15 Mayıs 2009 Cuma

İdman Maçı Volume: 1

Olabilecek en kötü seri, olabilecek en kötü eşleşme. Ve bize kalan bir demet çile. Ergin Ataman ve Efes'i bugün savunma idmanı yapmak istedi, bunda da başarılı olup rakibe sadece 47 sayı şansı verdi ve seriyi 2-0'a getirdi (76-47). Öyle ki Daçka'nın ikilik isabet sayısı üçlük isabet sayısından daha az (7'ye 9). 6 sayı da faulerden, aha etti sana 47. Haydi yallah. Bir sonraki maçta da hücum çalışırlar, maç 90'lı falan biter. Bu devran da böyle gider.

Efes'in Daçka'yı elemesinden ziyade ben şu olaya takık durumdayım. Hani Efes Daçka'yı 3-0 ile eleyecek ya şimdi. 18 Mayıs'ta Efes yarı final biletini almış olacak. Peki Efes'in rakibinin belli olacağı G.Saray - Beşiktaş serisi? O ne olacak? Hemen söyleyeyim. Eğer ki seri herhangi bir takım lehine 3-0 sonuçlanmaz ise; ya 23 ya da 26 Mayıs'ta bitecek. Şimdi sormak istiyorum, çok mu düşünüldü acaba bu Play-Off programı? Hani bir taraf 8-10 gün soluklanırken, diğeri maçtan maça koşsun helak olsun sistemi planlı programlı bir sistem mi yoksa rastgele mi denk geldi?

4 Yorum Yapılmış:

Ömer dedi ki...

Bunu durumu anlayamadigimi buradaki Play-off ceyrek final programi yazisina yaptigim yorumda yazmistim.

Daha sonra, yine de bence bu durumu mantikli kilmayan, bir aciklama duydum. Galatasaray'in salonunda oynanacak maclar Cumartesi-Pazartesi oldugu icin, Besiktas'in sahasinda oynanacak maclardan birini de haftasonuna getirmek istemisler. Bu yuzden de 21-23 Mayis, Persembe-Cumartesi, tarihleri secilmis. Diger turlu ayarlanirsa, bir takim bir macini haftasonu oynarken, digeri oynayamiyormus.

saLsa dedi ki...

Onu ben de düşündüm Ömer, 2 takıma da birer haftasonu vermek mantıklı da bunu yine yapabilirsin, Perşembe - Pazar - Çarşamba - Cumartesi ile. Ama 3-0 biterse eğer seri bu sefer BJK'nin haftasonu olayı boşa gidebilir diye düşünülmüştür. Yani tek açıklaması da bu zaten. Kasınca çıkıyor bu da ortaya.

Ömer dedi ki...

Dedigin program kesinlikle daha mantikli olurmus. Cunku su anki programda da ilk 3 mactan galibiyet cikaramazsak, haftasonu oynamamiz gume gidiyor.

Bu kadar buyuk bir organizasyonda, bu tur dusuncesizlikler nasil yapiliyor anlamak mumkun degil hakikaten.

Adsız dedi ki...

Maç programından ziyade beni sinirlendiren olay hala normal sezonda iki maçı da kazanan takımın seriye 1-0 önde başlaması gibi gudik bir kuralın yıllardır yürürlükte olması.

Üstelik bu takım evsahibi avantajına da sahip olarak başlıyor. Yani kısacası playoffa 7. ve 8. sıradan zar zor kapak atabilen takımlara (ki bunlar muhtemelen 1. ve 2.ye normal sezonda iki maçta da farklı kaybetmiş oluyorlar) "kardeşim size teşekkür ediyoruz, bundan böyle playoffta figüran olarak 1-2 maça çıkabilirsiniz fazlasını istiyorsanız mucize gerçekleştirmelisiniz" deniyor.

Böyle saçmalık, adaletsizlik olmaz. Tam olarak araştırma yapmadım ama bildiğim kadarıyla avrupa'nın üst düzey liglerinde tüm seriler 0-0 başlar. Bizde de derhal bu uygulamaya geçilmelidir. En azından seri 1-0 başlayacaksa ilk maç yenik başlayan takımın sahasında oynanmalıdır.

Bu kuralı kim getirmiş, kim hala uygulanmasını sağlıyor anlamıyorum. Daha fazla maç yapılması, çekişmenin artması lig sponsorlarını memnun etmez mi? Onları memnun etse de ligi senelerdir domine eden ve rakiplerinin çok üstünde para harcayan efes-ülker-telekom gibi takımları memnun etmiyor olacak ki bu adaletsizliğe her sene göz yumuluyor.

Devam etsinler bakalım, biz de bol bol 3-0 lık ilk tur serileri ve 25-30 farkla biten playoff maçlarını izlemeye mecbur kalalım.