16 Eylül 2009 Çarşamba

G.Saray Cafe Crown: 76 - Cibona Zagreb: 81

Farklı Zalgiris Kaunas galibiyetiyle taraftarlarını mutlu eden G.Saray Cafe Crown, bugün İstanbul Cup Turnuvası'nda çıktığı ikinci maçta dün Erdemir'in devirdiği Cibona Zagreb'e karşı ilk yarıda felaket bir sonuçla karşılaştı. Devreyi 30-55 geride kapayan G.Saray Cafe Crown, maçın üçüncü çeyreğinde tıpkı dün Zalgiris karşısında olduğu gibi yine müthiş bir seri yakaladı. 10 dakikaya 30-13'lük seri sığdıran sarı kırmızılılar son çeyreğe sadece 7 sayı farkla geride girdi. Son bölümde farkı 5 sayıya kadar indirmeyi başarsalar da 76-81'lik mağlubiyete engel olamadılar. Dünkü maçın yıldızları Can Akın & Tufan Ersöz bugün sessiz kalırlarken, özellikle ikinci yarıdaki geri dönüşle birlikte sahneye Evren Büker, Radoslav Rancik, Murat Kaya ve Cemal Nalga çıktılar. Gerçi dünkü maçı 0 (sıfır) ribaundla tamamladıktan sonra bugün de oynadığı 17 dakikalık bölümde sadece 1 ribaund çekebilen Cemal kafalarda biraz soru işareti bıraksa da takımın kadrosundaki tek gerçek 5 numara olmasından dolayı mecburen sabır gösterilmeli. Bu arada yanlış anlaşılmasın yola sadece onla çıkılması çok büyük bir hata, kabul ediyorum. Ve sezon içinde bu detay onların başını bir hayli ağrıtabilir. Antonio Graves'in geçen yılki eski takımına karşı forma giymiş olması da maçın bir başka ince detayıydı. Gece maçı izlemek gerek yine GSTV'den. Turnuva sonunda da bir G.Saray analizi yaparız artık kendimizce.

G.Saray Cafe Crown (76): Darius Washington 11 (2 ribaund,4 asist), Tufan Ersöz 3 Caner Topaloğlu 2 (2 ribaund, 1 asist), Murat Kaya 8 (1 ribaund), Mike Wilkinson 10 (4 ribaund, 2 asist), Polat Kocaoğlu 2 (1 ribaund), Radoslav Rancik 15 (11 ribaund, 2 asist), Cemal Nalga 12 (1 ribaund, 1 asist), Evren Büker 10 (1 ribaund, 1 asist), Can Akın 3 (3 ribaund, 3 asist)

Cibona Zagreb (81): Goran Vbranc 2, Vedran Princ (1 asist) Robert Troha (4 asist), Bojan Bogdanovic 11 (2 ribaund, 3 asist), Jamont Gordon 14 (4 ribaund, 3 asist), Antonio Graves 9 (4 ribaund, 4 asist), Dalibor Bagaric 2 (5 ribaund, 1 asist), Luksa Andric 17 (6 ribanud), Tomislav Zubcic 8 (2 asist), Vedran Vukusic 12 (4 ribaund, 1 asist)

1 Yorum Var:

dejavu dedi ki...

Dünkü karşılaşmayı farklı kazanmamıza rağmen pota altında sorunlar var demiştim, bugün o sorunu daha iyi görmemiz açısından bir fırsat oldu. Oraya sırtı dönük oyunu olan, hoplayan zıplayan orta karar atletik bir oyuncu lazım kesinlikle. Oyun 2. periyotta sıkıştığında, yüzü dönük hücum edemiyor iken sırtı dönük oynayabilecek bir uzununuz olmadığında işler iyice sarpa sarıyor ve 30-13'lük çeyrek skoru çıkıyor ortaya böylece.

Hücumda bol pas yapan, topu iyi dolaştıran bir Galatasaray Cafe Crown hücumu görmüştük dün. Bugünkü maçın ilk yarısında ise hücumda top sürekli olarak tek kişinin elinde kalınca sistem de durdu. Dün yaptıkları gibi topu dolaştırmak yerine tek perdeden geçip üçlüğü yollayayım düşüncesinde olunca takım skor bulmakta epey zorlandı düşük yüzdelerle hücum ederek. Gereksiz zorlanan bire birler sonucu kaybedilen toplar da ekstra basket olarak. Yeni sisteme geçişte sancılar olacaktır illa ki, top dolaşmadığında, 5 kişinin de dahil olduğu bir hücum sistemi yerine top 20 saniye guardın elinde kalınca işlerin pek de iyi gitmediğini oyuncular da görmüştür net şekilde.

2.yarının ortasından itibaren hücumda doğruları yapmaya başlayınca fark da kapanmaya başladı. Top iyi dolaştı, boştaki oyuncular da cezaları iyi kestiler. Zagreb takımı zone'a karşı hücum etmekte zorlanınca çeyreğin son dört dakikasında 14-0 bir seri yakalandı ve fark tek hanelere kadar indi. Ama bana göre savunmada gösterilen dirençten daha önemli olan kısım, hücumda topun tekrar dolaşmaya başlaması ve bu sayede kolay sayıların bulunması idi.

İlk 2 günde izlediğim Galatasaray Cafe Crown'un ciddi bir uzun eksiği var. Onun haricinde yerli ve yabancı oyuncuların uyumu oldukça iyi. Yerli rotasyonunun erken tamamlanması ve yabancıların da hemen akabinde kadroya dahil olması bunda ana etken şüphesiz. Bir tek Jasaitis yok şu an için ama hücumda onun da alışık olduğu bir sistemin olacak olması pek de korkutmuyor uyumu için. Bu mücadelenin artarak devam edeceğini düşünürsek, sırtı dönük ortalama bir atletik uzun ile sezonu en kötü geçen yılki derecesi ile kapatır bu takım diye düşünüyorum.