15 Temmuz 2009 Çarşamba

Resmen Kayseri

2010 Dünya Şampiyonası için Antalya'nın yerine Kayseri'nin geçtiğini aylar önce yazmıştık. Bugün federasyon resmen açıkladı bunu. Olayı kısaca özetlemek gerekirse, Kayseri'deki salonun iyi olduğunu ve böyle bir organizasyonu gerçekten hakettiğini düşünmekteyim. Ancaaaak, iktidar partisinin elindeyken salon için gayet bolca bütçesi olan ve bu işi öyle ya da böyle bitirecek olan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin elinden sırf muhalefet partisine geçti diye böyle bir şeyin kaçması hoş olmadı. İşin perde arkasında iktidar partsinin sağlam bir tokadı var elbette. Siz misiniz muhalefeti seçen, biz de para musluğunu kapatıyoruz veeee olayı Kayseri'ye, ya da başka bir deyişle reis-i cumhurumuzun memleketine alıyoruz dediler. Memleket standartlarına göre gayet normal bir hareket. O yüzden buralarda fazla takılmayalım. İşin şu boyutuna takık durumdayım ben, Kobe'yi, Lebron'u, onu, bunu Antalya'ya getirmek iyi güzeldi de; Kayseri'de ne yapacak bu amcalar bilmiyorum. Büyük ihtimalle o işe de bir el atılır, Amerika'yı o tarafa göndermezler diye düşünüyorum. Olursa da Kobe'ye ve Lebron'a önerim pastırmalı yumurtadır. Hafif ter yapar, koltuk altından koku yayar ama olsun. Alışkın olmayan rakip takımlara karşı sağlam bir silaha bile dönüşebilir o mis gibi tereyağıyla pişmiş, üstüne de pastırma gezdirilmiş yumurta. :)

21 Yorum Yapılmış:

Adibelli dedi ki...

AKP Antalya'yı alsaydı boyle olmayacaktı işler. Salsa senin de dediğin için bizim memleket için beklenen bir hareketti. Gorelim bakalım turk basketboluna ne getirecek bu karar.

Adsız dedi ki...

Ankara ayağı için de şampiyona günlerinde Akay Kavşağı'nı kapalı tutacaklar mı ben de onu merakla beklemekteyim. Yakışmış bu karar ülkeme.

Adsız dedi ki...

REZALET

Adsız dedi ki...

AKP Antalya'nın ilçesi Alanya'yı il yapacakmış :)

Alanya'nın Anavatan partili belediye başkanı Ak patiye geçmiş ve ödül olarak Alanya il olacakmış.

Böylelikle Antalya'yı seçimde kaybettiler ama Antalya'nın yarısını hüllü yoluyla kazanmış olacalar : )

Adsız dedi ki...

İyi de Antalya Nisan başına kadar hükümetdeydi. Dünya şampiyonasının bizde olacağı ne zaman açıklandı sanırım 2004 yada 2005 daha sonra değil. Madem belediye ellerindeydi niye gereken zamanda inşaata başlamadılarda başka bir parti geldi diye alıyorlar Kayseri'ye. Başından sonuna kadar kendi hataları.

Adsız dedi ki...

Yazıklar olsun. Ankaradaki salon için Gençlik Spor Genel Müdürlüğü destekliyor. Ama Antalyaya gelince bırakın desteği Belediyenin alacağı kredi yerlerini bile kapatıyorlar. Hükümet devam etsin böyle. Antalya gereken cevabı yine verecektir.

Adsız dedi ki...

Valla Salsa bence bu kısımlara bayağı bir takılalım. Bu saçmalığı, e zaten Kayseri'de salon hazırdı,en doğrusu buydu demekle savuşturamaz kimse. Yine tekrar edeyim, Kayseri'li arkadaşlar alınmasınlar, konu Kayseri olması değil; Antalya olmaması. Ne yazık ki spor, sadece spor olmaktan çok uzaklaştı.

ako dedi ki...

Rusya ve/veya Almanyanın Antalyada maç yaptığını düşünün, turist akınını bir düşünün. Zaten 14 ülke Antalyayı istemiş. Böylesine bir fırsatı kaçırdık ya aklım hayalim almıyor!

serkan dedi ki...

yani birkaç ay sonra izmir den rize ye alındı diye haber olursa şaşırmayacağım, akp adam kayırmacalığı hayal edemeyeceğimiz boyutlara taşıdı.

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Antalyaa olması orada kalacak takımlar ve onları desteklemeye gelecek taraftarlar için İNANILMAZ olacaktı. Sabah deniz, tüm gün dışarı gezmek tozmak ve akşam da maç...

Kayseri'ye alınmasının tek açıklaması; AKP denen ama AK olmayan partinin "Zaten Antalya'da gönlüm yoktu bu iş için, orayı da sen alınca sana destek falan vermem" diyip direk Reis-i Cumhur (!)'un şehrine alınmasıdır...

Adsız dedi ki...

Ankarada yapılmakta olan salonu devlet yaparken Antalyada yapılacak olan salonu belediyenın kendı imkanlarıyla yapması ne kadar dogru ayrıca sunuda belırtmem lazım ki bir antalyalı olarak secımı kaybeden hükümet partisi bidahaki secimi suanda yaptıgı terbiyesizliklerle nasıl kazanabileceğini zannediyor sunu bilmelilerki Antalya Cumhuriyetine sonuna kadar sahip cıkan bir sehirdir boyle yobazlıklarla kimse degiştiremez ve elinde oynatamaz.Ulu önder ATATÜRK demişki ''Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.''sizlerde bu sampıyonanın bir ayagını boyle bir kentten alıp baska yerlere peskes cekersiniz.YAZIKLAR OLSUN sizin gibi yönetıcılere.

Adsız dedi ki...

Bu amerikayi da ayri tutmani anlamiyorum onlarin kalitesinde bir suru takim var o zaman onlari da kayseriye vermesinler boyle bir amerikali aski varken turk basketbolu da her sene devsirmeye kayiyi onemli olan elimizdeki degerleri kullanmak...

Adsız dedi ki...

antalyalılar bence boşa yırtınmasınlar antalya gibi bilmem kaç milyon turistin geldiği şehir bi salon yapamıyosa ağlamayacak

BaHa dedi ki...

Bir ülkede spor ve siyaset bu kadar içiçe olursa olacağı buydu.
Bu tam bir fiyaskodur. Federasyonun ve hükümetin Antalyaya verdiği çok büyük bir cezadır. Kayseride salon olabilir ama diğer altyapıları maalesef böyle bir organizasyonu karşılayacak düzeyde değildir. BU aynı zamanda büyük bir gelir kaybına da sebep olacaktır.
Demekki doğru olan neymiş? Akpli ve akpli olmayan diye bu ülke her alanda ikiye bölünmüştür. Ve bu bölünme en tehlikeli bölünmedir.

CaRtMaNtR dedi ki...

Ankara'daki salonun yapımı hakkında bir gelişme olmadığında incelemeye gelen heyeti kamyonlarla kandıran belediye ve o şehre ceza yokken Antalya'nın elenmesi biraz manidar geldi bana. ama bu ülkede bu tür şeyler artık o kadar sık olmaya başladıki şaşırmadım. Rize ve Konya'da bu pastadan pay alırsa tam olur.

Adsız dedi ki...

Mustafa Hoca ve yönetiminde hiç suç yoktur öyle mi?

Gel de gülme...

Alperen Kaplan dedi ki...

Doğan Hakyemez'i de AKP göndermiştir. Belediye başkanının Antalya'nın ihtiyacı stad ve salon değildir lafını söyleten de AKPlilerdir değil mi?

Gerçekleri görmek bu kadar zor olmamalı.

Adsız dedi ki...

Alpreren 5 senedir Antalya AKP nin elindeydi niye salon yapmadı onun cevabı niye belli değil. Sem 4 sene boş otur salon yapma sonra yeni gelen 3 aylık belediyeye suçu at. Sen kafanı yorma Konya'ya da kıyak geçerler derdin buysa eğer.

Birde sor bakalım Antalya gibi bir il nasıl oluyorda belediye bazında bir kaç senede 1 milyar dolar borçlanıyor. Orda oy verenleri sırf başka bir adaya verdi diye aptal yerine koymaya çalışmayın.

Editör dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
passiveaggressive dedi ki...

antalyalı olan ve inşaat sürecini yakından takip eden biri olarak birkaç bilgiyi paylaşmak istiyorum. öncelikle antalyadaki salon inşaat planı sadece spor salonundan ibaret değildi. antalyaspor'un yeni stadı da o bölgeye yapılacaktı ve bu planın gerçekleşmesinde de yap-işlet-devret tarzında bir model uygulanacaktı.proje gündeme yeni yeni gelmeye başlamışken, antalya'daki yerel siyaset odakları büyük tepki gösterdiler. belediyenin peşkeş çekeceği,haksız kazanç sağlanacağı vs. gibi şeyler. bunun yanısıra, kompleksin yapılacağı mahallenin sakinleri de ayaklandılar. zira stat,spor salonu vs. mahallelerine gelirse, huzurun kaçacağını,etrafa it,kopuk ne varsa dolacağını düşündüler ve dava açtılar. seçim süreci yaklaşırken işler daha da kızıştı. halihazır da antalya büyükşehir belediye başkanı olan prof. akaydın, kompleksin inşaatını toptan durduracağını söyleyip, projeye ''100 yıllık yanlışlık'' adını taktı.seçilmesinin ardından ise, projenin önemini hatırladı ve projenin sürdürülebilmesi için kaynak arayışına girişti ve ankara'nın kapısını çaldı. seçimden önce menderes türel'i eleştirmek için ''antalya'nın ankara'ya ihtiyacı yok!'' argümanını kullanan akaydın'a da akp kaynak vermedi- ki akp ile ilgili benim nazarımda en büyük sorun budur,hasmane duygularla hareket etmişlerdir-.bunlardan kısa bir süre sonra da sanırım mhp il başkanlığı tarafından açılan dava sonuçlanmış ve inşaat durdurulmuştur. inşaatın durdurulmasından kısa bir süre sonra da mustafa akaydın bu işi kendi başarısı gibi göstererek '' 100 yıllık yanlışlıktan dönülüyor'' yazılı bilboardlar astırmıştır. sonrası malumunuz,organizasyon kapasitesi kocaman bir soru işareti olan kayseri'ye verilmiştir.

burada suçlu kimdir diye sorulursa fatura sadece akp'ye kesilirse insafsızca olur. öncelikle bir antalyalı olarak ben suçu bu organizasyonu yeterince sahiplenmeyen halkta görüyorum. bu kadar büyük bir fırsatı tepme konusunda azim gösteren başka bir şehir var mıdır bilemem ama bir antalyalı olarak şaşırmam da. ardından da siyasiler gelir. mevcut başkan akaydın ve akp. akaydın kendisinden önce planlanan, yapılan her şeye '' tu kaka'' demeye programlandığı, vizyonunu dar tuttuğu ve belediyecilikten anladığı akşamları insanları şehir merkezine otobüslerle bedavaya taşımak olduğu için bu projenin önemini de kavrayamamıştır. akp ise bu noktada kendinden bekleneni yapmış, '' beni seçmedin,sana harçlık yok'' demiştir. buna en azından ben hiç şaşırmadım zaten beklediğim bir durumdu. ama sırf bundan dolayı tüm fatura akp'ye kesilemez ortada kolektif bir suç vardır ve cezayı da suç ortaklarından biri olan antalya halkı çekecektir malesef...

Adsız dedi ki...

@ passiveagressive

2004 aralığında şamiyonanın bizde olacağı belliydi belediyenin önünde nerdeyse 5 sene vardı inşaaata 2005-2006-2007 bu üç sene içinde başlayabilirdi. Bunun planlaması neden bu kadar geç oldu veya olmadı? Bunların cevabını neden kimse veremiyor neden görmek istediklerinizi görüyor diğerlerini gözardı ediyorsunuz. 700 nilyon dolar hatta 1 milyar dolara yakın borç nasıl yapıldı. O zamanlar borç yükü bu kadar fazlayken neden kalkışmadı belediye ? Bu ülke illa "bana oy vereceksiniz yoksa geberin" mantığıylamı yönetilecek. EXPO da İzmir de olmasın diye az uğraşmadılar gitti başka ülkeye. Belediye otobüsü şoförleri 4 aydır maaş alamıyor gidip futbol takımları bir oyuncuya 1.5 milyon para veriyor senelik. Kendinizi evine ekmek götüremeyen insanların yerine koymaya çalışın. Karnınız tok olsa bile !