7 Mayıs 2009 Perşembe

Tofaş & Bornova TBL'de

Ve son nokta da sürprizli oldu. Tıpkı diğer 5 virgülde olduğu gibi. Bugünkü maçlar hakkındaki öngörüm netti. İTÜ kesin, Tofaş plase. Trabzon da sürpriz. Son maçlardaki performanslarının hatırına. Ama Antalya'nın efesi Bornova acımamış İbo'lu, Harun'lu, Serdar'lı, Tolga'lı ve koça kıç Dixon'lı İTÜ'ye (86-78). Geçen sene Aliağa'nın yaptığı sürprizin çok daha büyüğüdür Bornova'nın yaptığı. Orada 3'er maçlık bir periyot söz konusuyken burada tam 6'şar maç oynandı. Ve Bornova -ki sıfır çekerler deniyordu- 4 galibiyet alıp bu gruptan çıktı. Alkışlamaktan başka yapacak bir şeyim yok. Ayakta alkışlıyorum hatta. Diğer taraftan da Tofaş gelmiş (71-56). 2 yıldır kapıdan dönüyorlardı, bu sene de dönselerdi dükkanı kapayıp giderlerdi herhalde. Olan Trabzon'a oldu. İlk 2 maçtaki kötü oyunlarının ve aldıkları yenilgilerin acısını çektiler turnuva sonuna dek. İlk 2 maçtan sonra 3'te 2 yaptılar ama final maçında yıkıldılar. İzlediğim Trabzon'dan Ogün Sevinç -ki kendisi sadece şutu var denen bir oyuncudur- mevcut koşullarda iyi bir TBL oyuncusu kalibresine gelmiş bulunmakta. Geçen sezon Caferağa'da bıraktığım Ogün kendisini çok geliştirmiş, durmaz kesinlikle TB2L'de. Çeker alırlar iki yakasından onu.

Asıl büyük soru şu? İbo ne yapacak? İTÜ ile TB2L'de devam mı? :) Siz sorunun cevabını düşüne durun ben günün sözünü yazayım şu köşeye: 'Bir Amerikalıdır TB2L'de farkı yaratacak olan. Sen ki bu tercihini koca bir kıçtan yana kullanırsan, olursun alt kümede kalan'. Dixon'ı bizim departman takımına bekliyoruz, sırtı dönük oynayan bir pivot eksiğimiz var.

8 Yorum Yapılmış:

Adibelli dedi ki...

başta aclan kavasoğlu olmak üzere tüm oyuncularımızı kutluyorum. Umarım aliağa gibi ekonomik sorunlar olmaz da izmir kalıcı bir takım daha kazanır TBL'de.

Adsız dedi ki...

Salsa, çok doğru tespit KOCA KIÇ Dixon, menajer kazığı işte...

Serdar dedi ki...

Takımın farkı yaratıcak olan Amerikalısının Dixon olduğu fikrine katılmıyorum. İtü' de ki fark yaratan oyuncu İbrahim Kutluay idi,Amerika pasaportu taşımasa bile o çapta bi etki yaratması beklenen. Bu sebepledir ki İtü'nin alt kümede kalması sonucunu doğuran etmenler farklı yerlerde aranmalıdır.
Tofaşla oynadıkları iki maçıda, (iç sahada 20 sayı ile) kaybeden, Uşak,Beykoz(her 2 maçta),Gelişim,Yeşilyurt maçlarında da son toplarda kazanmış bir takımdan söz ediyoruz. Beykoz'u bi kenara koyarsak, son nefeste geçtikleri diğer takımlar çokta üstün takımlar deildi kaıt üstünde İtü'ye nazaran.Bütçeden hiç bahsetmiorm bile. Ne zaman sert savunma ile karşılaşsalar düğüm son noktada ibonun 8 metreden 2 kişinin üzerinden salladğı şutların girip girmemesine bağlı olarak çözülmedi mi?? Hal böle olunca çatır çatır takım oyunu oynayan, ve savunmanın önemini iyi anlamş / uygulayabilen takımlar İtü'yü sahadan silmesede altına alabildiler. Sonu Aliağa'ya benzemez umarız Bornova'nın, hayırlı uğurlu olsun TBL,güzel İzmir'in güzel takımına

Serdar dedi ki...

Bu arada gelecek sene Bornova'nın misyonunu Hacettepe üstlenecek gibi bir tahminde bulunayım,bölgeselden gelip.

dejavu dedi ki...

İTÜ'nün çıkmasını istemiyordum İbrahim Kutluay odaklı olaylar sebebi ile. Bornova'ya ise hiç şans verilmiyordu ama bütün maçı önde götürdüler livescore'dan ve skytürk'den takip edebildiğim kadarıyla. Son çeyrekte İbrahim'in üçlüğü ile epeyce yaklaştı İtü ama her hamklesine cevap verdi Bornova. İzmir takımının gelmesi sevindirici tabii ki bilemiyoruz tabii seney bütçeler nasıl olur, nasıl kadro kurulur ama ilginin olacağı kesin takıma.

Tofaş maçında ise baştan sona üstündü Tofaş, 11-1 ile başladılar maça. Bu kader maçına bu kadar kötü başlayınca geri dönmek de pek kolay olmuyor haliyle, yine de Trabzonspor 20'lere giden farkı 3'e kadar indirdi ama devamını getiremediler. Orada iyi direnç koydu Tofaş, 2 yıldır burada elenen takım yine bir sıkıntıya girebilirdi ama bu sefer direndiler ve çıktılar.

Tofaş'da İlkan Karaman diye bir çocuk var, 90'lı. İlk defa izledim, çok beğendim bilmiyorum daha önce nedir istatistikleri falan yalan olmasın ama gerçekten bugün kritik anlarda tecrübeli bir oyuncu gibi çok sakin oynayıp, maçı kazandıran adam oldu. 6/6 ikilik 1/2 üçlük, 25 dakika 18 sayı 9 ribaund ile oynadı. Dışardan şutu da var çocuğun, seneye de Tofaş'da oynar herhalde. İsmi bir kenara not edilmesi gereken bir oyuncu diyorum ben.

Trabzon'a üzüldüm esasen ama bu sponsor muhabbetlerinden birleşmeye falan sıcak bakamıyorum ben bir türlü, sevmiyorum bu işleri. Ogün konuşuluyor Trabzonspor'da ama onun da takımdaki misyonu kaldır at, başka birşey yaptığı yok. Hani onun bu dengesiz şut mekaniğine alışığız geçen yıldan ama birinci ligde ciddi süreler alıp birşeyler yapabileceğini düşünmüyorum ben şu an için.

Hakeden iki takım çıktı, kalıcı olurlar umarım.

cannksk dedi ki...

trabzon'un yabancısı da felaketti, bi de sene başında almaya çalışmıştık biz bu adamı türk olma muhabbeti var diye, allah korumuş

Serdar dedi ki...

Hele bi de onu oynatıp Furkanı unutsaydı kenarda aman diyim

cast dedi ki...

bornovaya niye sans verilmedi anlamadım tofasla beraber en dengeli takımdı hak edenler cıktı baskada dıcek bısey yok bence bi izmirli olarak kutluyorum bornova belediyesini:D