21 Kasım 2009 Cumartesi

Aliağa Petkim: 97 - Beşiktaş Cola Turka: 88 (Maç Yazısı)

Dersine çalışarak çıkan koçları seviyorum. Belli ki Halil Üner bugün ligin tek yenilgili takımı Beşiktaş Cola Turka'nın direksiyonunda oturan Chatman'a özel önlemler almış. İlk sayılarını son çeyrekte attırdılar adama. Hal böyle olunca tüm orgnizasyon da bozuktu siyah beyazlılarda. Üçlüklere sığındılar el mecbur. Buna rağmen fazla yüzdeli başlayarak işi şova döken Aliağa'yı son çeyrekte yakalayıp, skorda öne geçtiler. Ama hem farkın açılmasında hem de farkın kapanmasında başrolde olan McClinton & Hosley ikilisinden farklı biri, takımın genel yapısından farklı tarzda biri, Gordonsöyledi son sözü. Öyle kritik 6 sayı attı ki maçın sonunda, üstüne söz söyleyecek biri, üstüne söz söylenecek bir zaman da olmadı. Beşiktaş Cola Turka üst üster ikinci yenilgisini alırken, Aliağa'nın iç sahadaki yenilgisizliği son sürat devam etti.

Chatman'a özel baskı, arkasında 4 kişinin alan yaptığı bir savunma düzeniyle girdi maça Aliağa. Hücumda özel bir düzenleri yoktu, içlerinden eldiği gibi oynuyorlardı. Zaten takımın omurgasını oluşturan Hosley ve McClinton'ın keyif aldıkları basketbol da buydu. İçeride de Gordon gibi bir güç sahibi olunca seken toplar, hızlı gelinen ama içeriye geçmek zorunda olan toplar yüksek ihtimalle sayıya dönüşüyor. Chatman'ı durdurmak üzerine bezeli savunmada başarıya ulaşmaları, hücumda da o sokak basketbolcusu tadındaki Hosley ve McClinton'un yüzdeli sokmaları birleşti, gayet skorlu, rakipten daha fazla sayı bulunmuş, kısaca istendiği gibi gitmiş bir ilk yarı geride kaldı evsahibi için (58-50). Beşiktaş'ta Chatman'ın ne derece pasifize edildiğini şöyle anlatsam yeterli olur herhalde: İlk 11 dakikasında 70 sayı atılmış bir maçta Chatman'ın bu sürede 0 sayı - 1 ribaund - 1 asist yapmıştı. Devreyi de sayı atamadan kapattı. Aliağa'nın ne denli yüzdeli oynadığını anlatmak için ise Beşiktaş'ın koca 20 dakikada sadece 5 savunma ribaundu aldığını belirtmem kafi gelecektir sanırım. İlginçtir ki: Beşiktaş Cola Turka hem iki, hem üç, hem de bir sayılık atışlarda rakibine göre daha iyi yüzdeyle kapattı ilk yarıyı. Ama Aliağa'nın 41 şut denemesine karşılık ellerinde sadece 28 şut denemesi vardı. Bir de 20 dakikaya sığmış top kayıpları. Nasıl da unuttum? Az kalsın bir pozisyonda 4 yabancıyla oynayacak ve teknik faulle cezalandırılacaktı siyah beyazlılar. Neyse ki Adem uyardı da, oyundan çıkan Muratcan benche oturamadan tekrar içeri girdi, Newley kenara geldi.

İkinci yarı işler o kadar da iyi gitmedi ama Aliağa'da. Beşiktaş Cola Turka özellikle son çeyrekte Newley'nin muazzam bir performans ortaya koyması ve sahanın en skoreri konumuna gelmesiyle bir anda skora ortak oldu. Çeyrekte işlerin Beşiktaş lehine gittiğinin bir işareti de 3 Newley üçlüğünün yanına Chatman'ın ilk sayıları olması açısından da büyük önem taşıyan 4. bir üçlüğün eklenmesi oldu. Ve Beşiktaş ilk çeyrekten beri geride takip ettiği maçın bitimine 04:15 kala 83-84 ile öne geçti, bir sonraki hücumda da Kaan'ın boş turnikeyi kaçırmasının arkasından Baxter'ın hızlı hücum basketiyle skoru 83-86'ya getirdi. Aliağa McClinton'ın dağlardan taşlardan yolladığı üçlüklerin artık girmemeye başlaması, içeriye girdiği zaman da Baxter tarafından bloklanmasıyla iyice panikledi. Bir de skor üstünlüğü rakibe geçince tamam dedim koptular. Ama Lorenzo Gordon çıktı sahneye. Sakin ve diğer Amerikalı arkadaşlarından farklı tarzda ekmeğini mücadele ederek çıkartan Lorenzo üst üste öyle kritik 6 sayı bıraktı ki siyah beyazlıların potaya, tarifi yok. İkisi de hücum ribaundu arkasıydı, o derece kritik yani. Tek başına aldı gitmek üzere olan maçın sonunu. Rüya gibi başlayıp, son 15 dakikada yavaş yavaş kabusa dönüşmeye başlayan maçı tek başına çevirdi. Alkışı da hak etti. (97-88)

Aliağa'da Hosley ve McClinton'un serbestlikleri maç içi iniş çıkışlara işaret ediyor doğal olarak. Şutlar girdikçe güzel, girmemeye başlayınca ekstra bir plan yok ne yazık ki. Aliağa'da Gordon büyük bir güç. Bunu hep söylüyorum. Çok oturaklı, çok aklı başında bir uzun. Takımın genel yapısından çok farklı. Bugün guard bölgesinde Berkay ve Kaan oynadılar değişmeli olarak, iyi de mücadele ettiler. Berkay erkenden faul problemine girip kenara gelse de ikisi de ortalığı karıştırmayı başardılar ellerini kollarını toplara sokarak. Beşiktaş'ta Newley'i geçen hafta çıplak gözle zlemiştim, beğenmiştim, bugün de çok iyiydi, 7/10 ile üçlük soktu. Maçı getiriyordu tek başına ama yetmedi. Chatman'ın bu derece kötü olması sezon boyunca kaç kez denk geleceğimiz bir durum olur bilmiyorum ama o oynamadığı zaman Beşiktaş'ın da tadı yok.

Aliağa Petkim (97): Berkay Sahilloğlu 2 (1 ribaund- 6 asist), Paul McClinton 25 (2 asist), Reha Öz 17 (7 ribaund- 1 asist), Quinton Hosley 24 (8 ribaund- 3 asist), Vladan Vukosavljevic 2, Ceyhun Altay 2, Kaan Üner 4 (5 ribaund- 1 asist), Lorenzo Gordon 21 (7 ribaund- 2 asist)

Beşiktaş Cola Turka (88): Muratcan Güler 3 (3 ribaund- 3 asist), Brad Newley 33 (2 ribaund- 2 asist), Haluk Yıldırım 7 (5 ribaund- 3 asist), Lonny Baxter 19 (9 ribaund- 3 asist), Adem Ören (1 asist), Mire Chatman 5 (6 ribaund- 4 asist), Cevher Özer 21 (6 ribaund- 1 asist), Kerem Özkan (1 ribaund)

8 Yorum Yapılmış:

kenz dedi ki...

Bir darbe de Aliağa'dan.

Bitime 13-14 dakika kala TV'yi açtığımda 74-62 öndeydi aliağa ama bct bitime 2 dakika kala 3 sayı öne geçince(85-88), içimden "ulan nerden açtım" diye geçirdim.Aliağa'nın son 2 dakikayı 12-0'la kapayacağını bilemezdim elbette.

Hosley, Gordon, McClinton üçlüsünden 70 sayı, dile kolay.

Reha da 17 sayı, 7 ribaunt, 6 top çalma.

Reha geçe sene Akatlar'da 7 adet üçlük soktuğu maçta son saniye üçlüğü ile çarpmıştı bctyi.Bugün de maçın kahramanlarındandı yine.

Gordon'un stili tıpkı Micheal Wright, çok çabuk bir oyuncu.Onun kadar gösterişsiz oynayıp, onun kadar iyi işler yapıyor.

Adsız dedi ki...

helal be halil uner,

efe

Fanatik Basket dedi ki...

maçın bol sayılı olacağını (iddaa'da üst biteceğini) tahmin ediyordum ama gerçekten abarttılar. ilk yarıda iki takımında 50 sayıyı bulması bunu gösteriyor zaten.

iki takımda hücumda iyiydi ama diğer yönden bakınca savunmalar da yerlerde sürünüyordu. (örneğin kaan üner'in attığı bir turnike var ki, bomboş yürüye yürüye potaya bıraktı)

aliağa'da mclinton+hosley+gordon+reha dörtlüsü 97 sayının 87'sini,
Beşiktaş'ta ise newley+cevher+baxter toplam 73 sayı atması da sahalarımızda pek sık görülebilecek bir durum değil:)

Adsız dedi ki...

salsa birde mcclinton ın kolbastı şovunu koyarsan daha güzel olur :) aliağanın sitesinde mevcut video

Adsız dedi ki...

bct akşam ne yaptı ki kenz ben tam göremedim:)

dejavu dedi ki...

Bekliyordum bu Aliağa galibiyetini, güzel oldu onlar adına. Tam Halil Üner'in sevdiği tarzda bir rakipti Burak Bıyıktay'ın Beşiktaş Cola Turka'sı. Maçın ilk yarısını izleyemedim, Chatman'ı bire bir alıp da diğer dört kişinin zone yapması da gayet mantıklı bir hamle olmuş. Beşiktaş Cola Turka'nın diğer rakiplerine de yol göstermiş Halil Üner. Durdurmak istiyorsan eğer Chatman'ı durduracaksın önce.

Yalnız insan sıkılıyor bir yerden sonra sırf hücum izlemekten, bir savunma kasın da görelim be abi diyesi geliyor insanın. Gelen her top sayı oluyor çuf çuf..

Hosley - McClinton falan takılıyorlar işte Aliağa'da, takımı tutar ligde Halil Üner yine sırf iç saha galibiyetleri ile.

ercan dedi ki...

kenz; kuyruğunu kıstırdı köşeye tünedi. Adam ne msn'de, na facebook'ta mevcut.

Yarın pazar ama erkenden yatmış :D

kenz dedi ki...

kenz kovalasın seni, bari burayı kirletme:D