1 Kasım 2009 Pazar

Tofaş: 77 - Oyak Renault: 74 (Maç Yazısı)

Maçtan evvel iki cephenin malzemecisinden tutun da yöneticisine kadar herkes dostça gülümseyerek el sıktı, çok keyifli anlar vardı. Hatta Renault asistan coach Murat Yılmaz ile Tofaş idarecisi arasında "Yenecek misiniz bizi?" gibilerinden diyaloglar oldu. Renault’da gönderilen yabancı Mike Rose tribünden izledi maçı. İlk çeyrek sonlarına doğru da Evren Büker – Serhat Büker kardeşler yerlerini aldılar. İşin garibi; bugün Galatasaray Cafe Crown formasıyla uzatmalı maç oynayıp geldi Evren buraya. Helal olsun, herkesin takdirini kazandı bu davranışıyla. Bu gün kışın gerçekten geldiğini anladım, ama bu soğuk tribünlere yansımadı. Bursalı basketbolseverler maçın hakkını verdiler. Taraftarların büyük çoğunluğu Tofaş’ı destekledi.

Maç kısır başladı. 5:07 ‘de skor 9-5 Tofaş lehineydi. Renault tıpkı geçen hafta olduğu gibi bu gün de pota altı savunmasında sıkıntı yaşadı. Tofaş’ın uzunları Kolaric ve Denison rahat sayılar buldular bu bölümde. Bunda Mehmet Yağmur’un oyuna çok iyi başlaması da etkendi. Renault set hücumlarında da zorlandı, Heytvelt'i kullanamadılar pota altında. 2:02 de Tofaş farkı 7 sayıya kadar çıkardı ve periyodu da 21-12 önde geçti.

İkinci çeyrekte skorbordda sorun oldu, ki bu durum benim canımı çok sıkıyor. Diğer Avrupa liglerinde ve NBA’de neden bu kadar sık rastlamıyoruz bu durumlara diye soruyorum kendi kendime. Tabii cevap da bulamıyorum. Neyse… Renault hücumda ufaktan toparlandı ancak Tofaş’ın hücumlarını durduramadılar. Hele İlkan’ın bir smacı vardı ki “wooooooowww” diye bağırdı tüm salon. Nezih’in girmeyen turnikesini havada smaçladı. Eee röportajdan önce de iyi performans ortaya koydu bıçkın genç. 2 hücum sonra da dipten üçlük yazdı ve maç da ilk kez çift haneleri buldu 33-21’lik skorla. Oyak Renault mola almaya mecbur kaldı, Yücel Hoca oyuncularına iyi bir ayar çekti ve ilacı verdi. Yarının bitimine doğru tekrar kafa kafaya geldi maç. Sarı-siyahlı ekip ilk yarıyı 45-40 ile geçti.

Koçlar soyunma odasında iyi fırça atmış olacaklar ki, 3. periyot sertlikle başladı. 4 dakikada toplam 5 sayı gördük potada. Bu dakikada maçın hareketi Famutimi’den geldi. Kanadalı oyuncu fast-break yapan Denison’a müthiş bir blok koydu. Geçen hafta KSK maçında sayı-asist-ribaund nerdeyse aklınıza gelen her şeyi yapan Wink Adams’ı iyi durdurdu Tofaş. Zaman zaman ikili sıkıştırma ve baskı uyguladılar. İlk yarıda Renault boyalı alanında sirtaki oynayan İlkan, 2. yarıda olayı halaya çevirdi. Genç oyuncu, Mutlu ve Nedim’e göre çok daha hızlı ve atletik bir isim. Geçmişte yaşadığı sakatlık gelecekte başına bela açmaz umarım. Şutu var, ribaundu var, pivot hareketi var, e daha ne olsun. Periyodun bitimine doğru Mutlu faulle durduruldu ve hakemler kasti faulü çaldılar. Serbest atışlardan sonra parkelerde ender görülecek bir sahne yaşandı. Josh Heytvelt pota dibinden dolaşıp 3 sayılık atış kullandı, top iki kere sekti ama o ne dengedir öyle abi? 3.'sünde filelerle buluştu. Yücel Platin ve benchteki oyuncular bu şans basketini tebessümle seyrettiler. Son hücumda Tofaş 4 sayı bulup skorda dengeyi kurunca az önce gülücükler saçan adam çılgına döndü. Özellikle Heytvelt’in adam savunmasından şikayetçiydi.

Final periyodunda ilk dakika karşılıklı top kayıpları yaptı iki takım da. Tofaş ilk sayı potansiyeli İlkan ve Denison’un üzerinden sayılar üretti. Lamar Butler’ın yetersiz performansı nedeniyle geriye sadece pivottan oynama şıkkı kaldı çünkü. 6:22’de Recep Ankaralı iki coachu da uyardı, ama Yücel Hoca çalınan faullere aşırı tepki verdi ve teknik faul yedi. Ne yalan söyleyeyim ben olsam ben de aynısı yapardım. Renault aleyhine en az 6-7 hatalı faul çaldı hakem triosu. Renault benchinin tam arkasında olduğumdan konuşmaları da duyuyordum, bir ara Yücel Abi “1 değil 2 değil kaç oldu hoca?” serzenişinde bulundu. 4:01 Tofaş 73-70 üstünlüğü ile geçildi. Maçın sonlarında iki ekip de Allah ne verdiyse varını yoğunu ortaya koydu. Seyir zevki açısından, göz zevki açısından çok zevk vermese de mücadele etmek maçı kazanma çabası görülmeye değerdi. Son 1 dakikaya girdiğimizde maç iki tarafa da gitti geldi. 26 saniye kala skor 75-72 Tofaş lehineydi. Ahmet Erdoğan’a 13 saniye kala faul yaptı Tofaş. Nihat İziç son topu takımının kullanmasını istedi. Sarı siyahlılar Tofaş’ın son hücumunda önce topu kapabilmek için önde baskı uyguladılar, daha sonra da faul yaptılar. Bornova maçındaki gibi bir sürpriz olmadı ve Tofaş maçı 77-74 aldı.

Hakemlerin göz göre göre verdiği yanlış kararlar kesin olarak maça etki etti. Maç sonunda Tofaş Başkanı Efe Aydan’ın taraftarlar tarafından tribünlere çağırılması hoş bir enstantene oldu. Başkan yumruğunu havaya kaldırarak cevap verdi. Haa unutmadan; eski tüfek Nedim Dal'ın yüreğiyle oynadığını belirtelim. Bu sene onun için ikinci bahar olabilir.

Tofaş (77): Mehmet Yağmur 12 (6 ribaund- 3 asist), Orçun Göllü 3 (2 ribaund- 2 asist), Melih Sevda 2 (1 ribaund), Can Altıntığ 3 (1 ribaund- 3 asist), Lamar Butler 9 (1 ribaund- 2 asist), Cihad Şahin 2 (6 ribaund- 2 asist), Nezih Özbakır 4 (3 ribaund), Sean Denison 18 (4 ribaund- 3 asist), Marko Kolaric 8 (5 ribaund- 2 asist), İlkan Karaman 16 (4 ribaund- 2 asist)

Oyak Renault (74): Ahmet Erdoğan 8 (4 ribaund- 4 asist), Alpaslan Uruk 2 (1 ribaund- 1 asist), Olumuyiwa Famutimi 16 (8 ribaund- 2 asist), Nedim Dal 11 (3 ribaund), Wink Adams 11 (3 ribaund- 4 asist), Tufan Önen, Josh Heytvelt 20 (12 ribaund- 1 asist), Mutlu Demir 6 (1 ribaund)

13 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

maçın kahramanı Zafer Yılmaz'dı, Reno ne zaman yakalasa veya önde gitse Tofaş'tan Zafer Yılmaz hemen devreye girdi

Adsız dedi ki...

Zafer YILMAZ aksamki katliamın bas aktoruydu. Ayrica hakem egitmeni Recep ANKARALI al bu kaseti tekrar tekrar seyret...

cannksk dedi ki...

Zafer Yılmaz bu sene çok formsuz, biraz dinlendirilmeli

Adsız dedi ki...

Recep Ankaralı sahadaki herkese fırça attığı gibi (koçlar-asistanlar-oyuncular) Zafer Yılmaz'a da fırça atmışmıdır acaba? Önce Recep Ankaralı kendine çekidüzen vermeli ki diğer hakemler de normale dönsün

Adsız dedi ki...

Recep Ankaralı bu kaseti tüm öğrencilere tekrar tekrar izletmeliki bir maç hakem hataları ve saçmalıkları ile nasıl verilir ?!?!?

Ben bu kadar fütursuzca bir maç yönetildiğini henüz görmedim. Neydiki derdi Zafer beyefendinin ,maça çıkmadan önce andmı içmişti acaba bu maçı Tofaşa kazandıracağım diye.

Bu emeğe saygısızlıktır, bütün bir hafta maça hazırlan,oyuncuları motive et,oyuna adapte ol,kazanacağına inan... kendini bilmez bir hakem çıksın ve resmen oyunun içine etsin ve elleriyle maçı tofaşa hediye etsin. Bu mudur hakemlik ? Çok yazık,kendinize saygınız yoksa bile emeğe saygı gösterin ey kendini bilmez hakemcik. !.!.!.!

Adsız dedi ki...

ne olacak ki 1 hafta göstermelik bir ceza alır, 2 hafta sonra kaldığı yerden devam, denetleme yok ki... denetleyen de Ankara Ağası Recep Ankaralı ise normal

silahsız kuvvet dedi ki...

Tofaş kazandı belki ama ilerleyen haftalar için Ufuk Kaçar'ında iyileşeceğini düşünürsek Renault daha çok umut verdi bence. Oyakın yabancıları gün geçtikçe daha çok alışıyor takıma. Bilhassa Famutimi çok güç kattı her alanda. Nihat İziç İlkandan daha uzun süre faydalandı bu maçta, Mehmet Yağmurda biraz olsun kıpırdanış var bunlarda Tofaş için iyi gelişmeler. Butler bir var bir yok. Daha fazla katkı vermesi lazım.

Adsız dedi ki...

acaba bu adsız kac tane daha atacak :)

Adsız dedi ki...

evet hakemler kotuydu ama ıkı tarf ıcınde 19-33 luk perıyotta calınmayanlar ıcın de bırseyler soylenmelı bence

Adsız dedi ki...

19-33'lük kısımda maç normal yönetildiği için Reno öne fırladı zaten... Baktılar normal yönetirsek Reno arayı açacak, başladılar müdahale etmeye...

Adsız dedi ki...

tamam senin dediğin olsun...

Adsız dedi ki...

ufuk kaçarın dönmesi önemli yerli sıkıntısından dolayı ama ameliyat olmuş diye duydum nasıl katkı vericeğide önemli bi soru işareti,famutimiyi çok beğendim acaip iyi oyuncu bence

dejavu dedi ki...

Hayırlı olsun Ozan, hareketli bir maçla giriş yaptın. : )