22 Kasım 2009 Pazar

F.Bahçeliler İçin Çifte Bayram (Tanjevic The End)

Bir gazetede yazıyor olsam bu başlıkla duyururdum bu haberi. Zira yaklaşan bayram öncesi bundan daha iyi bir tabir bulunamazdı F.Bahçeli taraftarlar için. Kimileri için resmi olan bayramdandan bile daha büyük bir sevinç kaynağıdır Tanjevic bayramı.

Kesildi bilet dostlar. En sonunda. Nihayet. Aziz Yıldırım'ın Perşembe günü kaybedilen KSK maçının ardından yüzünde vuku bulan o gülüş, tam da düşündüğüm gibi Tanjevic için gelecek olan 'Aşağıdan yukarıdan, yolun sonu görünüyor' şarkısının habercisiymiş. Kopacak kellenin haftalarca bekleyip KSK maçından sonraya denk gelmesi KSK'nın şansı mıdır, yoksa bundan önce hayli kelle almışlığı olan KSK'ya koleksiyonunu genişletmesi için yukarının bir hediyesi midir bilemeyeceğim. Tek bildiğim, artık KSK'yı daha da bir seviyorum. Bir takımın taraftarını ezeli rakibiyle oynadığı derbi maçı dahil rakip takımı destekleyebilecek konuma getiren, sevgisizlik denizinde yüzdüren, salondan takımdan basketboldan soğutan her kimse üzülmem gidişine. Aksine resmi kararın açıklanmasından sonra F.Bahçe Ülker'li oyuncular tarafından Dereağzı'nda kurulacak olan halayın başına bile geçmek isterim. Ama bırakmazlar orayı bana. Oğuz var, Giricek var, Mrsic var, var oğlu var.. Hatta gitmese Solomon bile alabilirdi mendili eline. Madem bu sonla karşılaşacaktık, 'Solomon neden gönderildi?' sorusuna da bir cevap bulmak gerekir aslında. Tüm günahı takımı bu hale getiren Tanjevic'i işare etmek olan ve kafasını basketbola veremeyen, vermeyince de yarardan çok zarar sağlayan Solomon'u harcamanın manası neydi? Tahminen yeni anlaşılan koçun da bu ayrılığa onay vermesi olabilir bu sorunun yanıtı.

Neyse canım, ben asıl konuya döneyim. Tanjevic gidiyor iyi hoş da, yerine kim geliyor? 2007'de CEO'luk teklif edilen (!) Aydın Örs öyle ya da böyle olacak mutlaka bu yeni oluşumun içinde. Kibarca kovulduğu bir camiaya geri dönmesi ihtimal dahilinde bile değildi belki onu sevenler için ama rüya gerçekleşiyor. İşe teknik & taktik tarafından değil de adamlık tarafından bakmak lazım daha çok. Sırf geri dönüyor oluşu dahi adamlığının tezahürüdür Aydın Örs için. Gönderildiği zaman taraftarın bir kısmı tepki yürüyüşleri düzenlemişti, maçlara gitmemişti, takımdan soğumuştu ama hemen peşisıra gelen sezon Tanjevic'le yakalanan Cumhurbaşkanlığı Kupası, Lig Şampiyonluğu ve Euroleague'de Top-8 oynama başarıları önce bu infazı gerçekleştirenlere, sonra da ne olup bittiğini farkında olmayan bazı (!) taraftarlara 'Gördünüz mü?' sorusunu sorma fırsatı sundu, gerçeklerin ya da gelecekte gerçekleşeceklerin üstünü bir güzel kapadı. Yüksek ihtimal Aydın Örs uzaktan uzaktan izliyordu onları o sıralar. Ama o şimdi kendisine 'Biz ettik sen etme' diyenlere bugünleri hatırlatmayacak kadar asil biridir. Çiğ değildir.

Aydın Örs koç olarak gelmeyecek. Ama tüm basketbol şubesinin CEO'su olarak da gelmeyecek. Erkek şubesini yönetecek bildiğim kadarıyla. Takımı ise birkaç haftadır adını sıkça duyduğumuz Oktay Mahmuti'ye bırakıyor F.Bahçe yönetimi. 2007'de Aydın Örs'lü F.Bahçe Ülker'in final serisinde süpürdüğü Efes Pilsen'in, iki yıl üst üste süpürülmeyi kaldıramayıp işine son verdiği Oktay Mahmuti'yi. Tanjevic'in yerine bizim site bekçisi Suat abinin geçmesi bile takıma pozitif etki yapacakken bu tercihi sorgulamak abesle iştigal olur. Oktay Mahmuti'nin de eleştirilebilecek yanları var mutlaka ancak Aydın Örs & Oktay Mahmuti ikilisi oldukça tatminkar bir ikili mevcut durum için. Özellikle Aydın Örs ismi, tek başına binlerce küskün taraftarı salona çekecektir.

Sene 2009. 2010'a 1 var. Hani şu hedef olarak gösterilen 2010'a. O zamanlar Aydın Örs'ü imha etme planlarını 100. yılda şampiyonluk kovalayan takımın bu mücadelesi sırasında hayata geçiren, Tanjevic'le Ocak gibi anlaşan, Karadağ'lı koçun oyuncu bakması için talimatı veren, Emir Preldzic'e Mart ayında teklif götürülüp anlaşılmasına onay veren Mahmut Uslu şimdi nerelerde acaba? Pasifize durumda. O zamanlar Aziz Yıldırım'ı kafalamış, sonrasında Tanjevic'in ilk sezonunda gelen başarılardan sonra da göğsünü kabartmıştı. Ama şimdi aynı Aziz Yıldırım tarafından adımını bile atamaz konuma getirildi salona, Dereağzı'na, takıma. Başımıza tüm bunları sen açtın der gibi. İşin en acı yanı da ne biliyor musunuz? Takımı 100. yılında şanpiyonluğa ulaştırmaya çalışan Aydın Örs tüm bu gizli planların farkındaydı. Tanjevic'le anlaşıldığının, Tanjevic'in oyuncu baktığının, Preldzic'e Vidmar'a götürülen tekliflerin, imzalanan sözleşmelerin.. Hepsinin. Ama o başardı. Saha içindeki rakiplerini devirmekten çok saha dışındaki sözde aynı formayı giydiği rakiplerini devirmekle uğraştı. Başardı.

Şimdi bakıyoruz 2007-2009 arasında harcanan 2.5 sezonu kaldırıp çöpe atıyor Aziz Yıldırım. Çünkü o da farkında bu 2.5 sezonda takımın tek bir adım dahi ileri gidemediğinin, gelişemediğinin, gelişemeyeceğinin. Geç de olsa farkına vardı bunun. Saha içi başarısızlıklar olmasa farkına varır mıydı bilemiyorum ama bu bayram yaşatacak haberden sonra ne geçen yıl 2-0'dan verilen şampiyonluğun, ne bu yıl kaybedilen onca maçın, ne de kaybedilen yılların üzüntüsü kalmamıştır F.Bahçelilerde. Emeği geçenlere teşekkürler.

Haydi sana geçmiş olsun, gidiyorsun, buraya kadarmış..

Darısı Milli Takım'a.. Ama 2010'da beraberiz, o kesin.

24 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

solomon'un gitmesi normal. çünkü efes döneminden mahmuti ve solomon kanlı bıçaklıydı.

Adsız dedi ki...

Tanjeviç sen bizim herşeyimizdin,nereye böyle?

Fb yönetiminin Efes Pilsen ekolünden vazgeçememeside ilginç.Oktay Mahmuti fenerin başına geçerse ona olan saygım çok büyük ölçüde azalır.

Erinc Atilla dedi ki...

biz bunu hep yapiyoruz...

bu arada 2.5 sezon ve harcanan multi-milyon eurolari cope atiyor fenerbahce...

hasanerdem dedi ki...

Kovdurduğumuz hocalar yüzünden bize tazminat ödemesi lazım Efes'le Fener'in...

Sadece teşekkür etmekle olmuyo bu işler :))

twilost dedi ki...

Solomonla Mahmudi'nin arası kötü müydü? Nerdeyse final four oynatıyordu takımı.. o efsanevi pana maçları-karıştırmıyorsam seneleri- hakemlerce katledilmese çok öte bi sene geçirmiş olcaklardı.. keşke solomon geri gelse.. neyse o gelmese de olur şu an.. güzel günler göreceğiz güneşli günler diyebiliriz artık=)

Adsız dedi ki...

@twilost
emin ol solomon ve mahmudi nefret ederler birbirlerinden. yolda karşılaşsalar atlarlar birbirlerinin üzerlerine...

cemcomu dedi ki...

kelleci kafsin kaf :)

Adsız dedi ki...

önemli olan milli takımın başından defolup gitmesi. bunca kaliteli Türk koç varken son kullanma tarihi geçmiş bu adamın takımın başında işi ne?

Adsız dedi ki...

Salsa
Doğan Hakyemez bu resmin neresinde olacak?:)

Dur dur ben söyleyim Doğan Hakyemezin Galatasaray basketbol şube koordinatörü olmasıyla ilgili planlar var sanırım

Adsız dedi ki...

anilcim varmi bu isin asli?az sonra resmi siteden yalanlama gelmesin

tarski dedi ki...

1) Aydin Ors'un kendisine tum yapilan saygisizliklardan sonra geri donmeyi kabul etmesini turk basketbolu icin olabilecek en kotu gelismelerden biri olarak goruyorum. Kendisinden ozur dilenmmis, kendisi de olgunluk gostererek bunu kabul etmis olabilir. Bununla beraber basketbol Aydin Ors gibibasketbolun gercek sahipleri bu sekilde devam ettikce bu yoneticileri basimizda gormeye de devam edecegiz. O zaman da Semih Ozsoy, Ahmet Dedehayir vs'yle beraber umut dolu yarinlara kosariz...

2)Tanjevic gibi efsane (http://www.salsabasket.net/2009/09/baba-bu-kim.html) olmus bir antrenorun neden Murat Uslu'yla beraber antin kuntin pesinde kosup kendini bu kadar kuculttugunu hic bir zaman anlayamayacagim. Fenerliler sevinebilir ama bir basketbol antrenoru icin trajik bir tablodur yasanan. Dunyanin en onemli antrenorlerinden birinin bu duruma gelmesi ve sonucta herkes tarafindan kellesinin istenmesi. Yuzuncu kere olacak ama, tanjevic 2005 avp sampiyonasi sonrasi yuzde yuz hakli durumdayken, soyledigi gibi istifasinin arkasinda dursa diyorum yine; yeniden. Yazik.

3)Her seye ragmen, Tanjevic'in turk antrenorlugune onemli katkilari oldugunu dusunuyorum. Dalga gecmek icin kesinlikle degil: hem yaptiklariyla hem yapmadiklariyla, hem de inadiyla (olumlu ve olumsuz anlamda).

4)Fenerbahce her seye ragmen kaybettigi (eger kaybettiyse) milyon dolarlari bir tek Preldzic sayesinde geri kazanabilir.

5)Fenerbahce taraftarina seslenelim bi de surdan: Son 3 yilda F4 oynamak isteyen kuluplerden 1 tanesi Solomon'a teklif goturmus mudur? Birakin su gereksiz Solomon askini. Solomon icin Fenerbahce bulunmaz firsatti ama Fenerbahce icin Solomon kesinlikle oyle degil. Ayrica Solomon Mahmuti'yle basketbol oynayacagina, Tanjevic'e temizlige gitmeyi tercih eder.

Adsız dedi ki...

anilcim varmi isin asli?resmi siteden yalanlama gelmesin birazdan:D

Adsız dedi ki...

her gün pc acarken bu haberi bekliyordum oh be diyorum ya

Trapped Scorpion dedi ki...

fenerbahce.org dan yalanlama geldi?!?

Adsız dedi ki...

SEVGİLİ SALSA ..YUKARIDA YAZDIMIŞ OLDUĞUN HER SATIRA GÖNÜLDEN KATILIYORUM ..BU HABER İÇİN DE TEBRİKLER..AMA SON ZAMANLARDA HABER KAYNAKLARINA ÇOK FAZLA GÜVENİYORSUN ..BENCE BU HABERLERİ YAZMADAN ÖNCE BİR NEFES DURUP RESMİ AÇIKLAMAYI DA BEKLESEN SENİN İÇİN ÇOK DAHA İYİ OLACAK GİBİ..YOKSA BİRGÜN BU ÇOK GÜVENDİĞİN HABER KAYNAKLARIN YÜZÜNDEN DUVARA TOSLAYABİLİRSİN ..BUNUDA SIKI BİR TAKİPÇİN OLARAK HİÇ İSTEMEM DOĞRUSU..NEDERSİN ??

Adsız dedi ki...

salsa bu habere ragmen gıdıyor mu http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=17725

La Valse Des Monstres dedi ki...

http://www.fenerbahce.org/fb2008/detay.asp?ContentID=17725

resmi siteden açıklama..

Adsız dedi ki...

Sarıkaya : Aydın Örs ve Oktay Mahmuti yeterse mesele yok. Ama yetmez ise, o zaman "Özilhan başkan! Fenerbahçe şampiyon!"

Gürkan Alkan dedi ki...

Yalanlandı. Gerçi kulüpleri ne zaman yalanlasa, peşinden icraate geçiyorlar. O yüzden gideceğine olan inancım arttı. Bir Beşiktaşlı olarak da üzülürüm gitmesine. :)

sabonis dedi ki...

Anıl'ım, biliyoruz ki genelde olduğu gibi, Fenerbahçe'nin yalanlaması birkaç gün sonra kovacaklarına işaret. Doğru haber vermişin demek ki =) eline sağlık

Adsız dedi ki...

RESMİ SİTEDEN AÇIKLAM:

Geçtiğimiz günlerde defalarca karşı yönde açıklamalar yapmış olmamıza rağmen, bugün yine bazı gazetelerde Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı Antrenörü Bogdan Tanjeviç'in takımdan ayrılacağına ilişkin haberler yer almaktadır.

Bir kez daha altını çizerek tekrarlıyoruz ki Fenerbahçe Ülker Sayın Bogdan Tanjeviç ve ekibi ile yoluna devam etmektedir.

Bıkmadan, usanmadan aynı iddiaları haber adı altında okuyucularına sunanların ne yapmak istedikleri, hangi amaca hizmet ettikleri merak konusudur.

Spor kamuoyu teknik kadromuzu ve oyuncularımızı yıpratmayı hedefleyen bu haberlere itibar etmemelidir.

serpil dedi ki...

resmi site Allah rızası için bi kere de yayınlama evet doğru haberler de nolursun..

mozlu dedi ki...

anıl son durum nedir zalgris maglubiyeti mi bekleniyor yoksa dolar kurunun dusmesı mı??

Fener dedi ki...

Yalanlamadan utandınız mı? Yoksa oturduğunuz yerden yalan haber yapmak zevk veriyor mu?