15 Ekim 2009 Perşembe

Efes Pilsen - F.Bahçe Ülker (Maç Önü Yazısı)

Geçen sezonun iki finalisti Efes Pilsen ve F.Bahçe Ülker yeni sezonun ilk kupasını kazanmak için bu akşam 19:30'da Ankara'da karşılaşıyorlar. Ne olur peki bu maç?

Efes'te Ermal'in transferi kıt kanaat geçinen yerli rotasyonunu zenginleştirdi. Ermal takımla birlikte Ankara'da ama akşam oynayacak mı bilmiyorum. O yüzden onsuz değerlendireyim ben takımı. Kupa maçlarında gördük ki henüz bu kaliteli ve birbirinden değerli isimlerden oluşan pahalı kadro birbiriyle oynamaya alışmış durumda değil. Evet kadro genel anlamda korundu ve böyle bir durum insana komik gelebiliyor ancak kadroya katılan adamlar Rakocevic ve Nachbar gibi takıma mutlak monte edilmesi gereken oyuncular olunca bu tarz sıkıntılar yaşanması normal. Şu anda tutmaktan ziyade atarak maç kazanmaya çalışan bir yapıda seyrettik onları. Haliyle biraz tarzlarının dışındalar şu anlık. Zaten bu yıl Efes Pilsen'in daha doğrusu Ergin Ataman'ın önündeki en büyük zorluk bu egoları yüksek oyunculara tek bir topun paylaştırılmasını sağlamak ve aynı zamanda da Efes karakterinin birinci noktası olan takım savunmasına bu isimleri katkı verir duruma getirmek. Son şampiyonun bir diğer sıkıntısı da yabancı sınırlaması tabii. Kadroda sırf Euroleague maçlarında oynaması için transfer edilen Santiago haricinde 6 yabancı var. Her lokal maçta bir yabancı oyuncu tribünde oturacak. Son iki kupa maçında bu isim Kasun'du, sakatlığı nedeniyle. Ondan önceki maçta ise Nachbar'dı. Açıkçası ben iki ismin de şu kadro yapısı içinde tribünde olmaması gereken adamlar olduğunu düşünüyorum. Hani belki adaptasyon konusunda sıkıntıları olan Nachbar sırf bu nedenle tercih edilebilir ancak o zaman da bu adamı bir türlü takıma monte edemezsin. Nachbar bu takımda özellikle de Ergin Ataman'ın 4 kısa ile oynama konusundaki aşkı düşünüldüğünde çok önemli bir parça. Geçen yıl bunu Shumpert ile yapıyorlardı ve size olarak biraz küçülüyorlardı. Nachbar burada hem uzun ve şutör bir 3, hem de kısa ama güçlü bir 4 olabilmesi ile Ataman'a büyük bir taktiksel zenginlik kazandıracak. Kasun'un yokluğunda kupa maçlarında Kaya 5 numara oynadı ve ribaundlarda Kepez'e, Renault'ya hep ezilindi. Bugün bu plan F.Bahçe Ülker uzunlarına karşı iş görmeyebilir. O nedenle sakatlığı geçmiş ise Kasun sahada olacaktır. Olmalıdır da. Yine mantıklı düşününce aynı tip işi yapabilecek Nachbar & Shumpert ikilisinden birinin tribünde oturma olasılığını daha yüksek görüyorum bu maçta. Shumpert'in geçen yılki final serisinde F.Bahçe Ülker'in başına ne derece bir bela açtığını biliyor olmamız ve Nachbar'ın da henüz adapte olamaması ibreyi biraz daha Sloven oyuncuya döndürüyor bu kritik ve sonucu önemli maçta.

F.Bahçe Ülker'de ise kupa maçlarında gözlemleyebildiğim kadarıyla bazı saha içi sıkıntılar var. Orada yeni transferler Kinsey, Greer ve hatta geçen yıl rotasyona katılamadığından yeni transfer gibi düşünülebilecek Giricek'in varlıkları rollerin dağılması konusunda Tanjevic'in başına tatlı bir bela açtı. Özellikle Solomon & Greer ikilisi arasındaki dakika dağılımını nasıl yapacağını çok merak ediyorum Karadağ'lı koçun. Bir diğer ve aslında en önemli sıkıntı ise 4 numara pozisyonları. Bu bölgede düşünülen Enes'in Amerika'ya gitmesi Mirsad & Rasim'i geçen sene olduğu gibi bu yıl da o pozisyonda yalnız bıraktı. Ancak bugün ikisi de yoklar. Rasim geçen yılki final serisinden kalan cezasını çekmekle meşgul, Mirsad ise sakat. Mersin'de Oğuz'u, Preldzic'i ve zaman zaman da Semih'i denedi o bölgede Tanjevic. Ancak ben Preldzic'in maç içinde ara ara tercih edilebilmesi dışında pek de sağlıklı bulmuyorum bu rol atamalarını. Zira hiçbiri o bölgenin oyuncusu değiller. Dediğim gibi sadece Preldzic'i maç içinde duruma göre oraya kaydırabilirsiniz, o da taktik icabı. Yoksa sahaya sürüp hadi aslan parçası bugün 4 numara sana emanet demek komik. Burada biraz karmaşa var F.Bahçe Ülker'de ve işin garibi 4 numara Ergin Ataman'ın taktiksel anlamda en zengin olduğu ve A, B, C, D.. planlarının bulunduğu pozisyon. Bu açıdan büyük bir handikap teşkil ediyor elbette. Tanjevic tahminice bu bölgede bir karmaşa yaratmaya ve 4 numara pozisyonunun maç içinde flu hale gelmesini sağlamaya çalışacak. Bunu oyunu hızlandırarak yapabilir mesela. Sadece bir tahmin tabii bu. İzleyebildiğim kadarıyla takımın en hazır iki ismi Ömer Aşık ve Tarence Kinsey. Giricek sağlıklı bir şekilde parke üstünde ve bu tüm taraftara güven veriyor ama Hırvat oyuncu halen sahada kendinden beklenen o dominasyonu sağlayamıyor. Greer'in de şu aşamada halen alışma sürecinde olduğu düşünüldüğünde iş yine Solomon, Ömer Onan, 3 yerli uzun, Preldzic, Kinsey (o da eski sayılır) gibi takımın eskilerine düşüyor, hatta Mrsic'i de bu tip maçlardaki üst düzey isteği yüzünden listeye katabiliriz. Büyük de bir taraftar desteği olacak arkalarında şüphesiz, özellikle de şu son doping olayı nedeniyle taraftarların antenleri ON konumuna geçmiş ve bundan önceki iki senede de oynadıkları Cumhurbaşkanlığı Kupası maçını ilk kez bu denli ilgi odağı konumuna getirmiş durumda.

İki taraf da kupayı istiyor ve sezon öncesinde moral kazanmak adına kupa için ellerinden ne geliyorsa ortaya koyacaklar. Ben takımların mevcut durumlarını kendimce yazmaya çalıştım. Efes'teki henüz oturmamış takım olma ve beraber oynayabilme olgusunu, yabancı sınırlamasının ve yerli rotasyonun darlığının onları ne derece zorladığını, F.Bahçe Ülker'in kupa maçlarındaki ciddiyetsiz oyununu (özellikle ilk yarılardaki), 4 numaradaki kara deliğini biraz daha öne çıkararak güzel bir maç önü yazısı yaratmaya uğraştım. Biliyorum ki bu tip maçlarda bunca maç önü satırı ufacık bir detayla yok olup gidebiliyor ama yine de işin keyifli yanlarından biri bu beyin fırtınasını yapmak. Yazının sonundaki tek temennim maçta herhangi bir olayın çıkmaması. Sonuç ne olursa olsun bu iki takımın bu yolda birbirilerinden güç aldıklarını unutmaması lazım kimsenin. Ne oyuncuların, ne taraftarların, ne de yöneticilerin. Mevcut şartlarda kendilerine göre eksi yönleri ve dezavantajları olan bu iki büyük takımın mücadelesinden kim galip ayrılacak sorusunun cevabı zor. Ama dediğim gibi kim kazanırsa kazansın, maç sonucuna dostluk olgusu da eşlik ediyor olsun. Haydi rast gele.

5 Yorum Yapılmış:

erolkaya84 dedi ki...

Bence bu maçı Fenerbahçe Ülker kazanacak. Çünkü Efes çok dağınık oynuyor. Guardlar arasında bariz bir anlaşmazlık var. Uzunların da yüzleri çok asık gördüğüm kadarıyla. Ama değinmek istediğim başka bir konu var. Ergin hocanın Shumpert aşkını bilmeyen yok ama bence kesinlikle Nachbar her Türkiye ve Euroleague maçında banko oynatılmalı. Türkiye maçlarında tribünde bekleyecek kişi Smith - Thornton - Shumpert üçlüsünden biri olmalı kesinlikle. Hatta bence default Smith olmalı. Çünkü o bölgede zaten Türk rotasyonu gayet kuvvetli. Sinan gibi herkesi yedekleyebilecek bi adam var. Bir de süperstar diyebileceğimiz direk ilk beş başlaması gereken Rakoçeviç var zaten. Ama Nachbar bildiğimiz formunu yakalarsa Efeste onun yerini doldurabilecek başka bir oyuncu yok. Ergin Hoca bunu görüyordur diye umuyorum. Yani 3-4 oynayabilen, bileği çok düzgün, atletik ve 207 boyunda başka bir adam yok takımda.

Adsız dedi ki...

biraz ilgisiz olacak ama, Efes Pilsen'in Euroleague maçlarının hangi kanaldan yayınlanacağını bilen var mı

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Fenerbahçe kazanacak bu maçı ;)

Maximus dedi ki...

Geçen sene Telekomla oynanan maçta yine 4 numara sıkıntısı yaşadık. Mirsad çok süre alamamıştı. Rasimi oynattı ama telekom uzunlarıan yapacak bişeyi yoktu. Fakat kısalarda geçen seneye göre çok daha iyi bir fenerbahçe var.

Geçen sene yaşanan olaylardan sonra hiç maça gitme hevesim yok. İnşallah çekişmeli ve fenerbahçenin kazanacağı bir maç izleriz:))

Adsız dedi ki...

Efes hazır değil, Fenerbahçe daha iyi görünüyor sezon başı.