26 Ekim 2009 Pazartesi

Kerem Gönlüm'e 1 Yıl Hak Mahrumiyeti

Nihayet beklenen açıklama geldi. Kerem Gönlüm'e 1 yıl hak mahrumiyeti + 10.000 TL para cezası verildi. Açıklamanın tam metni şurada. Kararı yorumlama işini biraz daha sonraya bırakayım, şimdilik söz sizin.

24 Yorum Yapılmış:

cannksk dedi ki...

yaaaylalar yaylalarrr

atakan dedi ki...

Karardan anladigim kadariyla; FBUlker'in butun yakinmalarina hak verilmis ve ayni suphenin varligini acikca beyan etmisler fakat tespit edilemeyecegi icin olay kapanmis. Bu saatten sonra Turk Basketbol'una gecmis olsun demekten baska birsey kalmadi. Umarim bir daha karsilasmayiz bu tip gereksiz islerle.

Mete Doğruer dedi ki...

iyi bir aile babası ve çok iyi bir kişilik diye yapılan dopingin cezasız kalmasını düşünenler bile vardı malesef. kambala kokain kullandığı için 1 yıl ceza almış ve fb klübü zaten sezon başı patlak veren bu olayın ardından kendisini klüpten ihraç etmişti bakalım efes bu ayıbın suçunu kimde arayacak? artık eski tarz anti-fener teziyle yaklaşmaktan ziyade kereme ve kasuna bu maddeyi kim verdi, başka oyunculara da verildi diye kamuoyunu aydınlatması lazım, türkiye liginde şampiyon olmak gerçekten o kadar önemli ne bir gelir var elde edilen ne de bir popülerlik ama sporda önemli olan ilkeler var bunların çoğu endüstriyel sporla yok oluyor efes pilsen çok büyük güç, nerdeyse tüm basketbol medyasının sponsoru, 4 büyüklerin, milli takımın sponsoru, euro league in bile ana sponsoru ama böyle çok güçlüsün çok yatırım yapıyorum diye oyuncularına cathine enjekte edemezsin kardeşim sporu spor olduğu için yapıyoruz profesyonellikte bile olması gereken amatörlük bu ilkedir zaten...

Adsız dedi ki...

O Şimdi Asker

Aklıma geldin gülüyorum
Çok özledin biliyorum
Bende seni seviyorum
Biraz sabret
Yarın birgün geliyorum
O şimdi asker, canı neler ister
Uykuda mevlam beni ona göster
O geceler geçmez bensiz
Ağlıyorum sessiz sessiz
Kalbindeyim ama sensiz
Biraz sabret
Yarın birgün geliyorum
O şimdi asker, canı neler ister
Uykuda mevlam beni ona göster

Söz - Müzik: Yalçın Polat
Düzenleme: Suat Aydoğan

Mete Doğruer dedi ki...

Efendi insan, iyi aile babası diye ceza almasın diyenler bile vardı malesef. Örnekle Kaspars Kambala da kokain çıktığında sezon başı olmasıyla da ziyade Fenerbahçe klübü, bu oyuncunun sözleşmesini direkt fesh etmişti.

Bakalım efes ne yapacak? Sonuçta birisi ceza alan, cathine maddesi almış iki oyuncusu var. Rastgele seçilen iki oyuncuda bu madde çıktığına göre, ufak bir olasılık hesabıyla diğer oyuncularında da olması yüzde 97 ihtimal. Efes bu konuda kamuoyunu aydınlatmalıdır. Bu oyuncular bu maddeyi hamburger yerken almadıklarına göre bunu klüpten bilen ya da en azından haberi olan kişilerin olduğu kesindir.

Ve lütfen efes klise anti-fener, mazlum edebiyatı yapmadan bu kendi içindeki temizliği. Beko basketbol ligi şampiyonu olmak çok önemli değil ve bir geliri var ne de popülerliği. endüstriyel spor çağı yaşadığımız bu dönemde efes çok güçlü, 4 büyüklerin, milli takımın, basket medyasının(yazılı ve görsel) hatta euro league in bile ana sponsoru. ama bu kadar güçlüsün bu kadar yatırım yaptım diye oyuncularına cathine yükleyemezsin kardeşim! Spor eğer spor içinse bu kadar ileri gidip takımı dopinglendirmeye gerek yok sporu spor olduğu için yapmaya spor kültüründe küresel olarak endüstriyel dönemden köklere yani amatör ruha (itüler,40lı 50li 60 lı yılların fb-gs basket rekabeti) dönmek lazım biraz beyaz gölge (üniversitelere liselere altyapıya yatırım) biraz da eye of the tiger katılırsa tadından yenmez

Adsız dedi ki...

Kambala nın olayı sezon başında patlak vermemişti. Tam sezon ortasında oldu. Hatta 2. yarının ikinci maçı olan Beşiktaş maçı öncesi olay açığa çıkmıştı buda 16 maça denk geliyor.

Adsız dedi ki...

@atakan

ne yapacaklardı aferin oğlum çok güzel yapmışsın deyip ceza vermeyecekler miydi

hatta daha iyi bir fikrim var yılın sporcusu ödülünü verelim kereme

bonzo1963 dedi ki...

sıra geldi bu olayın organize yapılıp yapılmadığının araştırılmasına..sadece kereme ceza vererek bu olay kapatılamaz,zaten kapatılmasına da izin vermeyeceğiz. şimdi;

1. o maddeyi kerem hangi yolla aldı?
2. o madde neden kasunda da çıktı?
3. o maddeyi kullanan başka efesli oyuncular var mıydı?

sorularının yanıtlarını bekliyoruz.zaten bunların yanıtları verildiğinde bu platformda da atıp tutan birileri diğerlerinden özür dileyecek.

Adsız dedi ki...

Bu cezayı federasyonmu verdi fenerasyonmu??

Anıl burda yapılan böyle alaycı yorumları yayınlaman ne kadar doğru..O şimdi asker ne alaka?Biz önce aziz yıldıvımı askerde görelim,yoksa silah kaçakçılığına askerde devam edemeyeceği içinmi gitmiyor askere??

Fanatik Basket dedi ki...

kerem için çıkabilecek en iyi karar denebilir. zira "cathine" adlı bu yasaklı maddeyi kullanmanın cezası FİBA ve WADA kurallarına göre minimum 1, maksimum 2 yıldır. (aynı suçu 2. defa tekrarlıyor olsaydı "ömür boyu men" cezası alırdı ama bu olayda böyle bi durum yok)

bu bilgiler ışında aldığı ceza kötünün iyisidir. bu 1 sene zarfında, arkadaşların dediği gibi askerliğini yapabilir ya da amatör kulüplerle düzenli idman yaparak kondüsyonunu koruyabilir. 2010'da milli takımla sahada olamaz belki ama cezasının bitiminde profesyonel oyunculuk kariyerine kaldığı yerden devam eder ve bence 2-3 sene daha oynar..

Mete Doğruer dedi ki...

doğru bende baktım şimdi sezon ortasıymış, yanlış yazmışım kusura bakma. kokain (bilinen bir uyuşturucu, heralde klüp ona vermedi al çek diye) alan oyuncuyla cathine diye adlandırılan bariz bir doping maddesi alan oyuncu arasında farklar vardır ama buna girmeye gerek yok. Sonuçta bakalım efes, fenerin gösterdiği davranışı sergileyecek mi ve ayrıca efesin doping konusu daha da geniş olduğu için
bonzo1963 isimli arkadaşın sıraladığı sorular cevaplanınca gerçekten herkesin içi rahatlamış olacak...

bu arada her yazımda bir iki imla veya harf eksiklikleri (dolayısıyla anlam bozuklukları) oluyor hızlı yazma alışkanlığı ve sakarlığıma verin kusura bakmayın...

bonzo1963 dedi ki...

Karardan bir alıntı..Efes Pilsen'in sürece hiç yardımcı olmadığı,yazılan yazıya doğru dürüst yanıt vermediği anlaşılıyor. Bu durum bendeki kuşkuları daha da arttırıyor..

"Diğer taraftan, rakip Kulübün iddiaları da incelendiğinde, cathine maddesinin kura ile belirlenen her iki oyuncuda da eşanda bulunması, diğer oyuncular içinde söz konusu olabileceğini akla getirmekte, hatta sporcuların “farkında olmadıkları” yönündeki ısrarlı savunmaları dikkat çekmektedir. Bu hususta Efes Pilsen Kulübü’ne yazılı soru yöneltilmiş, ancak olayı izah edecek şekilde net ve tatmin edici bir cevap alınamamıştır."

Erol Kaya dedi ki...

Ben hem Efes'li olduğum hem de Kerem Gönlüm'ü sevdiğim için bu karara üzüldüm ama sanırım bu duygularımı burada dile getirmek bir suç olarak algılanıyor. Türkçe'yi doğru düzgün bilmeyenlerin ya da yazıya dökemeyenlerin, sanal ortamda dalga geçtiği bir kurum olmuş Efes Pilsen. Ve Kerem Gönlüm'ün de askerlik durumu alay konusu olmuş. İlginç... Sizin bu yargı gücünüz nereden geliyor anlamış değilim. Efes Pilsen büyük bir organizasyondur ve merak etmeyin herşeyin üstesinden gelir. Sizi muhatap alırlarsa, sorularınızı da yanıtlayacaklardır.

kobe dedi ki...

case is closed :)

Adsız dedi ki...

@Mete Doğruer

Bu hafta sonu Tanjevic' e teknik faul çalamayan hakemleri gördünüz mü?

(Maç içerisinde hep FB Ülker lehine kararlar verilmesini, FB Ülker' liler tarafından yapılan bariz faullerin çalınmamasını vb söylemiyorum, sadece Tanjevic' e çalınamayan teknik faulü söylüyorum)

Endüstriyel spor, Efes çok güçlü vb. şeyler söylüyorsunuz..

Hakemlerin FB Ülker' i tutmalarının sebebi de Efes Pilsen mi?

Tanjevic' in patronları kim?

Biri Federasyon Başkanı diğeri FB başkanı. Bu iki başkan elele vermiş FB Ülker' i şampiyon yapmak için binbir türlü medyatik hareketler içinde görünüyorlar..

Aynı - birbirlerini destekler - demeçleri veriyor, birinin olmalı dediğine diğeri, oldu bil diyor adeta..

Mazlum hakemler kaç senedir onlarca kez teknik faul çalmaları gereken Tanjevic' e teknik faul çalamıyorlar.

Sporun fabrikasyon olmasından kurtulmak istiyorsak öncelikle Milli Takım koçu kim olacaksa, FB Ülker takımının koçu kim olacaksa ayrılmalıdır.

Ki bu sayede "şaibeli FB Ülker galibiyerleri" son bulmalıdır.

altug dedi ki...

metne gore, federasyon efes'e sorular sormus ve tatmin edici cevaplar alamamis. oyuncularin samimiyetine inanmis ve efes'i alenen suclu bulmus... ve sonucunda 30bin lira ile cezalandirmis.

demek ki bu isin ederi bu...

tarski dedi ki...

boyle bir durumda beklenen bir cezaydi. su gune kadar hic bir falsosunu gormedigim kerem'e boyle bir seyi bilincli yapmissa cok yazik, umarim hatasini anlar. ama her halukarda gecmis olsun.

diger taraftan, anladigim kadariyla kerem'den ve efes pilsen'den nefret edenler var. ayni sekilde fenerbahce'den de nefret edenler var.

bir kere spor kuluplerinden nefret etmek mantiksiz. insanlardan nefret etmek ise bir zafiyet. hic sevmeyebilirsin. ama takintili olarak nefret etmek baska bir sey. ben mesela aziz yildirim'i hic sevmiyorum, dahasi nerdeyse mafya olarak goruyorum, medeni bir devlette organize bir sekilde adam dovdurmekten yargilanmasi gerektigi dusunuyorum. tanjevic'i ise samimi bulmumuyorum, samimi olmayan birini de saygisiz buldugumdan ona karsi da cok sevecen oldugum soylenemez. ayni sekilde ergin ataman'in kibiri beni deli ediyor, sportmenlige aykiri buluyorum. ama onlardan birinin basina bu sekilde bir sey gelse buradaki bazilari gibi oryantale baslamam. ohh olsun demem. sonucta ayni camiayi paylasiyoruz, her seyden once bu durum, icinde buludugumuz camia icin kotu bir durum. niye sevineyim?

kaldi ki kerem turkiye'de belki de en cok sevilen, her takim tarafindan takdir edilen oyunculardan biriydi. dolayisiyla cok suni buldugum ve duzeyi de sulukule mahalle kavgalarini andiran efes-fb cekismesine malzeme yapilmasini en hafifi ayip buluyorum.

tum bunlarin disinda, fakir ve avucici kadar ulkeler turkiye'dekinin 2 kati fazla guard 3 kati fazla pivot 5 kati fazla 3 numara yetistirirken kayikci dogusunde 2 yumruk daha sallamaya calismanin herhangi bir mantik modelindeki tercumesini cok merak ediyorum.

p.s. bu siteyi cok seviyorum. anil'in da harika bir is yaptigi dusunuyorum. ama burasi sonucta bir blog, sanal bir ortam. burdaki bazi sanal isimler ozur dileyince ve/veya mosmor olunca gercek hayatta bir sey degismiyor sanirsam. bundan kisisel tatmin alanlar varsa kendilerine bir daha sormalilar belki ne yaptiklarini.

GreenTuborg dedi ki...

Gerçek şuçlular yine beraat etti yaşasın adalet!!! Kahrolsun eyyamcı zihniyet yazıklar olsun Federasyon s.çıp sıvamak bu olsa gerek...

Mete Doğruer dedi ki...

Erol Bey,

Türkçeyi bilmeyen ya da yazıya dökemeyenlerin demişsiniz. Karşılıklı atışmaya dönmesin ama bunu en son mesajımda belirttim. Hızlı yazdığımdan ve önizleme yapmadığımdan kaynaklanıyor bu sorun. Türkçeyi bilen bilmeyen tartışmasına gerek yok. Efes ile dalga geçen de yok. Burada suç var mı? Var. Organize olduğuna dair iddialar var mı? O da var. Ama dediğiniz gibi efes büyük organizasyon, herşeyin altından kalkar. Birası da bol parasıda. Olmadı herkese yollar bir tane çıkardıkları kitaptan, biz de unuturuz herşeyi...


@Adsız 16.56
Evet izledim maçı. Hakemler feneri tutuyor demek ne kadar doğru? Maç içinde olabilecek şeylerdi.
13 sene şampiyon olmuş efes, geçen sene dünyada ilk kez uygulanan, son saniyede top çıkarılırken verilen sportmenlik dışı faülüyle bir maç, belkide şampiyonluk kazanmıştır. fener-erdemir maçını şaibeyle kazandı derken komik olmuyor mu? bir yerden bulsam geçen seneki efes-banvit maçınının detaylarını (banvit 14 sayı öndeyken yenilmişti), abartısız 10 sportmenlik dışı faül çalınmıştı banvite ve ne gariptir basında iki satırdan öteye geçmemişti bu maç. Özet olarak hakem hataları olacak hep, dediğiniz gibi turgay demirelin elinde olsaydı şampiyonluğu belirlermek geçen sene 2-0 dan hangi takım alabilirdi fenerin elinden şampiyonluğu?

Tanjevic derseniz ben bir an evvel gitmesinden yanayım. Koçluğunu beğenmiyorum ve milli takımla fenerin koçları ayrı isimler olmamalı çünkü tanjevicle ne zaman şampiyon olunsa turgay demirelin kankası denecek. Gerçi efes de turgay beyle 7,8 kere şampiyon oldu, o zamanda onlar mı kankaydı? Fenerde ülker ile kaç senedir yatırım yapıyor ayrıca ülker ile birleşmeden önce bile ibrahim kutluay, mustafa abi, doğuş balbay, can mutaf ve ömer aşık olsun çok oyuncuyu küçük yaştan başlayarak devşirmeden yetiştirmiş bir kluptür. Yani bu spora yatırım yapan bir güçtür. O yüzden eğer her fener şampiyonluğu için aziz ile turgay kanka gibi kahve yorumları yapmaya gerek yok.

atakan dedi ki...

@Adsiz
26 Ekim 2009 Pazartesi 16:20

Yorumumdan esinlenerek bu cevaplari vermen cok garip. Cevaplarinla, yorumumun en ufak baglantisi yok. Bende Kerem'in hak ettigi cezayi almasini ve Efes Pilsen'in tatminkar bir aciklama yapmasini arzuluyordum.

Mete Doğruer dedi ki...

@tarski çok mantıklı ve düzeyli yazmışsın. kişiler ve klüpler için yazdıklarına katılıyorum. Bende yazdıklarımdan çıkacağı üzere Fenerbahçe taraftarıyım ama basketbolu da çok seviyorum. Holingalık, fanatizm ve mahalle kavgası tarzı ortamların spor içinde olmaması taraftarıyım. Aziz Yıldırım gerçektende insanda mafya babası hissi uyandırıyor ama ülkemizde büyük klüplerinin başında olanlar genelde böyle profillerde oluyorlar. Sonuçta Aziz Yıldırım, ülkemizde amatör branşlar denilen branşlar ile çok ilgili bir başkan ve bu spor için bir fırsata dönüştürülebilir.

Kerem de iyi bir insan olabilir ama ortada bir doping suçu var ve Efes klübü olayı sahiplenmediği sürece malesef olan hep Kerem'e olacak. Açıklama yapmış cas'a kadar gidicem diye. Git Kerem git peki bu madde nereden çıktı onun biz nasıl öğrenicez? Hem sende hem Kasun da??

Adsız dedi ki...

@Mete Doğruer

Yine olaylara istediğiniz taraftan bakma ve herkesin öyle bakmasını bekleme hatasına düşüyorsunuz. Ne demek kahve yorumu yahu? Nedir o? Ben hayatımda gitmedim kahveye! Siz oradan mı yazıyorsunuz?

Eleştirilen Tanjevic değil ki burada. Anlamadan yazıyorsunuz.. Tanjevic' in milli takım koçluğunun forsu ile dokunulmaz olması

Geçen seneki final serisinin başında da aynı şey meydana gelmedi mi? Daha birinci dakikalarda Efes koçu ayağa kalkıp itiraz etti diye teknik faul aldı, sonra milli takım koçu sahanın ortasına kadar daldı hiç bir şey yok..

Yapmayın yav.. Bu kadar da at gözlüğü takmayın artık.

"Teknik faul çalınmalıydı!" diyin.. Bu kadar basit..

Mete Doğruer dedi ki...

sayın adsız,

evet dostlar kırathanesinden yazıyorum bir önceki iki mesajınızı okursanız üslubunuzdaki düzeyi görürsünüz, yaptığım benzetmeydi sadece. Tanjevic teknik faülü almalıydı, alsaydı ne olucaktı? yani her maçta olan şeyler değil mi bunlar? At gözlüğü kimde acaba?

enteresanadam dedi ki...

yahu herşeyi anladımda adsız yazan şu arkadaşın çok yürekli olup da adını soyadını yazmasını istiyorum. zira insanlar bu yazıların sadece bizim gibi basketbolla ilgili insanların okuduğunu biliyor ve yorumunu ona göre serleştirmekten çekinmiyor. Aziz Yıldırım'ın silah kaçakçılığı da nereden çıktı acaba? Kahvehane söylentilerini siz bırakmadan bu sporcular çok doğru iş yapsalar ne değişecek ki? Önce siz düşünce tarzınızı ve kahvehane ağzını bırakacaksınız ki bu işlerde bari bizden düzelmeye başlasın. Yoksa Aziz Yıldırım karşına çıksa sen silah kaçakçısısın ulan demeye yüreğin var mıdır, tartışılır! Ha bence yemez ya neyse!

Cezaya gelince: doping yaptıysa cezayı yiyecekti ama bu konuda Efes,Fener,Federasyon danışıklı dövüş var gibi..Anıl'ın cezanın indirilmesi konusundaki net olunamaması konusundaki yaptığı vurgu bence çok mantıklı! Yani bir netlik yoksa nasıl indiriyorsun sen bu cezayı? Ha Kerem'i severim de hata da cezasız kalmamalı neyse o yani! Kasun'da da aynı madde çıkıyor.. Sonra diğer oyuncular bu teste tabii tutuldu mu onu da bilmiyoruz.. Fenerbahçe Kulübü'de konuştu konuştu sonra sustu. Birden Tucnay Özilhan açıldı,sonra cevap geldi falan filan. Baydı bizi abi. Gidin ciddi kadrolar kurun. Ciddi iş yapın. Herkes işinde olsun. Sonra gidip Avrupa'da tokat yiyoruz F4 hedeflerken. Bu akılla biz zor ilerleriz. Günlük başarılarla ağza bir parmak bal çalarız onunla da böbürlenip dururuz. Bakınız Galatasaray..