14 Temmuz 2009 Salı

Efes Nachbar'la Transfere Noktayı Koydu

Terence Morris demiştik, anlaşıldı demiştik, hatta gerçekten de anlaşılmıştı, hatta hatta zaten listenin ilk sırasında Morris vardı her zaman için ama sonra bu insanın içine şüphe düşüren sakatlığı nedeniyle vazgeçildi kendisinden. Şimdi açıklanan isim çok daha kariyerli. Yıllarca NBA'de oynayan (ama sadece 25 maçta ilk 5 çıkabilmiş, ilginç bir not bu) ve geçen sezon Avrupa'ya dönüp Dinamo Moskova forması giyen Bostjan Nachbar ile 1+1 yıllık sözleşme imzalanmış. 1.1 M Euro alacak diye yazılmış başka bir forumda. Hayırlısı olsun. Kapamış Efes böylelikle transferi. Güzel de kadro kurdular. Bakalım Avrupa'da özlenen başarı bu yıl gelecek mi?

Ekleme: Kariyerinde sadece 25 maçta ilk 5 başlamasını kötülemek maksadıyla vermedim bu arada. Sadece 25 maçta ilk 5 başlamış ama gayet de yıllarca NBA'de belli bir yer edinebilmiştir kendisine. Zaten Kukoc da zamanında kenardan gelip vermez miydi o büyük katkısını? Yanlış anlaşma olmasın diye belirteyim dedim.

13 Yorum Yapılmış:

Fanatik Basket dedi ki...

NBA'de sadece 25 maça ilk beş çıkmış olabilir ama 3 ayrı takımda 6 yıllık bir nba kariyeri var ve nba kariyer ortalaması 7.1 sayı.. -ki bu hiç ilk 5 başlamayan biri için oldukça yüksek bi rakam bence.. 3 ve 4 numara oynayabilmesi ve farklı özelliklere sahip olması da rakip takımlara sık sık eşleşme sorunu yaşatacaktır..

avrupa basketbolu ve efes'in euroleague hedefi için biçilmiş kaftan, bence çok iyi transfer..

saLsa dedi ki...

Zaten kötü oyuncu olduğunu belirtmek ya da kötülemek maksadıyla değil sadece detayı vermek amacıyla yazdım. Yoksa benchten gelip takır takır oynadı. Zamanında Kukoc da az benchten gelmezdi. :) Dur hatta bunu ekleyeyim mesaja. :)

Fanatik Basket dedi ki...

@saLsa

eywallah salsa, açıklama için sağol:) sen onu demek istememişsin ama cümlenden öyle anlaşılıyordu, onun için yazdım bende..

son senesinde de new jersey de 75 maçın sadece 1'inde ilk beş başlamış ve 9.8 sayı ortalaması yakalamış, ilginç bi adam:))

bu arada dış şutunu da geliştirdi zamanla birlikte, kariyerinin ilk yıllarında %35'le üçlük atarken nba'deki son iki sezonu ve dinamo moskova'da %40-45'le üçlük atmaya başladı..

behcet dedi ki...

bir fb li olarak bak bu sağlam geldi (avea reklamda alıntı ) o ne ya nachbar rakoceviç ayıp oluyor ama ...

Adsız dedi ki...

Preston'ın kariyerlisi. 2 gömlek daha Avrupalısı. Defansif anlamda nası bi katkı yapıcak merak konusu olur.

HotSauce21 dedi ki...

rakocevic ve nachbar hamleleri güzel olsada hep efesin bişeyler eksik yaptığını düşünürüm ki bu sezonda böyle düşünüyorum.söylenenlere göre efes transferi kapadı deniyor ama hala belli bölgelerde çok net eksiklik belli bölgelerde de gereksiz kadro şişkinliği mevcut bana göre.her ne kadar rakocevicle 1 numarayıda gerekirse takviye edicez densede kadroda gözüken 2 point guard olan kerem ve enderle avrupa arenasında üst düzey hedef belirlemek pek mantıklı değil bana göre.umarım bu konuda yanılırız ama asıl sorun bence hala pota altında.kadroda sırtı dönük oyunu olan doğru düzgün bi isim yok bence.kerem gönlüm'ün bu yıl repertuarına kattığı post-up sol el bitirme hareketi sanırım bu konuda en büyük alternatif gibi gözükmekte.kasun sertliğiyle pota altında etkili bi silah olsada imza hareketi bile olmayan genelde iri ve güçlü fiziğiyle takip toplarını kovalayıp sayı çıkartan bi isim olarak ön planda.ki onun sakatlandığı dönemde efes pota altının ne kadar aciz kaldığınıda hepimiz gördük sanırım.geçen yıl kadrodaki kakiouzis "0" yazıyla "sıfır" atletizmiyle zaten pota altı katkısından çok kritik şutlarla katkı vermeye çalışan bi isimdi ama yüksek hedeflerin olduğu yerde ben onun ancak 12. oyuncu olabileceğine inandığımdan yabancı hakkının ona harcanmasıda geçen yılki büyük mantıksızlıklardan biriydi.

neyse kaki yerine nachbar hamlesi en azından takıma içeriden ve dışardan daha istikrarlı katkı verip atletizm anlamında da daha çok katkı vereceğinden daha olumlu olarak görsemde üsttede bahsettiğim sırtı dönük sayı bulma potansiyeli eksikliği efes'in hücumlarının belli seviyede tıkanmasına sebep olacaktır diye düşünüyorum.

2-3 numarada gereksiz şişkinlik daha vahim aslında.rako-smith-thornton-shumpert 4lüsü bu takıma ekstradır bana göre.thornton savunmasıyla ve dribblingini kesip attığı jumpshot larıyla ii bi seçenek; avrupa için gerek ayaklarının yavaşlığı gerekse de fizik dezavantajıyla tbl'deki gibi rahat oynayamayan shumpert'de all around oyunuyla kadroda düşünülebilecek isimlerden olabilir ama smith'in gereksiz yer işgal ettiği fikrindeyim.orada çok daha şans verilmesi gerektiğini düşündüğüm sinan tercihide olduğundan onun yerine öncelikle sırtı dönük oyunu olan bi 5 numara yada ii bi oyun kurucuyla kadroda çok daha dengeli ve güçlü hale getirilebilirdi fikrindeyim.dusan'dan beklentiler çok olmasada en azından 3'er 5'er dakikayla kasun'un back-up ı yapılabilmesini tercih ederim ama umarım geçen yılki gibi büyük hedeflerle yola çıkılıp yarı yolda çakılma durumu olmaz

Fanatik Basket dedi ki...

@HotSauce21,

yerinde tespitlerin var ama sana katılmadığım noktalar da var. efes'in avrupa'dan alabileceği -sırtı dönük oyunu çok iyi olan- pek fazla üst düzey uzun yok zaten. (bi david andersen var, onu da transfer etmeleri çok zor)

ha şu olabilirdi belki, kaya gibi dan dun oynayan bi adam yerine, sırtı dönük oyunu olan ermal kuqo olsaydı bu takımda daha iyi olurdu bence de.. (ya da olursa diyelim, şu an boşta efes'e gelebilir çünkü)

oyun kurucu olarak ender'e bende hiçbi şekilde güvenmiyorum. çok dağınık, savruk bi adam, takım organizasyonu sıfır, ancak 2.numarada oynayabilecek bi adam ama kerem tunçeri için senin gibi düşünmüyorum. bence kerem üst düzey takımlarda oynayabilecek oyun zekasına ve yeteneklere sahip. belki gösterişli bi adam değil ama çok değerli bi guard bence. onun ve ender'in oynadığı dakikalara bakarsanız aradaki farkı anlayabilirsiniz..

rakocevic'de 1 numara oynayabileceği için bence de oyun kurucu transferine gerek yok. bana kalsa ender'i yollar, bu ikilinin yedeği olarak engin atsür'e şans verirdim o ayrı..

HotSauce21 dedi ki...

enderi sahada görmektense herkesi görmeyi yeğlerim bu son yıllardır dilimden düşürmediğim tek gerçektir zaten.kerem tunçeri konusunda ise biraz yanlış anlamışsın sanırım beni.şu an en yetenekli ve doğru isim olarak görüorum onu türk oyun kurucular arasında.ha biraz daha zeki ve cesur olabilseydi çok daha üst düzeyde olma şansı vardı ama rakiplerinden daha çok kendini frenleyen oyuncu profilinin en önemli örneklerinden biri oldu.kerem tunçerinin yeteneklerini ve bulunduğu yeri haketmediği değil benim takıldığım nokta.enderi basketbolcu olarak saymadığım için şu an efes point guard mevkiini tek başına kerem olarak görüorum ve bu yüzden tek başına yetersiz olacağı fikrindeyim ve "final4 hedefi için takımda bulundurulması gereken oyuncular klasmanındaki bi yabancı oyun kurucuyu" efesin kadrosuna katması gerektiğini düşünüyorum.nachbar güzel bi isim gerçekten,ama ilk mesajdada dediğim gibi efes yıllarca sezon öncesi 2 doğru hamle yanına hep eksik bişeyler koydu.bu yılki eksikler sırtı dönük oyuna katkı verebilecek (aklıma ilk batiste geldi ama zorlasak daha bi kaç isim çıkar) bi pota altı oyuncusuyla az önce bahsettiğim final4 hedefini karşılayabilecek bi oyun kurucudur bana göre.

eğer bahsettiğim eksikler olmasa kadro şu şekilde olabilirdi;

pg:yabancı guard,kerem,maalesef ender
sg:rako,sinan
sf:nachbar,thornton
pf:kg,kaya
p:kasun,batiste(yada 4 ve 5 modifiyeli bi isim),dusan

Fanatik Basket dedi ki...

@HotSauce21

ender yetersiz olduğu için bi yabancı guard daha lazım diyosan ona eywallah haklısın. c.smith'i gönderip yerine yabancı bi guard alınabilirdi buraya takviye olarak (ya da vujanic kalabilirdi tamamen iyileştiyse)

2 numara için rako, sinan yeterli. 3 numara için ben thornton'la birlikte alternatif olarak shumpert'i de mutlaka takımda olması lazım(çok düzgün bi bileği var. oyunun sıkıştığı anlarda çok rahat sayı bulabiliyor)

nachbar'ı 4 numarada ve rakip takımlara karşı eşleşme sorunu yaratmak için kullanırdım. fiziği avrupa da pf oynamak için yeterli ve çok iyi dış şutu olduğu için rakip savunmaları baya zorlayacaktır. (zaten ergin ataman da 4 kısayla oynamayı sever. geçen sene shumpert'i 4 numarada kullandığı gibi)

5 numarada kasun'un yeterli olduğunu düşünüyorum. zaten hem kasun, hem batiste gibi iki 5 numarayı birden kadroda bulunduracak bütçesi olduğunu sanmıyorum efes'in.. kasun'un yedeği olarak ermal ya da prkacin tarzı sırtı dönük oynayabilen bi adam olsaydı daha iyi olurdu ama malesef elimizde kaya var:)

bence aşağıdaki şekilde olması yeterlidir..

pg: yabancı guard, kerem, ender
sg: rakocevic, sinan
sf: thornton, shumpert
pf: nachbar, kerem gönlüm
p: kasun, kaya (ermal), dusan

BaHa dedi ki...

3 kelime ile "Çok iyi transfer"
fanatik basket NBA kariyerinden bahsetmiş; D.Moskovada 24 maçta 16.2 sayı 4.5 rebound ile oynamış ayrıca eurocuptada 13 maçta 16.1 sayı 4.8 rebound ile oynamış...

ymzhlk dedi ki...

ergin ataman'ın pozisyonlarda şöyle bir kayma yapacağını öngörüyorum.

pg: thornton, ender, kerem
sg: rakocevic, smith
sf: shumpert, sinan
pf: nachbar, kerem
c: kasun, kaya

Fanatik Basket dedi ki...

@ymzhlk

thornton 1 numara oynayamaz bence. ayakları çabuktur, iyi bi savunmacıdır, savunmada 1 numarayı savunabilir ama hücumda oyun kurucu oynayamaz.

kadroda kerem ve ender'in dışında maç içinde belirli sürelerde oyun kurucu oynayabilecek rakocevic ve belki sinan güler olabilir bence..

ymzhlk dedi ki...

bu durumda HotSauce21 in de daha önce dediği gibi özellikle 2 numarada aşırı bir bolluk görülüyor: rakocevic-smith-thornton

ataman, smith'in kenardan gelip 15-20 dakika alacağını açıkladı zaten.rakocevic 1 numaraya kaydığında smith veya thornton 2 numaraya oynayacaklar ama rako'yu pg olarak kullanmak da yazık olur bence. bu durumda 3 as yabancı oyuncu asıl mevkileri olan sg için 40 dakikayı bölüşmek durumunda kalacaklar. tabi bu oyunculardan biri 3 numaraya geçmezse...

1 numara ve pota altında sıkıntı varken efes'in böyle bir lüksü kaldırabileceğini sanmıyorum. bu sebeple ben thornton'ın pg olarak oynatılmasından yanayım.