4 Temmuz 2009 Cumartesi

Haydi Koçum Kurarsın Bu Oyunu

Ligde geçen sezon öncesi oyun kurucu koltuğunu tamamen yerli isimlere teslim eden tek takım Pınar Karşıyaka idi. Onlara Blakney'nin kötü performansı nedeniyle bir ara neredeyse 40 dakika sahada kalan Tutku'lu Telekom ve Hakan Demirel transferinin ardından iki Demirel'li rotasyonuyla Erdemir de eklenmişti. Bu sezon ise tablo bir hayli farklı. 2009-10 sezonu öncesinde bu sayı (eğer ki Rakocevic'i de ligde genelde 2 numara oynayacakmış gibi düşünürek Efes'i de dahil edersek) 6'ya çıkmış durumda.

Efes Pilsen geçen sezon Milli Takım'ın guard rotasyonunu kendi bünyesinde barındırıyordu. Bu yıl Engin Atsür'ü şutladılar, Igor Rakocevic'i aldılar. Avrupa maçlarında 1 numarayı Igor & Kerem'e teslim ederler ama ligde tahmnimce Igor 2'ye kayar daha çok. Kerem Tunçeri ile Ender Arslan bu yıl olduğu gibi gelecek yılı da götürürler paşa paşa. Play-Off'ta baba maçlarda Rakocevic süresini çalar Ender'in. Gül gibi geçinip giderler.

Türk Telekom, mevcut şartlarda lige yerli guardlarla başlayacak bir diğer takım. Geçen sene ellerinde patlayan ve bir anlamda takımın içine dinamit koyan El-Amin bu yıl onlarla beraber olmayacak. Zaten yarım sezon için dünyaları almıştı amcam, bu yıl küçülen bütçede kendine ekmek bulamaz. Bulsa da doymaz zaten. Başkent ekibi için görünen tablo Tutku Açık & Soner Şentürk ikilisi şimdilik.

Altar Tunçkol yönetiminde yeni sezona girecek olan Antalya BŞB, tüm kadroyu baştan aşağı yeniledi. Sadece genç Yunus Akçay kaldı takımda. Ama bu revizyon sırasında 2 yıldır Amerikalılara teslim edilen 1 numaralı pozisyonu da yerli isimlere bıraktılar. Erdemir'deki çıkışıyla küllerinden doğan Hakan Demirel takımın 1. guardı. Onu yedekleyecek isim ise A takım mertebesinde pek süre alamasa da altyapılardaki başarıları nedeniyle Altar Tunçkol'un bir haylü güvendiği Azmi Turgut. Olası bir sorunda hem 2 hem 1 oynayan Mike King de kayacak oraya.

Geçen sezonun flaş ekiplerinden Ahmet Çakı'lı Erdemir de yeni sezon öncesi kadroyu baştan aşağıya yenileyenlerden. Geride bıraktığımız sezonda dakika olarak en dominant durumdaki adamlarıyla (Funk ve Erdal Bibo haricinde) yolları ayrıldı. Ama geçen sezon onlara Barbour hamlesini yapabilme şansını tanıyan 1 numarayı yerliyle geçme işlemini bu yıl da yaptılar. Koltuk geçen sene Hakan Demirel'de idi, bu yıl bir başka Hakan'da. Ligin son 2 yıldır asist kralı olan Hakan Köseoğlu'nda. Serhan Savut ve genç Melih Yıldız onun back-up'ı. Ama Hakan oyundan çıkmayı pek sevmez, bu nedenle de gençlere -özel bir şey olmadıkça- çok süre gelmez.

Asıl sürpriz karar Banvit'ten çıktı. 2 yıllık Crispin üstüne kurulu düzeni Orhun Ene tek hamle ile yıktı. Ki böyle olacağını biliyorduk ve zaten yıkması da lazımdı. Ama o bölgeyi tamamen yerli oyuncularla geçeceklerini kimse tahmin etmiyordu. Pınar Karşıyaka formasıyla yakaladığı çıkışı Telekom benchinde oturmak karşılığında aldığı bol sıfırlı bir kontrat sayesinde baş aşağı bir inişle sonlandıran Barış Ermiş şimdi Orhun Ene'nin birinci guardı. Sorumluluk aldığında neler yapabildiğini KSK'da göstermişti. Bakalım bunu Bandırma'da da başarabilecek mi? Barış'ın arkası ise gençlerle destekli. İbrahim Yıldırım, Yiğitcan Turna ve hatta Şafak Edge guard rotasyonunun diğer parçaları olacaklar.

Ligin yeni ekiplerinden biri olan Tofaş ise 2008-09 sezonun en fazla gelişim kaydeden isimlerinden Mehmet Yağmur'a büyük bir ödül verdi. Hakettiği bir ödüldü bu Mehmt'in zaten. 'Gel geç baba, takımın 1. guardı sensin' dendi ona. Bu sorumluluğun altından kalkar ve çıkışını sürdürürse çok çok iyi olacak onun için. Mehmet'i yedekleyecek isim ise bir başka genç ve gelecek vaadeden oyuncu olan Fırat Töz.

Tablo geçen seneye göre çok daha iyi. Rakocevic'in varlığı 'Ligdeki 6 takımın guard koltuğunda tamamen yerliler oturuyor' dememizi biraz engellese de '5.5 takımın durumu böyle' demek için hiç bir engel yok ortada. Ha bu takımların içinde Telekom'dan belki bir guard hamlesi gelebilir ama şimdilik Tutku & Soner ikilisi oraya yetecek gibi duruyor. Zaten küçülen bütçede onlardan iyisi de şamda kayısı olur. Asıl soru bu 6 (ya da 5,5) takımın kaçının lig sonunu da bu şekilde getirecekleri. Ya da bir başka deyişle yerli oyuncuların kaçının performanslarıyla üstlerine 'Ulan buraya biz bir Amerikalı getirelim' dedirtmeyecekleri. Hatta hatta kaçının Milli Takım kapısını tıklayacakları. İzleyeceğiz, göreceğiz.

4 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

serhat uğur ve melih yıldız bir numara değil, iki numaradır...

Süleyman Bilgiç dedi ki...

Ben Efes Haricindeki 2'linin başarılı olacağına pek ihtimal vermiyorum açıkçası. Değerli oyuncular,gelişim gösteren oyuncular var elbette ama patlama yapacak adam olmayacak bence!

Adsız dedi ki...

Ben Rako'yi hiç görmedim 1 oynarken. Amerikalı guard ve pivotlar avrupaya kolay kolay uyum sağlayamıyorlar diğerlerine göre. Ben olsam 1-5 Türk oynatmaya çalışırdım

Adsız dedi ki...

bu takimlar icinde ne yazikki fenerbahce yok. turk ve genc bir guardi olmayan takim gelecegi nasil garantiye alabilir ki? her sene yabanci guard degistirerek mi?
cok bariz belliki solomonu 2 ay kala takima katinca sampiyon olunmuyormus. acilen oraya takviye lazim.