22 Kasım 2009 Pazar

Dolaylı Yoldan Küme Düşürülmek

Forma skandalı ile ilgili alınan kararların sadeleşmiş hali başlıkta gizli. G.Saray Cafe Crown'a ligden ihraç ya da küme düşürülme cezası gelmemiş ama verilen cezalarla bunun dolaylı yoldan gerçekleşmesi için yeter ve gerek şartlar sağlanmış.

Öncelikle kişisel cezalardan başlayalım, ki işin en üzücü kısmı bu. Özellikle oyuncular adına. Teknik kurmaylara birşey diyemem, karar mercii olarak en ağır cezaları haketmiş durumdalardır ama emir kulu durumundaki Cemal ve Tufan'ın cezalarına üzüldüm. Cemal'in 2 yıl basketbol oynayamayacak olması kariyeri adına büyük bir trajedi. Ve ne acı ki bu tatsız sonda kendi katkısı yok bile belki. Keza Tufan'a verilen cezayı da anlayamadım. Cemal'in Tufan formasıyla sahaya çıkmasında Tufan'ın ne günahı vardır?. Ya da bu olaydan diğer takım arkadaşlarının ne kadar haberi varsa Tufan'ın da o kadar haberi yok mudur?. Tüm takıma dörder ay ceza verselermiş o zaman. Olay eğer evrakta sahtecilikten ötürü Tufan'ın adının geçmesine bağlanacaksa, tüm takım oyuncuları da bu suça yaltaklık etmekten ötürü zan altında değiller midir? Kolay yetişmiyor oyuncular, kolay da harcanmamalılar bana kalırsa. Oyuncular bu kararlar alınırken biraz daha kollanabilirlerdi diye düşünüyorum. Dediğim gibi teknik kurmaylar için tek bir laf dahi etmem. Haketmişlerdir çünkü, sapına kadar. Yok öyle şark kurnazlığı.

Şimdi gelelim şu dolaylı yoldan küme düşürülme olayına. G.Saray Cafe Crown oynadığı 8 resmi maçta (3 kupa + 5 lig) hükmen yenik (20-0) sayıldı. Hükmen yenik sayılınca normal bir mağlubiyet anında alınan 1 puanı da alamıyorsunuz. Bunun üstüne bir de 5 puan silinmesi yönünde karar çıkmış. Son alınan Efes yenilgisinden hakedilen +1 puanı da üstüne koyduğumuz zaman şu anda G.Saray Cafe Crown takımı 6 maçta 6 yenilgi, -4 puan ve -110 averajla ligin son sırasına oturmuş durumda. Küçük bir hesap yapıyoruz hemen. Kümede kalmak için ligi tamamlamanız gereken en düşük sıra ne? 14. Şu anda ligde 14. sırada kim var ve kaç puanla? Mersin BŞB takımı, puanı da 8. Mersin BŞB buradan sonraki tüm maçlarını kaybetse puanı 32 olacak. G.Saray Cafe Crown'un sezon sonunda ulaşabileceği maksimum puan kaç? Kalan 24 maçı da kazandığını varsayarsak: 44. Sahası 4 maç kapanmış, moral motivasyon olarak çöküntü içerisindeki sarı kırmızılıların ligde 24'te 24 yapamayacağını tahmin etmek çok da zor değil. Ayrıca hiçbir takım da sezon sonuna kadar galibiyetsiz kalıp aman G.Saray gelsin de beni geçsin demeyecektir. 16 takımlı lige geçilen 2005-06 sezonundan itibaren 15. sırada küme düşen takımları sırayla sayacak olursak: 37 puanlı Erdemir, 39 puanlı Tofaş, 38 puanlı Alpella ve 40 puanlı Selçuk Üniversitesi'ni görüyoruz. Limiti en alttan yakalayalım, 38 puanla ligde kalabilir diyelim G.Saray Cafe Crown için. 38 puan için yapılması gereken: Kalan 24 maçta 18 galibiyet almak. Büyük bir sınav onları bekliyor. Her alınacak yenilgide küme düşmeye biraz daha yaklaşacak olmaları işin stresini bir kat daha arttıracak.

Son olarak da Kinsey'e verilen 2 maç men cezası. Hiç vermeseydiniz be paşam. Ne gerek vardı ki? Birbirini yumruklayan Haislip ve Mirsad'a 9'ar maç ceza verilmişti, bilselerdi onlar da iki seyirci yumruklarlardı, dolaylı yoldan alırlardı hırslarını. Sahaya dalıp oyuncu tartaklamanın üst limitini 5 maç olarak belirlemişti federasyon ve G.Saray Cafe Crown'a verilecek saha kapama cezasının da maksimum 5 maç olacağını biliyorduk. Ancak Kinsey'e verilen cezadan sonra seyirci yumruklamanın hesabını da öğrenmiş olduk. Haberiniz olsun yani oyuncu arkadaşlar: Bundan gayrı maç içinde birşey olur da sinirlenirseniz oyuncuya değil seyirciye vuruyorsunuz, sonra da 2 maçla yırtıyorsunuz.

Gün gelecek verilen cezalarda da standart bir yol izlenecek. Umutla bekliyoruz. Yazık ama şu Kinsey kararına. Rezaletten öte bir şey değil bu.

37 Yorum Yapılmış:

hopelives dedi ki...

Anıl, birşey sormak istiyorum. Kinsey'e verilen ceza hafif demişsin de, Kinsey durduk yerde mi yumrukları seyirciyi yoksa kendisine yapılan saldırıya bir çeşit mukabele miydi davranışı?..

cem dedi ki...

Ben artık sahaya yakın koltukta oturmam arkadaş. şimdi 2 metrelik bi 100 kiloluk basketçi sinirlenip seyirci dövmek isterse beni koruyacak şey 2 maçlık ceza sadece. valla ben canımı sokakta bulmadım. yakına oturmam. hatta maca da gitmem. oynasınlar 50-60 kişi ortalamayla. bu lige daha fazlası yakışmaz...

hasanerdem dedi ki...

cezalarda yüzde 1 milyon indirim olacak. sezon sonunda da ligden düşme kalkar yada play out gelir.

onur dedi ki...

Bir GS taraftarı olarak, takımın otomatikman küme düşürülmeyi hak ettiğini düşünüyorum. Keşke öyle gelseydi ceza! Ancak şu 8 resmi maç hükmen (5lig, 3kupa) cezasını anlayamadım? Cemal'in ilk cezası 5 maç değil miydi? Kaldı ki oynamadığı hazırlık maçları da var ve bildiğim kadarı ile federasyon o cezanın hazırlık maçlarında çekilebileceği konusundaki görüşünü değiştirmedi? Hangi maddeye dayanarak, hangi mantıkla verildi; itiraza açık mı merak ettim doğrusu? Tufan'ın cezası ise tam "kurunun yanında yaş da yanar" muhabbeti olmuş, yazık...

saLsa dedi ki...

@ onur

Hocam şöyle düşünülüyor olay: Bu adamın daha 2 maç cezası var mı çekmesi gereken? Var. O zaman cezalı olduğu halde oynatıldığı ve kural ihlali yapılan her maçta hükmen yeniksin. Mantık bu.

saLsa

solo dedi ki...

@ cem
sahaya yakın koltukta oturmanın bir sakıncası yok sahaya dalıp basketçi tartaklamadıkça basketçiler de böyle çirkin şeyler yapmaz.

gs'ye verilen cezalar çok güzel belirlenmiş aferin, itiraz sonucu kırpılacak bissürü malzeme bırakmışlar, cezaya itiraz olursa bu kırpıntılardan geriye bi bok kalmayacak, galatasaraylı taraftarlar da çok ağır ceza aldık diyecekler, varsa da "küçük" takımların halini düşünen içlerine bişey oturacak, kusura kalmasınlar.

Adsız dedi ki...

hayır küme düşürülse yine iyiydi, şimdi amaçsız şekilde angarya bir sezon geçirilmek zorunda...

Fanatik Basket dedi ki...

evet kinsey'e verilen ceza az ama bu ülkede hiçbir iş düzgün yapılmmıyor. sahaya girip kinsey'e yumruk atan seyirci ne ceza aldı bilen var mı?

solo dedi ki...

kusura bakma ama bu ülke de hiçbir iş doğru yapılmıyor tezi, kinsey'e verilen cezanın az olmasını gerektirmiyor, hiçbir iş doğru yapılmıyor bari bu doğru yapılsın.

dejavu dedi ki...

6 ay salona girememe(ki zaten bi dahaki derbiye gelirdi ancak)+2000lira para cezası aldı Kinsey'e vuran kişi.

Adsız dedi ki...

Bu Federasyon inanılır gibi değil Tufan a böyle bir ceza nasıl verilir anlamak mümkün değil burada nasıl suçlu görüldü acaba Tufan. Salsa dediğin gibi tüm takıma 4 ay ceza versinler o zaman.

Cemal e de yazık oldu bir adamı kaybetmek ancak böylee mümkün olurdu.Bu olaya Cemal nasıl karşı gelecekti ki ''Hayır ben oynamam bu maçta'' diyebilirmiydi ki?Deseydi bu sezon onun için çekilmez olurdu.Yazık ettiler adama.

Şimdi muhtemelen indirim olacaktır bu cezalarda Tufan ve Cemal umarım en az cezalarla yırtarlar.GS yönetimide gururlu bi davranış yapıp çekseler takımı, adam gibi bir teknik ekiple ileriye dönük bir planlama yapsalar , genç ve dinamik bir takım kursalar.

Son olarak bunu yaşatan o 4 cahil e TEŞEKKÜRLER.Adlarınız ALTIN HARFLERLE TARİH KİTAPLARINA YAZILDI.TARİHİN EN BÜYÜK SAHTEKARLARI DİYE...HELAL OLSUN SİZLERE...

kenz dedi ki...

Peki Oyak-Salsa işbirliği bu olayı şimdi değil de atıyorum devre arasında açıklasalardı ne olacaktı? 15 maç hükmen yenik sayılmak küme düşmek demek zaten.

Veya Nalga'nın Tufan formasıyla oynadığı maçın hemen ertesinde ortaya çıksaydı bu durum ne olacaktı?Cezanın şekline bakılırsa -5 puan harici, kişilerden başka yanan olmayacaktı.Bu mudur yani?

onur dedi ki...

@Salsa,

Ok şimdiye kadarki tüm resmi maçlardan hükmen mağlubiyet kararının mantığını anladım...Peki -5 puan silinmesi neden? Zaten hükmen mağlup ilan edilince cezanı çekmiyor musun? Bana çifte cezalandırma gibi geldi; bu hali ile dönebilir tahkimden... Bir de ligde atıyorum şu kadar maçta hükmen mağlup olursan direkt düşersin diye bir madde yok mu yönetmelikte?

Adsız dedi ki...

cezalar ağır değil. böyle cezalar verilsin ki bir daha böyle saçma sapan şeyler yapmaya cesaret edemesinler. oyucularda profesyonel düşünmek zorunda bu olayın nereye varacağını kestirmeliydi cemal nalga. okuması var yazması var sırtına başka birinin formasını geçirip maça çıkıyorsan cezasını çekeceksin.

BaHa dedi ki...

Cemal Nalgaya verilen cezamı doğru yoksa yönetici ve teknik ekibemi? Bu iki ceza birbirini inkar ediyor.
Böyle bir ceza tam TBF ye özel orayı yönetenlerin mantalitesini gösterir bir ceza.
Cemal Nalga 7 numaralı formayı zorla giyip sahaya çıkmadı bu bir , Tufan Cemale al formamı sahay çıkmı dedi bu iki.
Hukuk açısından tam bir skandal tahkimde hukuku bilen kişiler tarafından kesinlikle oyuncular açısından düzeltilmesi gereken bir karar.
Bu olay teknik kadro tarafından yapılan bir fiyasko olup daha ötesi olamaz.

Bundan sonra Galatasarayın yerinde olsam hemen ikinci ligden bir takıma angaje olup hülleci federasyona hülle yapmak olur. Tıpkı FB-Ulker, Alpella-Trabzon birleşmesi tarzıyla, birinci ligden çekilip seneye yeniden pilot takımla lige çıkmak.

Çıkıpta düşeceği kesin bir ligde milleti tatmin etmenin bir anlamı yok...

Furkan Zengin dedi ki...

@onur

dostum, o hükmen mağlubiyetle düşme mevzusu bu sene kaldırıldı diye biliyorum ben. Ayrıca Federasyon -5 puanı da yaptığı eyleme ceza olarak veriyor, yani yanlışım varsa beni düzeltsinler ama hükmen mağlubiyetler müsabaka talimatnamesine aykırılıktan, -5 puan da bu evrakta sahtekarlıkj hadisesinden verilmiş gibi anladım ben...

ayrıca kinsey'e verilen 2 maçlık cezaya itiraz ederim ben Fenerbahçe yerinde olsam geçen yıl kendilerine fiili saldırı olmadığı halde seyirci tekmeleyen kasun ve sinan güler neden ceza almadı diye sorarlar federasyona. Adam gbi federasyon olsa hepsine standart bir ceza bulur kimse de bunu tartışmaz o da ayrı konu....

Adsız dedi ki...

cemal'in yapacağı şey belli avrupa'da geçmiyor tbf'nin verdiği cezalar. iyi kötü bir avrupa takımına rahatça transfer olacak cemal.
ilgi&bilgi.

Adsız dedi ki...

Cemal doping yapmış olsaydı daha az ceza alırdı. Ya da 2010 kadrosunda düşünülseydi orta yol arardı federasyon. Galatasaray gerekli cezayı aldı ilgili yöneticiler istifa etti. Peki ya federasyon. Skandal burada ortaya çıkartılmasaydı ruhumuz bile duymayacaktı. Federasyonda denetimle ilgili herhangi bir yetki istifa edecek mi acaba? Basketbol federasyonu büyük bir acziyet içerisinde. Sahaya atlayıp oyuncuya saldırmanın cezasını 4-5 maç olarak belirleyerek sahaya atlamayı normalleştiren federasyon şimdi de yumruk atmayı olağanlaştırdı. 2 maç! Cemal Cibona maçında rakibine attığı yumruk ile 5 maç almıştı. Sportmenliğe aykırı hareketler iki ayrılır. Kabul edilemez olanlar: Rakibe yumruk atmak, evrakta sahteciliğe ortak olmak. Kabul edilebilir olanlar: taraftara yumruk atmak, performans arttırıcı madde kullanmak

cannksk dedi ki...

Adsız dediğini ben de merak ettim. Batug.com'da sordum, Fiba ve Uleb'e üye olan liglerde oynayamıyormuş Cemal 2 sene boyunca, ya ucube bir ligde oynayacak ya da amatör liglerde oynayacak yazmışlardı. Sanırım kendisi için en mantıklısı memleketi İzmire gelip kapanan kulübüyle birçok bağlantısı olan Bornova BLD ile falan antreman yapmak. Ama gerçekten yazık oldu 2 oyuncuya da sonuçta 22 yaşında bir adam cemal büyükleri ne dediyse onu yapmıştır umarım şahsi olarak temyize gidebilirler ve en azından seneye oynayabilir. Bunun dışında sahaya girip yumruk atana 2000 + 6 maç men geldiyse Kinseye tek ayak üstünde durma cezası bile verilebilirdi. Anıl hep mirsad-haislip olayından karşılaştırmış. 2 sene önce tribünden gelen çakmağı geri yollayan gaines'e de 2 maç verilmişti. Standardı ben de umutla bekliyorum

Adsız dedi ki...

gayet olumlu bir durum söz konusu olmuş. Bence galatasaray divanına bir mesaj var. Kendiniz çekilin,kahraman olun..Bakın zaten düştünüz..
Buı arada voleybol kızlar rekor kırmaya devam... FBA: 3 KSK:0 mAÇ 1 saatte bitti. Bu bir rekor..

bonzo dedi ki...

Bence çok adil bir karar olmuş. Galiba galatasaray divanına mesaj var. Kendiniz çekilin, kahraman olun..Yoksa zaten düştünüz..
Bu arada, voleybol bayanlarda rekora devam: FBA:3 ksk:0 maç 1 saat sürdü topu topu,kısa sürede maç bitirme rekoru kırıldı sanırsam..

Birde buradan yak dedi ki...

Kinsey in cezasını az bulanlar için geliyor: Geçensene malum maç sonrasında çıkan olaylar sırasında Kaya seyirciye tekme savurmuştu. Peki ceza aldı mı? Bilmem. Araştırın bir. Kasun ve Sinan içinde geçerli bu durum.

@cem
Kaya yüzünden bende de basket maçlarına gitme hususunda bir fobi oluştu. Baksanıza tekmeye verilen cezaya. Kuzum siz boşverin cezayı, düşünmeyin böyle şeyler.. Sahaya yakın koltuk falan.. İşlemci ısınıyor hem, Kasıyor. MW2 de :P

Bu arada 1:1 oldu:)

mozlu dedi ki...

http://sporingen.blogspot.com/2009/11/tank-koruma-program.html anıl bu da benım yormum, katılıyor musun??

Alphan Aksoylar dedi ki...

@bonzo:
Çok sevinmişsin bakıyorum, 15-20 kat bütçeli voleybol takımın maç kazanınca, genç takımın nedense kazanamadı ama, 1-0 ve 2-1 geri düşmesine karşın Karşıyaka kızları FB kızlarını 3-2 yenip 6 maçta 5 galibiyete ulaşmayı başardı. Basketbolun rövanşını başka tarafta arama istersen, ikinci yarıda KSK Arena'da basketbol maçının rövanşı oynanacak, bakalım Tanjevic mi gelecek o maça, yoksa başkası mı, ben olsam Tanjevic'i o maça kadar göndermem, o maçta bileti nasıl olsa biz keseriz! :)

Fanatik Basket dedi ki...

@onur

şu kadar maçta hükmen mağlup olursan ligden otomatik olarak düşersin diye bir kural vardı ancak bu yıl değiştirildi. şimdiki halinde, 2 maç sahaya çıkmadığın için hükmen yenik sayılırsan ligden düşüyorsun. galatasaray'ın olayında böyle bir durum olmadığı için, bu sebepten ligden düşmez.

5 puan silinmesi olayını neye göre verdiler bende anlamadım. evrakta sahtecilik yapan takım için ligden ihraç edilme diye bir madde var ya da hiç ceza yok. 5 puan silmeyi hangi maddeye göre verdiler bende merak ediyorum.

Adsız dedi ki...

Kaya'nın olayı ile Kinsey'in olayını karşılaştırmak mantıklı gelmiyor. Sonuçta Kaya'nın olayında sahanın içinde-bench'te- fiili bir saldırı var ve nefs-i müdafaa durumu söz konusu. Kinsey'in olayında ise, sahaya birşeyler atmış olsa bile kendi sınırları içerisinde-tribün- bulunan bir taraftar saldırıya uğruyor. İki maç şaka gibi gerçekten :)

Adsız dedi ki...

GS tahkime gidecekmis, sayin polat yonetimi direk ihrac cikmayip rezilligin dolayli ortbasi durumunda bile yavuz hirsizi oynayacak kadar medeni davraniyorlar...tribunler de bas sorumlu yigit sardani kucaklamis...bravo dogrusu koklu camiamiza...

Adsız dedi ki...

Oyuncularin hepsi okuma yazma biliyor. İmzaladiklari kontratlarda bile tbf nin tum kurallarini kabul ettigini belirtiyor tufanin zaten cezasi 1 yildan 4 ay a indi ve almasi gerekiyordu oda onun formasiyla oynandigini gordu mudahele edebilirdi yada bunu aciklayabilrdi yada bunu yaparlarsa aciklayacagini soyleyebilirdi nolcakti soyleseydi okan cevik onu oynatmayacakmiydi emin olun cevik hemen giderdi zsten bu olay oyle geliseydi... Tufana verildi tum takima verilseydi tezide tamamen sacma tufanda gerseyi bilerek bu olaya karismistir 4 ay cezadaonun gelecegini hic etkilemez bari sakatligini tamamen atlatmak icin calissin oda

futbol muhalifi dedi ki...

Anıl, Hürriyet senin yazını değiştirmiş resmen:)
http://www.hurriyet.com.tr/spor/basketbol/13016661.asp?top=1

Basketbolu Seven Adam dedi ki...

bence de oyuncular açısından çok yanlış bir karar, düzeltilmesini umuyorum..
coach ve / veya yönetim böyle bir karar verdikten sonra, sözleşmeli oyuncunun itiraz edebilme lüksü yok malesef (ülkemiz için konuşuyorum, daha doğrusu türk oyuncular için,, yabancı bir oyuncuya bunu asla yaptırtamazsınız, türkiye'de)

http://basketbolyorum.blogspot.com

Adsız dedi ki...

nasıl yok ya? hadi tbf kontratını geçtim...onların imzaladıkları özel sözleşmelerdeki maddeleri bilmek gerekir. oyuncuların bütün hakları var bu yapılan tamamen kural dışı bir durum ve buna itiraz eden sporcuyada kimse yaptırım uygulayamaz merak etme.. Cemal Nalga Basketbol Şıbe Sorumlusuna gidip bana boyle bırsey yaptırmak ıstıyorlar ben yapmam dese nolur?? yada her para alamadıklarında kostukları menejerlerıne soyleseler nolur??? para alamayınca basvuracakları yerlerı cok ıyı bılen sporcular bunlarıda bılsın bir zahmet Armut piş ağzıma düş olmuyor bu işler kontrat imzalarken 400-500 mılyarlarla profosyonel oluyor da boyle olay oluncamı olamıyor Cemalın ayarıbndakı yabancılar 100 bın dolara oynuyor ama ona yaptıramıyorsun cemale yaptırıyorsun ne buyu celıskı bu???

Adsız dedi ki...

Komik olacak belki ama, Tufan'in olaydan haberi bile olmamis olamaz mi? Sonucta bu adam formasini alip eve goturmuyor, Tufan belki sakatligindan dolayi o gun salonda bile olmayabilir, zeki teknik yonetim de hazir tufan yokken cemal oynasin bari demistir. Bu arastirildi mi acaba?

Sdtztrk dedi ki...

Yılların T.C. vatandaşı ve spor izleyeni olarak diyorumki, galatasaray gerekli puanı alıp ligde kalacak ve hepiniz çok şasırmışları oynayacaksınız. Dolaylı düşürme gibi başlıklar haber niteliğinden çok empozasyon niteliğindedir hatta kahraman galatasaray basketbol takımı çok çok zoru başardı çığlıklarını duyar gibiyim 5 ay atımlık uzaktan. Bu federasyonlar, bu siyaset, bu hakemler ve bu spor camiaları oldukça, Almanya'nın uzak ara köy mahkemelerinde yargılanmaktan öteye gidemeyecektir toplam kaypaklık kalitemiz...

Legend dedi ki...

geçtiğimiz yıl yine birilerinin çıkarları gerçekleşti maçlar satıldı da son hafta 40 puan ve averajla ligden düşen selçuk üniversiteme üzüldüğüm kadar, GS nin direk ligden düşürülmemesine sevindim.
çünkü geride kalan 24 maçta 24 galibiyet alamayacaklar ne yazık ki :)
ayrıca direk düşseler fişi çek kepengi kapat git. o kolay.
şimdi terinin son damlasına kadar mücadele edecekler fakat ona ragmen kümede kalamayacaklar.
yalnız sezon sonu play out oynatma gibi bir aptallık yapılırsa ben bu federasyonun .... !!!
ayrıca olayda hiçbir sucu olmayan tufana ve emir kulu olan cemalin ceza süresinin uzun olmasına çok üzüldüm cidden.

dejavu dedi ki...

Hala Tufan suçsuz deniliyor yahu şaka gibi..

Adsız dedi ki...

tufan bu olayı izledi biliyordu takımda ki diğer oyuncularda biliyordu gizledi aynı suç onlara da verilmeli adaletsizlik burda.tüm takım bizi haberleri yokmus gibi davranıp salak yerine koydular

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Diğer cezalara bir şey diyemem ama Tufan Abi'm adına çok üzüldüm...