendisi kabul etmedi' gibi bir cümle de kurabilirsiniz bana. Ama ben de derim ki size o zaman: 'Bu da benden size naçizane bir ders olsun, hem iki yüzlü hem de yalancı olmama adına.!!'

Başlıkta adı yazmamasına rağmen, benzer muameleyi hem Murat Özyer hem de Cem Akdağ'a yapan bordo ceketlinin tüm bu dersleri alttan aldığını ancak böyle giderse bu yıl da sınıfta kalacağını bir daha bir daha söylememe
gerek yok herhalde değil mi?

Saygılar efendim.

18 Yorum Yapılmış:

MixBasket dedi ki...

http://mixbasket.blogspot.com/2009/02/tanyabildiniz-mi.html

franchi dedi ki...

yazının son kısmı benim daha cok ilgimi cekti, zira ust kısımda fenerbahce'nin yaptıgına aydın ors cevabı ile yoruma kalmayacak bir hamle yapılmıs..

murat ozyer'in gidisini anlarım, gerekiyordu biraz bu.. ancak cem akdag niye yollanır sorusuna adam gibi cevap bulamıyorum onlarca yorum ve haber okumama ragmen.. takım duzelse hadi yine susup otururduk ama o da olmadı..

altug dedi ki...

walla kusura bakma salsa ama hiiiiic ayni seyler degil... bir kulubun gelecek senenin hesaplarini 3-4 ay onceden yapmaya baslamasi, sozlesmesi sene sonu bitecek antrenoru ile devam etmek istememesi son derece normaldir, cok olan ve olagan birseydir. hatta kulubun hakkidir. ama sozlesmesi suren bir antrenoru, sene icinde, kulubunun rizasi olmadan ayartmaya calismak suctur. -en azindan futbolda- cezasi bile vardir...
aydin ors'e yapilan vefasizlikti demek baska, 2 olayi ayni kefeye koymak baska.

Baha dedi ki...

Başlığıyla benliğiyle bana göre "çok" doğruları anlatan bir yazı. Etikle eteği karıştırıp resmi web sitelerinde ne kadarının doğru olduğunu bilmeden, üstüne üstlük yüzyıllık mazisi olan 2 klubün böyle bir çatışma ortamına çekilmesi mi etiklik?
Böyle mazileri olan klüpler "devlet" gibidir, süreklilik esastır. Geçmişte yöneticisinin yapmış olduğu hatayı görmemezlikten gelen bir zihniyetle gelecekte işler yapmakta bu camialara yakışmayan hareketlerdir. Aydın Örse geçmişte yapılanın tıpatıp olmasa da bir benzeridir bu olay. Zafer Kalaycıoğlu parasını alamadığından protesto çekmedi mi ? O zaman çıkacaksın web sitende işte ödediğimiz paralarının dekontları diyeceksin. Bir sporsever olarak her iki klubünde yaptığı bana göre etik değil. Ama gerçekleri de gözarı edemeyiz.

serpil dedi ki...

valla salsa hiç alakası yok. tamam aydın hoaca'ya yapılanlar hoş değil ama o zaman tanyeviç rakip takımın hocası değildi kaldı ki şampiyonluk için çekiştiğin bi takımın koçu hiç değildi..

Baha dedi ki...

@serpil hanım

o zaman kumalık müessesesine evet diyorsunuz.
Çünkü Aydın Örse Tanjeviç, Zafer Kalaycıoğluna da haydar kemal ateş kuma getirilmiştir :)Çünküüü örs görevdeyken tanjeviç, ZK görevdeyken HKA ile anlaşılmıştır. Anlaşmadık diyen bir FB Ülkerli yönetici varmı ?

serpil dedi ki...

sayın salsa şahsen ortada bir kuma sistemi görmüyorum o sizin görüşünüz :)Cem Akdağ niye istifa etmiştir onu da bi araştırmak lazım diyorum..

Adsız dedi ki...

ben sadece sunu soyleyecegim. burada fb kulubunun direkt gs'ı suclamasi kotu bir davranis. fb zaten koc ile yollari ayirdiktan sonra isteyenle gorusulebilir. hatta rakip takmin kocu ile de gorusebilir. rakip takimin kocu da gorevi kabul eder veya etmez. burada tek kotu olan fbnin gs'i hedef almasi cok ayip. burada fbnin derdi varsa eger koc ile cozmesi gerekir. GSnin suclanmasi hakikaten komik...

Adsız dedi ki...

o salsa değil ya :)

Serdar dedi ki...

Oğuz'un editörlüğünü yaptığı medyaspor konuyu netleştirdi.
Zafer Kalaycıoğlu'nun maaşını alamadığının detaylarını,ihbarnameleri,maaşın yattığı tarihi ve son durumu öğrenmek için:
http://www.medyaspor.com/v02/news.aspx?id=18932

dejavu dedi ki...

@serpil;

Cem Akdağ neden istifa etmiş,biliyorsanız eğer bizimle de paylaşır mısınız?

serpil dedi ki...

dejavu bende bilmiyorum araştırmak lazım demiştim zaten. ama nedense altında bu olay var gibi geliyor..

dejavu dedi ki...

Ayhan Avcı'dan başlayan bir süreç bu Galatasaray bayan takımı için.O günden bu yana değişmeyen tek isim var bu olayların içinde o da Ahmet Dedehayır.

Bu tarz pis işlerin içinde yer almak istemediği için,efendi gibi çekildi Cem Hoca..Murat Özyer'in yüzsüzlüğü yoktu yani onda,ben gidiyorum dedi ve gitti.O donemde ismi geçen ve görüşülen kişi de Kalaycıoğlu değil Ömer Petorak idi.

Öğlen gs.org'dan bir cevap geldi,ortamı daha da gericek şekilde..Hayırlısı diyoruz artık,Zafer Kalaycıoğlu'nu istemeyen biri olarak diyecek söz bırakmadılar bana.

Adsız dedi ki...

Medyaspor ne yav ?

Tek derdimiz spor deyip abidik gubidik bir sürü zırvayı yayınlayan reytingmetre.

O verilen linkin başlığında da Ali Cengiz oyunu yazıyor. Hangi Ali Cengiz oyun uymuş o. ZK paramı ödeyin yoksa 15 gün içinde sözleşmemiş feshederim demiş. FB de yasal süre içerisinde ödemiş.

Neymiş Ali Cengiz yiğitlerim ?

Serdar dedi ki...

Murat Özyer'i yüzsüzlükle suçlamak çok ağır bir ithamdır, kendisi pek efendi bi insandır, kalışının altında farklı nedenler vardır, ipucu olarak cafe crown denmesi sanırım yeterli olacaktır.

dejavu dedi ki...

Sene sonunda seninle şampiyonluk yaşamamız çok zor,yollarımızı ayırıyoruz denilen birisi aradan geçen bir bucuk ay ve görüşülen coachlar sonrası sponsor baskısı ile o takıma dönüyorsa benim sözlüğümde bunun karşısında ''yüzsüzlük'' yazıyor.

Serdar dedi ki...

@dejavu
Olaylara değil olgulara bakmak daha sağlıklı gibi geliyor bana, kimsenin olmasını arzu etmediği şeyler yaşandığı bir gerçek. Ama hakarete varabilecek noktaya getirirsek asıl söylemek istedimizin içi boşalabilir.

@Adsız
2007'de aralıkta dahi Zafer Kalaycıoğlu'nun,Finans Müdürü Tamer Yelkovan ile ödemeler konusunda tartıştığı biliniyor. Son gelişmeler bardağı taşıran son damla gibi duruyor. Medyaspor'da ki haber bana ait değil,onu savunma işi bana düşmez lakin resmi siteden açıklama yapıp ödemelerde sıkıntı varmış gibi gösterilip yalanlar üretmekle suçlarsanız kişileri, buna ne denir,tarifi nedir bilemiyorum.

dejavu dedi ki...

@Serdar;

Özyer konusunda olayları yakınen bilen birisi olarak yaptığının benim gözümdeki değerini söyledim sadece.Ne yazık ki her platformda takımda kalmasını Galatasaray'lılık kültürü ile bağdaştırmaya çalışan Özyer takımdan ayrıldıktan sonra da tv,gazete gezerek kültürümüzde önemli bir yeri olan ''ABİ'''lere sallıyor son dönemde.Çok manidar değil mi..Bu konuda görüşlerim kesindir gördüklerimden ve yaşadıklarımdan sonra,hakaretvari olduysa da affola.

Neyse konu başlığını dağıtmayalım daha fazla..=)Kalaycıoğlu bu akşam oynanan Imperial maçında salonda değildi.Adana'ya götürenler İstanbul'daki maça getiremedi hocayı..