16 Eylül 2009 Çarşamba

İhtimaller Denizi

E Grubu nihai sıralaması belli oldu. Fransa namağlup bir şekilde lider, arkasında ilk turdan ikinci tura tek bir galibiyet dahi taşıyamayan ama ikinci turda 3'te 3 yapan Rusya ikinci, onları Fransa'ya son topta boyun eğen ilk turun namağluplarından Yunanistan ve günün son maçında Almanya'yı sidik zoruyla yenen Hırvatistan takip etti. Yani biz bugün Slovenya'yı yenersek Hırvatistan ile, yok yenemez isek de Yunanistan ile eşleşeceğiz. Burası basit bir denklem. Ama işi karmaşıklaştıran final yolundaki rota. Ne mi demek istiyorum? Buyrun açayım.

Fransa - F4 VS. Yunanistan - F2
Rusya - F3 VS. Hırvatistan - F1

Final rotası budur. F grubundan gelecek takımlara göre son ayar verilmiş olacak bu rotaya. Biz şimdi İspanya'nın Polonya'yı, Sırbistan'ın da Litvanya'yı yeneceğini düşünerek denklemi tek bilinmeyene (bizim maçın sonucuna) indirip, sesli düşünmeye devam edelim.

İspanya, Sırbistan ve BİZ kazanırsak:
Slovenya, Sırbistan ve İspanya aynı puanda olacaklar ve devreye üçlü averaj girecek. Birbirleriyle oynadıkları maçlarda birer galibiyeti olan üç takım içinde averaj olarak Slovenya - Sırbistan - İspanya sıralaması oluşacak ve haliyle grup da 1. Türkiye - 2. Slovenya - 3. Sırbistan - 4. İspanya şeklinde dizilecek.

Peki rotamız ne olacak?
Fransa - İspanya VS. Yunanistan - Slovenya
Rusya - Sırbistan VS. Hırvatistan - Türkiye

Turnuvanın ağır toplarından Fransa, İspanya, Yunanistan ve Slovenya bize hiç bulaşmadan birbirlerine yiyecek. Biz ise nispeten daha kolay bir yolda ilerleyeceğiz.

Peki ya kaybedersek?

İspanya ve Sırbistan kazanır, BİZ kaybedersek:
Slovenler lider, biz ikinci, arkadan ikili averajda İspanya'ya üstünlüğü olan Sırbistan gelecek, dörtlüyü İspanya tamamlayacak. Yani 1. Slovenya - 2. Türkiye - 3. Sırbistan - 4. İspanya olacak.

Bu durumda rotamız ne oluyor?
Fransa - İspanya VS. Yunanistan - Türkiye
Rusya - Sırbistan VS. Hırvatistan - Slovenya

Ateşe düşüyoruz. Elbette Yunanistan'ı yendikten sonra bizi bekleyen İspanya'yı ve Fransa'yı Polonya yolunda ve Polonya'da darmadağın ettik ama yine de insanın aklı diğer yolda kalır gibi. Ne bileyim en azından benim kalır.

Biz kazanalım yarın. Dinleniriz, kazansak da kaybetsek de çok bir önemi yok dedik ama işler beklendiği gibi gitmeyince bizim maçın önemi de epey bir arttı. Tabii dediğim gibi bu iki ihtimal İspanya ve Sırbistan'ın maçlarını alacağı düşünülerek oluşturuldu. Sırbistan yener, Polonya da İspanya'ya bir güzellik yaparsa, o zaman İspanya evine dönüyor. Ki olur mu olur yani. :)

Siz ne dersiniz? Ne tarafa gidelim? Hangi yoldur bizim için en iyisi? Buyrun beyin jimnastiğine.

14 Yorum Yapılmış:

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Çok çok iyi bir yazı olmuş abi, ellerine sağlık...

sannti dedi ki...

Bizim tarafta 1. olursak, İspanya'yı hiç düşünmediğimizde finale kadar Fransa-Yunanistan görme şansımız hiç kalmıyor, bir nevi final garanti oluyor yani. 2 maçtır Hidayet'siz de kazanabildiğimizi gördük. Bence Hidayet'i fazla zorlamadan elimizden geleni yapıp kazanmalıyız bu maçı. Zaten bugünkü skorlardan sonra kesinlikle galibiyet için çıkacaktır takım sahaya.

Adsız dedi ki...

Slovenya maçı alınıp grupta 1. olumalı ve 4. Hırvatlarla eşleşerek yarı final daha sağlama alınmalı.

Ondan sonra artık her şey eşit takım farketmez. Ama ilk olarak bu rota izlenirse bu olumlu hava müthiş bir şekilde devam eder.

Ömer dedi ki...

Sectigin yol cok mantikli. Kazanip, kendimizi Rusya-Sirbistan eslesmesine rakip yapmamiz harika olur.

Ancak 5'te 5 yapmisken, 6'da 6 yapin cocuklar hadi! de diyemiyorum. Cunku 6'da 6'dan sonra 9'da 9 yapip kupayi almalarini isteyecegiz, el insaf yani :D

mussano dedi ki...

Polonya bitik pilini şarj edemezse İspanya'yı biraz zor yener. Evine dönecek Litvanya'nın bu kadar dağıldığı bir turnuvada Sırbistan'ı yenmesi, prestiji biraz olsun kurtarmak açısından son şansları. Off İspanya'yı, Sırbistan'ı yendik hala çukurdan çıkamıyoruz. Avrupa Şampiyonası bu yüzden mi güzeldir, ne...

cannksk dedi ki...

Daha önümüzde 4 maç var. Bu saatten sonra en azından burada taktik yorumlamak çok zor çünkü işini içine sağlık meseleleri giriyor. Ömer'in rahatsızlığı vardı geçmişe benziyor. Engin'de sanırım problemler var. Ender ve Hidayet dün antremana çıkmamış. Hidayet'siz pamuk ipliğinde bir maç kazandık diye, kalan maçlarda olsa da olur olmasa da demek çok yanlış. Bu oyuncular 3-4 günlük tedavi ile düzelecekse ben akşam slovenya karşısına yedek ağırlıklı bir rotasyonla çıkardım. Çünkü bu kadar zayıf rakiplerin olduğu bir turnuvada (kiminin kadrosu, kiminin performansı) altını hedefliyoruz diye düşünüyorum. Bu oyuncuları sonuna kadar zorlayıp son maçta telef olmaktansa, dinlenmiş oyuncularla çeyrek finale girmek daha mantıklı. Çünkü milli takımın oyun tarzı rakibe göre değil. Kendi sistemleri var, o sistem doğru işlerse rakip çok da farketmez.

lembo dedi ki...

valla maksimum 4 maç var önümüzde.. dinlenme falan unutulsun, slovenya'yı yenelim.. yunanistan gibi pis takım yok.. sen oynarsın, onlar kazanır.. biz kendi göbeğimizi kendimiz keselim.. hırvatistan yolu , doğru yoldur..

ethem dedi ki...

Hiç bu hesaplara girmeden motivasyonumuz her maçı kazanmak olmalı :)

Adsız dedi ki...

Madalya almak için en az iki galibiyete ihtiyacımız var.
En önemli maç çeyrek final maçı bence.. Önümüzdeki dört maçtan ikisini kazanacaksak eğer; biri çeyrek final maçı, biri de çeyrek final sonrası (yarı final ya da üçüncülük maçı) olması lazım. Bu durumda madalya alıyoruz.

Adsız dedi ki...

Yollardan biri diğerine göre daha rahat görünmüyor bence.

tayfun_yurdagul dedi ki...

Arkadaşlar yorumlarınızda haklısınız mantık olarak Hırvatistan yolu düzgün görünüyor ama nedense benim içimden çeyrek finalde Hırvatlarla oynamak gelmiyor.Yunanistan olsa daha hayırlı olucak gibi geliyor....

Kivanc dedi ki...

Yunanistana şansımız tutmuyor.psikolojik avantaj onlarda olur.efescup'ta Hırvatlara kaybettik ama o turnuvadaki Türkiye olmadığımızı onlarda biliyor,bizi zorlayabileceklerini sanmıyorum.Çoğunluk gibi bende Yunanistan'dan çekiniyorum.

Osman Kenobi dedi ki...

İşe bir de şuradan bakın. 5 maç kazanmışssınız gruptaki bu maçı kaybettiğinizde moraliniz ne olur? Çeyrek final maçına 6 da 6 yapmanın özgüveni ile çıkmak başka, son maçı yenilgiyle kapatmış olmanın yarattığı huzursuzluk ile çıkmak bana göre başka.

Takım kimyası gördüğüm kadarı ile yenilgide normalden fazla etkileniyor bizde (çok demiyorum bakın)

Onun için bu akşam Slovenya'yı yenmemiz bence bu açıdan da önemli.

Diğer tarafta Yunanistan'ın uzun yıllara dayandırdığı bir "kazanmayı bilme" avantajının olduğunu da göz önüne almalı. Tabi ki gayet anlamsız bulduğum hala ısıtılıp önümüze konun Türk-Yunan düşmanlığı baskısını da göz önüne almak lazım.

Gardımızı düşürmeden , Sırbistan maçında olduğu gibi "dövüşerek" (buna savaşarak demiyorum zira bu turnuvada ispanya maçı ile birlikte pota altında en pislik yapılan maç Sırbistan maçı idi ve resmen pota altında dövüşüldü)savunma yaparsak Slovenleri de yeneceğimizi düşünüyorum.

kobe dedi ki...

Bundan sonra hangi yol olursa olsun savunmayi ve direnc gostermemiyi birakmamiz lazim bence bizim icin onemli olan budur diye dusunuyorum.. Sirbistana yaptigimiz savunmayi yapalim kim gelirse gelsin:)