6 Kasım 2009 Cuma

Recep Ankaralı Bilmecesi

Her sezon başında hakemler MHK'nin düzenlediği seminere katılarak yazılı ve fiziksel testlerden geçerler. Başarılı olanlar o sezon maç yönetmeye başlar, olamayanlar Aralık ayının ortasında yapılan telafi seminerine kadar hakemlik yapamazlar. Eğer telafi seminerinde testlerden geçerlerse maç yönetmeye başlarlar. Telafide de başarılı olamazlar ise sezon sonuna kadar görev alamazlar. MHK nin yönetmelikleri böyle diyor. Uygulamada da hiç taviz verilmiyor. Örnek geçen sezon öncesi seminerde testleri geçemeyen iki hakem İsmail Özgün ve İsmail Aydın Aralık ayında yapılan telafi seminerinde başarılı olana kadar cezalı olarak maç yönetemediler.

Ancak bunun bir de istisnası var. Türkiye de ki seminerden hemen önce, uluslararası hakemler Fiba veya ULEB seminerlerine katılıp başarılı olurlar ise, Türkiye deki testlere katılmazlar. (MHK kararı)

Gelelim olayımıza. Sezon başında 26 Eylül 2009'da Antalya'da yapılan A klasmanı hakem seminerinden iki gün önce ULEB semineri Yunanistan'da yapılıyor. Bizim ULEB hakemlerimiz Recep Ankaralı, Murat Biricik ve Rüştü Nuran bu seminere katılıp ertesi gün direk Antalya’daki seminere katılıyorlar. Ve Antalya'da, Uleb seminerinde hepimiz testlerde başarılı olduk diyorlar ve doğal olarak Antalya’daki testlere girmiyorlar..

Gelin görün ki gerçekler böyle değilmiş. Üçü de gerçeği tüm arkadaşlarından ve MHK’den gizlemiş. Aslında Yunanistan daki ULEB seminerinde Recep Ankaralı fiziksel testte başarılı olamamış. Ancak Antalya’ya geldiklerinde herkese tüm testlerden geçtik demiş, bir anlamda yalan söylemişler.

Ve Recep Ankaralı 6 Kasım 09 Cuma günü yani bugün, İspanya'da yapılacak olan ULEB telafi seminerine gidiyor… (hala arayan basın mensuplarına “ testleri geçtim, yok böyle bir durum “ dese de.. ULEB Avrupa direktörü Kostas Rigas yaptığı açıklamada Recep Ankaralı’nın koşu testini geçemediğini, Cuma günü yeniden Barselona da teste gireceğini açıkladı..)

Şimdi burada iki enteresan konu var; Birincisi MHK başkanı ve üyelerinin bu durumdan haberleri var mıydı? Eğer varsa bu konudaki cezai müeyyideyi Recep Ankaralı ya niçin uygulamadılar? İkicisi ise, eğer bu hakem ve iki arkadaşı MHK'yi yalan söyleyerek bu konuda yanılttılar ise MHK nin bu hakemleri disiplin kuruluna sevk edip etmeyeceği ve bu yalana ortak olan Murat Biricik ve Rüştü Nuran’a ne gibi bir yaptırım uygulayacağı..!

İşin diğer bir yönü ise etik kurallar, artık bu üç hakemin diğer 38 hakem arkadaşının yüzüne nasıl bakacakları, hakem arkadaşlarına bile böyle bir konuda yalan söyleyen bu üç kafadara basketbol camiası ve hakem arkadaşları, oyuncular, antrenörler bundan sonra nasıl güvenecek. Nerde kaldı hakemlerin güvenirliliği, dürüstlüğü…

A Klasmanı hakem eğitmeni olarak Türkiye’deki seminerlerde ders anlatan Recep Ankaralı bundan sonra hangi yüzle arkadaşlarının karşısına çıkıp ders anlatacağı, onu dinleyen hakemlerin de kendisine ne kadar saygı duyacağı merak konusu !

Bir dost

7 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Recep koçlara attığı fırça gibi federasyona da fırça atmıştır, federayon da sesini çıkarmamıştır, Ankara Ağası Recep

BaHa dedi ki...

İrticayla mücadele eylem planı mektubu gibi birşey buda :)
Federasyon, başkanından MHK'sına hakeminden kurullarına böyle işte.

MHK sanki bu olanları bilmiyor mu?

Hadi bakalım ne olacak seyredelim...

maliano dedi ki...

ahahah süper yorum Baha :) itirafçı basketbolsever mektubu :)

Adsız dedi ki...

ONLAR ANTALYA YA GELDİKLERİNDE MHK DEN TUTUN DA TÜM HAKEMLER OLAYIN GERÇEK YÜZÜNÜ ZATEN BİLİYORLARDI !! AMA BURASI TÜRKİYE..BURASI TBF VE BUNLARDAN MALESEF BİZİM HAKEMLERİMİZ !!

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Recep Ankaralı'dan beklemezdim :/

Adsız dedi ki...

bir dost

Adsız dedi ki...

recep ankaralı gecen haftaki bornova-antalya bşb macını yonetti, bir gün once sınavı geçti galiba