19 Nisan 2009 Pazar

Pazar Ziyafeti

Güzel bir maç izleyeceğimden emindim naklen yayın programındaki maçta. Sadece atmosferi ve sahada iyi basketbol oynamaya çalışan 2 takım olacak olmasını düşünmem bile bu kanıya varmam için yeterliydi zaten. Ahmet Çakı ve Yücel Platin'in öğrencileri -her ne kadar bol top kaybı yapsalar da- keyifli bir maç izlettirdiler. Yahu seyircili maç olsun da çamurdan olsun anasını satayım. Erdemir son ana kadar çekişmeye sahne olan maçta evsahibi olmanın avantajıyla galip gelmeyi bildi (79-77). Şimdi Play-Off yolundaki 4 takım da tıpkı tepedeki üçlü gibi aynı hizaya geldiler. Haftaya Renault-KSK maçı kıyamet gibi maç olacak, ben de orada olacağım çok şükür. Tam maçına denk getirdik vallahi.

Bugün her iki takım için de sürpriz şeyler oldu aslında, mesela Renault'da Gordon & Fobbs'un hatta Jones'un bu kadar pasif olacakları ve işin büyük kısmının yerli oyunculara kalacağı sanmıyorumki planlar dahilinde olsun. Keza Erdemir'in boyalı alandaki boğası Thomas'ın da bir maçı 4 sayı - 4 ribaund ile tamamlaması pek alışkın olduğumuz bir şey değil. Ancak onun kötü gününde oluşunu ve maç içindeki planlarda ikinci sıraya inmesinde Burgess'ın performansının etkisi de tartışılmaz. Geçen yıl Beykoz'da bir çok kez şahit olduğumuz insanüstü performanslarından, çılgın alley-hooplarından bir demet sundu bizlere. 17 sayı - 17 ribaund - 3 asist - 1 blok ile günün kahramanıydı. Kenardan gelen Barbour da iyi katkı verdi. Renault'da Evren'in ve Alper'in çabaları yetersiz kaldı, buna rağmen maçın ortağıydılar son dakikaya kadar.

Günün diğer iki maçının ikisinde de sürpriz sonuç çıkacaktı ki, bir tanesi son çeyrekte kelek yaptı. Yabancıları olmadan sahaya çıkan TED Kolejliler ve Aliağa Petkim, rakiplerine korkulu dakikalar yaşattı. Aliağa maçı almayı beceremedi ama TED sağlam bir tavşan doğurttu Kepez'e. Önder Külçebaş önderliğinde yakılan direniş ateşi, Alper Özcan ile, Caner Öner ile, Polat Kaya ile alevlendi ve Kepez'in sofrasına umulmadık bir yenilgi olarak düşüverdi (91-80). Traylor bu maçta tek başına maçı alamıyorsa yazık gerçekten. Önder Külçebaş gibi 3'ten bozma bir 4 numaranın, tek başına direndiği, yanında kaç senedir tek bir olumlu işi olmayan Volkan Çetintahra'nın olduğu bir takıma içerden üstünlük kuramayıp bir de üstüne Önder'den 28 sayı yemeyi nasıl becerdiklerini acayip merak ediyorum. Maçın kasedine ulaşmaya çalışacağım. Hasan Özmeriç'e kocaman tebrikler, aslanlar gibi oynatıyor takımını. İnsan hep aynı soruyu soruyor işte kendi kendine, bu takım sezona Hasan Özmeriç'le girse ne olurdu? Önder'in 28 sayı - 8 ribaund - 2 asist - 1 top çalma - 2 blokluk performansı, Alper Özcan'ın 35 dakika boyunca takımı yönetişini 13 sayı 4 ribaund - 5 asist- 3 top çalma ile süslemesi hoş detaylar Kolej adına.

Aliağa ise maçın başında 10 sayıyla öne düştü, sonra Banvit geldi yakaladı onları. 2. yarı sürekli başa baş geçti, son çeyreğin son 3 dakikasında da skor kafa kafayaydı hatta ama sonra 79-70 olarak sonuçlandı oyun. Mehmet Keseratar'ın son çeyrek performansı hakkında iyi şeyler gelmedi kulağıma ama görmeden konuşmak pek tarzım değildir. Lance Williams'ın 28 sayısı var evsahibi takım adına. Aliağa'da ise Reha Öz & Hakan Yapar'ın toplam 43 sayısı var, ekstra oğlu ekstra katkı gördüler yerlilerden. Murat Aşkın yönetiminde son 3 haftada bir sürpriz yapıp ligde kalırlar mı? Kepez'e karşı ikili averajda öndeler, ilk yarıda 1 sayıyla kaybettikleri Selçuk Üniversitesi'ni de haftaya içeride ağırlıyorlar. Haftaya bir galibiyet çıkartabilirlerse (Davis hafta içi Aliağa'ya dönecekmiş bu arada) neden olmasın. Her iki takıma karşı da ikili averajda üstün olmak onlara belki bir mucize şansı yaratabilir.

7 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Aliağa düştü diyorum ben artık. Önümüzdeki maçlara bakınca..

MixBasket

BaHa dedi ki...

@Salsa
Maçın kasedini bulmadan önce Kolej-Kepez maçı hakkında tribünden sana biraz bilgi veriyim :)

Maç başından 66-67 Kepez üstünlüğüne kadar karşılıklı basketlerle devam ederken Önderin müthiş bir performansına karşılık Fitch inanılmaz üçlüklerine şahit olurken, bir pozisyonda Kolej tribiunlerinden gelen veryansınlara Halil Ünerin dönüp kafa tutması ve klasik efe edalarına karşı, o ana kadar pozisyonları alkışlayan az sayıda Kolej taraftarını bir anda maçın atmosferine girmesiyle değişik bir boyut kazandı. Tribünler bir anda maça dahil oldu ve bunun etkisiyle vites değiştiren takım bir anda Kepezi abluka altına aldı. Kepeze kenarda trayloru unutan teknik ekip, fitch-mclinton-saunders üçlüsüyle maça devam edince, Önder pota altında daha etkili oldu. Buna dışardan Polat-Canerler-Alperle sayı üreten Kolej çok ama çok haklı bir galibiyet aldı.

Aliağa maçının son çeyreğinde Keseratarın yönetimine gözümle görmesem bile inanırım. Çünkü gözümle gördüğüm maçlarıda oldu ! Keseratar ve Rüştü Nuranın yönettiği maçları mercek altına alın ne demek istediğimi anlarsınız.

Sonuçta bu sene lig maddi sıkıntılar sonrası yapılan değişiklikler ile diğer takımların durumlarınıda dolaylı olarak etkiler duruma geldi. Mali disiplini sağlayamayan, hiç bir alt yapısı olmayan kurumsallaşmamış Belediye takımları ne yazıkki, rekabetsiz bir ortamda köklü klupleri bertaraf edebilir duruma geldi ki sonuçta daha lig bitmeden bunlarında pilleri bitti. Seneye ne yapacakları belli olmadan devam ediyor.

Federasyon son 3 yıldır yapamadığı mali açıdan sağlam bütçesi olmayan geliri giderini karşılamayan bu tür belediye klüplerini inceleme altına alıp gerek kendilerini yarı yolda bırakacak gerekse diğer takımların geleceğini etkileyecek klüplerin ligde temsiline sınır getirmesi gerekir.

Yani vatandaşın belediyeye ödediği vergisiyle tutupda ligde mücadele etmesin.

youla dedi ki...

Haftanın Takımı :CASA TED
Haftanın Koçu: Hasan Özmeriç
Haftanın taraftarı : Halil Üner :)
Haftanın Beşi : Kolejin beşi :)

Adsız dedi ki...

Tebrikler Casa TED Kolej'e Cnaer Erdeniz, ve Alper Özcan'a dikkat aynı şekilde ilerlemeliler.

Ancak onlar ligden düşmeyi haketmişlerdi değil mi !

Sezon başında yanlış transfer yapan ancak sınırsız bütçeden dolayı Solomon'u tekrar getiren fenerbahçe mi ? Para bol olunca işin haketme kısmında istenildiği gibi oynama yapılabiliyor !

Adsız dedi ki...

Bravo Kolej, yabancıları gönderdikten sonra gelene geçene yatarlar yorumlarına en güzel cevaptır bu...

dejavu dedi ki...

Önder Külçebaş dünün yorgunluğunu pes oynayarak atıyordu akşam üzeri Bahçeli'de..

Bu galibiyet aşağıyı çok karıştırıcak haftaya Kepez'in Efes'le oynayacağını düşününce. Tabii bir de buna Aliağa'nın olası bir galibiyette Kepez'e karşı ikili averaj üstünlüğünü ekleyince.

Adsız dedi ki...

Kepez gerçekten kimyayı yakalayamadı. Geçen sezon da 3 yabancının performansı üzerine kuruluydu ve bunlara servisi yapan bir Hakan Köseoğlu vardı. Bu sezon Kolej'den aldıkları Berent'i de kullanamadılar guard pozisyonunda, ki bence biraz daha sorumluluk vererek çok iyi verim alabilirlerdi. Peşinden Fitch'in çözüm olacağı umudu doğdu, Traylor'un yarattığı eşleşme problemiyle de düze çıkacağı varsayıldı. Ancak işler umulduğu gibi gitmiyor. Spor bu, her sonucu olgunlukla karşılamak lazım.