5 Mayıs 2009 Salı

2 Günlük Final Grubu

Dördüncü maçlar sonunda öyle bir tablo oluştu ki, sanki oynanan 8 adet maç da boşu boşuna oynanmış gibi oldu. Konya ayağını avantajlı olarak bitiren Tofaş ve İTÜ bugün kaybettiler, böylece tüm takımlar ikişer galibiyetle aynı hizaya geldiler.

Tofaş'ın durum biraz trajikomik aslında. Son maçta Trabzon'u yenebilseler şimdi TBL vizesi almış kadar yakın olacaklarken, üst üste aldıkları 2 yenilgi bir anda son 2 sezondur yaşadıkları TBL kapısından dönme kabusunu hatırlattı onlara. Rahim Rızvanoğlu da sakatlanmış bugün, durumu belli değil. Maçı izleyemedim ama livescore'a bakınca küçük bir detay çarptı gözüme. Maçın son 3 dakikasına girerken skor 63-61 Bırnova lehineymiş. 3 dakikada sadece 1 sayı olmuş ve maç 64-61 bitmiş. Tam buna şaşırırken, o çeyreğin tamamında 15 sayı olduğunu (6-9) görünce şaşırma hakkımı bundan yana kullandım. Ne yani şimdi son çeyrekte sadece 6 sayı üretebilen Bornova, maçı kazandı ve TBL yarışının göbeğine kafasını mı daldırdı? Vallahi öyle olmuş.

Akşamki maçta ise İTÜ Trabzon'u aldı karşısına. Plan belliydi, Tofaş'ın kaybetmesinden sonra iştahı iyice açılan İstanbul ekibi Karadeniz'li rakibini yenecek, hem onu saf dışı bırakacak, hem de yarışın pole position koltuğuna oturacak. Ama yok, bu final grubu neyi beklendiği gibi çıkardı ki bunu çıkarsın. Alaeddin abinin ilk 2 maçı kaybetmiş, sonra Tofaş karşısında havlu atıp atmama maçına çıkmış ve havlu atmadan umutlarını Antalya'ya taşımış ekibini yenmek sanıldığı kadar da kolay değildi. Taş gibi bir savunma yaptılar helal olsun. Üçüncü çeyrekte İTÜ'yü resmen uyuttular. Son çeyrekte biraz panikleyip sonlara doğru hafif aptalca hatalar yapsalar da Ogün'ün o süre dolarken bulduğu üçlüğün ekmeğini maçın sonuna kadar yediler. İlk maçı 3 sayı farkla kazanan İTÜ, bu maçı 5 sayıyla kaybederek (63-68) Trabzon'la olası bir puan eşitliğinde de geriye düştüler. İbo'nun son saniyelerde fark 4 iken üçlük deneyen Harun'a kızmasının nedeni de bundan başka bir şey değildi. Kaybettik bari 2 farkla kaybetseydik diye haykırdı içinden ama anlayana.

Sonuç: Gitti denen Trabzon geri geldi, hem de ikili averajda İTÜ'yü altına alarak geldi. Tofaş 2 maçtır cepten yedi ama şimdi İTÜ ve Trabzon maçlarından özellikle İTÜ maçından mutlaka bir galibiyet çıkarmaları gerekecek. Heyecan dorukta, ilk 4 günü sildik, Tofaş ve Trabzon'u yarımşar adım öne koyup 2 günlük yeni bir final grubu oluşturduk. Rast gele.

1 Yorum Var:

kenz dedi ki...

Tofaş İTÜ'yü kılpayı geçti:70-69

Trabzon az sonra Bornova'yı +5 sayıyla yenerse garantiliyor.