27 Mart 2009 Cuma

İtalyan İşi

Basketboldaki Avrupa maceralarımızda İtalyan ekipleri sıklıkla karşımıza çıkmakta ve sıklıkla da canımızı yakmakta. Özellikle de bayan basketbolunda. 2001 sezonunda Ronchetti Kupası finalinde Botaş İtalyan takımı Familia Schio'ya kaybedip şampiyonluğu kaçırmıştı, sonra 2005 yılı Fiba Eurocup finalinde bir başka İtalyan takımı Phard Napoli Fenerbahçe'nin elinden kupayı alıvermişti, son olarak ise geçen yıl Fiba Eurocup yarı finalinde Galatasaray'ı eleyen İtalyan Beretta Familia. Ne çektiysek İtalyanlardan çektik bayanlarda. Şimdi Galatasaray bayanları Fiba Eurocup finalinde ve rakip yine bir İtalyan. Taranto Cras Basket. Şanssızlığı kırma zamanı, kupayı ele alma zamanı.

Avrupa, kupa, final, İtalyan kelimeleri yanyana gelince de Efes Pilsen'in müthiş Koraç şampiyonluğu geliyor hemen akla. Zamanının en şaşalı kadrolarından, Bogdan Tanjevic yönetimindeki Stefanel Milano'yu ne de güzel haklamıştık ama. Hey gidi hey. İlk maçın son saniyesinde Fucka'nın yapamadığı basket, ikinci maçın sonları, ciddi kalp krizi sebepleriydi düşününce.

5 Yorum Yapılmış:

efesliler dedi ki...

ne yalan söyliyim koraç ve italyan takımı denince benim aklıma en çok yarıfinaldeki teamsystem maçları geliyor. Naumoski - Djordevic kapışması, Ufuk'un 3lük bombardımanı, İtalya'da sallanan potalar falan:9

kenz dedi ki...

Bayanlardaki üç finalde de olan tek isim Şaziye.İlk ikisinde kaybetti bakalım tarih tekerrürden ibaret mi?

İlk kez çift ayaklı sistemde karşılacağız ayrıca.İlkinde Botaş ev sahibi olduğu organizasyonu kazanamamıştı.2005'de ise FB ev sahibine kaybetmişti.

Sarp dedi ki...

Kenz'in mesajında hata var sanırım.

Fiba Europe'un sitesine baktığımızda, Botaş'ın ilk maçı Adana'da 73-75 kaybettiğini, ardından da İtalya'da 87-70 yenildiğini görüyoruz.

dejavu dedi ki...

Evet Botaş Ronchetti Cup'da kendi evinde oynadı ilk maçı ve kaybetti.

Link vermek hiç adetim değildir ama eksisözlük'e kadar giden bir yazı oldu bu,buraya da ekleyeyim istedim aynı konu ile alakalı olarak.

http://sarayinsultanlari.blogspot.com/2009/03/turkun-italyanla-imtihan.html

**

kenz dedi ki...

Haklısınız, yanlış kalmış aklımda:)