22 Kasım 2009 Pazar

Cezalar Belli Oldu

Beklenen açıklama geldi federasyondan. Alınan kararlara göre Cemal Nalga 2 yıl men + 10.000 TL, Tufan Ersöz 4 ay men + 5.000 TL, antrenör Okan Çevik 3 yıl men + 10.000 TL, yardımcısı Cengiz Karadağ 1 yıl men + 5.000 TL, Koray Mincinozlu 2 yıl men + 5.000 TL, Basketbol Şube Sorumlusu Yiğit Şardan 6 ay men + 10.000 TL , Genel Menajer Ali Türsan 6 ay men + 5.000 TL , menajer Mert Uyguç 2 yıl men + 10.000 TL para cezasına çarptırılmışlar. Bunun yanı sıra Galatasaray Café Crown oynadığı tüm maçlarda hükmen mağlup sayılmış (lig + kupa maçları). Artı bir de -5 puan ceza verilmiş. Ayrıca Galatasaray Café Crown - Fenerbahçe Ülker derbisi ile ilgili soruşturmadan çıkan kararlar da açıklanmış: Sarı - kırmızılılar 4 maç seyircisiz oynama + 40.000 TL para cezasına çarptırılmış. Tarence Kinsey de 2 maç tribünden seyredecek maçları. Efes Pilsen - Galatasaray Café Crown maçıyla ilgili soruşturma hakkında henüz karar verilmemiş. Kararın ayrıntılı halini görmek için tıklayınız.

30 Yorum Yapılmış:

Eren Aydın dedi ki...

Kinseye 2 maç fazla olmuş. 2 periyot ceza verselermiş...

buğra dedi ki...

cezalar açıklanırken sadece galatasaray ismi kullanıldı. galatasaray cafecrown denmedi. bunun sebebi nedir acaba? sponsor ürkmesin mantığı mı?

silahsız kuvvet dedi ki...

hak mahrumiyetleri için bir şey diyemem ama 5 bin TL, 10 bin TL gibi rakamların ceza olarak açıklanması çok komik bence. Eğerki bu cezaların caydırıcı olması isteniyorsa bu miktarların çok daha fazlası olmalı bence.

Serdar dedi ki...

Efes Pilsen- Bjk maçıyla ilgili soruşturma devam ediyor..Ayrıca Gs 3 maçta yenilirse, ligde kalma şansı kalmıyor dolayısıyla fiilen bi ihraç sözkonusu, son olarakta Tufan'a verilen ceza ağır gibi, tüm takım bilmektedir, yalnızca Tufan mı yedi numaranın Tufan'a ait olduğunu bilen..

Müstesna Kişilik dedi ki...

Kinsey'in yanaklarından da öpseymiş Turgay Amcası

Adsız dedi ki...

Düşmüş kadar olduk. Yapacak bir şey yok. Okan Çevik denen adam bu sezon basketbol zevkimizin içine etti. Yabancı koç gelsin artık kardeşim. Biz millet olarak ali cengiz oyunlarını çok seviyoruz.

KEREM dedi ki...

Salsa şuna cevap verirsen sevinirim;

Ceza 5 maçtan hükmne yenilgi ve o maçlardan alınan 1 puanların silinmesi mi yoksa 5 maçtan hükmen yenilgi, o maçtan alınan puanların silinmesi ve 5 puan ceza mı? Çünkü ilki olunca 1 puanda olması gerekiyor Galatasaray'ın. Gerçi farketmez ama :)

Kerem

Adsız dedi ki...

yha salsa şimdi gsnin şu ana kadar kazandığı bütün maçlar mağlup mu sayılacak..mesala erdemir gsye yenilmişti erdemire bir galibiyet daha mı eklenecek...

Adsız dedi ki...

Evet, Galatasaray'a yenilen tüm takımlar galip sayılacak.

Evrim dedi ki...

"...Galatasaray'sız bir TBL'nin ne kadar tadı tuzu olurdu ki zaten?..."

İyide zaten düştü bu takım bu sezon.

caglar dedi ki...

galatasarayın ihracı gerçeklememiş demişsin ama bu zaten kısacası kibarca sizi ligden düşürdük demektir.
kinsey verdikleri ceza ağır mı sizce???
turgay demirel yine yaptı yapacağını belli etti hangi takımının federasyonu olduğunu

muhder dedi ki...

@kerem
benim anladığım hükmen maçlarda (20-0) 0 puan veriliyor. normal yenilgilerde 1 puan veriliyor. yani şu anda gs cc'un 0 puanı var ve alacağı 5 puan da silinecek. efes maçı geçti halen 0 puandalar ve 4 puan daha silinecek. an itibarilye -4 puan diyebiliriz.

ayrıca bir sezonda iki defa hükmen mağlup sayılınca ilgili takım ligden düşmüş olmuyor mu? ben mi yanlış biliyorum?

Adsız dedi ki...

-4 puan demek küme düşme demektir...

dejavu dedi ki...

@ muhder;

İki kere hükmen yenilgi alan değil de sahaya çıkmadığı için iki kere hükmen yenilgi alan takım şeklinde değişti o kural.

twilost dedi ki...

halen turgay kimin federasyonudur belli etmiş deniyor.. bu takımın hükmen yenik sayılarak, -puanla devam ederek değil direkt olarak ,en az, 1 yıl ihraç edilmesi gerekiyordu. eski başlıklarda bunun nedeni olan 23. madde yazıyor afedersiniz ama direkt olarak düşüremeyerek federasyon adam olmadığını göstermiştir.. tufana cemal nalgaya verilen cezalar da rezalet. sanki cemal nalga koça benim oynamam gerek beni oynatmak zorundasın dedi.. koçu menajeri oynayacaksın dediğinde hocam ben cezalıyım diyip oynayamam oynamam diye isyan bayrağı mı çekecekti? tufan da cemal de diğer basketbolcular da takımlarının piyonları.. onlara yap denileni yapmak zorundalar yok sporcu ahlakıymış yok şuymuş buymuş, bu oyunculara yapılan şey sadece bu olayın ağır cezaları olması gerekiyordu en kolay ezilecek olanlar da onlardı.. başka bir şey değil..

bahadır dedi ki...

küme düşürseler daha iyiydi.gs bari deplasman giderlerinden kurtulurdu.

Adsız dedi ki...

daha 24 maç var matematiksel olarak gs nin şansı var ama daçka tofaş vb. takımların da kaybetmesi gerekiyor.

Sarpito dedi ki...

bu kararlar sonrasında:
çok alaksız bir şekilde Fenerbahçe, Galatasaray'ı hükmen yendi.
Galatasaray ligden ihraç edilmedi ancak ligde kalması için mucize bile yeterli olmayacak. (hükmen yenilgilerde 1 değil 0 puan veriliyor).
Galatasaray'a Fenerbahçe maçındaki olaylardan dolayı 4 maç saha kapatma cezası verildi (neredeyse efes-fb maçıyla bir tutuldu).
seyirciye yumruk atan kincey 2 maç ceza alarak ödüllendirildi.

ayrıca bence teknik ekibe verilen cezalar normal, zaten okan çevik bundan sonra koçluk yapamayacaktır ama cemal ve tufan'a verilen cezalar da çok ağır. doping yapan kerem gönlüm 6 ay ceza almışken...

bence bundan sonra Galatasaray'a yenilen tüm takımlar da itirazda bulunmalı, yani birinin 3. hafta diğerinin 10. hafta maçı varsa 10. hafta olanın ne suçu var? ligdeki eşitlik ilkesi de bozulmuştur.

doğrusu Galatasaray'a türkiye kupası'ndaki 3, ligdeki 2 maçında hükmen yenilgi ve ondan sonra aldığı puanlar için atıyorum 8 puan silme cezası olmalıydı. belki yine -4 olurdu ama diğer takımlar haksız kazanç sağlamazdı.
tüm bunlar Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı yenmiş olması için uydurulmuş...

Fanatik Basket dedi ki...

@sarpito

disiplin yönergesine göre, bir takım cezalı oyuncusunu cezasını tamamlamadan oynattığı tüm maçlarda hükmen yenik sayılır. bunun fenerbahçe, oyak renault ya da başka takım maçıyla alakası yok. galatasaray 20 maç oynamış olsaydı, 20 maç hükmen yenik sayılacaktı. bu madde yeterince net, kimse aksi yönde karar veremez.

cemal ve tufan'a verilen cezalar çok ağır olmuş ona üzüldüm ama kerem gönlüm 6 ay değil 1 yıl ceza aldı yanlış hatırlıyorsun.

ayrıca tbf galatasaray'ı ligden ihraç etmesi gerekirken bunu yapamamıştır. ne kinsey'e hakettiği cezayı verebilmiştir, ne de galatasaray'a.. onun için federasyon fenerbahçe'yi tutuyor faland emeyin boşuna.. tbf her zaman olduğu gibi güçlünün ve sermayenin yanında, bu galatasaray da, fenerbahçe de, efes pilsen de olabiliyor..

Adsız dedi ki...

tıpkı bayan basketbol takımımızın küme düştükten dört sene avrupa şampiyonu olması gibi şimdi aynısını erkek takımımızdan beklemeliyiz. galatasaray için dibe vurmak garip bir şekilde faydalı oluyor. şimdi, bugüne kadar yapılan yanlışlar-sadece bu olay değil, geçen sene yaşananlar çok daha önemli bana kalırsa-üzerinde değerlendirmeler yapılmalı ve iki sene sonra birinci lige sağlam bir şekilde dönmeliyiz. o zaman karşımızda kimsenin duramayacağına inanıyorum, turgay demirel de gidiyor, gelecek için karamsar olmamalıyız, silkelenmemiz gerek, bu olay bence olumlu etki edecek, uzun vadede beşinci altıncı bitireceğimiz bir sezon yerine küme düşmemizin faydalarını göreceğiz.

Kürşad Koç dedi ki...

Cemal e verilen cezanın ağır olduğunu düşünüyorum..Bir sorum olacaktı bu verilen ceza dünya üzerinde geçerli bir ceza mıdır?Mesela Cemal Polonya ligine transfer olup Turow da oynayabilir mi?

ozkal dedi ki...

Kinsey'e verilen ceza çok garibime gitti açıkcası. Tedbirsiz 2 maç ceza aldı sadece. Ne olursa olsun, bir taratarı yumruklamanın cezası 2 maç mı? Kendini savunmuş olsa bile bunun cezadan indirim olarak yansıması gerekmez miydi; ki gerekçeli kararda doğrudan 2 maç men ve 3000TL olarak belirtilmiş.

Sarpito dedi ki...

@ fanatik basket
kerem gönlüm için özür. cezası yüzde 50 indirim aldıktan sonra 6 aya düştü diye aklımda kalmış, oysa 2 yıldan 1 yıla düşmüş.

oyuncunun cezasını tamamlamadan oynadığı maçlar için hükmen ceza alması durumu bence bu olaya tam olarak uymuyor. cemal ligdeki 2 maçta sakatlanıp oynamasa cezasını tamamlamış mı olacaktı bu mantığa göre? sizin dediğiniz durum zaten ilk maçta ortaya çıkar yani cezalı adam bir maçta oynarsa hemen farkedilir. ama bu durumda olayın 1. hafta ortaya çıkmasıyla 30. hafta ortaya çıkması arasındaki farka ne demeli? bence şöyle olmalıydı: fedarasyonun saçma kuralına göre cemal cezasının 5 maçın 3'ünü haızrlık maçında çekmiş. 2 maç da türkiye kupasında hükmen mağlup sayarsın. sonra da sahtecilikten dolayı istersen puan silersin,istersen ligden ihraç edersin. kimse de birşey diyemez. benim ititrazım gs ve fb'den çok şu ana kadar gs ile oynamamış takımlar içindi. yenilenlere haksızlık yapılmış olacak bence.

ayrıca:
federasyonun bir ceza da kendisine vermesi gerekli değil mi? tersinden bakacak olursak, cezaların hazırlık maçında çekilmesi, cezanın tamamlanması için kafadan hazırlık maçları eklenmesini okeyleyen bir yönetmeliği var.

ayrıca bu olay, sportif cezaların dışında, resmi evrakta sahteciliğe de girmez mi...

yine de bunlar tartışılabilir ama kinsey'in ödülü sanırım tartışılamaz. lekedir...

Alphan Aksoylar dedi ki...

kupadan da en az uç yıl ihraç gerekiyordu, ceza dostlar ceza gorsun tadında olmuş, ligden düşürülmesi gerekiyordu, yanı sıra tbf hukuk kurulunu gorevden el cektirmediği ve hazırlı maçıa ceza çekilebilir yorumunu ortadan kaldıracak yönetmelik değişikligini yapmadığı takdirde derhal istifa etmelidir, turgay demirel federasyonu ömrünü tamamlamıştır, tanjevici fbden gonderdik, turgay ve tanjevici elele Sırbistan'a gondermek için daha güçlü bir lobiye gereksinim var, sadece Karşıyaka'nın çabası yetmez!!!

Adsız dedi ki...

@sarpito

sarpito bu olay fenerbahçe galatasaray arasında geçen bir olay değil, adamlar evrakta sahtecilik yapıyor sen hala galatasarayı savunuyorsun, fanatizm yapıyorsun, direkt ihraç edilmesi gerekirken galatasaraya mucize de olsa bir şans tanıdı federasyon sen buna dua et, fanatizm yapma, bu ülkenin başına ne geliyorsa zaten senin gibi fb - gs fanatizmi yapanlardan geliyor, diğer takımlar tabii ki bu maçlardan puan alacaklar bu puanlar haksız puanlar değil çünkü gs cezalı oyuncuyu oynatarak bu maçlarda avantaj sağllamıştır, sen fenerbahçe neden puan aldı gibi fanatik bir yorum yapmak isterken oyak renault, erdemir, kepez ve banvit takımlarının da hakkını yiyorsun

Adsız dedi ki...

bence sadece tufan ve cemal'e değil tüm oyunculara ceza vermek gerekirdi, oradaki diğer oyuncular da bu olayı biliyordu ve federasyona bildirmeyip gizlediler dolayısıyle tüm kadro ceza almalıydı

Fanatik Basket dedi ki...

@sarpito

mantık olarak söylediklerinin bazılarında haklı olabilirsin ama kural öyle demiyor. -cezasını aralıksız olarak 5 maçta çekmesi gerektiğini söylüyor-. cemal, arada oynanan 2 maçta usulsüz olarak oynatıldığı için cezasını tamamlamamış oluyor. bundan sonra oynayacağı tüm maçlarda kuraldışı oynamış oluyor ve tüm maçlar hükmen yenik sayılması gerekiyor.

sonuç olarak
tbf'nin galatasaray'a gerekli cezayı veremediğini, cemal ve tufan'a gereksiz ve çok ağır bir ceza verdiğini düşünüyorum. Ayrıca TBF de yaptığı hatalar ve verdiği tavizlerle olaya zemin hazırlayarak, en az ceza alanlar kadar hakediyor ceza almayı..

Sarpito dedi ki...

adsız: ben sahtecilikten dolayı galatasaray küme düşürülsün ayrıca evrakta sahtecilikten dolayı ceza hukuku da devreye girmeli diyorum siz bana fanatik diyorsunuz. bana göre 5 maçtan sonraki maçlarda hükmen mağlup sayılması tamamen fenerbahçe'yle yapılan maç.

fanatik basket arkadaşım doğru söylüyorsun ama cemal nalga, bu sahtecilik olayı olmasa da cezasını 5 maç ardarda çekmedi, oyak buna itiraz etti ve itirazı reddedildi.
bir de şu var: kinsey'le cemal'in isimlerini yer değiştirseniz acaba cezaları nasıl olurdu?
fenerbahçe ya da galatasaray'ın saha olaylarını karşıyaka seyircisi yapsa kaç maç ceza alırdı???

eşitsizliğe tahammülsüzlük fanatizimse eyvellah...

BaHa dedi ki...

Komik Federasyon...
Cemal ve Tufan cezasıda komik ötesi.
Doping yapana 1 yıl ceza veren federasyon birde :)

Adsız dedi ki...

cemal ve tufana yapılan tarihi haksızlık ve ayıp ...