20 Ekim 2009 Salı

Baldwin Olaylı Maçtan Sonra İlk Kez Konuştu

Tab Baldwin'le F.Bahçe Ülker deplasmanı için geldiği İstanbul'da bir görüşme yapacaktık aslında ama boş saatlerimiz birbirine uymadığından gerçekleştiremedik buluşmayı. Ama bir diğer yandan da içim içimi paralıyordu şu olaylı Beşiktaş maçı ile ilgili yorumlarını öğrenebilmek için. Dayanamadım aradım. O konu hakkında çok da istediğim gibi bir cevap alamasam da kişisel tatmin açısından keyifli bir mini-sohbet oldu. Buyrun detayları:

- Takım nasıl gidiyor koç? Memnun musun genel itibariyle formunuzdan?
Sezona geç başlamış olmak ve takımın tamamının (ben dahil) yeni isimlerden kurulu olması bizim diğer takımlardan daha çok çabalamamızı gerektirdi. Ama hızla açıklarımızı kapatıyoruz ve iyi bir seviyeye geliyoruz. Kupada iyi oynadık, ligin ilk maçında da iyi oynadık ama galibiyete uzanamadık. Bu haftaki G.Saray maçında mutlak hedefimiz galibiyet olacak.

- Sisteminizin biraz daha kompleks ve biraz daha adaptasyonu zor bir sistem olduğunu düşünürsek, takımdan aldığınız reaksiyon nasıl adaptasyon konusunda? Ayrıca bir de Fatih Solak konusu var. Sizin sisteminize göre pek de uygun olmayan bir isim Fatih. Daha farklı özellikleri olan, daha farklı konularda uzmanlığa sahip bir pivot. Onun hakkındaki fikirleriniz nedir?
Evet bu konuda haklısın, sistem nispeten biraz daha zor diğer sistemlere kıyasla. Özellikle bu sistemin bir hayat felsefesi gibi benimsenmesi zorunluluğu olayı zorlaştıran bir numaralı faktör. Ama takımın giderek beni daha iyi anladığını gözlemliyorum. Açıkçası bundan da fazlasıyla mutlu oluyorum. Fatih Solak konusuna gelirsek, evet o konuda da haklısın. Ancak ben oyuncular ile sistem arasında çok da katı kurallar sahibi değilim. Şöyle ki, her oyuncunun her sisteme, her sistemin de her oyuncuya göre bir şekilde esnetilebileceğini düşünüyorum. Fatih çok çalışkan bir oyuncu herşeyden önce. Sezon başında çalışmalara geç başladı, bir de ayağındaki sakatlıktan ötürü 3 hafta aramızdan ayrıldı. O nedenle yeni yeni toparlıyor. Çalışma isteğinden ve kendini geliştirme konusundaki hevesinden çok memnunum. Takımımın değerli bir parçası diyebilirim onun için.

- Gelelim Brad Buckman'a. Yine gittiniz tam da sisteminize uygun bir adamı bulup getirdiniz. Brad hakkındaki görüşleriniz nedir? Şimdiye kadar oynadığı basketbolla fazlasıyla tatmin eder noktada izleyenleri.
Brad çok özel bir oyuncu. Hepsinden önemlisi bir savaşçı. Ve açıkçası bu kadar fiziksel mücadele göstererek oynaması beni biraz korkutmuyor da değil. Sakatlanırsa ne yaparım diye düşünüyorum ama umuyorum ki sakatlanmayacak. Şutunun iyi olması, ribaundlardaki etkinliği ve bu seviyelerde oynaya oynaya winner özellik kazanması şu an için önemli artıları. Zamanla daha da iyi olacak, inanıyorum. Onu izlemeye devam edin, ne diyeyim.

- Hatırlamak istemediğinizi biliyorum ama mecburum ki Beşiktaş maçına döndüreceğim sizi. Neler olduğunu bir de sizin ağzınızdan duymak istiyorum ki bunu hem bir basın mensubu hem de sizin özel bir fanınız olarak fazlasıyla merak ediyorum. 5 farkın size yettiğini bilmiyor muydunuz, takımın sayı atmasını siz mi istediniz, ya da siz takıma atmayın dediniz de takım mı sizi dinlemedi? Nedir şu olayın iç yüzü?
Diyebileceğim tek bir şey var. Hatalıydık. Ve tüm hatayı takımım adına ben üstleniyorum. Bu konuda başka bir şey söylemek istemiyorum zira geride kalmış ve bitmiş gitmiş bir maç. Evet hatalıydık, evet şimdi olsa öyle yapmazdık ama bunların hiçbiri şu anda geçerli olan sonucu değiştirmeyecek. O nedenle bu konu hakkında söyleyecek başka bir şeyim yok. Anlayışla karşılayacağını düşünüyorum beni.

Salsabasket özel röportajıdır.

13 Yorum Yapılmış:

hasanerdem dedi ki...

Son soruya verdiği cevap tam bir çevir kazı yanmasın cevabı. O işin altında çok başka işler var, Efes'e verilmiş çok güzel bir hediye var. Baldwin'de bu işi çok ama çok güzel biliyor, anlatmaya cesareti yok...

Legend dedi ki...

beşiktaş maçıyla ilgili bir bilgi vereyim.
tam bir skandal.
koçun averajla ilgili bilgisi yok. asistanlarının bilgisi ise 4 sayı yetiyor şeklindeydi ve bu sebeple 2 sayılık basketi bularak farkı 3 e düşürdüler.
Legend..

wATcheR dedi ki...

Ben de Hasanerdem'le aynı şekilde düşünüyorum. Bu seviyede böyle bir hata kabul edilemez. İşin içinde ne var gerçekten bilmek isterdim. Tab Baldwin'e de koca bir "0" gitsin benden..

DaMiR iLyAs #12 dedi ki...

barış güney in ağzından duyduğuma göre kepez hücumu öncesi molada koç sayı atmaları gerektiğini çünkü beşiktaş ın 82 sayıyı geçtiğini ve 5 farkın yetmediğini söylemiş..bu konuda da maç sonunda hatalı olduğunu bütün takıma söylemiş zaten..olay bundan ibarettir.tamamen koçun kararıdır..fakat akla yardımcılar veya oyunculardan hiçbiri 5 sayının yettiğini nasıl bilmiyordu sorusu geliyor..ne diyelim kendi kendilerini ayrıca fenerbahçe ülker'i yaktılar xD

dejavu dedi ki...

@hasanderdem;

Efes'e hediye verilecek olsa neden son saniye beklenilsin ki sorusuna mantıklı bir cevap var mı ki?

hasanerdem dedi ki...

@ dejavu

o sorunun cevabı, "Baldwin son hücumda topu yere vurup süreyi neden bitirmedi" sorusunun cevabıyla aynı...

Hala bir basketbol cilvesi olarak bu olayı değerlendirenler, geçen gün Brezilya'da 9 dakikada 9 gol yiyen takım için de "olur öyle şeyler futbolda, maç 90 dakika" diyorlardır muhtemelen. Bu şekilde düşünen arkadaşlara da, iyi uykular ve tatlı rüyalar diliyorum...

dejavu dedi ki...

Efes'den para alıp ya da Efes aşığı(?) olup da onlara kıyak yapacak adam işini Chatman'ın orta sahayı geçip de potaya bakmadan sallayacağı son topa bırakır demenin de mantıklı bir yanı yok. Yazdığına göre bir mantığı var herhalde diye sormuştum, tam da beklediğim gibi aldım cevabımı.

HotSauce21 dedi ki...

@hasanerdem

hocam son dönemlerde "komplo teorisi" filmini tekrar izledin sanırım,baya sarmış seni belli.

yalnız olayın içinde beşiktaş,kepez ve efes var.hayret karşıyaka'nın birinci dereceden müdahil olmadığı bi durumla ilgili yorum yapmışsınız.hoş ilerleyen turlar düşünüldüğünde karşıyakanın karşısında efesi görmemek için bu şekilde teoriler üretmeye çalışması da bi yerde mantıklı duruo.yinede bana göre tamamen teknik stuff hatasından kaynaklanan bu durumun efes'le ilgili komplo teorileriyle süslenmesi pek olmamış.

hasanerdem dedi ki...

@ dejavu

benim istemememe rağmen aynı forumda yazıyoruz, sırf böyle bir ortak noktamız var diye cevap vermiyorum. verdiğim cevabın dönüp dolaşıp nereye varacağını sen anlamışsındır. eski defterleri açmayalım bir kez daha, tatsızlık olmasın. beni bir kez daha bu konularla ilgili mesaj atmak zorunda bırakma.

@ hotsauce21

başka takımlar hakkında da çok mesaj gönderdim bu bloga. ayrıyetten fikir belirtmek için senden izin alınacaksa bir dilekçe ile başvuralım mesaj atabilirmiyiz diye... ilerleyen tur falan diye bişey yok, efes bizle eşleşirse sonraki turlarda eler bizi, bunu görmek için kahin olmayada gerek yok. efes'i turnuva başlarken ilk 8 içinde düşünmeyen mi vardı da ben efes'le eşleşiriz diye paranoya yapıcam...

Gurcay dedi ki...

Ortada Baldwin'e hiç yakıştıramadığım bir coaching hatası var. Adam da hatasını kabul etmiş. Konuyu başka yerlere çekmenin anlamı yok.
Hiç kimse sattığı maçı orta sahadan sallanan bir üçlüğe bağlamaz. Biraz mantıklı olun. Efes'e yeterince çamur atılıyor zaten; sıra Beşiktaş'la Kepez'e mi geldi?!

dejavu dedi ki...

Asla kötü bir niyetle yazmamıştım ama sen kötü algıaldın gene, neyse eyvallah öğrenmiş olduk yazmayız bir daha kusura bakma.

Adsız dedi ki...

Hani diyelim Efes maci satin aldi, Baldwin kendi kariyeriyle ilgili bu kadar buyuk bir hata yapmayi goze aldi ve tum bu unsunlar Chatman'in yari sahadan attigi suta kaldi, oyle mi? Guldurmeyin Allah askina insanlari

ako dedi ki...

Baldwin maçta büyük bir hata yaptı, yardımcılar ve oyuncular da suçlu bence. Ama Baldwinin bu açıklaması klas bir hoca olduğunu gösterdi, hatasını kabul etti. ona buna çamur atmadı.

"Maçı sattı" şeklinde yoruma gülmemek elde değil.