29 Eylül 2009 Salı

Mirsad - F.Bahçe - Efes Pilsen - Etik Kavramı

Yazı ağır kaçabilir bazılarına ama yok yani, yazmam lazım. Efes Pilsen'in final serisi sürerken Mirsad Türkcan ile ön sözleşme imzalaması üstüne Aziz Yıldırım'ın apar topar idmana giderek Mirsad'a boş sözleşmeye imza attırmış olması hurafe olarak kulislerde dolanıyordu ama bugün Şekip Mosturoğlu'nun açıklamalarından sonra olayın gerçekten de böyle olduğu tasdiklenmiş oldu. Şimdi burada F.Bahçe yönetimi Efes Pilsen'i suçluyor, final serisi sürerken kendi oyuncularına teklif götürdüler ve oyuncuyu ayarttılar diye. Eyvallah güzel, kağıt üstünde normal bir yaklaşım. Peki Mirsad'ın kafasına silah mı dayamış Efes yönetimi? Sözleşmeyi imzalasın diye tehdit mi edilmiş Mirsad? Yooo. Teklife paşa paşa 'Evet' demiş ve ön sözleşmeyi imzalamış Mirsad. Burada Mirsad'ın etiklik sınırını aşma dozajı Efes'ten daha fazla değil midir? Ya etikliğe çok önem verdiğini söyleyen F.Bahçe yönetiminin sırf kendi silahlarından birini elleriyle birincil rakibine vermemek adına bu davranışta bulunan bir oyuncuyla sözleşme yapmasına ne demeli? Bu davranış çok mu etik? Haydi Mirsad genç bir oyuncu olur, çok iyi sözleşme teklif edildi de kafası karıştı denir, bir cahillik etti denir ama öyle bir durum da yok. Zaten yeteri kadar milyon doları alıyor F.Bahçe kulübünden, hani şu çok sevdiği, hastası olduğu, armasını öptüğü F.Bahçe kulübünden. E daha ne ki bu hareket? Ben artık samimi bulmam onun F.Bahçeliliğini şahsen. Yerinde kalsın böyle F.Bahçelilik. Eğer illa bu olayda etik sınırını kimin daha çok aştığıyla ilgili bir sıralama yapılması gerekiyorsa, benim sıralamam şöyle olur: 1) Mirsad, 2) F.Bahçe, 3) Efes Pilsen. Ne F.Bahçe'nin böyle bir Mirsad'a, ne de Mirsad'ın öyle bir Efes sözleşmesine ihtiyacı yoktur benim gözümde.

Kerem'in doping olayıyla ilgili fikrimi soracak olursanız da, halen hiçbir bilgimin olmamasından dolayı laflarımı seçerek kullanacağım. Kimseyi suçlayamam direkt olarak. Ancak şu ana kadar kimsede rastlanmamış olan 'Cathene' maddesinin, Play-Off final serisi 5. maçından sonra kura ile seçilmiş 2 kişide de (Kerem ve Kasun) öyle ya da böyle çıkması, üstüne bir de Kerem'in yaptığı 'Ben final serisi boyunca takımdan ayrı bir şey yemedim' açıklaması insana ufak bir 'Acaba?' dedirtiyor. Bunda yalan yok. He bunun net cevabı nasıl verilir, diğer isimlerde de bu madde var mıydı sorusuna nasıl yanıt bulunur bilmiyorum şu anda. Saç teli örneği falan geçerli olur mu bu noktada onu da bilmiyorum. Sadece akıllar karışır ister istemez bu durumda. Netleşene kadar da insanlar hep bu 'Acaba?' sorusunu sorarlar kendilerine. İnşallah netleşir durum ve herkes aklanır. Sevmiyorum çünkü bu tip soru işareti dolu durumları.

edit: Şimdi öğrendim, saç teli örneği ile bu iş halledilebiliyormuş. F.Bahçe Daum vasıtasıyla Köln'deki spor akademisi ile irtibat kurmuş ve bunun garantisini almış. Bu şekilde öğrenilebiliyormuş. Efes Pilsen girsin baba teste, hatta F.Bahçe Ülker de girsin komple. Olay da netleşsin işte. Mis gibi. Ben olsam öyle yapardım şahsen.

46 Yorum Yapılmış:

cannksk dedi ki...

Herkeste çıktıysa bunlar kova diye tabir edilen yöntemle bulmuşlar kafayı. Konya'nın 2 dakikada yolladığı adamı Efes koruyor ya yazık... Neymiş Kerem iyi çocukmuş...

serpil dedi ki...

mirsad kesinlikle suçludur. lütfen bundan sonra sporun her dalında oyuncular arma felan öpmesin komik oluyorlar..

halit dedi ki...

@salsa
öyle bir şey olabilir mi fenerbahçe istiyor diye tüm takım doping testine mi sokulurmuş.Böyle saçma bir şey olamaz...Federasyon ve tüm takımlar fenerbahçe için maç yapıyorsa dediğin doğru.Ama ben o yüzden seyretmiyorum basketbolu,
sizler böyle yorum yaparsanız,sahaya girenlere ne diye biliriz ki??

drazen dedi ki...

Sevgili Salsa, gerçekten de Fenerbahçe yönetimi( Fenerbahçeliler demiyorum, Fenerbahçeli sporseverlerin çok büyük bir kısmı final serisinde, ve sonraki rezilliklerde bence Türk sporu adına ccesaret verici bir tavır sergilediler ) sırf kendi eşşekliklerinden, hatalarında ısrarlarından dolayı şampiyonluğu kaçırmalarını hazmedemiyorlar diye, Efes pilsen neden hiçbir zorunluluğu olmadığı , hiçbir kural da gerek görmediği halde, niçin paşa paşa Fenerbahçenin çaldığı kavalın peşinden gitsinler ki?

Kusura bakılamsın ama, bu olay resmen Fenerbahçenin şampiyonluğa şaibe sürme çabasıdır. Hem nereden biliyorsun ki, geçmişte hiçbir sporcuda Cathene çıkmadığını? Rapor mu yayınlıyorlar " Şu oyuncuda; normalin 5 de biri kadar bilmemne maddesi çıkmıştır haberiniz olsun " diye. Normal düzeyin 3 de biri, 5 de biri düzeyinde madde yakalanan bir adamı "dopingci" suçlamasıyla yaftalamak , çok çirkin; çok ayıp birşey, gerçekten de böyle bir camiayı yöneten insanlara hiç yakışmıyor. O normal ölçüler oraya espri olsun diye konmadı; farkındasınız değil mi?

Adsız dedi ki...

FENERBAHÇE DE AYNI TESTE GİRSİN
KOMPLE ... HATTA SÜRPRİZ BASKINLARLA TÜM TAKIMLAR ... BİLHASSA HAZIRLIK DÖNEMLERİNDE SADECE CATHENE IÇIN DEĞİL ... HELE HELE BİR ALTYAPI GENÇLER FİNALİNDE SÜRPRİZ DOPİNG KONTROLU YAPILSIN ... NE HAPLAR ÇIKAR ORTAYA
İŞİN KOLAYINA KAÇMAK VE KISA YOLDAN KÖŞE DÖNMEK PROFESYOMNELLİĞİN BAŞ DÜŞMANIDIR.
BEN YAPTIM OLDU , HALİNE GELMESİ YAZIK

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Yazın çok iyi olmuş abi ;)

Adsız dedi ki...

SATIR ARALARI OKUNSUN
KEREM BEN TAKIMLA NE YEYIP ICTIYSEM ODUR DIYOR.
KULUP YALANLADI MI BOYLE BIR SEYI.
KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALMAZ.ACISI YÜZLERDE OKUNUR.BAGIRTISI DA TAA FİZANDAN DUYULUR.
EFES PILSENIN PATRONU KOLU YEN ICINDE KIRANLARA MUSAADE MI EDECEK
BIRALARIN ICINE ZEHIR KATTIGINI BILDIGI KISILERI YEN ICINDE MI TUTACAKI.

YA KEREM YA DA ONA BUNU YEDIRENLER

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Mirsad ile ilgili yazdıklarına harfiyen katılıyorum. Ama sırf fener istedi diye bütün takımı doping testine sokmak anlamsız değil mi sence biraz. yani o zaman birisi bunlar bizi yendi bir tanesi dopingliymiş bütün takım test olsun dendiğinde, normal prosedülerin dışında, test yapılacak yani. ama yine de danıştıkları kişi Daum bu konuların uzmanı tabi :) en azından doğru kişiye sormuşlar..

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Drazen'e de tamamen katılıyorum. Daha önce bu madde çıkmamış ? ee tamam Kerem de çıktı ceza alıcak. ama daha önce bu madde vücudunda sınırı aşmıcak şekilde çıkanların listesi mi yayınlandı ki, kimse de çıkmamışken birden iki kişi de birden çıktı denebiliyor ?

Adsız dedi ki...

@cannksk
Seni kınıyorum böyle bir basketbol içerikli internet bloğuna cümleye başlarken o kötü tabiri kullanıyorsun blog sahibine duyurulur

Gürkan dedi ki...

Burda Efesi koruyan yazılar yazan, yok Fenerbahçe istedi diye tüm takıma test mi yapılır diyenler çok komik oluyorlar. Ortada bir suç var ve ceza belirlenmeli, bunun içinde prosedüre göre Efes ve oyuncuları kendilerini aklamalı. Yoksa şampiyonluk şaibeli olacak. Korkuları yoksa çıkar adam gibi testlerini yaptırırlar. Ama kesin birşey var ki bu teste girmeyecekler ve bizi karalamaya çalışacaklar.

Her zaman olduğu gibi federasyon Efes in kapatma tehditine karşılık veremeyecek. Serideki hakem facialarından sonra birde doping skandalı Turgay Demirel in üstünde yıllarca kalacak.

Adsız dedi ki...

"FB li taraftar sürülerinin sahaya salınmaları" skandalını örtebilecek hareketler değil bunlar..

Del Piero dedi ki...

Ya dopingi yaptıysa da Efes yapmış ama
bizimkiler hangi akla hizmeten Mirsad denen adamla sözleşme imzalamış
Ulan Emre'yi sindirdik, Çarşıyla beraber Fenere küfreden Tümeri sindirdik. Bi bu kaldı anasını satayım.
Aziz Yıldırım Aurelio'yu Tuncay'ı silip atan Aziz Yıldırım final serisi devam ederken rakiple imzalayan adamın!!! peşine ne diye düşmüş.
Mirsadla gelecek başarı gelmesin arkadaş.
Bi de kendini pazarlamasın Mirsad arkadaş ben Fenerliyim diye.
O Mirsad Fener forması giyer de bu taraftar da buna tepki göstermezse Antusuna da Genç Fenerine de yazıklar olsun.
O Mirsad o formayı giydiği sürece tek bir basket maçına gidersem bana da yazıklar olsun.
Ulan bu kadar ucuz Fener forması ya.

Diğer tarafa yazdığımı buraya da yazayım Salsa hocam.
O Mirsad'ın boğazına sarılasım var.
Ellerine sağlık Haislip be...

Adsız dedi ki...

@Gürkan

Ortada ne suç var, bana bir anlatsana? Bir de hangi prosedürmüş o Efes'in kendini aklaması gereken. Şöyle mi yazıyor doping talimatnamesinde:

" Şekip Mosturoğlu bir oyuncuyu suçlarsa o oyuncu acilen koşarak kendini aklamalıdır. eğer aklamazsa kazandığı bütün başarılar şaibeli olacaktır "

Ortada sadece KErem Gönlüm'ün dopingli çıkması gibi bir suç var, cezası da belirlenecek. Bir tarafınızdan element uydurmayın gözünüzü seveyim.

Tartavuz dedi ki...

Buraya yazan arkadaşlara söylenmesi gereken.. Şampiyonluğu öyle yada böyle 2 kişide çıkan doping ile Fenerbahçe kaybetti... Bir de Efesten özür dileyelim isterseniz.

Oğuz Yılmaz dedi ki...

aa yok Gürkan haklı. madem fenerliler bütün takım test olsun dedi hepsi olucak. neden çünkü fener kendi işine geldiği zaman her isteğinin yapılması gerektiğini düşünüyor. çünkü normal prosedürün uygulanıp bir oyuncuya ceza verilmesi onlara masa üstü şampiyonluğu kazandırmıyor. güldürmeyin Allah aşkına. şimdi de şunu tutturuzsunuz efes kendini aklamadı.. yok ya o zaman geçen senenin final serisi için de efesliler çıkıp test isteseydi. zaten test yapılmış iken, o madde limitin altındaysa belirtilmediği için bilmeyecektik, bir de tutup bütün fenerliler kendini aklasın test yaptırsın mı dicektik. güldürmeyin insanı. mağlubiyeti de sindirmeyi öğrenin. hiçbir efesli çıkıp geçen sezon final serisi için fener aleyhine birşey söylemedi...

Adsız dedi ki...

FB Ülker'in kaybettiği için değil ama;

Çirkeflikler ile (Bkz. Rasim' in, Solomon'un, Mirsad'ın, Tanyeviç'in yaptıkları) kazanacağına inananlar için,

Sahaya giren holiganlar için

tüm basketbol camiasından özür dilenmesi gerekiyor..

Adsız dedi ki...

BU KONUDA DAHA ÇOK YORUMLAR YAZILACAK

SENİN ŞAİBEN
SENİN HOLİGANIN
SENİN DOPİNGCİN
BENİMKİNDEN DAHA KARA
ISIRMAZ DENENLER BİRBİRİNE HIRLAYACAK
KAVGALARDAN MEDET UMANLAR SAHNEDE BOY GÖSTERECEK
REKLAMIN KÖTÜSÜ OLMAYACAK
BİRİLERİ BU İŞTEN KARLI ÇIKACAK
GÜME GİDEN SEVGİLİMİZ BASKETBOL OLACAK

Gürkan dedi ki...

@Adsız (Bana atıf yapan kişi. adınızı yazarsanız daha rahat iletişim kurarız)
Arkadaşım anlama özürlüysen yazmayalım. Önce bir açıklanan metni oku. Rastgele numune alınan 2 kişiden birinde (Kerem) 10 mg/ml, birinde de (Kasun) 3,6 mg/ml o maddeden çıkmış. Ceza verilmesi için gereken miktar 5 mg/ml üstü. Ama bu madde 1 gün içinde vücuttan atılabiliyor ama etkisi 3gün boyunca insan vücudunun diri kalmasını sağlıyor. Yani maç sabahı alınan bu madde aynı gün içinde vücuttan atılırken en az 2 maç vücudu yorulmaya karşı dirençli kılıyor. Kerem'in final serisi boyunca kulübün verdiği yemeklerden başka birşey yemedim açıklaması ortada iken diğer oyuncularda bu maddenin olmayacağını beklemek saflık olur kusura bakmayın. Elbette ki birazcık şerefli camialar bu gibi durumlarda hemen açıklama yapıp ne istenirse federasyon tarafından katılacağız diye açıklamayı yapar geçer. Göreceğiz bakalım ilerleyen günlerde neler olacak. Elementi uyduran ben değilim bizzat WADA (Dünya Anti Doping Ajansı) bu arada sevgili Adsız kardeşim :))

@Oğuz Yılmaz
Sevgili Oğuz biz zaten sindirdik o olayları. Ama gerçeklerin ortaya çıkmasını istemek kadar da doğal bir hakkımız olabilir sanırım. Keşke final serisi boyunca her takıma her oyuncuya bu testler yapılsa valla ben memnun olurum şahsen. Ak koyun kara koyun ayrılsın arada hiç değilse ;)

altug dedi ki...

efes'ten doping testine giren iki oyuncuda da vucudun uretmedigi, yasakli bir madde bulunmus. biri sinirin ustunde digeri sinirin biraz altinda.

agziniza alamadiginiz seyi ben soyleyeyim, cathine yapisi amfetaminlerle benzeyen uyarici bir maddedir. ayni grupta anilir.

sac ilacindan, vitaminden, grip ilacindan vucuda gecmez. sudan ve yemen taraflarinda yetisen khad bitkisinin kurutulmasi sonucu ortaya cikan iki maddeden biridir.

bu maddelerden katinon neredeyse amfetaminlerle esitken katin yani cathine efedrin etkisi yapar ama daha kuvvetlidir (sentetik yollarla etkisi daha da kuvvetlendirilebilir)

amfetamin uyarici grubuna dahil olarak turkiye'de receteli olarak satilan tek ilac ritalin'dir o da kirmizi recete ile satilir. ileri derecede algi bozuklugu, hiperaktivite, sizofreni gibi ileri derecedeki psikolojik sorunlar icin yazilan bir ilactir.

tum amfetaminlerin ve efedrin'in oldugu gibi cathine maddesi de konsantrasyon kolayligi, baskiyla kolay basedebilme, kendine guven etkileri yaratir. extacy turevi haplarda oldugu gibi beyin vucudun gonderdigi yorgunluk hissini bloke eder. adrelanin benzeri etkisi icin kullanilir.

cathine'in etkisi 4-6 saat surer, half-life'i 3 saattir. bu surec bunyeye gore oynama gosterir.

bu yazdiklarim disinda cathine beta blokorlerde rastlanabilir. beta blokorler, ileri derecede tansiyon, kalp hastalari icin verilen ve devamli kullanilmasi gereken ilaclardandir.

eger efes'li oyuncular sudan taraflarindan bolca khad getirip cignemedilerse, ya da hepsi kronik kalp rahatsizliklarina sahip degilse bilicli veya bilincsiz doping yapmislar.

neyin tartismasini yapiyorsunuz?

fenerbahce istedi diye degil, efes pilsen yetkileri ya da oyunculari suc isledikleri icin teste girmeliler.

Adsız dedi ki...

canksk selçuk 2 dakikada yollamayacakta ne yapacaktı?Ceza alacak bir yabancı oyuncuya kenarda otursun diye paramı verecekti?Fenerbahçede Kambala eğer Türk olsaydı ben inanıyorumki onu yollamazdı.Kimse 2 sene kenarda oturacak bir yabancı oyuncuya para vermez.Kerem'in farkı ise Türk olması...

Daima Fenerbahçe! dedi ki...

bu sezonda şampiyon olamasalardı efes şubeyi kapatırdı. maksat Türk basketbolu kurtulsun. 7 yabancılı efese bi b.k olmasın.
hadi ulan anti fenerliler her türlü efesi haklı çıkarın işiniz ne?

tegin dedi ki...

yorumlar beni çok şaşırttı, bütün seri boyunca örnek alınan sadece iki oyuncu var ve ikisinde de aynı madde çıkıyor. biri sınırın oldukça üstünde diğeri sınıra çok yakın. bütün takımın saç testi gibi bir teste tabi tutulmasına niye karşı olduğunuzu anlayamıyorum. bütün takıma bu madde birileri tarafından bilinçli olarak verildiyse ne diyeceksiniz, bunun araştırılmasını niye istemiyorsunuz.

altug' un yazdığı yorum için ne diyeceksiniz ?

sahaya girenler yüzünden fenerbahçe saha kapama cezası almadı mı ? herkes bu insan dışı yaratıkları kınamadı mı? bu olayla nasıl bağdaştırabiliyorsunuz. ne alakası var.

basketbolun gerçek takipçisi olan kişileri daha aklı başında ve bilinçli olarak düşünürdüm. ama burayı takip eden insanların bile bu olaya fener şöyle aziz yıldırım böyle diye yaklaşması beni şaşırttı.

inşallah efes yöneticileri sağduyulu yaklaşır herhangi bir testle gerçek ortaya çıkabilecekse bu testi yaptırır.

mirsad konusu ise bambaşka bir olay hiç girmeyeyim benim suçlular listem 1) mirsad 2)efes 3)fener şeklinde olurdu

Adsız dedi ki...

EFES PİLSEN PATRONLARI (VE TÜM KULÜPLER)
BU OLAYIDAN VAZİFE ÇIKARTMALI
DENETİM MEKANİZMALARINI İŞLETİP
EVİN İÇİNDE SIKI BİR TEMİZLİK YAPMALIDIR.

EL KESESİNDEN SULTANIM DEVELER OLSUN KURBANIN.PATRON PARASI İLE SIRÇA KÖŞKTE OTURARAK ÇALIŞMADAN KISA YOLLU "SPORTİF" KÖŞE DÖNME MANEVRALARI BİTMELİ YERİNİ DÜZGÜN GERÇEK PROFESYONEL YAPILANMAYA BIRAKMALIDIR.

TÜM KULÜPLERİN ÜST YÖNETİMLERİNDEN RİCAM EDİYORUM .... BASKETBOLDEN PARA KAZANACAK OLANLAR BUNU EMEK VEREREK HAK EDEREK BECERMELİ ALİ CENGİZ OYUNLARI İLE KÖŞELERİ TUTARAK DEĞİL.

ÜST YÖNETİMLER VE PATRONLAR DA DENETİM MEKANİZMALARINI DOĞRU İŞLETEREK HARCADIKLARI PARALARIN DOĞRU YERE GİTTİĞİNİ GÖRMELİ . PROFESYONELLİĞİN GEREĞİ BUDUR.(BAKINIZ NBA ... ACB ... PARANIN KURUŞU BİLE GETİRİSİNE GÖRE HARCANIR ORALARDA DA MAHALLE KAVGASI GİBİ DOPİNGLER TARTIŞILMAZ)

FEDERASYONDAN HİÇBİRŞEY RİCA EDEMİYORUM ÇÜNKÜ ÜMİDİM YOK...KAVGALARIN ORTASINA DALIP POZISYON ALARAK GÖLGE ETMESİNLER YETER AMA ONA DA PEK IHTIMAL VERMIYORUM.ŞAMPİYONA KUPA VERMEDEN TÖRENDEN AYRILAN BİR BAŞKAN......UTANÇ VERİCİ...
2010 UMUZU BİZE KOTARDILAR TEŞEKKÜR EDERİZ.BERBAT ETMEDEN ALNIMIZIN AKI ILE ÇIKALIM YETER.SONRA GÜLE GÜLE GİTSİNLER.

schumachmet dedi ki...

valla basketbol hafızamın hatırladığı en çirkin final serisi bu olmalı.

peki bu şekip mosturoğlu denen adam ne yüzle çıkıp kulüp tarihinden silinmesi gereken bir seriyi hala gündemde tutmaya çalışıyor?

senin oyuncun masa hakemlerinin önündeki masayı tekmelemedi mi? bu hareketin futboldaki karşılığı 4. hakemin elindeki skorbordu alıp yere fırlatmak falan. bunu yapan bir oyuncuya takımı sahip çıkar mı? fener çıkıyor işte. sonra da "kerem'e niye sahip çıkıyolar ki??" yazık gerçekten...

senin taraftarın kırmızı görmüş boğa gibi deli danalar misali atlamadı mı sahaya maç biter bitmez? senin taraftarından bazı gözü bozuk şahıslar kaya'ya girişmedi mi? bir takımın taraftarı bir oyuncuya fiziksel olarak saldırıyor, yönetim konu hakkında suskun.

kaç pet şişe atıldı sahaya? sayısını aşağı yukarı tahmin edebilir misin peki? senin yöneticin soyunma odası basmadı mı? hakemin soyunma odası. efes'in malzemecisi kafasını uzatıp içeri havlu bıraksa "hakemi etkilemeye yönelik..." diye başlamayacak mısın? yapmadığınız şey mi?

ömer onan, mirsad falan sırf gerilim artırmak için tribünlere oynamadı mı? haksız faul çalınınca klasik mirsad hareketi olan "gözlerini açıp, ellerini havaya kaldırıp sahayı 2 kez turlama, arada da arma öpme" hareketini kaç kez yaptı bu seride? mesela bu seri galatasaray serisi olsa, farz-ı misal hasan şaş basketbolcu olup böyle gazı dayasa millete, ayaklandırmayacak mıydınız milleti "aha bunlar ortamı geriyo işte! şu, şu ve şu!" diye. yapmadığınız şey mi?

dürüst, adam gibi adam bir yönetici olsan (ki fener'de eminim ki var böyle yöneticiler) "bu final serisi türk basketbol tarihine kara bir sayfa olarak geçti. bu rezillikler için özür diliyoruz, dopingli oyuncular için efes'ten de aynısını bekliyoruz" dersin. herkes alkışlar, efes de istediğin gibi sorumluluk altına girer. ama nerde...

Adsız dedi ki...

Birileri bir suç işlemiş(Efes Pilsen) ötekisi de, onu göstererek namus abidesi takılıyor (Fenerbahçe).

Ama ikisini toplasan da hiç bir şey olmaz. Al birini vur ötekine Efes de Fener de gırtlağına kadar pisliğe battı.

Gürkan dedi ki...

@schumachmet
Belki bilmezsin ama o maçta o hareketleri yapan oyuncular ceza aldı gerekli kurullardan belirli maç sayılarında, Fenerbahçe ise 15 iç saha maçının olduğu bir ligde 5 maç saha kapama aldı. Biraz takip et birazda objektif ol. Bunları duymak senin rahatsız eder ama pet şişe atıldı dediğin maçta 5-6 su şişesi görüntülere yansıdı. Senin ali samiyeninde su savaşları eşliğinde geçen maçtan sonra verilen cezaların yanında bu spor için gerçekten ağır kaldı. Efes şerefli camiaysa azıcık kendine güveniyorsa yaptırır testi kurtarır kendini bizim gözümüzde.

Adsız dedi ki...

tüm spor dünyamız pislik içinde yüzüyor.....seyircisine kadar

Prometheus dedi ki...

Neden elma ile armut birbirine karıştırılıyor anlayamadım açıkcası. Fenerbahçe Ülker bu seride Türk spor tarihinde görülmemiş rezilliklere ve ahlaksızlılara imza atmış olsun ki başka takımların yaptığı benzer bi ton örnek olay sayılabilir ama buraya sığmaz neyse. Bu durum Efes Pilsenli oyuncu veya oyuncuların doping yapmış olduğu gerçeğini ve doping yapmanın da belirlenen kurallara göre yasak olduğu gerçeğini değiştiriyor mu?
Ama deniliyorsaki bu rezillikleri yapan takım, karşı taraf doping de yapsa susup oturmalıdır o zaman Ali Sami Yen'de atılan yüzlerce yabancı maddenin sahibi taraftarlar da Efes taraftarıymışcasına yorumlar yapmaktan vazgeçip susup otursunlar.

koray dedi ki...

Hani Kerem için bizimoğlan bir şey yapmaz lafları dolanıyor ya talihsiz Kerem doping yapmış tuh nasıl olmuş, bu Kerem iyi çocukdur yapmaz. İşte aynı muhabet Efes için de var Türkiye'de lokomotif kulup Efes Pilsen basketbol için bunu kabul etmemek akıl karı değil ama Keremi nasıl gördüyse bu medya Efesi de öyle görüyor hepsi sanki bir Efes taraftarı ve suçlama kendilerine yapılmış gibi refleks veriyolar. Am gerçekten bu çifte standart ve bizim oğlan muhabeti sıktı adil olsunlar biraz buraya gelip yazan bir dolu anti Fenerli Beşiktaşlı Galatasaraylı arkadaşlar var aynı muamele sizi de uygulanıyor olayı sadece Fener karşıtlığı olarak düşünmeyin.

Adsız dedi ki...

Bundan sonra Feneri bir konuda eleştirmek için herkes Fenerbahçe Cumhuriyetindan izin almak zorunda olacak :))))

Adsız dedi ki...

Birakin basketbol hakkinda yorum yapmayi futbol holiganlari burasi basketbol blogu fb-gs futbol maçi sonrasi degil birakin basketbol centilmen sporu olarak kalsinnn....

thunderbird dedi ki...

Bu hiçbir yiyecekte bulunmayan kerameti kendinden menkul madde madem bu derece doping yapıyor neden 10 mg'a kadar izinli? Demek ki, belirli bir sınıra kadar alabiliyorsunuz, ha Kerem bu sınırı geçmiş, Kasun geçmemiş. Burada sağlık ekibi suçlu olabilir ya da Kerem fazla ilaç almış olabilir.

Biri sallamış; yok efendim bir alıyormuşsun vücut bir günde vücuttan atıyormuş ama sen 3 gün bomba gibi oluyormuşsun. E o zaman herkes maçtan iki gün önce bu ilacı alsın.

Bu işten anlıyora benzeyen biri mantıklı şeyler yazmış maddenin etkisi 4-6 saat sürüyormuş, yarı ömrüne gelmesi genelde 3 saat sürüyormuş. Evet Kerem'de bu süre daha uzun sürmüş olabilir, sonuçta sınırı aştı kanındaki maddenin oranı ve bu yüzden ceza aldı zaten. Günümüzde spor öyle bir noktaya geldi ki performans arttırıcı ilaçlarla ciddi takviyeler oluyor. Bu ilaçlar tabii ki vitaminden ibaret değil. Şu anda Dünya'da bir dpoing vakası yakalanıyorsa 4-5 katı da yakalanmayan var.

Özelde bahsi geçen vakaya dönersek, bu maddenin kullanımı illegal değil ki 10 mg.'a kadar serbest. Kasun'da 10 mg'ın altında çıkmış evet belki de doping etkisi yaratacak kadar almıştı ama çıkmadı. E o zaman ne yapalım varsayımlardan sonuca varıp darağacı mı kuralım. Elinde bilgi yok belge yok; atış serbest.

Bu konuda (doping ve cathine) gerçekten bilgi sahibi varsa ve açıklayıcı bir şekilde yazarsa iyi olur.

kaan dedi ki...

En son adsız arkadaş izin almak gibi bir şey ima etmiş ya iması ters olmuş Efesi bu ülkede eleştiremiycek onun hakkında bir şey idda edemezsin. Baksana siz kim oluyosunuz da Efesi böyle bir şeyle suçluuyosunuz siz önce tribünlerinize bakın olaylarıza bakın ne haddinize sizin çıkpta böyle şeyler iddia etmeniz. Siz o futbolunuzua geri dönün

Adsız dedi ki...

Benim bildiğim saç teli ancak Daum vakalarında iş görüyor!..

altug dedi ki...

thunderbird,

oncelikle yazdiginda bir duzeltme yapayim. cathine maddesinin kabul edilebilir siniri 5 microgram, kerem'de bulunan deger ise 10 microgram'in uzerinde. yani iki katindan fazla

bir diger yanilgi half-life konusunda. bu tip maddelerin half-life'inin 3 saat olmasi demek, tamaminin antilmasinin 6 saat surdugu anlamina gelmiyor.

yarisi 3 saat, kalan yarisinin yarisi 3 saat, kalan ceyregin yarisi 3 saat seklinde azaliyor. ve atilmasi 24 saati buluyor ki bu ilk dozun miktarina gore artabilir de... etkisi de ayni sekilde.

cathine turkiye'nin de imzaladigi psikotrop maddeler sozlesmesinde de yasakli maddeler arasinda goruluyormus. yani kamu sagligini tehdit eden ve sosyal sorunlar yasatmasindan endise edilen maddeler arasinda cathine. ulkeye sokulmasi, satisi falan yasak.

daha once dedigim gibi cathine uyarici sinifina giren bir psikotrop. wada'nin listesinde de uyaricilar olarak geciyor.

dolayisiyla en son yazan "adsiz" in yaptigi kel alaka gondermeye istinaden, evet tipki daum vakasinda oldugu gibi bu madde de sactan tespit ediliyor olabilir.

peki neden wada bu maddeyi belli limitlerin altinda olmasi sartiyla serbest birakmis?

en akla yatkin sebebi su olabilir. bu madde bir psikotrop oldugundan, bazi ilaclarda bulunabilir. bu ilaclar bizim ulkemizde yasak ama baska ulkelerde yasak olmayabilir ve tedavi amaciyla eser miktarda kullaniliyordur.

psikotroplar, ya da beta blokorler psikolojik bozukluklarda, ankisiyete tedavisinde daha once yazdigim gibi kalp, tansiyon rahatsizliklarida falan kullaniliyor. (ki cok genis bir skala bu. aspirinin icindeki madde de psikotrop, morfin de psikotrop ama yasakli degil.)

mesela efedrin herkesin bildigi, duydugu anda doping olarak nitelendirdigi bir maddedir. sinirin altinda ciksa bile, suphe uyandirir. oysa efedrin bazi grip ilaclari icinde bulunabiliyor. ve efedrin'in kabul edilebilirlik siniri cathine'in iki kati. yani 10 microgram.

efes tandansli arkadaslarin anlamadigi ya da anlamak istemedikleri sey su;

eger bir sporcu dopingli cikarsa (ermal, hasan sas vs)hasta oldum x ilaci kullandim, sacim dokuldu y kullandim, onda da bu madde varmis, bilmiyordum falan diyor.

kerem ise bana ne verdilerse onu kullandim diyor... ustelik 2. oyuncuda da sinira yakin degerde ayni maddeden var. eldeki bilgiler, belgeler bunu soyluyor.

aydan da baksaniz supheli bir durum. tabi ki mide bulandirir.

bu sebepten aciklansin deniyor iste... bu madde neden oyuncularin vucutlarinda var? aciklansin isteniyor.

durum tam tersi olsa, ergin ataman'in neler soyleyecegini, efes pilsen'in koparacagi yaygarayi, subeyi kapatma tehditlerini dusunuyorum da... of of... neyse.

Adsız dedi ki...

Kaan adlı yazara

Camia olarak kendinizi bu ülkeden o kadar ayrı ve üstün görmeye bayılıyorsunuzki. Bu olayda iki tarafıda eleştirenlere bile tahammülü olmayan bir yapıya bürünüyorsunuz.

Sanki Fenerin çok basket seyircisi varda gelmiş burda gidin futboluna dön diyorsun.

Ülkerle birleşmeseydin son üç senede 2 şampiyonluğu rüyanda bile göremezdin. Daha dün ne olduğunuzu hemen unutmuşsunuz.

Tıpkı geçmişte tarihinizi unuttuğunuz gibi.

Adsız dedi ki...

Ben Efesliler.org'tan Önder Sarıkaya, yorumuma "kel alaka" diyen Altuğ'a yanıtım şu. Saç testi, Daum gibi düzenli kullanıcılarda iş görür.

altug dedi ki...

onder,

neden kel alaka dedigim acik degil mi?

daum'un konumuzla ne alakasi var?

duzenli bicimde uyusturucu kullanan bagimlilarda is gorur desen de ayni anlama cikmiyor mu?

ote yandan verdigin bilginin dogrulugu tartisilir.

uyusturucu / uyarici madde konusunda bilgilendirme yapan hekimlerin sitesinde okudugum kadariyla uyusturucu ve uyarici maddeler bir kere bile kullanilmis olsalar sac testiyle anlasilabiliyorlar.

sac testiyle, 4 ila 6 ay oncesine kadar bilgi alinabiliyor bu sure bazi maddelerde daha uzun. mesela extacy 1.5 senelik surec icerisinde ne zaman kullanildiginin tespitine imkan verecek sekilde belli oluyor.

ozellikle sentetik uyaricilar daha kolay tespit ediliyor.

cathine bu maddeler arasinda nerede duruyor, bilgim yok. belki surec daha kisadir, daha zor tespit ediliyordur... zaten boyle bir durumda cekinmeye gerek de yok.

ote yandan hedef test denen sey yanlis biliniyor. hedef test yapmak sac numunesi almak demek degildir.

hedef test, suphe duyulan oyuncu veya oyuncu grubuna rasgele olmayan bicimde musabaka takvimi icinde veya disinda cesitli testler yapmak demektir. uygun metodu doping arastirma merkezi belirler.

sac testi ise daha cok kriminal davalarda gundeme gelen bir test bicimi. cathine'in turkiyede yasal olmayan bir madde olduguna kanaatle narkotik devreye girmez ise, kolay kolay bu yonteme basvurulmaz.

ayrica bir kac bilgi daha vereyim;

oyuncunun cezasinda indirim olmasi icin, belli limite kadar kullanimina izin verilen maddeler (ki bunlarin icinde alkol dahil bir suru madde var) limitin uzerinde cikarsa oyuncu bu maddeyi neden aldigini kanitlamak zorunda.

bunun icin de hastaligi nedir, daha once hangi ilaclar denenmistir, ne sonuclar alinmistir, yasakli madde iceren ilaca neden gerek duyulmustur, kac doz alinmistir gibi sorulara kendisi ve doktoru cevap vermeli, hastalik ile ilgili raporlar sunulmalidir.

uzatmadan bir minik bilgi daha vereyim. cesitli ilac sitelerini, uretici firmalari ve biyokimya arastirma sirketlerinin sitelerini gezdim ve cathine iceren ilaclarin su endikasyonlari oldugunu buldum;

en yaygini, obezite tedavisi olmak uzere, idrar tutucu (geceleri idrar kaciranlar icin), nefes acici ve cinsel istek duymadan erekte olma durumu.

kalp, tansiyon rahatsizliklarinda kullanilan beta blokorlerin icinde rastlanmadini okudum.

2000 yilinda FDA tarafindan onemli yan etkileri yuzunden ilac firmalarinin bu maddeyi kullanmalarina yasak getirildigi de dip not olarak dusulmustu.

nextbio'da cathine'in yarilanma omru, 2.1 - 3.4 saat araliginda seklinde. yani soylenen 3 saat degerinin ortalama bir deger oldugu anlasiliyor.

kasun ile kerem'in idrar verme islemleri sirasindaki 30dk'lik fark bile yakalanmamasina yetmis olabilir pek ala.

ayrica mesele ilk patlak verildiginde gokhan ture kerem'i savunan yazisinda cathine'in doping yapacak sporcunun tercih etmeyecek bir madde oldugu, maddenin 2009 yili basinda wada listesine girdigi yazmisti oysa ben 2006'ya kadar geri gittim ve cathine ayni bolumde ayni limitlerle duruyordu.

hacettepe universitesi bilim adamlari tarafindan yapilan tez ve bilimsel yayinlarda olimpik ve takim sporlarinda en cok rastlanan doping maddesi olarak efedrinler yaziyor.

cathine'in bilimsel adi, norefedrin.

neyse,

soru acik;

cathine bu oyuncularin bunyesinde ne ariyor?

Adsız dedi ki...

Önder Sarıkaya yazıyor;
Altuğ,
Daum bir şekilde konuyla alakalı bulunmuş ki, yorum yaptığımız yazıda da yer almış. Ben de zaten bildiğim kadarıyla demiştim.
Bu noktada ben de "Efes Pilsen de Fenerbahçe Ülker de komple teste girsin" diyorum. Sonuç verecek her test yapılsın, saçtan mı olur kıldan mı olur? orasını bilmiyorum. İnşallah bu tartışmalar WADA'nın da kulağına gider de, 2005 yılından beri 5 mikrogram/ml yasal sınırla listede bulunan Cathine için hatta, diğer efedrinler için de yarı yaşam süresini dikkate alan ayrı yöntem veya yöntemler geliştirir.

altug dedi ki...

tamam iste bana kalirsa da demogojik bir alaka o... neyse muhim degil.

diger yazdiklarinla ilgili dusuncem su sekilde;

wada ne yaparsa yapsin bir adim geriden gelir / geliyor. cunku wada'nin urettigi her metoda karsi bir metod gelistiriliyor.

bu tartismalarin wada'ya gitmesine gerek yok, zaten bundan cok daha karmasik sorunlarla karsilasiyorlar.

son donemin en buyuk doping skandali marion jones'un yakalanmasi 2 sene sonra kendi itirafiyla olabilmisti. zira 2. numunesi negatif ciktigindan aklanmisti.

keske dedigin gibi olabilse, her iki takim da basyan asagi temiz olsa, kontrole girip supheleri dagitsa ama olmayacak.

cunku kasun'daki madde sinirin altinda cikti... bu kadar basit.

cathine uyariciymis, ulkede satisi yasakmis, ilac olarak kullanimi durdurulmus, tum takim ayni seyi yiyip icmis... o kadar onemli degil.

bu tip konular denetleyenle degil, en bastan yapilmasini engellemekle cozulur bana kalirsa... bunun icinse olayi daha ciddiye ve samimi bir kamuoyu destegi gerekiyor.

turkiye'de var mi? yok.

olcak mi? olmayacak.

durum tam tersi olsaydi karsilikli taraf olan herkes yer degistirirdi.

Adsız dedi ki...

Önder ;

Altuğ,
Yazdığın son cümle hariç diğerlerinin hepsinin altına imzamı atarım. Dediklerinin gerçekleşmesinin olmazsa olmazı olmazsa olmazı, Türkiye'de de tam teşekküllü bir doping laboratuarının kurulması. Böyle bir laboratuarın varlığı bile caydırıcı olur. Emral Kuqo'nun çok güzel bir tespiti var. Onda yasaklı madde çıktığı Avrupa şampiyonasından evvel bütün takım Türkiye'de doping testine tabi tutulmuş!. Nasıl bir test idiyse artık?

Son cümlene gelirsem, tam tersi olsaydı, benim kanaatim Kasun'un durumu gündeme bile gelmezdi. Ulusal federasyonlar da zaten bu konuda WADA kadar katı değil. Örneğin Amerika'da bile bir boksör aynı Cathine maddesinden, hem de yasal sınırın üzerinde iken, sadece 3 ay ile cezalandırılmış. NBA'in hali de ortada.

kaan dedi ki...

Adsız
Önce yazdığını oku, anla sonra yorum yap otomatikleşmiş ön yargılarınla bir şey söyleme benim dediğim hangi laftan bizim farklı olduğumuz üstün olduğumuz anlaşılıyor. Sen yazıyı tersten okudun heralde ki ben kime demişim futboluna geri dön efese mi acaba onu çözemedim.
Olayı basitleştirelim doping etkisi yapan bir madde var bir oyuncu da yasal sınırın altında birinde üstünde çıkıyor ama bu madde herhangi bir besinden alınan bir şey değil iki oyuncu da çıkıyor ve o oyunculardan biri hani iyi çocuk yalan söylemez olanı ( doğrudur lafım yok) takımdan farklı bir besin almadım diyor Fenerbahçe kulübüde bu argümanları kullanıp Efes toplu halde bu maddeyi kullanmış olabilir araştırılsın diyor siz neden rahatsız oluyosun anlaşılamıyan şey bu. Doping etkisi yapan bir maddenin iki oyuncu da çıkması, dopingli çıkan oyuncunun( aferin ya da saç ilacı kullanamadım demeden) takımın dışında farklı bir besin maddesi almadım diyor bunlar tamamen normal demi olağan.

Adsız dedi ki...

Valla hiç kusura bakma Kaan siz fenerlilerde ciddi bir tepeden bakma ve buna bağlı olarak sağlıklı bir şekilde değerlendirememe sorunu var.

Efes de eleştirilir Fenerde ama iş fenere gelince haklı olduğu konuda bile bazı usül ve uslup yanlışları olabileceğini belirtmek veya eleştirmek bile, ki böyle yazan çok kişi var net de hiç ayırtetmeden bir güzel yükleniyorsunuz. Devam edin böyle hiç durmayın.

Ne siz ne efes ne de diğer takımlar hiçbirinin geçmişi temiz değil. Bundan asla kurtulamazsınız.

Maçlar sahada kazanılmaz bunuda başkaları söyledi sanırım !

kaan dedi ki...

Adsız
Haklısın mesela garip şeyler demi cumhuriyet meselesi siz ne diyosunuz biz Cumhuriyette yaşıyoruz başka bir cumhuriyet mi o ne denek. Biri kral sizin başınızdaki antrenör impararator olunca sistemsel bir problem olmuyor siz buna yaratıcılık diyemiyorsunuz o zaman ben söyleyim sizinki biraz çamura yatmak oluyor.
Fenerbahçelilik Galatasaraylık Beşiktaşlılık var en azından bunlar kadar hatta daha da koyu fanatik anti Fenerlilik var.
Herkes kirli bir siz tertemizsiniz haklısın ne deyim.
Burda bir vaka var anti Fenerli efesli gs vs.. arkadaşlar olayı tartışın; zaten hep siz öylesiniz böylesiniz diye laf kalabalığı yapmayın bir takımda iki tane farklı oyuncuda doping etkisi yapan aynı maddenin çıkması ve de oyunucunun benim bireysel bir hareketim olmadı beslenme konusunda takımın dışında demesi doğal mı Sarı Laciverti maviyi yeşili beyazı boşverin sadece normal mi değil mi ona cevap verin.

schumachmet dedi ki...

@gürkan,

bence asıl sen objektif olmalısın, zira o bahsettiğin gs-fb maçının öncesini herkes biliyor.

cezalar verlimiş olabilir, ki rahat ol takip ediyorum cezaları da ;) sorun şu ki bu seri yalnızca fenerbahçe için değil, herkes için kötü bir seridir. bu kadar basit işte. tıpkı o bahsettiğin gs-fb maçı gibi. o maçtan sonra tek bir galatasaraylı yönetici çıkıp maçı tekrar gündeme taşıdı mı? ısrarla bunu yapıyor fenerbahçe yönetimi. ben bunu anlamıyorum sorun o. dikkat etiysen doping mevzusu hakkında yorum yapmadım bile...

yani ben burda fb-gs temalı bir şey yazmamıştım, hatta galatasaraylı olduğumu bile söylemedim :D :D. ama sen oraya getirdin gerçekten güzel. sana tavsiyem komplekslerini taşıyacaksan da bari futbol sahasında bırak, basketbol salonuna getirme. bir de bu sefer tutturdun ama her fener'i eleştiren galatasaray'lı olmak zorunda değil, onu da söyleyim.