22 Haziran 2009 Pazartesi

Demirel'in Olay Pozisyonla İlgili Yorumu

Efes Pilsen - F.Bahçe Ülker final serisinin 5. maçında bitime 13 saniye kala Fatih Söylemezoğlu tarafından çalınan kritik düdük günlerce konuşuldu, tartışıldı. Kurallar ortaya döküldü, kuralın uygulanış şekilleri örneklerle anlatıldı falan ama yine de kimse tatmin olmadı. Olaya bir bakış açısı da başkandan gelmiş. Seri sonundaki ilk röportajını Vatan gazetesine veren Turgay Demirel malum pozisyonla ilgili şöyle demiş:

Fatih Söylemezoğlu orada 13 saniye kala kurala göre bir yorum yaptı ve düdük çaldı. Bu esasında değişen bir kural. ‘Top oyunda değilken, yapılan her faul sportmenlik dışı olarak çalınır’ şeklinde karar. Top oyuna girmeden böyle bir şey çalınmasın diye MHK’nin bütün hakemlere sözlü olarak uyarısı vardı. Defalarca yapıldı bu uyarı bütün toplantılarda. O toplantılarda diyorlar ki; bu çok ağır bir karar olur. Topu oyuna sokarken eğer itişlerde, birebir mücadelelerde faul çalınacaksa bunu top oyuna girdikten sonra çalın. Ya da çalamıyorsanız iki tarafı da ikaz edin. Topu tekrar oyuna sokması için oyuna sokacak oyuncuya verin. MHK’nin bütün hakemlere yaptığı uyarılar var. Ve bu nedenle bu karar sene başından beri bu şekilde hiç uygulanmadı. Maçın son 13 saniyesinde durum berabereyken böyle bir karar çıkınca kural doğru ve geçerli olmasına rağmen, hiç uygulanmasın talimatı verilmesine karşın bu uygulanınca doğal olarak sert bir tepki oluştu.
Röportajın tamamına şuradan bakabilirsiniz, daha birçok konu hakkında da açıklamaları var başkanın.

12 Yorum Yapılmış:

HotSauce21 dedi ki...

da da da da da turgaaaaaayyyy demirelllllll

BaHa dedi ki...

Turgay Demireldende böyle bir açıklama gelirdi!
Şifai konuşmalar kimseyi bağlamaz, kağıtta yazan geçerlidir. FEderasyon başkanının bu açıklamasıda abesle iştigaldir. Sus bari !!!

ultracarizma dedi ki...

federasyon başkanı kuralı uygulamayın diyor yani.vay be

Telif Hakkı dedi ki...

Mirsadın küfürleri raporlarda yoktu, tanjeviç in itip kakması da raporlarda yoktu. Gerçi tv de hepsi açık ve net ortadaydı ama gözlemci raporlarına yazmadı diye ceza verilmedi.Peki körgözlerin gördüğünü raporunda yazmayan gözlemci için federasyon başkanı gel bi hesap ver bakalım niye dememiş? Şaka gibi yahu bir de bunu savunmuş adam ama gözlemci yazmadı diye. Federasyon başkanı olarak sen ne iş yaparsın be adam. Çağırsana gözlemcini hesap sorsana federasyon başkanısın olm sen.

Kural konusuna ise hiç girmiyorum hakemlere uygulamayın demişler kendi kafalarına göre sözlü olarak, tabi yazılı olsa neler olabileceğini biliyor.

Bir de üzüntü ve olaylara tepki vermek için kupayı vermedim demiş ki komedi. Kardeşimm o olayların olmaması için gereken düzenlemeyi, organizasyonu yapması gereken yerin başında sen oturuyosun.Gerekiyosa evsahibi takıma güvenlik önlemleri konusunda yaptırımın var.Herşey senin elinde hala neyin tepkisi.Sanki elinde yetki yokmuş gibi tepki olsun diye bıy bıy bıy demek nedir ya? Hani iş bilmiyorum, beceriksiz ve dirayetsizim diyemiyorsun da tepki veriyormuş. Olaylara tepki veriyorsan sinik gibi ortalarda gözükmemek yerine gidersin ortada durur o seyirciye karşı bir duruş sergilersin. Kuyruğu kıstır kaç ordan sonra tepki verdim ben.. Sevsinler tepkini ..

Yahu dalga geçiyolar yemin ederim insanlarla,şu röportaja bak ya ..

Adsız dedi ki...

konuştukça batıyor

murarty dedi ki...

Kural neyse uygulanmalıdır,diye düşünüyorum.MHK'nun sözlü uyarılarını mantıklı bulmuyorum.Ama bunların yanında birşeyi çok merak ediyorum..Acaba Fatih Söylemezoğlu,sezon boyunca yönettiği maçlarda,hiç böyle bir pozisyonla karşılaşmadı mı?

franchi dedi ki...

ortada yazılı bir kural var ve federasyon "hiç uygulanmasın" diye talimat veriyor..

basketbolda nedir, böyle esneklikler var mıdır bilmiyorum da futbolda benzeri bir şey olsa skandal olur yer yerinden oynardı..

ki sanmıyorum federasyon onu uygula bunu kısıtla diye yazılı kurallarla ilgili karar verebilsin.. düpedüz skandaldır bu, başka açıklamasa olmamalı.. oldu olacak "fenerbahçe şampiyon olamazsa lig tescil edilmez" diye bir kural eklesin, o da rahat etsin izleyenler de..

Adsız dedi ki...

aranizda hic fb yok sanirimm boyle biseyi fb li oldugum icin solemiorumm evet bu kural cok agir zaten kuralin cikis amaci rakiplerin birbirine ustunluk saglma amaci mac berabereyken nasi bole bi yorum yapabiliosunuz anlamis degilimm..dusnurken karsi taraf acisindan da bakin kimse mirsda ve rasim in yaptiklarini savunmuyor..

MuYu dedi ki...

vay be ne harbi bir baskanimiz varmis. tum kurumlar hata da yapsa hakemine sahip cikarken, baskanimiz hedef tahtasina oturtuyor. tabii ne icin, kendi kicini kurtarmak icin. vay vay vay diyorum!

demirel kendi kicini kurtarmak isterken daha da batiyor. federasyonun mesaj kaygisi olmaz. madem ki hakem hata yapti. cezasi medya onunde verilmez. o cok bahsini ettigi kurullar toplanir ve kac mac kizaga cekilecegi kararlastirilir. eger cikar bu sekilde konusursan zaten tum mesrulugu tartisilan federasyon daha da tartisilir olur.

kisaca super(!) bir kriz yonetimini sahip oluyoruz. kriz kriz doğuruyor!

Bir sorusu olan dedi ki...

Pozisyon faul yada değil, kural doğru yada yanlış, normal yada ağır tartışılır.

Peki şu pozisyonda:

http://www.youtube.com/watch?v=mQPNzsz8kY0

Maçın bitmesine 28sn kala aynı pozisyonda hakemlerin gözüne perde mi iniyor? Malesef tartışmalar tek pozisyona indirilerek olay sıradanlaştırılıyor. Hakemler insandır ve maç içinde birçok hatalı kararı olacaktır ama genel itibarıyla hep aynı tarafın aleyhine diğer tarafında lehine çalınınca bu düdükler insanın ister istemez sinirleri geriliyor. Heleki bahsi geçen şahıs geçmişten sabıka taşıyorsa...

Aranızdaki bir "elit" bu üstte linki verilen pozisyonla son saniyedeki pozisyon arasındaki farkı izah edebilir mi? MHK nun tavsiye ettiği bir karar var. Sen bu karar alınırken üstlerine itiraz edip ben bu kararı uygularım benim tarzım bu demiyorsan, yeri geldiğindede formanın rengine göre kuralı uyguluyorsan ben art niyet ararım!

Gündeme gelecek kadar büyük kararlar hep müessese klüplerinin lehine oluyor. Birazda bu tesadüf(!) ekseninde yoğunlaştırsak düşüncelerimizi

Dün Paşabahçe ydi, Tofaş tı bugün Telekom, Efes. Birbirlerinden hiçbir farkı yok. Spora harcadığı parayı vergilerinden düşen bu klüpler bu gün varlar, yarın yoklar.

Sheed dedi ki...

bu arada sanıyorum bu sezon bi samsun basket bayan maçında fatih söylemezoğlu aynı kuralı, yine aynı şekilde uygulamış maçın son anlarında.. dün skytürk'teki programda konuşulmuştu..

Adsız dedi ki...

kardeş yapma 2 pozisyon arasında dağlar kadar fark var. ama neyse sen zaten 2 pozisyonu da izledin gördün ve ondan sonra bu linki buraya koydun yani kararın belli