20 Kasım 2009 Cuma

Garson Hesap Lütfen

Ben Pazartesi'ye sarkar diyordum kararın çıkması ama yanılmışım. 21 Kasım Cumartesi saat 12:00'de başlayacak toplantının ardından Mali'nin tabiriyle 'Tufan Görünümlü Cemal' skandalının hesabı kesilecek, cezaları açıklanacakmış. İhraç ya da ligden düşme gibi bir kararın çıkması beklenmiyor büyük bir çoğunluk tarafından. Ancak özellikle kişilere ağır cezalar gelecektir. Bekliyoruz bakalım ne kadar gelecek hesap.

20 Yorum Yapılmış:

hasanerdem dedi ki...

Deveye sormuşlar boynun neden eğri, nerem doğru ki demiş...

GS düşmezse yapılacak muhtemel açıklamaların mealleri aşağıdaki gibidir, siz içinden seçin istediğinizi

a- Sponsorlar var aman diyim, yeşil sermaye ürker falan, tatsızlık çıkmasın, bi daha yaparlarsa kesin düşürücez söz...
b- Bay başkanın eski takımı, kıyamadık bizde ama hem kulaklarını çektik hem de tek ayak üstünde durma cezası verdik, bi daha asla yapmazlar, bu seferlik sizde idare edin...
c- 2010 da ev sahibi olucaz, dünya aleme rezil mi olalım...
d- disiplin yönetmeliğinin vırt maddesinin zırt bendindeki ifadeyi unutmuşuz biz kusura bakmayın...
e- okuduk araştırdık, baktık ki bu kurallar istanbul takımları için geçerli değil, sıkıysa karşıyaka yada antalya falan yapsın bak nasıl düşürüyoruz ibret için...
f- fotomontaj onlar...
g- bi kereden hiç bişey olmaz
h- böylesi naza yürek dayanmaz
i- bi kereden hiç bişey olmaz
j- yasak aşkla kıyamet kopmaz
k- kenan doğulu

Fanatik Basket dedi ki...

çoğunluk(!) beklemiyor olabilir ama ben ligden ihraç edilmesini bekliyorum, daha doğrusu öyle olması gerektiğini düşünüyorum. (federasyon bu cesareti gösterebilecek mi hep birlikte göreceğiz)

disiplin yönergesinin ilgili maddesi ne diyor;
23.3. Kuruluşun sahtecilik ve kandırma suçlarına katılması halinde, olayın durumuna göre ligden ihraç edilme ve 10.000. TL'sına kadar para cezası verilir.

bence suç gayet net ve madde de yeterince açık. burada yoruma açık tek yer "olayın durumuna göre" kısmı. şimdi sizin bir takımınız planlı ve bilinçli olarak sizi ve tüm ilgili kurumları kandırmaya yönelik bir harekette bulunuyor ve evrakta sahtecilik yapıyor. bu benim gördüğüm en büyük sahtekarlık olayıdır. burada "ihraç cezası gerektirecek bir durum yok" denilirse, hiçbir yerde yok demektir zaten.

aksi bir karar çıkarsa, gündüz yiğiter abi'nin nostalji bölümünde yazdığı olaydan, yani 30 yıldan bu yana hiçbir şey değişmemiş, yerimizde saymışız demektir. eğer biz 3. dünya ülkesi değilsek böyle bir suç cezasız kalmamalıdır.

thunderbird dedi ki...

@fanatik basket;

23.3. Kuruluşun sahtecilik ve kandırma suçlarına katılması halinde, olayın durumuna göre ligden ihraç edilme ve 10.000. TL'sına kadar para cezası verilir.

Burada GSCC'nin ihraç cezası almaması iki sebepten ötürü olabilir. Öncelikle bu suçun kulüp yönetim kurulunun bilgisi ve onayı dahilinde yapılmadığı öne sürülebilir, böylece kuruluşun suça iştirak etmediği varsayılır. İkinci olarak "olayın durumuna göre" denilerek sahtecilik suçu sabit olsa bile ligden ihracın olmayabileceği durumlara işaret edilmiş. Dolayısıyla söz konusu sahtecilik ve kandırma suçu herhangibir somut ve doğrudan çıkar sağlamadığı için bu hafifletici sebep olarak değerlendirilebilir.

Açıkçası spor hukuku çok hakim olduğum bir alan değil, kaldı ki bu madde dışında da mevzuata bakmak gerekir. Ama son günlerde okuduklarım sanki ihracın uzak bir seçenek olduğunu söylüyor.

tarski dedi ki...

Burada tufan'in payina ne dusecek cok merak ediyorum. Yani Tufan'in takimdaki diger oyunculardan farki ne bu konuda? Tufan ceza alirsa butun takimin da almasi gerekir, cunku herkes biliyordu durumu. Forma Tufan'in mali degil ki, Cemale vermis olsun. Hem kimin kac numara giyecegine benim bildigim teknik kadro karar verir mactan once. Kagidi onlar hazirlar isimleri sunarlar. Eskiden boyledi en azindan.

Bu durumda Tufan'in bana gore takimdaki diger oyunculardan hic bir farki yok.

Alphan Aksoylar dedi ki...

tbf ligten düşürme ve kupadan birkaç yıl ihraç etme kararını veremeyecekse derhal istifa etmelidir, verse bile bu olayda dahli olduğu ve Cemal Nalga'nın cezasını hazırlık maçlarında çekebileceğini kulübe bildirerek böylesi bir rezilliğin suç ortağı ve parçası olduğu için yine istifa etmelidir!!!

cannksk dedi ki...

Bence:

Kişilere ceza, kulübe para cezası + Kupadan 3 yıl ihraç, ligdeki ilk maçlarında hükmen mağlubiyet. Cemal'in transfer olacağı takım bile bellidir şu anda.

Adsız dedi ki...

bende o çoğunluğun (!) dışında kalıyorum galiba. kamuoyunda bu kadar ses getirmiş çok açık bir sahtekarlığa ihraç getiremez ise federasyon bu karayı kendi alnınada sürmüş olur.
işte o zaman görürüm kim fiba ya nasıl rezil oluyor.

metin

Sheldon Cooper dedi ki...

Bayan basketbolu değil ki bu, son zamanlarda epey sponsorluk ücreti alan erkek basketbolu. Böylesine önemli bir branşta 3 büyüklerin küme düşmesi daha da ötesi ihraç edilmesi çok zor.

İstanbul'daki yönetimin olaydan haberdar olmaması ve olayın tüm sorumlularının görevden alınıyor ya da istifa ediyor olması düşürülmemeye gerekçe olarak gösterilebilir herhalde.

Bir de yıllardır Fenerbahçeli olarak gösterilen Turgay Demirel'in Galatasarayla ilgili bu kadar kritik bir karar vermenin eşiğinde olması ilginç.

Adsız dedi ki...

Bence en iyisi diğer cezalar yanında okkalı bir puan silme olur. Hem bu sene takımdaki diğer oyuncular mağdur edilmemiş olur hem de seneye ikinci lig yolu yapılır. Barış.

bonzo1963 dedi ki...

cezalArı konuşmak ve tahminde bulunmak çok önemli değil. Bence zaten cezaların en büyüğü verildi ve yani yıllarca sürecek ve üzerilerinden çıkmayacak bir kara lekeye bulandılar. Düşüp düşmemeleri çok da umrumda değil.

Fanatik Basket dedi ki...

@thunderbird

suçun kulüp yönetimin bilgisi dışında yapılması diye bir durum yok. sonuçta federasyona bu 5 maçta oynamamıştır diye bir yazı yollanmış, altına da o yönetim tarafından imza atılmıştır. şube sorumlusu/ilgili kişi o imzayı attığı an; ben bu bilgilerin doğruluğunu onaylıyorum demiş ve suça ortak olmuş demektir.

ikinci olsalık olarak "doğrudan çıkar sağlamadığı için" demişsin ama ona da katılmıyorum. oyuncuyu 2 maçta başkasının formasıyla oynatarak hem evrakta sahtekarlık yapılmış, hem de bu sayede oyuncunun cezası bitmeden 2 maç önceden oynaması sağlanmıştır. bu da gayet somut ve doğrudan bir çıkar sağlama durumudur.

federasyon ligden ihraç edecektir diyemiyorum, çünkü onlara güvenemiyorum. ancak yapılması gereken, doğru olan budur. eğer bugün bu kararı vermezseler, bundan sonra her türlü sahtekarlığa zemin hazırlamış olacaklardır..

dejavu dedi ki...

Yiğit Şardan dediğimiz kişi bir antremana gitmiş adam değildir yönetime girdiği günden bu yana. Ama başkaları gibi 'omurgasız' olmadığı için adının geçtiği ilk olayda istifa etme erdemini de göstermiştir, altı yıl kulübün üstüne kabus gibi çökenlerin yapamadığını yaparak.

Burada kimsenin birbirini kandırmasına, lafların arkasına gizlenmesine gerek yok. Bu ülkede kaç tane takım varsa hepsinin yöneticisi de o kağıdın altına imzayı çakar, çakmıştır bugüne kadar, koçuna güvenerek. Coach böyle bir şeref yoksunluğunu gösterince de ihale üstüne kalır normal olarak. Adnan Polat'ın, Yiğit Şardan'ın Almanya'da trişkadan hazırlık maçında sahaya kim çıkıyor bilmesine imkan yok, gerek de yok. Ama işte altınıza atadığınız kişileri dikkatli seçmeniz gerekiyor bu noktada, Lise'li Okan Çevik'i getiren Yiğit Şardan da görevinden ayrıldı, üstelik önümüzdek,i beş yıllık dönemde kulüp başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılırken Polat'ın ardından. Gerekirse olağanüstü seçime gidilme kararı da alınacak Çarşamba günü, Polat sonuna kadar yürümek amacında.

Cezalar ise çoktan belli zaten, Galatasaray'a yakışacak olan ise ligden çekilip başımızı önümüze eğerek yeniden başlamaktır. Federasyonun bunu yapabilecek yüreği yok, inşallah bizimkiler yapar.

insaf dedi ki...

Amma da GS düşmanı varmış.
Unutmayın karşınızdaki 100 yıllık bir camia,
Kimse yapılan şeyi onaylamıyor zaten.
Ama ortadaki velvele sanki bu olayın klup marifetiyle yapılmış gibi görülmek istenmesinden öte birşey değildi.
Kendini akıllı sanan teknik heyetin işgüzarlığından başka birşey değildir.
Gereken kişiler cezalandırıldı.

Burada cemalinde suçu yok.
Oyak maçı hükmen yenik sayılır gereken cezalar verilir olay biter.

GS nin ligden düşürülmesi hiçkimsenin işine yaramaz..

Adsız dedi ki...

gs yi ligten düşürmek toto ister

solo dedi ki...

karşıdaki 500 yıllık bir kulüp olsa ne yazar, ortalıkta spor ahlakına uymayan bir durum var, sırf köklü bir kulüp diye bir maç hükmen mağlubiyetle kurtulacaksa yazıklar olsun.

efes'in, cimbom'un, fener'in, beşik'in oyuncuları böyle ahlaksızlığa bulaştığı zaman aslında iyi çocuktur kontenjanından yırtsın, sırf 100 yıllık tarihi yok diye diğer kulüplerin hakkı yenilsin öyle mi?

neden bütün olaylar "büyük" kulüplerin başının altından çıkar da emsal oluşturacak kararlar "küçük" takımların aleyhine sonuçlanır, adalet bu mu?

Adsız dedi ki...

gs in ligden düşürülmesi kimsenin işine yaramaz . tamam o halde kanunu kuralı bi yana bırakalım. aklımız mantığımızla karar verip uygulayalım. e yasalar yönetmelikler ne için hazırlanır. işimize gelince kullanmak gelmeyince kullanmamak için mi?

bu arada salsa bu karar ne zaman cıkacak? federasyon hala ne yaparız hangi kuraldan gireriz de gs yi düşürmeyiz in hesabını bitirince mi?

ha bu arada düşme adayı kepez tofas reno dacka vs vs aksi bi karara nasıl tepki verecekler bunu düşünen yada bilgisi olan var mı?

solo dedi ki...

nasıl bir karar çıkar bilemiyoruz tabii, ama önemli olan adaletin yerini bulması, renk ayrımı yapılmadan gerekenin yapılması, ister bir maç ister bir sezon.

ama "gs'nin ligden düşürülmesi kimsenin işine yaramaz" ne demek, bu iş misal karşıyaka'nın, telekom'un başının altından çıksaydı böyle bir ceza kimselerin işine yarayacak mıydı? cezalar sebeplere verilir sonuçlara değil.

Sheldon Cooper dedi ki...

@insaf

Asıl sana insaf. 100 yıllık camiaysa bunu yapmayacak, biraz akıllı davranacak. Benim işime yarayacak GS'nin düşürülmesi var mı?

dejavu dedi ki...

Az sabredin o zaman, akşam çıkacak kararı bekleyin. Ondan sonra yaparsınız bu 100yıllık kulüp bıdı bıdılarını.

Galatasaray kendi iç adalet mekanizmasını sonuna kadar işletiyor, elinden de daha fazlası gelmez. Federasyonun da önünü açtılar aldıkları kelleler ve verdikleri istifalar ile, daha fazla yapacak birşey yok. Hoş bugüne kadar bu ülkede bunlar da yapılmadı ama Galatasaray adını lekeleyen kim varsa, kimin ihmali varsa şimdi onlar yoklar Galatasaray kulübü çatısı altında. Disiplin Kuruluna da sevkedildi bu kişiler, kulüpten de atılacaklar. Ama daha fazlası nedir yani? Mektep-i Sultani'yi de kapatalım olayı yapan Liseliler'di ne de olsa, kulübü de kapatalım futbol şubesini de kapatalım, herşey temizlensin. Ne bekliyorsunuz yani, taraftarın zaten canı sıkkın bir de bu saçma muhabbetleri dinlemek zorunda kalıyoruz. Sırf bu yüzden aldığın beddualarla çok yaşamazsın Okan Çevik.

Ortalık 15 güne çok karışacak şu cezalar bir alınsın ortalık durulsun, o zaman neler olacak bu ülkede onu da göreceğiz hep beraber. Şimdi esip gürleyenler nerelere saklanacak onları da göreceğiz inşallah.

Kararı beklemeden çeksek takımı ligden, sırtımızda kambur olmasa bir sene uzak kalsak salonlara. Sonra yavaş yavaş başlasak, formanın armanın değerini bilen adamlarla. Hadi be başkan..

solo dedi ki...

100 yıllık takım bıdı bıdısı yapan büyük takım taraftarları ister efes -yaşı yüz değil ama olsun, büyük kulüp snobluğu gösterecek kadar yaşlı gösteriyor-, ister fener, ister galata, ister beşik olsun, dertleri; oyak 100 yıllık kulüp olsun da ondan sonra ikimize aynı adalet sistemi uygulanır, siz şimdilik orman kanunlarıyla idare edin, yaşınız erişince siz de kendi "adalet" mekanizmanızı geliştirir, cezaları federasyona böyle paslarsınız. ormanda birgün de böyle biter.

ps; bu büyük kulüplerde cezaların ağır olduğundan şikayetlenir sonra.