29 Eylül 2009 Salı

F.Bahçe'den Kerem Gönlüm Olayıyla İlgili Açıklama

F.Bahçe cephesinden Kerem Gönlüm'le ilgili beklenen açıklamalar geldi. Şekip Mosturoğlu tarafından yapılan açıklamanın tam metni şurada. Ben genel hatlarıyla madde madde değineyim açıklamalara.

* Doping kontrolü yapılan tek maçta ve rastgele seçilen iki Efes Pilsenli sporcudan alınan numunede de rastlanılmış olmasını, tesadüfle açıklayabilmek güç olmasının ötesinde imkansızdır.

* Danıştığımız uzmanlar "cathine" maddesinin vücuda girmesinin ardından beynin çalışmasının arttığını, beynin vücuda; dinlendiği, diri olduğu komutunu ilettiğini, bunun sonucunda da vücut direncinin fazladan arttığını söylemektedir. Bu maddeyi almış bir insanın, 3 gün 3 gece sürekli yoğun efor sarf etse bile yorgunluk hissetmediği ifade edilmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra bu maddeyi kullanan sporcuların konsantrasyonlarının arttığı ve baskıya dirençli hale geldikleri de ifade edilmektedir.

* Cathine'nin Efes Pilsenli her iki sporcudan da alınan numunede çıkmış olması bu maddenin organize bir şekilde kullanıldığına karinedir. Hiçbir şekilde Efes Pilsen Kulübü yönetim kurulu başkanı, yöneticileri ve kulüp başkanının bu organizasyondan haberleri olmadığının altını çiziyoruz. Yine Efes Pilsen Kulübünün kurumsal olarak böyle bir organizasyon içinde olmadığını ifade ediyoruz. Ancak bununla birlikte bu inancımızı pekiştirmenin ve kamu vicdanında oluşan şüphenin giderilmesi için, Efes Pilsen yönetim kurulu ve başkanının bizzat Kerem Gönlüm tarafından işaret edilen ekip içinden, bu organize olayın sorumlarını tespit ederek ortaya çıkarmalarını istiyoruz.

* Türkiye Basketbol Federasyonu Dopingle Mücadele Yönergesi Eki Cezai Yaptırımlar başlıklı talimatın hükümleri son derece açıktır. Buna göre (mad.2 paragraf 2 ve 3);

-müsabaka sırasında, takımın birden fazla oyuncusu doping suçu işlediği tespit edilirse, o zaman takım diskalifiye edilir veya başka bir disiplin cezasına çarptırılır.
-eğer bir takımda birden fazla oyuncunun dopingle mücadele kurallarını ihlali söz konusuysa, o zaman takıma hedef testler yapılır.

Biz sadece talimatta yazılı bu açık hükmü kamuoyu ile paylaşıyor ve bunun gereğini yapmasını Türkiye Basketbol Federasyonundan talep ediyoruz. Buna ilişkin yazılı müracaatımızı da bu gün Türkiye Basketbol Federasyonuna ileteceğiz.

* Bunun yanı sıra Kerem Gönlüm'ün sporculuk açısından böylesine acı bir durum içine düşmüş olması bizi de üzmektedir. Ancak bizim yada başkalarının üzüntüsü bu duruma ilişkin düzenlemelerin eksiksiz olarak uygulanmasına engel olmamalıdır. Buna göre (mad.5 ve mad.6)

Alınan numunesinde yasaklı bir maddenin varlığının tespiti halinde;

-ilk kural ihlalinde iki sene müsabakadan men
-ikinci kural ihlalinde ise hayat boyu müsabakadan men cezası verilir.

Yasak maddenin piyasada sık bulunan ilaçların içinde bulunması ve doping amacıyla kullanılmadığının tespiti halinde, sporcunun böyle bir maddeyi kullanım amacının sportif performansını arttırmak olmadığını kanıtlaması halinde;

-ilk ihlalde 1 seneye kadar müsabakadan men
-ikinci ihlalde 2 seneye kadar müsabakadan men
-üçüncü ihlalde ömür boyu müsabakadan men cezası verileceği şeklindedir.

* Bu olayda Kerem Gönlüm'ün örnek sporcu olup olmadığı geçmişte yaptıklarına göre değil bu olay karşısında yaptıklarına göre değerlendirilecektir. Kerem Gönlüm ancak bu maddenin vücuduna ne şekilde, hangi yoldan girdiğini, bu maddeyi kimlerin kendisine verdiğini açıkladığında örnek sporcu olabileceğini, aksi takdirde bu organizasyonu yaparak Kerem'in vücuduna bu maddeyi sokanların ellerini kollarını sallayıp normal hayatlarını sürdürürken Kerem'in sıkıntıyı çekeceğine dikkat çekmek istiyoruz.

* Play-off serileri sürerken sözleşmesi devam eden basketbolcumuz Mirsat Türkcan ile anlaşma ahlaksızlığına cüret eden, doping sayılan yasaklı bir maddeyi organize bir şekilde kullandıranları değil de bu olayı gündeme taşıyanları fanatizm ile suçlayanları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

29 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

WAY WAY WAY.....
ORTALIK KIZIŞACAK
İLK DERBİDE KILIÇLAR ÇEKİLECEK

Adsız dedi ki...

2. efesli oyuncu kim doping çıkan?

serpil dedi ki...

evett kirli işler yazıkki basketbolda da varmış :( bu arada mirsad artık taraftarın gözünde değerin kalmadı..

kutay dedi ki...

yani şimdi demek istenen "kasun'un doping kullandiği saklandı" mı?
öyleyse bunu saklayanlar kim oluyor, ceazsı yaptırımı nasıl oluyor, bilmediğimden soruyorum, yanlış anlaşılmasın...

saLsa dedi ki...

Kerem'de çıkan Cathene maddesi Kasun'da da çıkmış. Ama limitin hemen altında olduğundan bir sorun yok. Yine de maç sonrasında kurayla belirlenen 2 oyuncuda da öyle ya da böyle bu maddenin çıkmış olması, Kerem'in de final serisi boyunca takımın yediklerinden farklı bir şey yemediğini açıklaması insanı az biraz kıllandırıyor ister istemez..

saLsa

Adsız dedi ki...

''Basketbolda ise son iki sezondan bu yana doping testleri yapılmaktadır. Yapılan bunca testte "cathine" maddesine rastlanmaz iken, play-off da sadece 5.nci maçta ve kura ile yapılan seçim sonucunda saptanan iki Efes Pilsenli oyuncuda da, bu maddenin çıkmış olmasının vahameti ortadadır'' .....

sadece bu bilgi bile olayın üstüne gidilmesi gerektiğini gösteriyor..

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Salsa yapma Allah aşkına. kıllandırıyormuş biraz. Yani hani final serisini bile izlemeden ileri geri konuşan tipleri anladım ama sen nasıl dersin bunu. Final serisi maçlarını izledin, tamamı doping kullanmış bir takım 17 sayı geri düşer miydi 3. maçta. ya da sonraki maçları da son dakikalarda mı kazanırdı. off hayalperestlik sizinki. mirsad konusunda ahlaksızlığınına cüret eden demiş şahıs, asıl ahlaksızlığın böyle bir ifade kullanmak olduğu açık. transfer piyasası açık mı açık ? kalanını oyuncuna sorucaksın ? Kendine sorucaksın bu adamla neden sözleşme imzaladım diye tekrar transferler de sizin elinize kimse su dökemez ahlaksızlıkta sayın mosturoğlu

kobe dedi ki...

Eger efesli 2 oyuncuda bu cathine varsa cok yazik ama simdi fenerbahcenin bu isi resimilestirip ogrenmesi lazim boyle aciklama ile olmaz kesin varsa efes pilsene cok agir bi yaptirim uygulanmasi gerekir bence..
ayrica kimler bunlar? kasun diyorlar ama denenin altinda cikmis ilk efes pilsen fb macini simdiden beklemeye basladim

Hakan dedi ki...

Evet bu olay araştırılmalı ama araştırılması gerekenleri sıralayalım o zaman:
- Ceza açıklanmadı hala neden?
- FB Ülker yöneticileri neden bu kadar süre bekledi bunları açıklamak için?
- FB Ülker yönetimi bu arada Federasyon ile bir pazarlık mı yaptı?
- Mirsad iki takıma imza atmış madem bu sene nasıl oynayacak?
- Mirsad'ın iki takıma imza atması nasıl oldu? Hangi şartlarda Aziz Yıldırım onu ikna etti ve ondan önce neden Efes Pilsen'e gidip imza atmak istedi?
- Mirsad'ın bu sene oynamama ihtimali nedir? (Hani FB yönetiminin belirttiği kuralların yazılı olduğu yönetmeliğe göre)
- En merak ettiğim ise o kırmızılı abiye ne oldu, birileri bunu da araştırsın, o abi cezasız yırtmışsa bunun arkasında kimler var.
-O sahada amigoların görevli olarak ne işi vardı son maçta? Onları oraya kim hangi amaçla koydu?

Buyrun araştırın.

ako dedi ki...

Kasunda limitin altında çıktığı için doping sayılmıyor. Mosturoğlu kendi çıkarına göre olayı çarpıtmış. O yüzden iki oyuncu da dopingli demek yanlış. Bir de şöyle bir bilgi var mı acaba, önceki yıllarda yapılan testlerde limitin altında cathene rastlanan sporcu var mı? bunla ilgili bir bilgi vermiyor Şekip.

Adsız dedi ki...

EFES PİLSEN İÇİN ...İYİ YÖNETİCİLİĞİN SADECE PATRONUN PARASINI KEYFİNCE HARCAMAK VE POZİSYONUNU KORUMAK OLMADIĞININ BİLİNMESİ LAZIM... KULÜP PATRONLARI DİĞER İŞLETMELERİNİ BU KADAR BASİRETSİZ YÖNETİCİLERİN ELİNE BIRAKSALARDI İFLAS EDERLERDİ.

YA NE ILAÇ VERİLDİĞİNİ BİLİYORLAR ... YA DA BİLMİYORLAR...BİLİYORLARSA SUÇLU...BİLMİYORLAR İSE YETERSİZDİRLER. ALT YAPI DAHİ KONTROL EDİLMELİ ... ÇOK YAZIK

halit dedi ki...

şampiyon olamadılar ya karıştıracaklar ortalığı.
Amaçları doping yapmış oyuncuyu bulmak değil gündemi fenerbahçe lehine çevirmek.Bu durumdan efes pilsen nin bence takım olarak aklanacağı kesin.Eminim ki bunu Fenerbahçeli yöneticiler daha iyi biliyordur.
Peki böyle olunca ne olcak;efes pilsen in şampiyonluğu ter temiz çıksa bile hiç kimse fenerbahçe nin seride 2 galibiyetle("o maçlarda takım olarak f.bahçe kullandı galiba") öne geçtiği halde şampiyonluğu nasıl kaybettiğini konuşmayacak.
Yöneticilerin final serisinde,aynı bugün ki şekilde
yaptığı ortamı geren açıklamaları hatırlanmayacak; bu açıklamalar sonrası sahaya giren kendini bilmez paralı askerlerin efes pilsen li oyunculara nasıl saldırdığı konuşulmayacak,bunlar yetmezmiş gibi etik diye sürekli bahseden bir takımın oyuncularının masa hakemlerinin oturduğu masayı nasıl tekmelediği,tribünleri nasıl kışkırttığı hiç konuşulmayacak...
zaten milli maçlar nedeniyle konuşulmayan olaylar tamamen sümen altı edilecek.
Kendilerinin çok zeki olduklarını düşünüyorlar ki haklılar düşünebilirler,ama bizleri salak zannetmesinler inandırıcı olmuyor.

thunderbird dedi ki...

Şimdi sporculara çeşitli ilaçlar verilir maç dönemlerinde, verilen ilaçlarda bu cathine maddesi olabilir gayet. Kasun'da bu maddeden çıkmış, eee? Bir sınır koyulmuş demek ki çıkabilir bir sorun yok, hala bunu niye gündeme getiriyorlar. Kasun'da sınır altında çıkmış bir madde söz konusu ve bütün komplo buna dayanıyor.

Bu iddiaları ortaya atmak için bu kadar beklenilmesi kesinlikle iyi niyetli olunmadığını gösterir. Bir de neymiş Fenerbahçe'nin canı çekti diye saç örnekleri test edilsinmiş, oldu.

Adsız dedi ki...

ne acıdır değil mi başarılar sahada kazanılamıyor diyen bir başkanın camiasının başına böyle birşey gelmesi hatta ne acıdır 2001 sezonunun son samsun maçının satın alındığına dair her şey medya aracılığı ortaya çıkarılmış bir camianın belki bu şekilde şampiyonluk kaybetmesi tabi balık hafızalıyız ya hemen unuturuz başkasını suçlarken hiç yüzümüz kızarmaz bilmiyorum belki de efes yapmıştır birşeyler ama sadece ortalıkta ağlaşanların mağduru oynayanların diğer yüzünü tekrar hatırlayalım dedim

Seradimo dedi ki...

Topyekün doping yapmış takım karşı 2 galibiyetin alındığı dikkatklerden kaçmasın. Kaybedilen 4 maçta Kerem'in Kasun'un rolunden daha fazla Solomon'un performansı sorgulanmalı.

Her maç kafa kafaya oynanır, son saniyelerde kaybedilse anlayacağınm ama önce kendine bakmak gerekiyor.

BaHa dedi ki...

Topluca Cathene kullanımı iddası asla ispatlanamayacak bir iddaa olduğu için bu konuda durmanın bir anlamı yok. Hatta şu haliyle "iftira" bile diyebiliriz.
Bu madde 3 gün 3 gece yorulamamasını sağlıyormuş bu da çok gülünç ve bilgisizce bir açıklama.
Özet olarak Kerem Fenerbahçe serisinde neler yapmış bir bakalım.
1. maç 9 sayı 7 reb
2. maç 3 sayı 4 reb
3. maç 5 sayı 4 reb
4. maç 11 sayı 9 reb
5. maç 4 sayı 2 reb
Dikkat doping çıkan
6. maç 0 ( SIFIR ) sayı 4 reb.

Ligde 9.5 sayı 6.6 rebound ortalaması ile oynarken Final serisinde 5.3 sayı 5 rebound ortalama yapıyorsa doping ters tepmiştir :)
Bunu Keremi savunmak onu haklı çıkarmak için söylemiyorum; biraz gerçekleri görmek lazım, attığın şutun isabetini,nerede pozisyon alacağın nasıl hangi zamanlama ile yükseleceğini insana Cathene maddesi vermiyor. Değilse herkes basketbolcu futbolcu olurdu.

Bu tür doping olaylarını engellemek istiyorsanız. Paraya kıysın Federasyon tüm maçlarda tüm oyunculardan numune alsın incelesin...

SEZER KULA dedi ki...

baha arkadaşım sayı ve ribaundlara bakarak yorum yapmak biraz garip geliyor bana çünkü o maçlarda kerem gönlüm mükkemmel savunma yapmıştı lütfen tabelaya bakıp yorum yapmayalım bu arada ben kerem doping yapmıştır demiyorum ama bakış açın yanlış

Adsız dedi ki...

Fenerbahçe’de İkinci Rezalet!

http://www.medyaspor.com/v02/Columnist.aspx?ColumnID=523

Thevenin dedi ki...

@ Hakan
Fenerbahçe nin bekleme nedeni açıklamada net bir şekilde belirtilmiş:

"Milli takımımızın Avrupa Şampiyonası Finallerine katılımı sebebi ile kamuoyu önüne getirmeyi geciktirdiğimiz bu konu,........."


Olayın nirengi noktası bu maddenin vücut tarafından üretilemiyor olması, 24 saat gibi kısa bir zamanda yarılanıyor olması ve sadece bir maçta (5. maç) kontrolün yapılmış olması.

Bu noktalar ışığında
@ thunderbird
Etken maddenin sınır değerin altında çıkması belki ceza almasını önlemiş(-yecek) olabilir ama bu demek değildirki 3. 4. maçlarda doping yapmadı. Açıklama dikkatli okunmuyor galiba

"Literatürde bu maddenin doping olarak tespit edildiği vaka sayısındaki azlığın, maddenin yarılama ömrünün süratinden kaynaklandığı düşünülmektedir."

İşte bunu irdelemek gerekli.

ugur dedi ki...

Burada doping yapan Kerem'i savunacak kadar saçmalayan GSli ve BJKli aklında basketbol sevgisinin alakası olmayıp salt taraf tutma zavallılığını gösteren amigolar. Sözüm sizedir. Bu madde Ömer Onanda veya başka bir oyuncumuzda çıksaydı tepkiniz aynı olur muydu acaba? Bir de Kereme madalya takın bari. Biri de çıkmış bizim oyuncularımızın çirkefliğinden bahsediyor utanmadan Ergin Ataman ve Kaya Pekerin yaptıklarını yok sayarak. Ne yani bu adamların ikisinde bu madde çıkmış biz de şampiyonluğu çeşitli faktörlerden kaybettiğimiz için üzgünüz diye, Tanjevic teknik hatalar yaptı diye adamların(belki de takım halinde) doping yapmasına ses çıkarmayalım mı? Efes basketbolumuza hizmet etti diye yıllar süren ezikliklerini dopingle yoketmelerine müsaade mi edelim. Elinizi vicdanınıza koyun da doğru dürüst yorumlar yazın.

Adsız dedi ki...

Önce Atatürk'ün sözünden alıntı yaparak Kerem'i ahlaksız diye niteleyen Mosturoğlu daha sonra Kerem'in radyosporda yaptığı açıklamayı gündeme getirerek Kerem'in bu maddeyi bilerek almadığını bu maddeyi klübün ona vermiş olabileceğini iddia ediyor.Kerem bilerek almadıysa neden ahlaksız diyorsunuz.Önce kimi neyle suçlayacağınıza bir karar verin.Sonra çıkıp konuşun.

İkincisi ise sınırın altında çıkan Kasun'u bile dopingli yaptılar.Şimdi herkes Kasun neden milli takımda oynadı diye soruyor.Bende fenerbahçe yönetimine şunu soruyorum.Geçen sene Türkiye yüzme şampiynasında bir bayan sporcunuzda doping çıktı iddialarına çıkan madde yasal sınırın altında diye resmi sitenizden açıklama yaptınızmı yapmadınızmı?Kullandığınız ifadelere dikkat edin.İnsanların şerefi,onuru sözkonusu.

Thevenin dedi ki...

@19:00
Okunmuyor galiba.

"Bu olayda Kerem Gönlüm'ün örnek sporcu olup olmadığı geçmişte yaptıklarına göre değil bu olay karşısında yaptıklarına göre değerlendirilecektir. Kerem Gönlüm ancak bu maddenin vücuduna ne şekilde, hangi yoldan girdiğini, bu maddeyi kimlerin kendisine verdiğini açıkladığında örnek sporcu olabileceğini, aksi takdirde bu organizasyonu yaparak Kerem'in vücuduna bu maddeyi sokanların ellerini kollarını sallayıp normal hayatlarını sürdürürken Kerem'in sıkıntıyı çekeceğine dikkat çekmek istiyoruz."


Açıklasın o zaman. Söz konusu madde o vücuda nasıl girdi. Ben sokmadımya. Kaldı ki ortada suç niteliği t5aşıyan bir durum varsa üzerini karartmak ayrıca suçtur. Ne biliyorsa anlatsın.
"İyi çocuk" kisvesi altından tüm suçları işlemek mübah oluyor galiba.

kutay dedi ki...

yukarıda ako güzel demiş..
kerem'ın savunacak bır tarafı yok. cezasını almalı. belki iyi halden dusuk ceza alır, milli sporcudur falan fılan..
ama mosturoğlu'nun iddiası biraz destekszi olmuş...

San Fermin dedi ki...

Konuyu Fenerbahçe'nin satın(!) aldığı futbol maçlarına getirecek (madem maç ve şampiyonluk satınalma gücü var,neden meşhur Denizli maçını satın alamadı da camaiyı kaoso sürükledi acep FB Yönetimi) kadar gözlerini malum renklere bürümüş arkadaşlar aynı şey sizin başınıza gelse ne yorunlar apardınız acaba.Yine konuyu doping kullanan FB'li sporculara getiren arkadaşlara önce kendi kapılarının önünü süpürmelerini rica ederim (Bkz.Aferin (!)Hasan Şaş)

Adsız dedi ki...

Herkesin kapısının önünde süpüreceği bir pisliği var ne de olsa :)))

Buna Fenerde dahil. Yalnız Fenere bayağ bir ekipman gerekli temizlenmesi için.

thunderbird dedi ki...

@thevenin,

kimse Şekip Mosturoğlu'nu tatmin etmek için tahlil yaptırmak zorunda değil. Ha ortada yalnızca iddiadan öte delil olur, o zaman zaten mecbur kalırsın. Madde sınırın altında mı altında, o zaman bitti.

Adsız dedi ki...

san fermine denizli maçını öne sürmüşün de acep herşeye gücünüz mü yetmiyor birde bu cihan oskayın açıkladığı ortaya çıkardığı konuşmalarla ilgili ne düşünüyorsun mesela bence kerem gönlüm doping yaptı ise hatta efes bunu organize etti ise ceza alsın şampiyonluğu elinden alınsın buna lafımız yok ama mesela sizin taraftarların adamları sahanın orta yerinde dövmelerine verilen cezaya fenerasyon başkanının şampiyonluk kupasını efese vermemesini ve hatta aynı başkanın kamera önünde seri devam ederken hakemleri eleştirmesine ne diyorsun bak ben açıkladım sen de düşüncelerini açıkla ha sen şimdi anlamazsın san fermin hekemleri fenerasyon başkanı eleştirebilir ama bunu onları etkileyecek şekilde hem tv hem de gazete röportajlarında yapamaz

Adsız dedi ki...

Herkese benden çay, Kerem'e yok!!! :)

emireri dedi ki...

şu doping testi sadece bir maçta kasun ve kereme yönelik olarak mı yapıldı? diğer maçlarda yapılmadı mı?

hadi o maç serinin son maçıydı diyelim, önceki maçlar temizdi diyelim, peki son maçta fenerli birinin bu işi tezgahlamış olmadığını nereden bileceğiz?

nereden bileceğiz o maddeyi fb taraftarı olan birinin oyuncu yemeklerine yada içeceklerine kasıtlı olarak katmadığını veya bu olayın fb yönetimi tarafından kurulmuş bir komplo olmadığını?

hayır işin içinde şekip mosturoğlu olunca insan şüphelenmiyor değil.