26 Ekim 2009 Pazartesi

Kerem Gönlüm Açılımı

Kerem Gönlüm'ün cezası açıklandı nihayet. 1 yıl sahalardan uzak kalacak kendisi. Kararın tam metni şurada demiştik. Bu metni okuyunca insanın kafası biraz karışıyor. Zira metnin içinde açık açık yazılan ama sonra ağdalı cümlelerle insanı tamamını okumadan yarım bırakmaya zorlayan kısımlar var. Ben yazıyı biraz sadeleştirdim okumaya üşenenler için. Buyrun gidelim madde madde.

- Kurul, Cathine maddesinin rastgele numune alınan iki oyuncuda da az ya da çok bulunmasını hem istatistiki hem de mantıksal açıdan şüphe uyandırıcı bir durum olduğunu düşünmüş. - Yetkili laboratuvardan saç teli dahil hiçbir yöntem ile sonuca ulaşma imkanının olmadığı bilgisi gelmiş.

- Cezanın normal süresi 2 yıl. Ancak Kerem'in geçmişinin temiz olması ve hem Kerem hem de Kasun'un bu durum karşısındaki şaşkınlıkları dikkate alınıp ceza 1 yıla düşürülmüş.


- Kasun'da da bu madde çıkmış olması ancak bunun eşik altındaki bir değerde olması, 'Organize suç' için yeterli bir delil değilmiş. Ama FIBA kuralı içindeki 'Teşebbüs' maddesi harekete geçirilmiş. Oradan da bir şey çıkmamış.


- 2 oyuncuda da öyle ya da böyle bu maddenin çıkmış olması ve yine iki oyuncunun da açıklamalarında olayın farkında olmadıklarını açıklaması nedeniyle bu kez Efes Pilsen'e yazılı bir soru yöneltilmiş. Ama olayı izah edecek şekilde net ve tatmin edici bir yanıt alınamamış. Fakat yapılan araştırmalarda Efes Pilsen'in bu işi kasten yaptığına dair de somut bir delil bulunamamış.


- Efes Pilsen'in yeterli önlemleri almaması ve bu tip tartışmalara yol açması nedeniyle Türk basketboluna dolaylı yoldan zarar verdiği açıklanmış.


Şimdi özet maddelerle geçtiğim yazılı metinde ben şunu anlıyorum. Kurul Fenerbahçe'ye hak vermiş, hatta bu bağlamda Efes'e inceden de bir ayar vermiş (dolaylı yoldan suçlayarak), ama somut bir delil bulamadığından dolayı da kesin olarak bu böyledir diyememiş. Bu 1.

İkincisi Efes Pilsen'den net ve tatmin edici bir yanıt alamadığını belirtip ve demin yazdığım üzere 'Dolaylı yoldan spora zarar veriyorsun ey Efes' diyerek de bence Efes'e ciddi bir ihtarda bulunmuş.

Üçüncüsü ise en vahim olanı. Bir katakulli ile Kerem'in cezasını 2 yıldan 1 yıla indirilmiş. Nasıl mı? Gelin onu da açalım.

Yazılı metinde diyor ki: Bu suçun cezası 2 yıldır. Tamam bu cepte. Ancak 10.4'te yazan şartlar yerine getirilirse bu cezada bir indirime gidilebilir. Şayet bu maddelerden biri bile gerçekleşmezse cezaya indirim uygulanamaz.

Nedir bu maddeler?

1) Doping kuralı ihlalilne sebep olan maddenin WADA tarafından yayımlanan Belirlenmiş Maddeler listesinde yer alması.
2) Sporcunun bu maddenin vücuduna nasıl girdiğini ortaya koyması.

3) Sporcunun bu maddenin performans arttırıcı başkabir maddenin kullanımını gizlemek amacı taşımadığını ortaya koyması.


Birinci maddede bir sorun yok. Tamam. Ama 2. maddede yazılı olan 'Bu maddenin vücuda nasıl girdiğinin açıkça ortaya konması' kısmında takıldık. Çünkü Kerem bilmiyor bunu. Açıkça ortaya koyamıyor. Yani kuralı ihlal ediyor. Yani indirim yapılamaz. Ama kurul ne yapıyor? Bu durumu istisnai ve kendine has bir durum olarak yorumlayıp cezayı indirime götürüyor. Ve bunu şöyle açıklıyor:

Kerem Gönlüm’ün durumu madde 10.4. çerçevesinde incelendiğinde; “cathine” maddesinin WADA’nın Belirlenmiş Maddeler listesinde yer aldığı görülse de sporcunun, bu maddenin vücuduna nasıl girdiğine ve bu maddenin sportif performansını artırma veya performans artırıcı bir maddenin kullanımını gizleme amacını taşımadığıyla ilgili olarak Disiplin Kurulu’na sunduğu bilgi ve belgeler incelendiğinde, hernekadar sporcu bu maddenin vücuduna ne şekilde girdiğini ortaya koyamıyorsa da, bu maddenin niteliği, aynı anda diğer bir takım arkadaşında bu az rastlanan (eşik altı miktarda) maddenin bulunmasını, 2. sporcunun da benzer şekilde, bilgi ve iradesi dışında hayretle bu durumu karşılaması noktasının dikkate alınması, bu çok özel ve kendisine has ve Talimatlarda yer almayan durumun, geçmişi son derece temiz olan Sporcu Kerem Gönlüm açısından değerlendirilerek, bu özel sebeple ceza miktarında takdiren indirime gidilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.

Dediğim ağdalı ve okuyana 'Uff bu ne be böyle' dedirten cümlelerden bir kesit. Ve karar metninin en efektif paragrafında oluyor bu katakulli. Ben şahsen böyle bir yorumu kabul edemiyorum. İndirim yapılsın birşey demiyorum, zaten indirim yapılacağını ve Kerem'in bir şekilde 2010'da kadroda olmasının sağlanacağını da biliyordum ama tatmin edici bir kılıf değil bu. Bana göre.

34 Yorum Yapılmış:

buğra dedi ki...

kerem gönlüm 1 yıl resmi maç oynamadan 2010 yazında kadroya alınsa ne kadar faydalı olabilir ki?
Bunun yerine Aydın Örs gibi bir koç gelse, bütün oyuncularla tek tek konuşup egolarını bir yana bıraktırıp bir TURK MİLLİ TAKIMı yaratsa , Mirsad'ı takımla uyum içinde oynayabilecek duruma getirse daha iyi değil mi?

Mete Doğruer dedi ki...

Efesli olup Kerem Gönlüm maskesi takan arkadaşlara sormak isterim. Kerem'in iyi bir karakter olduğunu zaten herkes söylüyor, buna kimsenin lafı yok. Peki bu madde nasıl girdi bu arkadaşın vücuduna? Kasun'un da aile yaşantısını bilmiyoruz ama kariyerinde şu ana kadar doping yok. Ona nasıl girmiş bu madde? Olasılıkları yazmak isteyen var mı? Kambala diye cevap vermeyelim lütfen çünkü adam kokain almış ve bu ortaya çıktığı anda FB ile ilişkisi kesilmiştir...

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Kambala'nın sözleşmesi bir seneydi zaten!! yani ilişkisi kesti fb çok etik davrandı söylemleri biraz saçma. napacaktı ???

Adsız dedi ki...

Turgay 1 yılın kaldı,1 sıl sonra defolup gideceksin bu ülke basketbolundan.Ve arkanda son yıllarda yaptıklarından,yalakalıklarından ve korkaklılarından dolayı kötü bir iz bırakacaksın...Allah seni ve yandaşlarını bildiği gibi yapsın..

Adsız dedi ki...

öyle veya böyle dopigli çıkan bir basketbolcu var ortada efes taraftarı kerem gönlümüzde diye pankart açabiliyorsa hala ,federasyon iyi halden ceza indirimi yapıyorsa , sıkışınca ligden çekilirim ha diyenler varsa hala boşa yoruyoruz biz kendimizi basketbol severler ........

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Salsa,
çelişkilere güzel dikkat çekmişsin ama olaydaki en büyük çelişkiyi atlamışsın bence. Neden çünkü karar metininde kamuyoundaki şüphe üzerine ve rakip kulübün yazılı başvurusu üzerine demiş. Tamam, bu kamuoyu şüphesi de aziz yıldırım zaten. tamam konuyu araştırdınız, size sordular. Kasun da dopingli miydi? Buna cevabınız evet ya da hayır olur. şu ana kadar hangi uygulamasını gördün sınırın altında bir maddedin federasyon tarafından herkese ifşa edildiğini !!! bu "yöntem" olarak yanlıştır, yanlışı bırak tam olarak skandaldır. federasyonun fb yanlısı tutumunun en bariz örneklerinden biri olarak tarihe geçer. hadi bakalım o zaman Kasun'a da ceza verilsin. verilemez kimse izin vermez buna. ama sen nasıl olurda ceza veremeyeceğin bir oyuncuyu kamuyouna ifşa edersin ?

Oğuz Yılmaz dedi ki...

şu efes'in ligden çekilirim iddiası nerden okuduğunuzu da anlamış değilim hala. o kadar sordum hiçbirniz yanıt vermedi, ama hala dilinizde sakız.

bonzo1963 dedi ki...

yahu bu kadar da olmaz,pes doğrusu!!!!Şurada bağımsız fikirlerimizi mümkün olduğunca insanları irrite etmeyecek yumuşaklıkta yazalım diyoruz ama insanı çileden çıkartacak kadar gözü dönmüş taraftar yazılar karşısında dayanamıyacağım artık..
oğuz yılmaz'ın ben artık aktif sporcu olduğuna ve onunda bir şekilde catine maddesi kullandığına inanmaya başladım.Bu kadar gözü kör yorumlar yapılmaz ki? Kamuya haksız yere ifşa edildi dediği Kasun'da bu maddenin bulunduğu her yerde bu arada bu platformda da ne zamandır konuşuluyor. Yani herkezin haberdar olduğu bir konuyu federasyon ifşa ediyor???? Komiklik ötesi artık bunlar.
Oğuz Bey basitce yanıt verin:

1. Dopinge karşı mısınız?
2. Kerem'in doping kabul edilen bir maddeyi bilerek ya da bilmeyerek kullanmasına ceza veren uluslararası kuralları benimsiyor musunuz? Yoksa değişsinler mi istiyorsunuz?
3. Sizce bu iş organize olabilir mi? Bakın organize mi demiyorum, olasılık var mı diye soruyorum.
4. Bu maddenin sporcunun vücuduna nasıl girdiğini merak etmiyor musunuz?(Belki de en uçuk ifadeyle fenerbahçe komplo yaptı, eğer öyleyse bunun açığa çıkartılmasını arzu etmez misiniz?)
5. Gerçeklerin ortaya çıkartılması ve efes'in aklanması ya da hüküm giymesi olasılığı sizin gibileri neden bu kadar rahatsız ediyor?

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Bu Fenerbahçe denen kulübe kendi anladıkları dilden cevap vermek gerekiyor aslında.Efes Pilsen çıkıp bi açıklama yapacaktı ve diyecekti ki: Yasal sınır olan 5mg yi aşmamak üzere oyuncularımıza cathine maddesini verdik.4.99 a kadar da ayarladık ama gelin görün ki o gün karnı çok aç olan Kerem arkadaşlarının yemeğinden de yediği için onda bu sınır aşılmıştır...Bu Fenerbahçe'ye böyle cevap verilmeli ki iyice debelensinler,sinirlensinler ve çıldırsınlar.Bu federasyonun Azizciğin ve Fnerbahçe denen kulübün oyuncağı olduğunu kemikleri bile kalmamış sağır sultan bile duydu.Kerem'e 1 değil 11 yıl ceza verin ne olacak??Peki Kambala'nın dopingli çıktığı sene yani 2006-2007 sezonunda finalde üstün performans gösteren Fenerli oyuncuların da o sezon boyunca ve final serisi boyunca doping yapmadıkları ne malum..Teste girecek oyuncuların Fenerasyon tarafından ayarlanıp Fenerbahçe kulübüne söylenip organize bir iş çevirilmediğini kim ıspatlayabilir?Nasılmış komplo teorisi üretmek işte sizlere anladığınız dilden konuşmak gerekiyor.Kambala'nın doping yaptığı ortaya çıkar çıkmaz ilişkisi kesildiği de kocaman bir yalandır.Bekledi Fenerbahçe olayın ardından baktı ki cezası çok oldu o zaman zaten hem sözleşmesi gereği hem de ilerisi için artık verim alamayacakları göz önünde bulundurularak yani doğal olarak ilişkisi kesildi.Bana kimse anlatmasın Türkiye'nin karanlık yüzü olan Fenerbahçe,Galatasaray ve Beşiktaş'ın sütten çıkmış ak kaşık olduğunu.

basketçi dedi ki...

http://www.bedenegitimi.gen.tr/yazar.asp?yaziID=3970

Benim ''GÖNLÜM'' Sarhoştur Yıldızların Altında
göz atarsanız sevinirim.

bonzo1963 dedi ki...

Ufuk Çağdaş Erdem,
Demogoji yapmadan siz de cevap verin:
1. Dopinge karşı mısınız?
2. Kerem'in doping kabul edilen bir maddeyi bilerek ya da bilmeyerek kullanmasına ceza veren uluslararası kuralları benimsiyor musunuz? Yoksa değişsinler mi istiyorsunuz?
3. Sizce bu iş organize olabilir mi? Bakın organize mi demiyorum, olasılık var mı diye soruyorum.
4. Bu maddenin sporcunun vücuduna nasıl girdiğini merak etmiyor musunuz?(Belki de en uçuk ifadeyle fenerbahçe komplo yaptı, eğer öyleyse bunun açığa çıkartılmasını arzu etmez misiniz?)
5. Gerçeklerin ortaya çıkartılması ve efes'in aklanması ya da hüküm giymesi olasılığı sizin gibileri neden bu kadar rahatsız ediyor?

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Dedim ya dostum 4.99 a kadar yemeklerine kattık Kerem aç gözlülüğünün kurbanı oldu.O akşam Kasun'un yemeğinden aşırınca limiti aştı.Eee aç gözlülüğünün cezasını çek Kerem ne yapalım sen de sana verilen yemekle idare etmeyi bilseydin :)

Adsız dedi ki...

Birde yıllar önce Tanju Olak'ın kaçak oto davasından dolayı Fenerbahçeli futbolcuların pankartını hatırlamak lazım

"Tanju suçsuzdur adalet istiyoruz"

Daha dava sürecindeki bir olay için çok masum bir yaklaşım değil mi ?

Keşke bugün kü haklı oldukları konuda o zamanda objektif olabilselerdi.

Ama bu ülkede adalet kendine işlerse var.

bonzo1963 dedi ki...

Türkiye basketbolünü aziz yıldırım ve futboldan gelen!!!! basketbol fanatikleri değil, sıkışınca olayı espriye vuran bu hamaset edebiyatı geriletiyor..

Adsız dedi ki...

Öyle konuyu çarpıtıp hamasete getirme yok. Herkes işine geldiği gibi adaleti yorumluyor.

Efes de Fener de aynı oranda batık kulüplerdir.

Efes yarın yine bilet fiyatlarında millete kazığı geçirir.

Fener ise Ardaya yaptığını ısınmalarda Kerem Tunçeri'ye veya başka birine yapar.

Al birini vur ötekine. 10 milyon dolarlar harcanıyor ikisini toplasan bir tane oyun karakteri olan EL takımı etmiyor.

GreenTuborg dedi ki...

Bir klüp başkanına azizcik diye hitap eden ''denyo''ların yorumlarını yayınladığın için sana teşekkür ederim salsa unutmaki koskoca klübün başkanına hakeret edenler yarın öbürgün sana aynı tarifeyi uygularsa ne hissedersin acaba

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Bonzo1963
siz bir konuyu yanlış anlamışsınız, sanırım tepkiniz de bu yüzden. benim söylediğim yöntemin tamamen bir skandal olduğudur. burada herkes neye göre konuşuyordu sizce kasun örneğini, fb lilere malum mu oldu. hayır federasyon bu bilgiyi aziz yıldırıma verdi, mesele bu. peki ben de size sorayım o zaman, sonuçta komplo teorileri üzerine konuşuyoruz. bir önceki final serisinde fenerbahçeli iki oyuncudan alından örnekte, kasunda çıktığı kadar o maddeden çıksaydı, lütfen samimi cevap verin, bunu hiçbir şekilde bilecek miydik ? belki de organize bu efes'in yaptığı (yine teoriler üzerine) bu durumda ben de diyorum ki fenerbahçede geçen final serisinde kullanmış olabilir (bu da karşı teori) ve diyelim ki sizin doping sağlayıcınızın matematiği daha kuvvetli olduğundan :) bu maddedin çözülme süresini daha doğru hesapladı. federasyon da sınırın altında olduğundan açıklamadı hiçbirşey (ki olması gereken)
yazdığım yorumda fanatizm görmüyorum hiçbir şekilde, teoriler üzerine konuşacaksak buna uyum gösteriyorum sadece.

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Bonzo arkadaşım sana uzun uzun gerek bu başlıkda gerek diğer başlıklarda bazı şeyleri anlatmaya ve senin ufkunu genişletmeye çalıştım ama gördüğüm kadarıyla nafile...Temiz spor temelinde eğer sen Efes Pilsen ile Fenerbahçe kulüplerini karşılaştırıp hem de Efes'i daha kirli görüyorsan o zaman inan bana sana ben bile bir şey yapamam umutsuz vaka haline gelmişssin demektir...

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Yeşil Tuborg sana sadece efendi ol diyorum...

youla dedi ki...

"Sporcunun bu maddenin performans arttırıcı başkabir maddenin kullanımını gizlemek amacı taşımadığını ortaya koyması" ve geçmişinde bu tarz bir olay olmaması nedeniyle cezası indirildi.
( Avrupada da bu şekilde uygulanıyor )

dennis mimsin raporunu da okursanız onunda 10.4 den bir üstteki kuraldan 2 yıldan 7.5 aya indirildi.

Bence burada tartışmamız gereken bundan sonra dopingle mücadelede neler yapılmalı olmalıdır.

Olayları buraya getiren bu tartışmalara sebebiyet verenlerde kesinlikle federasyondur. Federasyonun disiplin ve merkez hakem komiteleridir. İşlerini düzgün yapan dinamik kişiler olması gerekirken,statikocu dinazor kafalarla basketbol idare ediliyor...

bonzo1963 dedi ki...

ufuk çağdaş erdem,
senden sorduğum soruların yanıtlarını bekliyorum. Eğer verebilirsen gayet somut bir şekilde ilerleyeceğiz. Yok ben bu platformda sadece demogoji ve takım fanatikliğine devam edeceğim diyorsan, o senin bileceğin bir şey arkadaşım...

Adsız dedi ki...

burada azizcigin fedaileri var galiba..basketbol, top, pota, dripling bugunkü dersiniz bunlar 100 kere deftere yazın..off bu konuları tartısabilmek icin daha 10 yılınız var ama!!

buğra dedi ki...

ne şu an ki efes pilsen ne de fenerbahçe ülker basketbol klubüdür. basketbol klubü partizandır, basketbol klubü zalgris kaunastır, basketbol klubü lietuvas rytasdır. çünkü bu takımların gerçek basketbol seyircileri vardır. maalesef yorum yapan arkadaşların bir çoğu önce sporu değil taraftarı oldukları klubü düşünüyorlar. kerem gönlüm bilerek ya da bilmeyerek bir hata yaptı ve cezasını da aldı. artık uzatmanın bir anlamı yok. artık tartışılması gereken iki takımında bu hafta euroleaguede oynamış olduğu rezil basketboldur. gerçi oynadıklarına basketbol demeğe de bin şahit gerek. basketbolun hiç bir temel özelliğini uygulayamayan iki euroleague takımımız var maalesef.

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Bonzo arkadaşım gereken cevaplar daha önceki yazılarımda zaten var ama sen anlamamakta ısrar ediyorsun.1 ve 2. sorularına cevap dahi vermeyi gereksiz görüyorum.3.soruna gelince.Bu işin organize olma ihtimali var ama bunu yapan Efes Pilsen kulübü,teknik ekibi falan olamaz kesinlikle.Şu olabilir organizasyon içindeki bir hata veya bireysel bir yanlışlık olabilir.Düşünsene Avrupa'nın büyük markalarından biri olan Efes Pilsen Kulübü tüm kulüp olarak hem de bile bile organize bir şekilde böyle bir salakca riske girip oyuncularına doping verebilir mi?Bunu Efes Pilsen'de herkesin haberi var ve organize bir iş demek son derece saçma.4.soruna gelelim.Elbette bu maddenin nasıl girdiği Kerem'in vücuduna merak edilir.Ben de ediyorum.Zaten Tuncay Özilhan'da gereken araştırmaların yapıldığını ve bu konunun açıklanacağını söyledi.Biraz sabrederseniz bu sorunun cevabını da bulacaksınız.5. soruna da cevap verme zahmetinde bulunulacak bir soru değil geçelim.Ben de sana bir soru sorayım..Tüm tarihlerine baktığın zaman sana hangi kulüp daha temiz ve düzgün geliyor?Taraftar kimliğini bırakarak objektif bir şekilde cevap ver lütfen...Türkiye'nin spordaki karanlık yüzlerinden biri olan Fenerbahçe mi,yoksa Avrupa'daki gururumuz Efes Pilsen mi?

Mete Doğruer dedi ki...

Gerçekten anlayamıyorum. Birisi Aziz'in fedaisi demiş yok bugünkü dersiniz dripling filan diye de zeka kokan cümleler kurmuş. O arkadaşa dostça sesleniyorum basketden çok anlıyorsa her salı enkada(maslak) grubumuzla basket oynuyoruz gelsin izlesin bakalım basketden kim ne kadar anlıyormuş? Doping olayının içyüzünün aydınlanması istemek ile mi oluyor Aziz Yıldırım'ın fedailiği? Uslüba kahve üslubu diyincede kızılıyor.

Çağdaş Bey,

Fenerbahçe klübünün nesi karanlık acaba? Efes Pilsen spor klübünün ana amacanın temsil ettiği markayı pazarlamak olduğunu biliyorsunuzdur heralde. Birde Fenerbahçe spor klübünün kuruluş doktrinine bakın. Bu bile yeter karanlık merakıyla ilgili sorunuzu cevaplamaya.

Adsız dedi ki...

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın..

http://www.cnnturk.com/2009/ekonomi/genel/10/22/futbolda.kara.para.nasil.aklanir/548698.0/index.html

..
Taraftarlar, paranın kaynağını önemsemiyor. İnsanlar, kulübe para sağlayan başkanlara sempatiyle yaklaşıyor. Diğer yandan futbol kulübü sahibi olmak, suç dünyasından gelseler bile patronlara önemli bir sosyal statü sağlıyor. Bu statü, yerel idarecilerle de daha iyi ilişki kurulmasına katkıda bulunuyor. Örneğin bazı ülkelerde futbol kulübü yöneticileri çoğunlukla inşaat sektöründen geliyor.
..

Eğer yukarıdaki bilgiden fikir çıkartamıyorsanız, at gözlüklerinizi çıkartınız.

Adsız dedi ki...

fenerbahçe nin ve aziz yıldırımın karanlık işler çevirdiğini bilmeyeni kovalıyorlar.ufuk arkadaşımıza katılıyorum pislik diz boyu futbol kulüplerinde

Adsız dedi ki...

Futbol kulüplerindeki şeref tribünü = İhale kovalama ve bağlama yeri.

onur dedi ki...

1. Ortada testte yasal miktarın üzerinde yasaklı madde ile yakalanmış bir sporcu vardır.

2. Aynı takımdan başka bir oyuncuda ise bu madde yasal olarak izin verilen sınırlarda çıkmıştır. Dolayısı ile suçlu değildir. Tüm takımda, hatta malzemecisinde bile aynı miktarda çıksa idi yine "hiçbiri" suçlu olmayacaktı. Yazılı hukukta bireyden yola çıkılarak genelleme yapılamaz; kanıt aranır.

3. Kaldı ki diğer oyuncularda "yasal limitin üzerinde yasak madde" bulunduğuna dair kanıt yoktur; tekrar ediyorum EP kulübü oyuncuları -Kerem hariç- yasal olarak temizdir. Bir insanın suçluluğu kanıtlanamadığı sürece suçsuzdur.

4. Federasyonun (yukarıda bahsettiğim maddeler göz önüne alındığında) EP kulübünü suçlayacak ifadelerde bulunması resmen hukuka aykırıdır.

5. Bu karar emsal teşkil eder; yani yasal olarak sadece 1 sporcusu doping kullanmaktan suçlu bulunuyor ve kulüp bu yüzden ceza alıyor ise bundan sonra her kulüp her spor dalında 1 sporcusu doping kullandığı tespit edildiği taktirde ceza almalıdır; FB, GS, EP kim olursa olsun.

6. Her iki kulüb başkanı da politika yapmakta, kamuoyu tepkisi oluşturmaya çalışmaktadır ki başkanlık bir nevi politikacılık gibidir; işin gereğidir yani. Yoksa Ali Şen'in "büyük başkan" olarak adı kazandırdığı inanılmaz sportif başarılardan ya da tesislerden dolayı çıkmamıştır...

7. Federasyon cezayı indirirken eyyamcılık yapmıştır. Bu kararın alınmasında ülkenin elindeki en kaliteli uzunları küstüren, elindeki genç uzunları kendi takımında oynatmayıp körelten FB koçunun da büyük etkisi olmuştur ki hayatın ne kadar enteresan gelişmelere gebe olduğunun kanıtıdır.

8. Tanjeviç & Demirel bir politikacı ile aynı su alan kayıkta olduklarının farkındadırlar ve her an terk edilebileceklerini bildiklerinden kurtarmaya çalışıyorlar.

9. Uzun yazdım yoruldum, acıktım...benden bu kadar

bonzo1963 dedi ki...

çağdaş kardeş,
öncelikle sorularıma verdiğin ve vermesen de meramını anlattığın için teşekkür ediyorum.
Ancak soruna tüm tarihleri diye süreç koyman olmamış. Neden biliyor musun?
Senin karalamaya çalıştığın Fenerbahçe'nin 100 yıllık tarihiyle övünen mutlaka senin ailenden de,yakın çevrenden de birileri vardır. Onların taraftarlığını da böyle zan altına almak biraz garip kaçmış dostum:-)
Ruhları ya da yaşıyorlarsa kendileri iki yakana yapışır, zor durumda kalırsın sonra..
Şaka bir yana böyle büyük tarihlerle aşık atmak için ön şart en az onlar kadar büyük ve uzun tarihlere sahip olunmasıdır. .Bildiğim kadarıyla senin böyle bir durumun yok, eğer kanı sarı kırmızı ya da siyah beyaz akan yeni nesil efeslilerden değilsen..
Bu nedenle soruna sadece gülümseyeceğim

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Bonzo dostum ben senin sorduğun sorulara çok net cevaplar verdim ve ben de sana sadece 1 tane soru sordum.Taraftar kimliğini bir kenara koymanı ve objektif olarak cevaplamanı rica ettim.Fakat sen malesef cevap vermek yerine başka şeylerden bahsetmişssin.Halen senden o sorumun cevabını bekliyorum.Diyorsun ki Fenerbahçe 100 yıllık kulüp onun için tüm tarihi katmaman gerekir...Yani 100 yıllık kulüp olunca yapılan karanlık işler kabul edilebilir mi oluyor?Elbette ki külüpleri tüm tarihiyle bir bütün olarak göz önünde bulundurmak gereklidir.Zaten işte senin dediğin gibi belli bir dönemi ele alırsak sıkıntı doğar.Gel Fenerbahçe'nin ve Efes Pilsen'in tüm tarihlerini göz önünde bulundurarak soruma cevap ver istersen..Unutmadan yazmış olduğun 100 yıllık tarihi olan kulüple aşık atmak için en az onun kadar tarihe sahip olman gerekir sözün yüzünden seni kınıyorum:) Bu nasıl bir mantıktır.O zaman sadece 100 yıllık kulüpler olan Fenerbahçe,Beşiktaş ve Galatasaray oynasınlar basketbolda ve sporun diğer dallarında olur mu bu?İşte kendisinden başka bir güce tahammül edemeyen 3 büyük kulüp zihniyeti malesef Fenerbançe sayesinde basketbola da bulaştı.Bu sebepten değil mi zaten yerel ve ufak başarılarla kendimizi kandırıp büyük başarılara ve istikrara kavuşamamamız..Akıl yaşta değil baştadır diye boşs söylememiş atalarımız...

bonzo1963 dedi ki...

çağdaş kardeş,
fenerbahçe tarihi ile ilgili söylediklerini bilgisizliğine veriyorum ve acilen bilgilenmen için aşağıdaki link'i tıklamanı rica ediyorum.

http://www.fenerbahce.org/kurumsal/detay.asp?ContentID=3

Ufuk Çağdaş Erdem dedi ki...

Sorduğum soruya ısrarla cevap vermekten kaçıyorsun.Bu kaçışın bile sorunun gerçek cevabını ortaya koyuyor aslında.Merak etme gerçekleri sen söylemeyerek kapatamazsın.Herkes biliyor bu piyasada kimin ne olduğunu sen merak etme.Bilgi bilgisizlik diyince de orda bi duracaksın.Bu da sana son msjımdır zaman kaybı çünkü seninle yazışmak.Bir tane sorunun cevabını açık yüreklilikle veremedin.Hadi kal sağlıcakla...

Adsız dedi ki...

FB yöneticilerinin derdi şimdi anlaşılıyor.. Yine amatör branşları kapatıyorlarmış..

http://www.milliyet.com.tr/Spor/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=6&ArticleID=1156095&Date=30.10.2009&b=Yildirimdan%20sok%20karar

Hani büyük camiaydı? Hani amatör değildi basketbol?

Futbol klubünden basketbol takımı yöneticisi çıkmaz zaten..