19 Kasım 2009 Perşembe

Federasyon Ses Verdi

Dün spor medyası Cemal Nalga'nın 7 numaralı Tufan Ersöz formasıyla oynadığının anlaşılmasından sonra 7 (!) şiddetinde sallanmış, G.Saray kulübü olağanüstü toplanıp sorumlu kişileri görevden aldığını açıklamış ve tüm kamuoyundan özür dilemişti. Ancak federasyonun resmi sitesinde (www.tbf.org.tr) ne konuyla, ne G.Saray kulübünün yaptığı resmi açıklama ile, ne de ligdeki bir takımın tüm teknik heyetinin görevden alınması ile ilgili bir haber vardı. Biraz garibime gitmedi desem yalan söylemiş olurum herhalde. Dünyanın hiçbir yerinde karşılaşamayacağımız bir durum sonuçta bu. Lig sallanıyor ama resmi sitede çıt yok. Resmi açıklamayı bile girmek yok.

Neyse, sessizlik bugün Futbol ve Voleybol Federasyonu Başkanlarıyla ortak bir basın toplantısı yapan Turgay Demirel'in bu basın toplantısının ardından konuyla ilgili yaptığı açıklamalar ile bozuldu. 15:23 itibariyle konuyla ilgili haber, yorum, açıklama grubuna mensup ilk yazı federasyonun sitesinde yayınlandı. Demirel'in NTVSpor'a yaptığı açıklamalar şurada. Topun disiplin kurulunda olduğunu belirtmişti, disiplin kurulu da G.Saray kulübü, şube sorumlusu Yiğit Şardan, genel menajer Ali Türsan, takım menajeri Mert Uyguç, antrenör Okan Çevik, yardımcı antrenör Cengiz Karadağ, teknik danışman Koray Mincinozlu, Cemal Nalga ve Tufan Ersöz'den 24 saat içinde savunmalarını istemiş. Yarınki Efes maçı öncesinde karar çıkar mı? Zor. Demirel'in de dediği gibi Pazartesi gününe sarkacaktır karar tahminimce. Haftasonunu da değerlendirmek isterler.

10 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

yiğit şardan istifasını verdi.. fenerbahcede olsa hemen hasıraltı edilecek bu olay galatasaray'da 2. başkanın bile istifasını alabiliyor.. fark burada..

feetdeep dedi ki...

peki başka seylerin konusulduğu su ortamda saçma bi soru oalcak ama cemal nalga efes macında oynayacakmı?

Batistuta35 dedi ki...

E zaten normal olanı da bu değil mi? sorumluların hepsinin istifa etmesi gerekiyordu zaten ki bu yeter mı bence yetmez.adsız arkadaş hemen kıyaslamaya gitmişsin 2. başkan gitti farkımız bu gibisinden.bu kadar rezilliğin üstüne hala övünülecek birşey çıkarılıyor ya hayret!

karahalil dedi ki...

federasyon ses verdi ama ne yapacağını kendisi de bilmiyor gibi gözüküyor.başkan açıklamasında özel bir maçta alınan cezanın sanki hafifletici bir sebebi varmış gibi konuşuyor.ayrıca oyak kulübü başkanı sayın şar konu ile ilgili açıklamasında disiplin yönetmeliğinin sağlıklı ve ihtiyaca cevap verir nitelikte olmamasından bahsediyor.taraflara disiplin yönetmeliğini dikkatli okumalarını öneririm.yönetmeliğin 56. maddesinin b fıkrasında süreli yarışmadan men cezası RESMİ YARIŞMA adedi ile men cezası diyerek cezayı resmi maç ile adlandırmıştır.yönetmeliğin 51-a maddeside resmi yarışma cezasının nasıl infaaz edileceğini karara bağlamıştır. cezanın amacıda caydırıcılık olması gerektiğinden herhalde burada yazılanlar özel maçları kastetmiyor.bu nedenle yönetmelik cezanın resmi maçlardan infaz edileceği konusunda açıktır.
yukarıda açıkladığım olay cemal nalganın almış olduğu 5 maçlık uygulama ile ilgilidir.
cemal nalganın başka bir isim altında oynaması ise apayrı bir konudur.
yönergenin 16. Cezada İctima maddesi;Aynı zamanda işlenen ve birden çok cezayı gerektiren fiiller ayrı ayrı cezalandırılıp hükme bağlanır.
bu madde uyarınca yönergenin 11.6-11.7-11.8-11.9-19-22-23-24-25. maddelerinden cezalandırılması gerekmektedir.federasyon cezayı disiplin kuru verecek diye bu olaydan kaçamaz. yönergenin 11.7-11.8-11.9 .maddelerinde karar verme yetkisi federasyon genel kuruluna aittir. bakalım bu maddeleri cesaretle uyguluyabileceklermi.

Arkhe dedi ki...

Hala akılları fikirleri Fenerbahçe'de yaw. Sonra bir de "Fenerliler ezik" "tek amaçları bizi yenmek", "vizyonları Galatasaray'dan ibaret" diye konuşurlar.

Biraz da susup sessizce utanmasını bilin. Komik olmayın.

Şahinmania dedi ki...

Bir fenerliden utanma gibi sözler duymak çok garip. Neyse. Biz sizi biliyoruz zaten. Benim lafım salsabasket'e. Daha önce bi kaç kez gelmiştim sitene, dün de geldim, bi kaç yazına baktım geçmişe dönük. Ama şimdi şu yazdıklarını okuduktan sonra senin tarafsız olabileceğine dair tüm düşüncelerim silindi.
Diyecek bir şey yok, Galatasarayı bu hallere düşürenler utansın, sizlerin eline bu malzemeleri verenler utansın..

bonzo1963 dedi ki...

Şahinmania, arkadaşım senin gibilere bin kere söyledik hala anlamıyorsunuz. Burası bir arkadaşımızın blog'u yani bir basketbol sitesi değil. Adam istediğini yazar ve tarafsız olmak zorunda da değildiR. Ama Salsa'dan istediğin tarafsızlığı sen pek güzel sergiliyorsun maaşallah..Kendinize bakın ve buralara pek uğramayın..

AAG dedi ki...

"Tüm camiamızı büyük bir üzüntüye boğan bu olaya neden olan ve Galatasaraylılık’tan nasibini alamamış sorumlu tüm idari ve teknik kadronun kulübümüzle ilişkisi hemen kesilmiştir"

Şu yukarıdaki açıklamaya muhatap olan ve ilişkisi kesilen 4 kişiden 3'ünün Galatasaray Lisesi mezunu olduğuna dikkat çekerim. Bu da şunu gösteriyor ki Galatasaray Kulübü küme düşürülmemek için kendi değer sistemine göre yetiştirdiği kendi evlatlarını bile bu şekilde hakaret ederek gözden çıkartıyor. Yiğit Şardan'ın istifası da bu planın bir parçası. Disiplin Kurulu'na sevkedilen herkesin kulüple ilişkisini kesip ceza pazarlığı yapıyorlar. Bunu kimse "Galatasaray gereğini yaptı. Aynı durumda başkası olsa yapmazdı" pişkinliğiyle açıklamaya kalkmasın. Türkiye'de Galatasaray'dan başka hiçbir kulüp bu teknoloji çağında bu şekilde fütursuzca böyle bir sahtekarlığa kalkışma cesaretini kendinde bulamazdı. Cemal Nalga gibi bir oyuncuyu hazırlık maçında oynatmak pahasına alınan bu riski ise akıl, mantık ve zekayla izah edebilmek mümkün değil.

Adsız dedi ki...

tbf resmi sitesinde çıt ses yok diyosunuz konuyla ilgili acaba gs.li olduğu bilinen federasyonun medya editörü ve tesisler bilmemneyi dodonun parmağı olabilirmi! tesis de dedikya bu arada abdi pekçinin skorbordları ne zaman sorunsuz çalışacak da hem avrupa hem lig karşılaşmalarında skandal yaratmıcak...

Adsız dedi ki...

tbf da bu isten siyrilmamali,resmen yataklik ettiler olay ortaya cikmasin diye..

basina yansimasa ve de resim,videolar ile kanitlanmasa birsey cikmazdi bu isten

ZATEN,hazirlik macinda cezanin cekilmesi nerde gorulmus,sen x bir macta 5 mac ceza al,sabah-oglen-aksam-yatsi seklinde hazirlik maci al,2 gunde bitsin cezan !!!

hele de TURKIYE gibi bir ulkede,bunun istismar edilecegi belli degil mi ???

allahbilir,ONCELERI de neler yapildi da,ortbas edildi kamuoyuna yansimadan kayboldu gitti ..

bunun cezasi NORMALDE HAPIS cezasidir,evrakta sahtecilik var ama EYYAM agirlikli bir karar cikacaktir