14 Kasım 2009 Cumartesi

-ic Uzantısı

Memleket basketbolunu onlar yönetiyor, -ic, -vic, -gic uzantılı soyada sahip adamlar. Koçundan tutun, yardımcı antrenörüne, hatta hatta menajerine kadar ligin gidişatından onlar sorumlular. Ne olacağını, kimin nerede oynayacağını, kimin nereye koç olacağını onlar biliyorlar. Bunu herkes biliyor, herkes bu gerçeğin farkında. İsyan eden birileri var elbette, bir avuç. Ama onlar da sindiriliyor. Öyle ya da böyle. Ne oyuncular, ne koçlar, ne yöneticiler, bir kişi dahi çıkıp 'Yeterrr' demiyor alenen. Niye desin ki? Ekmeği mi alınsın adamın elinden?

Tanjevic'in ülke basketbolunu ne denli sevgisiz ve samimiyetsiz hale soktuğunu hepimiz biliyoruz. Yemişim tekniği taktiği. Sevgi olmalı, saygı olmalı, samimiyet olmalı, yüzü gülen insanlar olmalı başarı için. Bizde bunların hiçbiri yok. Kalkıp Dünya şampiyonu olsak neye yarar bu. Bir şeyleri elde etmek için duruşundan, karakterinden vazgeçmekten ne farkı vardır bunun? Ki teknik taktik kısmın da mükemmel işlediğin kimse söyleyemez herhalde. 80'lerin basketbolunu 2010'a merdiven dayadığımız şu günlerde sahada görmek nostaljik açıdan iyi olsa da teknik & taktik açıdan makara konusu olmaktan öteye geçemez.

Nerden açtım bu konuyu? Aziz Bekir Kepez'e yardımcı koç oldu malum bir anda. Neden oldu? Bilen yok. Baldwin mi istedi? Sanmıyorum. Müthiş bir taktik deha da biz mi bilmiyoruz? Onu da sanmıyorum. %100 doğru diyebileceğim bir şeyler bilmiyorum belki ama midemi bulandıracak ve 'Doğrudur lan kesin' diyebileceğim öngörüler duyuyorum, tahmin ediyorum, kafamda kurabiliyorum. Bu transferde federasyonun parmağı yoktur ya da daha detaylıca söyleyecek olsak Tanjevic ve -iç uzantılılar krallığının etkisi yoktur diyebilecek bir babayiğit var mıdır ortada? Tanjevic sezon başında koç arayan ve gelip kendisine fikir danışan Karşıyaka yöneticilerine önermemiş miydi Aziz Bekir'i? Önermişti. O olmamıştı, bu olmuş. Ortalarda dolaşan bir diğer dedikodu para krizi yaşanan ve her hafta en az bir kere oyuncular tarafından idman boykotuna gidilen Kepez'i finansal açıdan koruma teminatı karşılığında Aziz Bekir'in o göreve konduğu. Kim tarafından? Tahmini zor değil. Bir diğer dedikodu ise Baldwin'i yeme çalışmalarının alenen başladığı. Kolay değil tabii, kimsenin adamı değil Baldwin. Aslında TBF'nin düzenlediği seminerlere çağırılıyordu yurtdışında takım çalıştırdığı zaman ama iş memlekette takım çalıştırma boyutuna kadar gelince, yani olay birilerinin tavuklarına kışt deme raddesine gelince babasının oğlu olsa oklar çekilir birileri tarafından. Belki de o çekilen oklardan biri fırlattı Beciragic yayını. Birkaç maç daha kaybedilecek, Baldwin gönderilecek, başa bu düzenin adamlarından biri geçecek. Belki de tüm bu saydıklarımın hepsinin azar azar konduğu kombine bir kupon yapıldı. Şöyle iyi oran veren, iyi para getiren.

Daha girilecek çok top var ortada, -ic uzantılı olan, kimisi hala öyle kalan, kimisi bildiğimiz Türk adlarına geçiş yapan. Gireriz zamanla hepsine.

8 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

helal olsun sana salsa. süper yazı, tebrik ederim seni, çok cesurca

Adsız dedi ki...

Güzel yazmışsın gerçekten. Şu bazı egemenlikler kaldırılmalı. Basketi yönetenler basketten anlamıyor. Ama Aziz Bekir için yazdıklarına katılamıyorum. Çünkü Tab Baldwin ilk geldiği zamanda ismi geçiyordu bi aksilik çıkmış olmamıştı. Yerine biranda Fikret Doğan geldi ama onunda A takımdaki durumu net değildi. Alt yapı koordinatörü konumundaydı. Şimdi böyle bir durum oluşuncada Aziz hoca yardımcı antrenör, Fikret hocada altyapıya kaydı. Yani belirtildiği gibi bir durum yok. Yönetim, oyuncular, kulüp çalışanları ve taraftar Tab'ı çok seviyorlar...

Erinc Atilla dedi ki...

guzel ce cesur bir yazi...fakat bu ve benzeri yazilarla sen de federasyonun hedefi haline gelirsin...birgun bir bakarsin, siteye erisim engellenmis...abartma deme, her kritik macimizda hakem hatalarinin one ciktigi gercegini dusunursek, engelleme de gelir sitene, baska yaptirimlar da...

tbf'nin aciliminda coktandir, turkiye yer almiyor, kimse de buna karsi ses cikartamiyor...

hakemler objektif degil diye 5 mac ceza yeterli goruluyor...geri donduklerinde yine objektif olmazlarsa ne olacak bir 5 mac daha mi verilecek ?? yok mudur federasyonda biri bu boyle olmaz, bu hakemlerin yetkilerini ellerinden alalim diyebilecek...

birileri gidecek, birseyler bitecek !!!

Adsız dedi ki...

10 numara yazı

eline saglik salsa!

bunlar konusuluyor ama yazmaya kimsenin maşası sıkmıyor, salsa dışında tabii...

onder dedi ki...

guzel yazi. tolga tugsavul dan da biraz bahsedersen kafamdaki bi kac soru isaretini kaldirirsin.

BaHa dedi ki...

Bu tayfalar zaten belliydi.
Murat özyerin başını yiyen sözde yardımcı aziz beciroviç :) murat özyer gidene kadar sandalyesinden kalkmayan mincinözlü gelince yerinde duramayan :)
diğeri malum nihat iziç özenle tofaşa monte edilen elindeki süper takımı anca 2. senede birinci lige çıkarabilen...
bunların ortak özelikleri ne?
ikiside tanjeviçin milli takımdan yardımcı antrenörleri...
Kendi ülkelerinde işbulamayan koçlar..
Ama hepsinin başında basketbolu bu hale getiren; sorsanız basketbola süper katkılar yaptık diyen ülker grubu..

Federasyonundan milli takımına herşeyi yapan bu grup.

Adsız dedi ki...

3 sezon onceki kepezin,tanjev-İÇ kankası nihat iz-İÇ tofaştaki ballı ekmeğinden vazgeçemeyince(yıllar once erman abinin oyuncu olarak başını yediği)ama o gune kadar koç olarak hiçkimseciklerin adını bile duymadığı antrenorunun adı neydi yavvv?haaa tamam tamam sabit hadz-İÇÇÇ:)

oyuncu olarak gençlerimizin önünü kestiler,şimdide koçlarımızın.helal sana turgay demirel-İÇ...

the player...

Adsız dedi ki...

salsa, bu tbf'de sana da bilgi veren köstebek kim onu da bir yazsana buraya?