19 Ekim 2009 Pazartesi

Ortalık Toz Duman (Yıldırım & Özilhan)

Aziz Yıldırım'ın 'Efes Pilsen küme düşürülmeli' başlıklı açıklamasının (ki bir önceki mevzu gibi yine el altından yapılmış, ancak resmi siteden de yalanlanmamış bir açıklama bu) üstüne Tuncay Özilhan'dan fazlasıyla ağır ve direkt olarak bir cevap geldi. Ortalık fena durumda, keyif alınacak bir durum olmadığı da apaçık. Federasyonun kararı da geciktikçe gecikiyor. Bir yandan Kerem'i 2010'da oynatabilme arzusu, bir yandan FIBA'ya karşı komik duruma düşürmeyecek bir ceza bulma çabası, geciktikçe gecikiyorlar. Toz duman olmuş ortama bir odun da onlar atıyorlar. Hayırlısıyla açıklasalar da yeni tartışmalara, yeni bitmek bilmez bildirilere yelken açsak.

Bu konuyla ilgili şimdilik beklemedeyim, ortalık zaten karmaşa, ne desek yanlış anlaşılacak. Tek söyleyeceğim şey: Efes Pilsen'in basketbolda bu ülkeye ilk Avrupa Kupası'nı getiren takım olduğunun ve benim jenerasyonumdaki birçok kişi için Naumoski'li, Larry Richard'lı, Conrad McRae'li, Ufuk'lu, Tamer'li, Volkan'lı ve daha niceleriyle bezeli kadrosuyla Milli Takım kadar değerli olduğunun unutulmaması gerektiğidir. Dopingmiş oymuş buymuş başka konu, ama bu nokta hiçbir zaman unutulmamalıdır. Bence. Şimdilik konuyla ilgili tek yorumum budur. Saygılar.

40 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

efesliler.org'tan Önder Sarıkaya :

Susulunca da, "Suçlular ki susuyorlar!" oluyor. Olmuyor mu?

Oğuz Yılmaz dedi ki...

yerinde ve seviyeli (bu kadar ağır hakarete verilen cevap olarak) bir açıklama. Ama artık sıkıldım ben bu süreçten. Yarın da aziz yıldırım tehditler savurur yine uzar gider. ölürdünüz sanki kerem ile ilgili karar verildikten sonra itirasınız varsa yazılı olarak federasyona bildirseniz. illa herşeyiniz şov olacak sanki. sıktı bu iş. basketbol okumayı özledik.

Oğuz Yılmaz dedi ki...

Anıl bu arada sana da sorayım gerçekten çok merak ediyorum, çoğu fenerbahçeli arkadaş final serisinde efes pilsen'in ligden çekiliriz tehditi savurduğunu iddia ediyor. Nerde acaba bu konuda kaynak var mı, neresi yazdı çizdi.. ??

granger17 dedi ki...

hiç kimse efese başarılarına kuplarına tarihine bişey demiyor bana basketbolu sevdirende efes pilsendir fenerbahçeli olmama rağmen amam o efesle şuankinin arasında dağlar kadar fark vardır benim bildiğim efes pilsen öyle bir olay ortaya çıkar çıkmaz oyuncuyla ilişini keserdi.Bu takımdan kimler geldi kimler geçti kerem gönlüm mü vazgeçilmez olan hiç bir oyuncu efes başarılarını lekeyeek kadar büyük değildir.

Adsız dedi ki...

Aklıma şu an sadece şu geliyor,En büyük rakibine ne kadar zarar verirsen o kadar iyi.Çünkü geçmişe baktığında sadece şampiyon olanlar hatırlanır.Futbolla basketbol aynı zihniyetlerle yönetileceği sürece gidecekleri yön sonuçta aynı olacak.Ben Fenerbahçeliyim ama Efes pilsenin yeri kalbimde çok ayrı bir yerde.Bu sebepten dolayı diyorum ki sus be adam artık.Git futbol takımınla uğraş.

Adsız dedi ki...

2 aydır doping,doping diye tutturdu şimdide Efes Pilsen'in basketbola katkısı yok,salon bile yapmadılar,ligden düşürülmeli vs vs...Bu açıklamalardan benim anladığım hazmetme kapasitemiz bu kadar,sizi her türlü suçlarız açıklamaları olduğu...

Adsız dedi ki...

özilhan heralde bjk başkan adaylığına oynuyor.

efesliler dedi ki...

Başlığın Özerhun değil Özilhan olması lazım.

thunderbird dedi ki...

Aziz Yıldırım ne kadar mesnetsiz, ne kadar saçma argümanlar ortaya sunarsa sunsun onları destekleyecek birileri olduğunu bildiği için rahatça konuşabiliyor.

saLsa dedi ki...

@ efesliler

Valla fena hata yapmışım ama kimse farketmemiş, yabancıya da gitmemiş zaten başlık. Özerhun yazmışız yanlışlıkla. Teşekkürler hocam.;)

saLsa

Zigmund Froyd dedi ki...

dünyanın her yerinde firmalara kulüp takımlarına sponsor olur, sponsorlar çekilir/değişir, birisi gelir birisi gider ama kulüp takımları yaşamaya devam eder. bizim ülkemizde ise insanların keyfine kulüp kurar, adını verir, parayı basar şampiyon yapar, canı sıkılınca ligden de basketboldan da çeker.

kimse onlara birşey diyemez, cezai bir yaptırım uygulayamaz. onlar olmasaydı basketbol mu olurdu? onlarsız biz bir hiçiz değil mi?

yanılıyosunuz beyler. türkiye'nin en çok şampiyonluk yaşayan 3 takımından ikisi bugün yok. değil 1.ligde hiçbir yerde, artık öyle bir takım yok. niye? müessese kulübü oldukları için. niye keyifleri öyle istediği için. eczacıbaşı, ülker niye çekildiler? efes pilsen sonsuza kadar yaşayacak mı sanıyorsunuz?

eczacıbaşı, ülker, tofaş, tuborg, kombassan, meysu, netaş ve daha niceleri.. bizden başka dünyanın hiçbiryerinde göremezsiniz böyle bir şeyi.

artık şunu anlamanız lazım; aslolan kulüp takımlarıdır, milyonlarca insanın sadece rengine aşık olduğu takımlardır. fenerbahçe'dir, galatasaray'dır, beşiktaş'tır, karşıyaka'dır, göztepe'dir, itü'dür..

basketbol sayesinde, milyonlarca dolar harcayıp yapamayacakları reklamı yapıp tüm masrafları vergiden düşen insanları savunmayın boşuna! tabi biraya, bisküvüye aşık değilseniz ya da paraya/güce tapmıyorsanız!!

Adsız dedi ki...

Efes in fabrikası İzmir de zaten İzmir e taşınsın adını da sadece EFES yapsın. Anadolu grubundan da reklam veya isim sponsoru olsun.

Böylece Tuncay Özilhan ın takımı da kulüp takımı hüviyetine girer. Hemde 10 bin kişilik halka pınarda da bayağ seyirci olur.

Beşiktaş, Fener ve Galatasarayı da görüyoruz seyirci bakımından. Bu takımlar 80 li yıllarda play off mücadelesi verirken dahi dolu salonlara oynuyorlardı.

Bu yüzden bu üç takımın seyircisi önce kendine bir dönüp baksın. Sadece tüketiyorlar.

Adsız dedi ki...

adsız;

Yanılıyorsun,dünyanın her yerinde müessese klübü var.Mesela Psv Eindhoven(Philips'in futbol klübü),basketbolda Benetton Treviso,güney amerikada bile futbol klüpleri var.Ha bizim ülkemizde biraz daha fazla..Senin bilgi dağarcığın sınırlıysa,biraz araştır öğren.Yada yazarken dikkat et.Müessese klüplerinin sonsuza kadar yaşamayacağını söylemişsin.Peki gençlik klüplerinin sonsuza kadar yaşayacağı garantimi.Arkanızda taraftar var ona güveniyorsunuz.İstanbulspor gençlik klübü değilmiydi?İngilterede şampiyonluğa oynadıktan sonra iflas edip batan ve tamamen ortadan kalkan Wimbeldon(şimdi yeniden başkaları tarafaından kuruldu)gençlik klübü değilmiydi?

Şimdi bakıyorum fenerbahçe taraftarı arasında yeni söylem yaygın.Basketbola yatırım yapıp,vergiden düşüyorlar..Yeni moda bu herhalde..Hergün yeni bir söylem..Herhalde hazmetme kapasiteniz sınırlı ama onun neden olduğu hayal dağarcığınız geniş..

Zigmund Froyd dedi ki...

@adsız 19.43

benim bilgi dağarcığım yeterince iyi, asıl sen bilmediğin konularda atıp tutma bence..

birincisi benetton treviso müessese kulübü değildir. kulüp Pallacanestro Treviso adıyla 1954'te kurulmuş bir spor kulübüdür, 1982'de Benetton takıma sponsor olmuştur. Yani Benetton sponsorluğunu çekebilir ama kulübü kapatamaz. Kulüp başka bi sponsorla yoluna devam eder, Kinder/Virtus/Fortitudo Bologna olayında olduğu gibi.

istanbulspor ve wimbledon gibi kulüpler maddi sorunlar yaşayabilir ve alt liglere düşebilirler ama o spor dalından tamamen çekilmezler. bilmiyorsan öğren; istanbulspor Uno'nun sponsorluğunu çekmesinden sonra maddi sorunlar yaşadı ama basketboldan çekilmedi, halen bölgesel ligde mücadele etmeye ve oyuncu yetiştirmeye devam ediyorlar. aynı şekilde wimbledon f.c. el değiştirse de aynı isim ve kulüple liglerde mücadele etmeye devam ediyor.

madem çok biliyosun, sen bana bi ülke söyle, lig tarihlerinde en fazla şampiyonluk yaşayan 3 takımından ikisi bu gün tarih olmuş olsun. söyleyebilirmisin?

beşiktaş, galatasaray, fenerbahçe, karşıyaka taraftarları ve sevenleriyle 100 yıldır ayakta, yüzlerce yıl daha da ayakta kalacak sen rahat ol.

zaten devlete vereceğin vergiyi oraya vermek yerine buraya yatırıp hem reklamını yapmak, hem de biz yatırım yapıyoruz herşey bizim istediğimiz gibi olacak demek ne güzel değil mi?

uluslararası standartlarda bi tane bile salon yapmadan, hazır abdi ipekçi'de-ayhan şahenk'te maç yapmakla, yugoslavyadan-rusya'dan çocukları getirip türk yaptıktan sonra biz oyuncu yetiştirdik diye övünmekle olmuyor bu işler.

geçeceksin bunları..

Adsız dedi ki...

@zigmund froyd

nick olarak seçtiğin kişiyi biraz okursan kendi durumunu anlayacaksın. başarısızlık ve baştırılmış eziklik seni saldırganlaştırıyor anladığım kadarıyla.
kaldı ki bu yeni söyleminiz gerçekten kahkahalık, birden olayı müessese ve kulüp olayına çekmeniz yine. kendiniz biraz fikir üretseniz artık ? başkanınız birşey söylüyor sonra sürü halinde denilenleri tekrarlıyorsunuz. siz ne yaptınız basketbol için, efes 33 yıldır faal basketbolda siz ? ve salonu daha şimdi mi yapıyorsunuz. ve bunu da biz yaptık onlar yapımıyo küme düşsünler katkıları yok gibi çocukca argümanlarla mı pazarlıyorsunuz. evet aynen öyle yapıyorsunuz. vergi konusu da ne kadar rahatsız ediyor sizi (bu da ezberlenmiş söylev sürü psikololijisi devamı) madem bu kadar rahatsızsınız bu vergi işinden ülkerin sponsorluğuna itiraz ediniz.size transfer için ayırdığı kaynağı vergiden düşmediğini mi düşünüyorsunuz.. ya lütfen başkasının attığı çamur üzerine sav inşaa etmeyin. çökersiniz. önce kendi içinizdeki yönetim sorunlarını giderin rakibinize iftira atmadan .

Oğuz

Kayrakli dedi ki...

@zigmund: öyle bir yazmışsın ki kulüp takımlarında hep kendi altyapılarından yetişmiş oyuncular oynuyor sanki ?

efes-ülker vergiden düşüyor, kulüpler vergiyi ödemiyor.

efes-ülker dolduramayacağı salonu yapmayınca hata oluyor, devlet kulüplere stad-salon için arsa veriyor.


müesseseler tu-kaka demek ne kadar doğru ?

Zigmund Froyd dedi ki...

@adsız oğuz

birincisi ben sana hakaret etmedim sen de bana hakaret edemezsin, böyle bir hakkın yok!!!
savunmaya geçip benim yazdıklarıma cevap yetiştirmeye çalışan sensin. bunlar zaten kimin bastırılmış duygulara sahip olduğunu, kimin ezik olduğunu açıkça gösteriyor.

ikincisi benim fenerbahçeli olduğumu nerenden uydurdun? ben karşıyakalıyım sapına kadar, başka da takım tutmam. müessese kulüplerine yalakalık yapmam başkaları(!) gibi. efes 33 yıldır basketbolun içinde, biz basketbol varolduğundan beri içindeyiz ve lig kurulduğundan beri küme düşmeden aralıksız mücadele eden tek takımız.

onur dedi ki...

Nefis cevap olmuş, ellerinden öpesim geldi Tuncay başkanın!!! Eeee ne demişler "böbürlenme Aziz'im senden büyük Tuncay var"...

Gurcay dedi ki...

Efes Pilsen 33 yıldır Türk basketboluna hizmet ediyor ve edecektir. 100 yıllık bir kulüp değil diye Efes Pilsen Spor Kulübü'nü küçümsemek FB'nin harcı değildir. "Rusya'dan, vs.den oyuncu getirip yetiştirmekle olmuyor" demek tamamen basketbol cahilliğidir. Ufuklar, Tamerler, Volkanlar, hatta bugün FB'de oynayan Ömer Onan mı Rus veya başka bir milletten? Ama biz alışığız Türkiye'de gavur, Avrupa'da Türk muamelesi görmeye... Atina'da, Selanik'de, Belgrad'da veya Bologna'da başımıza kutu kolalar, biralar yiyerek Türkiye'yi ve Türk basketboluna hizmet etmeye... Biliyoruz ki Türk basketbolu Aziz Yıldırım değildir. Türk basketbolu Efes Pilsen'dir, Ezcacıbaşı'dır, İTÜ'dür, Karşıyaka'dır, TED Kolejliler'dir. Yanlarına 6. bir takımın ismini kondurmam.

Zigmund Froyd dedi ki...

@Kayrakli

ben müessese kulüpleri tu-kaka demiyorum ama varolan düzen yanlış, bu kabul edilmesi gereken bir gerçek.

demişsinki "efes-ülker dolduramayacağı salonu yapmayınca hata oluyor".. evet zaten sorun burda. taraftarı bile olmayan bir takımdan bahsediyoruz. Kim/niye bir bira markasını tutsun ki? Neyine aşık olsun, neyin peşinden gitsin?

Efes Pilsen diye takım kuracağına Beşiktaş'a sponsor olsalar, Tuborg Karşıyaka ya da Bornova'ya sponsor olsaydı, sence taraftarları olur muydu olmaz mıydı?

Basketbol o zaman mı daha mı güzel olurdu, yoksa şimdiki gibi şampiyon olsan bile sadece eş-dost-akrabanın alkışladığı bir takım olmak mı daha güzel?

Adsız dedi ki...

Fenerbahçe sporcularının transfer ücretinden kaynaklanan vergileri ödüyor mu ?

Bunu araştırmak lazım (iğneleme olsun diye yazmadım).

Adsız dedi ki...

spor kulüplerin transferlerden kaynaklanan vergilerini ödemesi/ödememesi ayrı bir olay, bir holdingin hem reklamını yapması hem de yaptığı ticaretin karşılığında ödemesi gereken vergiden muaf tutulması ayrı bir olaydır. elmayla armutu karıştırmayalım.

Adsız dedi ki...

Fenerbahçe 12 tane Türk le oynuyor dimi..Hiç yabancısı yok.100 yıldır altyapıya yatırım yapıyorlar.Ermali Arnavutluktan getirip biz Türk yaptık dimi.

Siz 100 yıldır burdasınız neden salon yapmadınız.Devletin desteğiyle bişeyler yapmaya çalışıyorsunuz...

Benetton örneği yanlış olabilir ama Wimbeldon tamamen kapandı daha sonra başka bir isimle kuruldu.Söylemek istediğim heryerde şirket klüpleri var.5-10 yıllıkmı yoksa ömürlükmü bilemezsin.Sizin arkanızda büyük bir taraftar desteği olduğu için rahatsınız ama arkasında ne taraftar nede devlet desteği olmayan gençlik klüpleri kapanabiliyor.Hayatın ne getirebileceğini bilemezsin...Eczacıbaşı,Tuborg kapandı diye Efes Pilsende kapanacak demek çok düz mantık olur..

Adsız dedi ki...

Zigmund
Fenerli ya da Karşıyakalı her neyse.. sen herşeyi kurmuşsun zaten. olması gereken şeylerden bahsetmişsin kendince. ben de kendimce olması gerekeni söyliyim bir bira markasının nesine aşık olunur demişsin ya, aşk yaşadığın semtte gözünü açar açmaz gördüğün renklere gönül vermek de olur, bazen de zaman alır aşk. bir bira markası değildir o senin için, İtalya'da Türk bayraklı formaları ile dövülen, korkup sinmeyen yine de kendisi olan, ekolünü yaratan sonunda da başarılara imza atandır o. aşk sadece senin bildiğin gibi yaşanmaz arkadaşım.

var olan düzen yanlış demişsin, asıl yanlış olan futbol takımın var ve otomatikmen basketbol taraftarın da var anlayışı !! basketbol kendi taraftarını yaratır aynen futbol ya da diğer sporlar gibi. örnek vereyim c futbol kulübünün tenis branşı finali, sırf o renge tutkulu diye 10.000 taraftar mı olmalı yoksa gerçekten tenisi bilen seven gönül vermiş 1.000 taraftar mı.. ben ikinciyi yeğlerim.

Oğuz.

Gurcay dedi ki...

@Zigmund

Efes Pilsen bizim için bir bira markası değil Basketbol Kulübüdür. Sen ve senin gibiler kabul etse de etmese de, saygı duysalar da duymasalar da Efes Pilsen Spor Kulübü az ama öz basketbol taraftarı ile var olmaya devam edecektir.

Biz hep burada olacağız. Varlığımızdan rahatsız olanlara duyurulur!!

Zigmund Froyd dedi ki...

@oğuz

futbol takımının seyircisini arkasına almak demişsin,
karşıyaka futbol kulübü değildir, spor kulübüdür. basketbolda dahil onlarca farklı branşta milli oyuncular yetiştirmiştir. karşıyaka taraftarı da futbol taraftarı değildir, en az efes pilsen'in elit! seyirci kitlesi kadar basketbolu bilir, sever, destekler.

basketbol kendi taraftarını yaratır demişsin, efes pilsen 33 yıldır bu sporun içinde demişsin. peki kaç tane taraftarı var efes pilsen'in? 33 yılda ne kadar arttı bu rakam? avrupa maçları dışında en fazla kaç seyirci geldi efes maçına? 10 bini geçtim, değil 1000, 500 seyirci bile olmuyor efes maçlarında. bedava dağıtılan biletleri saymıyorum bile..

ispanya'da 2.lig takımları bile 10 bin kişiye oynuyor. büyük takımlık sadece parayla, kupa kazanmakla olmuyor maalesef..

sen ve senin gibi düşünen arkadaşlar, bu düzenden memnunsanız, size keyifli seyirler..

Adsız dedi ki...

spor kulüplerin transferlerden kaynaklanan vergilerini ödemesi/ödememesi ayrı bir olay, bir holdingin hem reklamını yapması hem de yaptığı ticaretin karşılığında ödemesi gereken vergiden muaf tutulması ayrı bir olaydır. elmayla armutu karıştırmayalım.

Ancak iki yolda normalden az vergi vermeye çıkıyor.

Adsız dedi ki...

@ zigmund froyd

Efes maçlarını Anadolu da özellikle İzmir de yapsın her maç ciddi seyircisi olur.

Fener ülkerle birleşmese kadrosu ne olursa olsun takımı destekliyecek kaç tane taraftarı olurdu.

5 maç seyircisiz oynuyor şimdi seyircili olsa eğer bu 5 maçın toplam seyirci miktarı 2000 bini zor geçerdi.

Zigmund Froyd dedi ki...

efes maçlarını anadoluda yapsa seyircisi olurdu ama yapmıyor, varsayım üzerine konuşmak gereksiz. ayrıca dediğin gibi seyircisi olurdu, taraftarı olmazdı. basketbolu seven insanlar maç seyretmek için oraya gelirdi ama karşıyaka'yı tuttuğu/desteklediği gibi desteklemezdi yine de hiç kimse..

feneri bilmem ama karşıyaka'nın -kadrosu ve ligdeki yeri ne olursa olsun- küme düşse dahi onu sonuna kadar destekleyecek taraftarı her zaman vardır. (bu efes pilsen gibi takımlarda hiçbir zaman olmayacaktır)

fenerin 5 maçtaki toplam seyircisi 2000'i bulmazdı demişsin, bunu yaşamadan bilemeyiz ama öyle olsa bile, ona oranla efesin 5 maçtaki parayla bilet alan toplam seyircisi 500 bile olmayacaktır..

Adsız dedi ki...

arkadaşlar konuyla ilgisi olmasada wimbledon fc. kapanmadı aksine taraftarlıkla, taraftar ve gelenek sahibi olmakla ilgili ilginç bir hikayeleride var ilgilenenler için;
http://vliegendenederlander.blogspot.com/2009/04/crazy-gang-donus-yolunda.html

Adsız dedi ki...

Zigmund sadece kolayına geliyor böyle düşünmek. taraftarı varmış.. ee çok iş. naptınız. takılın o taraftarlarınızla türkiye liginde playoff mücadelesi vericez diye. kaldı ki karşıkaya her zaman sevdiğim bir kulüptür keşke bu örnek karşıyaka olmasaydı.
Ayrıca bu Efes Pilsen kupa aldığında kimse bira markası kupa aldı kem küm etmez. Bir Türk takımı kupa aldı ya da final four oynuyor denir. nedir bu kin anlamak mümkün değil.
senin için karşıkaya neyse bizim için efes pilsen o..

taraftar değil seyirci demişsin ya, sizin yanılgınız bu zaten. küfür etmese oyunculara çakmak pet şişe yağdırmasa sahaya inip oyunculara saldırmasa taraftar olmaz sizin gözünüzde. Basketbol kendi taraftarını yaratır evet.. ayrıca avrupa ligi hariç neden efes'in boş tribünlere oynadığı konusunda da, fenerbahçe hariç ciddi bir rakibin olmamasına bağlayabilirsin, karşıkaya da dahil. karşıyaka maçına gitmeyebilirim ama fener maçını kaçırmayacağıma emin olabilirsin.

Oğuz

Adsız dedi ki...

Bırakın artık şu davranışı. efes'in başarısı ne zaman kıskanılsa her zaman bu müessese kulüplerini istemiyoruz, onların taraftarı bile yok, biz kalabalığız onları döveriz söylemlerini.. tebrik edin ve yolumuzdan gelin. belki bir gün siz de...

Oğuz

Adsız dedi ki...

90'lı yıllarda Anadolu yakasına okul çıkışlarında Efes Pilsenin daha ilk adını avrupaya duyurmaya başladığı yıllarda binlerce kişi dizlerine kadar çamurlara bata bata o salona gidip ses telleri bitinceye kadar bağırdı çağırdı.Zamanının kazanan takımı oluşturuldu ve binlerce insan hala o günleri dün gibi hatırlıyor.Ama ne oldu zamanında Arisliler sandalye attı.geçen sene aynı ülkenin takımı sahaya daldı.Adamlara saldırdı.Nedeni hazımsızlık.Keremde doping varmış Efesi küme düşürelimmiş.Hazmedemezsiniz.Ancak laf yarıştırıp ben bunu biliyorum sen bunu bilmiyosunuz dersiniz.33 sene...Tuncay Özilhan ve geçmişten beri gelen ve yıllarca oturan kurumsallık bu takımın içine işlemiş.Sen 100 senelik takımsın ne zaman şirketleştin?emin ol bu kurumsallaşmayı ve iş ciddiyetini sende yaparsan sende başarılı olursun.Bir adamdan çıkan bir maddeyle ilgili kendini bu kadar küçük düşürmez ve taraftarlarınıda bunun içine çekmezsin.Al işte önünde yeni bir sene var.Mis gibi takımlar kuruldu git güzel güzel oyna.İnsanlarda maçlarla ilgili konuşsun.Euroleague'de ikinizde ilk 8 e kalın bunları konuşalım.Yeter artık ama.

Thevenin Devresi dedi ki...

Yakışmıyor!! Elit(!) seyircilere bilmeden konuşmak yakışmıyor. Fenerbahçe SK nün GSGM ye vergi borcu yoktur.
http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=16016

Yıllardır Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi kulüpleri, basketbola ve amatör branşlara önem vermiyor diye eleştirenler şimdilerde baktılar birşeyler sıkmaya başladı hemen "ama biz elitiiiz, siz anlamazsınız ki bikerem" argumanlarıyla geliyorlar. Ayrıca bu eleştiriyi yapanların isminin sonuna "SPOR KULÜBÜ" ibaresini eklemelerine rağmen sadece basketbol ile sınırlı kalması ayrıca düşündürücüdür ve akıllara tutarlılık kavramının sorgulanması gerektiğini belirtir. Kaldı ki daha bayan şubesi bile yok. Bütçe sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum çünkü devlete ödeyeceği vergiyi düşecek zaten.

Demin dediğim gibi pabuç sıkmaya başladı. Sen git avrupanın sayılı oyuncularına parayı dök gel kupa maçında gruplardan çıkamayacak duruma düş. Senin sonucuna etki edemeyeceğin bir maçta atılan gudik bir basket sayesinde çık. Gün gelir astarı yüzünden pahalı gelmeye başlar bu işin. O zaman ne mi olur? Takım gerileyip alt liglerde toparlanma sürecine girmez. KAPANIR. İşte aradaki fark bu.

Bu arada açıklama dopingden nasıl Fenerbahçe nin yaptıracağı salon konusuna kaydı merak ediyorum? Zaten doping hususunda sınıfta kaldı Efes. Adama dopingi soruyorsun verdiği cevaplar hep aynı: "iyi çocuktur" "fanatiksiniz biliyoomusuuun" "hazmedemiyonuuuz" "salonu nasıl yaptırıyosunuuuuuz" Komik şeyler bunlar.

Ayrıca "TARİH" argümanıyla Fenerbahçe ye Galatasaray a İTÜ ye Beşiktaş a Karşıyaka ya ders vermeye kalkışmak Efesin haddine bile değildir.

Adsız dedi ki...

aziz yıldırım basket topunu görse bomba diye karakola götürür, bu toplara hiç girmemesi lazım, fenerbahçenin amatör sporlardaki doping hadiselerinin haddi hesabı yok, utanmadan çıkmış toplantılarda masallar anlatıyor, ayıp yahu 2-0 dan 4-2 eze eze yenilme hazmedilmedilmesi zor orasını anladık tamam ama artık kabak tadı verdi şu mevzu...

Thevenin Devresi dedi ki...

@02:24

Fenerbahçe nin sporcularında doping çıktığı doğrudur. Bünyesinde bulundurduğu binlerce sporcunun arasından çıkabilmete. Hatta sınırın altında kalan maddelerede ratlanmıştır.

Ama konu doping çıktı, çıkmadı olayı değil.


Hiçbir vakada takımın tamamını töhmet altında bırakacak bir durum oluşmamıştır.

Hiçbirinde taraftarlar malum oyuncunun maskesini takmamıştır.

Hiçbirinde sporcusunun yaptığını tasvip etmemiş, arkasında durucam diye komik açıklamalarda bulunmamıştır.

Rakipleri bu durumda itiraz etmemiştir. Çünkü Fenerbahçe ve ilgili merciler görevlerini yerine getirmiştir ve herhangi bir söze gerek bırakmamıştır.

Adsız dedi ki...

konu nasil buraya geldi diyen arkadaş başkanının demecini okusun önce. saçma sapan tutup da efes yatırım mı yaptı biz salon yapıyoruz argümanı ona ait. thevenin devre, inan her cümlen göz yaşı dolu, biz büyüğüz biz köklüyüz tarihimizi var. neymiş pabuç sıkmaya başlamış. peki madem öyle o kadar büyüksünüz köklüsünü daha önce neden bizi pabuç sıkıcak hale getiremediniz 33 senede! bayan takımı yokmuş ne alaka!! başkanınızın yolunda gidiyorsunuz inan. içi boş sayıklamalar bunlar.

Adsız dedi ki...

Fenerbahçe Efes 'i kapattırıp Basketboldaki büyük pastaya tamamen konmaya çalışıyor. Olay bu kadar net.

Tabi bu arada 3 milyon euro ödenen bir sporcunun transfer bedelini kağıt üzerinde daha düşük göstermek veya bilet makbuzlarındaki uyumsuzlukda bir vergi kaçırmadır.

Arkhe dedi ki...

Tuncay Bey Fenerbahçe kendi dopingli sporcularına baksın buyurmuş. Türkiye'nin en fazla lisanslı sporcusu olan kulübünde elbette ki bireysel doping vakaları oluyor ve olacak. Fenerbahçe Efes Pilsen gibi 15 kişilik bir oyunucudan sorumlu değil. O sayının 100 katı sporcusu var her branşta. Hangi Fenerbahçeli dopingli çıkan oyuncunun ardında kulüp olarak durmuştur Fenerbahçe? Gizem Papila dopingli çıktığında maske takıp "Gizem Gönlümüzde" diye pankart mı açmıştır Fenerbahçe taraftarı?

Burak Hascan dopingli çıktığında Burak'ın iyi niyetinden karakterinden dem vurup neredeyse peygamber ilan eden bir Fenerbahçe yönetimi mi olmuştur? 15 kişilik bir "spor kulübü" olan Efes Pilsen de iki oyuncudan alınan numune de de aynı maddeye rastlanacak ama biz hesap soramayacağız, bir açıklama beklediğimizde ise bize haddini bildirme girişiminde bulunacak Bay Özilhan.

Fenerbahçe 100 yıl önce vergiden düşmek, reklam yapmak, ihracat yapmak için falan kurulmadı. Padişah jurnallerine, işgal kuvvetlerine, savaş şartlarına rağmen kuruldu, büyüdü ve Fenerbahçe oldu. Efes Pilsen diye bir şirket olmadan önce de Fenerbahçe'de basketbol oynanıyordu ve Efes Pilsen diye bir şirket kalmadığında da Fenerbahçe'de basketbol oynanıyor olacak.

http://papazincayiri.blogspot.com/2009/10/efes-pilsen-haddini-asyor.html

Adsız dedi ki...

basketbolda "cathine" bugune kadar yapılan tüm kontrollerde toplam 2 defa cikmis ve ikisi de ayni maçta ! efes pilsen kulubu buna yanit vermek zorundadir. salon ,devsirme oyuncu, yapilan katki, vergi konularina girmek isi sulandirmaktir.