20 Kasım 2009 Cuma

Bir Tarafta Şardan, Bir Tarafta Çevik

Skandalın ortaya çıkmasının ardından tez bir kararla ilgili kişilerin hepsinin görevine son vererek işe başlayan G.Saray yönetiminde doğru işler olmaya devam ediyor. Yiğit Şardan dün yaptığı açıklama ile hem G.Saray yönetim kurulu üyeliğinden hem de başkan yardımcılığı görevinden istifa etmiş. Nedenini şu cümlelerle anlatıyor Şardan: 'Olaylardan haberimin olmaması, olayların benden gizlenmiş olması beni suçsuz kılmaz. Bu durumu önleyememiş olmaktan dolayı fazlasıyla üzüntülüyüm. Tüm spor kamuoyundan içtenlikle özür dilerim'.

Adnan Polat'a olayın çıktığı gün bekletmeden yaptığı hamle nedeniyle naçizane bir tebrik yollamıştım. Yakışanı yapanlardan biri de zaten iş hayatında fazlasıyla başarılı olan Yiğit Şardan oldu. F.Bahçe Ülker derbisi sırasında çıkan olaylara Efes maçı kıyaslı yorumlar getirmesini burada eleştirmiştim ancak şu hareketi, açıklaması.. Muazzam.

Birde diğer taraftan Okan Çevik'in açıklamalarına bakıyorum. 'Milli duygular nedeniyle bir heyacan yaşadık' diyor kendisi. Milli maç gibi görmüşler o maçları, sakat ve cezalı oyuncuları da çok olduğundan sakat oyuncularından birinin formasıyla oynatıvermişler Cemal'i. Açıklamaların tamamı şurada var.

Dün akşam okuduğumdan beri gülüyorum şu açıklamaya. Susmak bazen öyle büyük bir sükunettir ki tarifi olmaz. Sen daha 6-7 ay önce Avrupa Şampiyonası apoletini göğsüne takmış bir koçken bir anda kendini en yüksek uçurumlardan baş aşağıya atıyorsun, yetmiyor bir de bu komik açıklamayı yapıyorsun. Yahu Okan hoca iyi hoş da, şu aşağıdaki soruları sormazlar mı adama?

- Milli duygulara kapılıp Cemal'i oynatıyorsun eyvallah da, neden Tufan formasıyla oynatıyorsun?
- İstatistik kağıtlarına neden Tufan Ersöz diye yazdırıyorsun?
- Takım kadrolarının yazdığı kağıdı, kabak gibi Tufan yazdığı halde maçtan önce neden imzalıyorsun? Neden bu yalana göz yumuyorsun?
- Neden federasyona Cemal'i oynatmadık diye gösteriyorsun?

- Neden Belediye ve Yeşilyurt ile 2 uyduruk maç alacağınıza, o sayıyı 4 yapmıyorsun?
- Siz giderken biz dönüyorduk diye mi düşünüyorsun?
- Neden neden neden?

Yaptınız madem birşey, bırakın öyle kalsın. Bir de sıvamayın.

24 Yorum Yapılmış:

Erinc Atilla dedi ki...

okan cevik icin soylenecek tek sey, karsiyaka ile ugrasanin cocugu olmaz lafidir...

hala daha akillarda kupa maclarindan sonra mersin bsb ile beraber bir ust tura cikariz diye dusunmustuk diyip akli sira bize laf carpmasi...

keske gelseydi okan cevik ARENA'ya...kapanmamis hesabimiz vardi, onu kapicaktik kendisi ile...

neyse gitsin simdi o, nba live oynasin...zaten fazlasi ona fazlaydi...

Fanatik Basket dedi ki...

Sezon başında oynanan önemsiz bir hazırlık maçı için "Avrupa'da oynayacağımız bir kupa maçı, hatta milli maç baskısı oluşturdu" gibi bir cümle kullanması ve bu bahanenin arkasına sığınması kendisini yeterince "gülünç" düşürmeye yetiyor zaten..

ayrıca istanbul'da oynandığını beyan ettikleri yeşilyurt ve istanbul bş.bld maçlarında da, -değil cemal'in oynayıp oynamadığı- maçların oynanıp oynanmadığı bile belli değil. ortada maçla ilgili ne bir istatistik kağıdı var, ne bir resim, ne döküman..

oldu olacak, biz 5 antreman yaptık, hiçbirinde cemal'i oynatmadık 5 maç cezasını tamamladı deselerdi:) nasıl olsa federasyon onu da kabul ederdi..

dejavu dedi ki...

Geçen sene bayan takımının maçlarından sonra yaptığı saçmasapan açıklamalardan sonra buna o kadar da şaşırmamak lazım. Augustus'un oyunu tamamen bire bire yıkıp rakibin toplamı kadar sayı atıp kazandırdığı maçtan sonra, istediklerimizi sahaya yansıttık demişliği de vardır kendisinin.

Galatasaray sana ömrün boyunca rüyanda dahi göremeyeceğin bayan basketbolunda Avrupa kupasını kazanan ilk hoca apoletini verdi, daha ne istiyorsun ulan, hiç mi utanman yok da bu kulübü bu şerefsizliğe ortak ediyorsun diye sorarlar adama. Federasyon sormasa da taraftar sorar, soracaktır da.

Haftasonu bu konuda önemli gelişmeler olacak gibi gözüküyor. Yok öyle 'milli duygular' diyip işin içinden sıyrılmaya çalışmak.

hasanerdem dedi ki...

Bu açıklamaların bir manevra olduğunu düşünüyorum. Bunlar zaten yapılması gerekenler, insanları bunları yaptı diye tebrik edebileceğimiz bir ortamdaysak vay halimize.

Bu yapılanların tamamı konuyla ilgili disiplin maddesindeki suça katılma ibaresinin yok sayılması içindir ve tamamen federasyonun gözünü boyamaya yöneliktir. Bakınız ne diyor bu sözünü ettiğimiz madde;

23.3 Kuruluşun sahtecilik ve kandırma suçlarına katılması halinde, olayın durumuna göre ligden ihraç edilme ve 10.000.TL’ sına kadar para cezası verilir.

Galatasaray yönetimi doğru yapıyor, ben yapılanın yanlış olduğunu falan savunmuyorum. Hatta cezayı hafifletmek için bir kulübün yapacağı en mantıklı hamleler bunlar, zira savunmalarında biz de kandırıldık dolayısıyla suça katılma diye bir durum yok diyebilecekler. Federasyon bu duruma ne kadar itibar edecek (ki şahsi düşüncem Galatasaray'ın asla ligden ihraç edilemeyeceğidir) bir iki hafta içinde göreceğiz.

Bir konuya daha vurgu yapmak istiyorum, yukarıdaki maddede suçun cezası ligden ihraç olarak açıkça yazılı. Yani puan silme, hükmen mağlup olma, seyircisiz oynama vs. gibi cezaları içermiyor bu suç. Olur da federasyon bu şekilde bir ceza uygularsa, Galatasaray'ı bu maddeden dolayı değil başka bir maddeden dolayı cezalandırmış olacak, bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.

Daha kısa bir ifadeyle; Galatasaray bu suçu işlediyse düşer, bu maddeye göre ikinci bir seçenek yok.

Bu olayın hiç bir izahı olmadığı gibi, müthiş bir sorumsuzluk örneğidir. 3-5 kişinin yaptığı bu kurnazlık denemesinin çok ağır sonuçları vardır ve gereken ceza verilmelidir ki, 2-3 yıl sonra bu olayla tekrar karşılaşmayalım.

Galatasaraylı basketbolseverlere bir kez daha geçmiş olsun diyorum, gerçekten en çok mağdur olan onlar oldu bu olayda. Gerçekten çok yazık...

Adsız dedi ki...

Şardan'ı neden eleştirdiniz ki Efes maçı kıyaslamasında? gayet yerinde. zaten sonunda yaşananlar da çifte standartı gayet net ortaya koymadı mı. Efes dayak yedi, bütün seri boyunca kafasına bozuk para yedi, kenar yönetimi kasıtlı olarak arka bölüme oturtulan fanatiklerin saldırı ile götürdü tüm maçları.. Sonuç, Ağustos sonunda bildiri yayınlamış federasyon!! nasıl bir bildiri ise bu.
Benzer şeyler Fenerin başına gelince, ortalık birbirine giriyor, federasyon başkanları toplanıp açıklama yapıyor, acil önlem çağrısı falan.. Eee nerdeydiniz peki 5 ay önce, acil önlemi önce alması gereken kurum olarak 5 maç ceza verirseniz, daha çok basın açıklaması yaparsınız

buğra dedi ki...

@fanatikbasket
bu oynandığı iddia edilen belediye ve yeşilyurt maçları da araştırılsın. eğer oynanmadıysa ve oynandi gibi gösterildiyse belediye ve yeşilyurt kuluplerine de gereken cezalar verilsin suça ortak oldukları için. yok mu bunu araştıracak bir babayiğit?

saLsa dedi ki...

@ buğra

Babayiğitler o araştırmayı da yaptı merak etme. MHK'den hakem talep edilmiş, MHK de hakemleri vermiş, maçlar oynanmış, kayıtlarda var herşeyi.

Oradan bir şey çıkmıyor.

saLsa

Adsız dedi ki...

@ bugra

arastirilacak bir yani yok cunku Turk hakemler ve Turk gozlemci esliginde oynanmis o maclar.

Adsız dedi ki...

federasyon Almanya'ya da hemen bir Türk gözlemci gönderseydi keşke, o zaman ortalık bu kadar karışmazdı

Fanatik Basket dedi ki...

salsa dediğin gibi araştırıldıysa ve maçın oynandığına dair kanıtlar varsa sorun yok. (gerçi cemal'in, tufan ersöz formasıyla oynayıp oynamadığını da kontrol etmek gerek ya neyse:)

bence bu skandalda, galatasaray kadar tbf'de suçludur. cezayı hazırlık maçında çekilebileceği kararını vermeleri baştan yanlış. adamlar yurtdışında sizin kontrolünüz dışında maç yapıyor ve sizin takip etme şansınız yok. maçlar almanya yerine dandik bir ülkede olsaydı, ulaşılabilecek resim/video olmasaydı ne olacaktı?

dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir takım sporunda oyuncunun aldığı disiplin cezası hazırlık maçlarında çekilmez. sadece ve sadece resmi lig ve kupa maçlarında çekilebilir. basketbol disiplin yönergesinde bu konuda açık bir madde olmadığı için, tbf bunu kendince yorumlamıştır.

Adsız dedi ki...

oradan birşey çıkmıyor ne demek yahu? nereye kadar bu ezikliğiniz, sonu yok değil mi?

Adsız dedi ki...

Yöneticilerin zaten basketbolla alakasi hobi düzeyinde onlara ceza yönetmeliginde yeralan en az cezayi alacaklardir.Benim anlamadagim iyi kötü yillarca oynamis antrenörlük yapmis adamlarin daha geçerli mazeretleri olmasi gerekirdi demiyorum olaylarin üzerine ne konussan tüy dikersin bence disiplin kurulu suça karisan veyahut istirak edenleri liglerden men etmelidir.Takima yaptirip uygulamak Galatasaray taraftari olmasamda bana üzücü gelir zaten ilginin ve sponsorun az oldugu bir ülkede yine onca oyuncu antrenör kisacasi herkes 4-5 ahlaksiz yüzünden zarar görecek ona yanarim.Saygilar. GÖKHAN

Adsız dedi ki...

gs düşürülmez. bence şöyle olacak. gs hileli maçlardan sonraki 2 hazırlık maçında ve türkiye kupasındaki 3 maçta hükmen yenik sayılacak ve türkiye kupasından elenecek. 2+3 etti size 5 maç. yani ligte her hangi bir kayıpları olmadan yollarına devam edecekler. cemalede uyduruktan bir ceza verirler 3 ile 6 ay arasında. gs yönetimi masum(!) oldukları için takım ceza almaz, olay kapanır hilede yapanın yanına kar kalır, bizde burada birbirimizi yemeye devam ederiz.

basketçi dedi ki...

basketbolun yılmaz vural'ını takımın başına getirirsen böyle olur tabii
biz sene başında mahmuti beklerken, ene beklerken, topsakal beklerken
yılmaz vural geldi

hasanerdem dedi ki...

@ adsız 13.00

yukarıda da yazdım, dediğin türde cezayı veremiyor federasyon işte, cezanın ne olduğu yazılı disiplin maddesinde, başka tür bir cezanın adı geçmiyor. yani ya hiçbirşey olmayacak yada düşecek galatasaray, ortası yok.

buğra dedi ki...

@hasanerdem

hasanerdemin yazdığı maddeye göre ceza açık ve nettir. bunun dışında bir karar çıkarsa bu da eyyamdır. türkiye'de eyyam denince de akla turgay demirel gelir. bakalım federasyon şapkasından ne tür bir tavşan çıkartacak?

dejavu dedi ki...

İlgili maddedeki ''Olayın durumuna göre'' ibaresinden, kendini kurtarır Turgay Demirel federasyonu. Eminim bunu yapacaklarına.

Farketmez ama bugün kulüpte yapılacak olan toplantıdan sonra bizimkiler çeksin takımı ligden, bir yola girildi madem herşeyiyle tam ve örnek olsun. Bir daha da kimse aklından dahi geçiremesin böyle bir şerefsizliği.

Sarp dedi ki...

O maddeye göre olayın durumuna göre diyor. Ceza nasıl açık ve net, açıklar mısınız? Belli ki yorum yapılacak.

Ayrıca, hazırlık maçları için resmi hakem ataması istemek zorunludur. Hatta hakemler de izinsiz olarak gidip hazırlık maçı yönetemezler. İBB ve Yeşilyurt maçları için de bir şey çıkar mı diye beklemenize hiç gerek yoktu.

Tahminim iki maçta hükmen yenik sayılıp kupadan eleneceğimiz. Federasyon küme düşürme gibi bir karar vermeye cesaret edemeyecektir bence.

Okan Çevik için geçen yıl Kursk maçından beri aynı şeyleri yazıyordum. Açıklamlarında kadın basketbolunu ve bizim takımı biraz takip eden herkesin yakalayabileceği bol falso varken, takımın durumu tozpembeymiş gibi anlatıyordu. Tabii, bu sonuncuyu ayrı bir yere koymak lazım.

Adsız dedi ki...

Ahmet DEDEHAYIR da biraz onurlu olsada o da istifa etse ama nerde o yürek.

Federasyona gelince hiç doğru düzgün işlemedi ki daha geçenlerde hakemlerimizde benzer bir olay yapmadılarmı hani nerde cezaları sıkıysa düşürsene klasmanlarını. Öyle sahtekarlık yapan hakeme nasıl güveneceksin herifin içi kötü. Cezalar caydırıcı olmalı ben fanatik bir GS li olmamam rağmen düşürülmemiz gerektiğine inanıyorum.
Gelelim o dört kendini bilmeze siz kimsiniz be hala ortada dolaşıyorsunuz sizin hırsızlık yapanlardan neyiniz eksik sizde emek hırsızlığı yaptınız ve büyük GS çatısı altında sonrada yok Milli duyguymuşda falanmış filanmış ya Okan buna ancak Kadir İNANIR be.Sana bütün Türkiye külahını versin sen ona anlat belki o dinler seni.
O dört cahil adam YAZIKLAR OLSUN BİZE BÖYLE BİR UTANÇ YAŞATTIĞINIZ İÇİN.Hele Koray sen lise mezunusun nasıl rahat uyudun bu kadar zaman.Ya sen Mert orda yetiştin o kültürü biraz olsun almışındır diye ümit ederdik hiç mi vicdanın sızlamadı.
YUH OLSUN SİZE.....

Adsız dedi ki...

disiplin yonergesınde Türkiye Kupası ve Lig maçları ayırt edilmez diye yazıyor eger 2 maçta hukmen yenık sayılırsa GS lıg ve kupa ayrıt edılmedıgınden 2 hukmen yenılgı alan takım otamatıkman bır alt kumeye duser

hasanerdem dedi ki...

@ sarp

kandırılma ve sahtecilik suçunun işlenmesi için daha ne tür bir eylemde bulunulması gerekiyor?

zaten demeye çalıştığımda bu, olayın durumuna göre ibaresi galatasaray'ın paçayı sıyırabileceği tek nokta zaten. o belgelerin altında kulüp yetkililerin imzası var ve belge zaten kulüp tarafından gönderilmiş. dolayısıyla yöneticiler her ne kadar bizim de haberimiz yoktu deselerde, olaydaki sorumluluklarını değiştirmez bu. neticede bilgisayar oyunu değil, profesyonel bir iş yapılıyor ve kurallar neyse ona göre yapılması şart.

bir kere daha vurguluyorum olay vahim bir olay ve böyle yeteneksiz adamlar takım yönettiği müddetçe her takımın başına gelebilecek bir olay. galatasaray olmuş fener olmuş telekom olmuş karşıyaka olmuş farketmez. burada en çok mağdur olan taraftardır, böyle bir utancı yaşadığı ve kandırıldığı için.

son kez yazıyorum; galatasaray ligden düşme cezasından farklı bir ceza alırsa, yukarıdaki disiplin maddesinden cezalandırılmamış olur. o maddeye göre ceza verilecekse ya düşecek galatasaray yada herhangi bir ceza verilmeyecek. başka bir yaptırım söz konusu değil.

b dedi ki...

Spor ahlakının korunması adına dönüm noktası olacak iki hareket bekliyorum:

1. Galatasaray divan'ı bizi düşürün bunu hakettik kararını çıkartırsa ve
2. Fransa Futbol Federasyonu İrlanda ile oynan maçta emek hırsızlığı var, bu kualifikasyonu doğru bulmuyoruz ve maçı tekrar oynamak istiyoruz derse..
Milat olur...

Adsız dedi ki...

Benim en çok anlamadığım Okan Çevik,sen yıllarca uğraş didin Galatasaray Erkek Basketbol takımınıa head coach olabilmek için,ondan sonra da böyle bir "hata" yap.Bu tan bir Türk mantığı işte,nasılsa bir şey olmaz,kimse fark etmez,fark etse bile,bi şekilde bi kılıf uydururuz diye düşünerekten,ve bence sonuçlarının bu kadar ağır olabileceği düşünülmeden yapılmış bir davranış.Bence basketbol-futbol-voleybol ya da Türkiye de yapılan ya da yapılacak olan herhangi bir müsabakada bu tarz olayların tekrarlanmaması için ve bize bişey olmaz zihniyetinin ortadan kalkması için,kurallar yorumlanmamalı ve cezalar direk verilmeli.Bu da böyle cin fikirlere sahip olan herkese bir ders olmalı

Adsız dedi ki...

2 aydir oyak bu ise itiraz ediyor,kucuk takim diye basinda yer bulmadi,EMINIM basina yansimasa FB olayin icine girmse,yine karambole kaynayacakti ..

2 aydir adamlar bas bas bagiriyor oynadi o macta diye,baska forma ile oynadigi bilinmiyor kamuoyu tarafindan tek fark bu,GS YONETIMI YIGID SARDAN his sormuyor mu ?nedir bu olay diye,bilmiyorsa daha da vahim bir durum zaten,

sonra,DAHA YENI gs klubu aciklama yapiyor,5 mac su su maclardir diye,ne zamanki basina siziyor olay,resimleri video goruntuleri ile kacamiyorlar

biliyorlardi,ADNAN POLAT in bildigini sanmam ama SARDAN kesinlikle o an bilmese de,sonradan ogrenmisti,imkan yok ogrenmemesine ..

BENCE KUME DUSME karari cikmaz,tam bir EYYAM karari cikacaktir

hukmen yenilgiler,nalga ve teknik heyete okkali cezalar vs vs

2010 oncesi bir gs li olarak,gs i karsisina almayi goze alamaz turgay efendi ...