2 Kasım 2009 Pazartesi

Türk Telekom: 87 - Efes Pilsen: 83 (Maç Yazısı)

Ligin zirvesi dikkate alındığında haftanın en baba maçı bugüne kalan Telekom - Efes kapışmasıydı. Bitime 20 saniye kala fark da Telekom lehine 2 sayı iken Rakocevic'in yaptığı top kaybı ve ardından Mallet'nin bulduğu boş turnike maçın kazananını Türk Telekom olarak belirledi. Lige Antalya'daki tarifi zor yenilgiyle başlayan başkent ekibi bu önemli galibiyetle moral anlamında iyice yükselirken, her maç ayrı bir takımla oynamak zorunda kalan Efes Pilsen ligdeki ilk yenilgisiyle tanışmış oldu.

Eve girdiğimde devre olmuştu, skor 45-39 ile Telekom lehineydi. Hemen livescore'a baktım, Telekom adına 8/15 gibi 20 dakikalık bir dilim için hayli şaşalı bir üçlük yüzdesi vardı. Bu yüzdeye 3/3 ile Mallet, 2/2 ile de Bekir kayıpsız katkı yapmıştı. Efes tarafında ise 4/4 ikilik ile oynayan Ender ve takımın Ender'den sonraki ikinci en skoreri Charles Smith dışında ayakta kalan kimse yoktu. Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında bu salonda şov yapan Rakocevic ilk yarıda sadece 2 sayı atabilmişti. Aklıma bu maçta hangi yabancının dışarıda kaldığı sorusu geldi hemen. Cevap Thornton'du. Yanlış tercih dedim kendi kendime. Sonra öğrendim ki Shumpert de ikinci çeyreğin ortasında bileğinden sakatlanmış ve bir anda kenardaki yabancıların sayısı 3'e yükselmek zorunda kalmış Efes'te.

Üçüncü çeyrek tam anlamıyla Efes dominasyonuyla geçti. Kasun - Kaya - Smith - Rakocevic dörtlüsünü bozmadan sadece guard bölgesinde Kerem ve Ender'i kullanarak çeyreği tamamlayan Ataman'ın bu tercihinin fazlasıyla tuttuğunu söyleyebilirim. Özellikle Rakocevic ve Kaya'nın ofansta ağırlıklarını koyuşu, savunmada rakibe nefes dahi aldırmamayı başarış; maçın son şampiyon tarafına kaymasını sağladı. Önce farkı eritti konuk takım, sonra 52-59 ile farkı 7'ye kadar çıkardı. Bu skoru gördüğümüzde son çeyreğe girmeye 2 dakika vardı. O dakikaya kadar Dudley'nin iki orta mesafe şutu ve Wilson'ın perdeden çıkarak bıraktığı üçlük dışında rakibine sayı izni vermeyen Efes, ilk yarıyı 2/2 üçlükle tamamlayan Bekir'in 30 saniye içinde bulduğu iki kritik üçlüğe dur diyemedi. Ve son çeyreğe 60-63 girildi.

Üçüncü çeyrekte bir anlamda maçı kendisine çevirmeyi başaran dizilişe ufak bir dokunuş yaparak başladı Ataman. Kasun çıkmış, Nachbar girmişti sahada dizilen beşe. Yalnız Nachbar'ın olayla hiç alakası yok cidden. Kaya'ya verdiği şık sayı pası dışında tek bir hareketi yok. Ne hücumda ne de savunmada. Maç sonunda adamın istatistik hanesinde sadece 1 şut denemesi yazıyor yahu, var mı ötesi? Onun takıma montajı mutlaka yapılmalı bir an önce. Ama Efes'in şu yapısında (her maç farklı dizilişlerle oynamak zorunda kalıyorlar) bu montaj pek de kolay olacak gibi gözükmüyor. Son çeyrekte skor üstünlüğü bir o tarafa bir bu tarafa gidip kazananın kim olacağı sorusunu oldukça heyecanlı kıvama getirirken, ilk yarıyı 3/3 üçlük ile tamamladıktan sonra diğer potaya 0/4 atan Mallet'nin kritik üçlüğü geldi. Bitime 42 saniye kala fark 4 sayı ile Telekom tarafını işaret ediyordu. Efes molasından sonra sahaya üçüncü çeyreğin defansif kahramanlarından Kasun girdi. Bitime 42 saniye kala, dikkat lütfen. O da ribaund alsın diye. Neyse Rakocevic yazdı bu mola arkasından üçlüğü. Zaten adamın ilk yarı sonunda 2 sayısı varken, diğer 20 dakikalık dilimdeki skoru bunun tam 10 katı (20 sayı). Dudley'e yapılan taktik faullerden 1/2 ile yırtınca Efes son 33 saniye öncesinde hem farkı 2'de tutmuş, hem de topu eline almıştı. Ancak o sırada maçı almaya en yakın sıcaklıktaki adam Rakocevic içeriyi zorlayıp tıkanınca, üstüne bir de dışarıya çıkardığı topta Ender'i ıskalayınca Mallet'nin boş turnikesi maçı Telekom'a getirmeyi başardı. Sonrasında taktik faul geldi ama Serkan kaçırmadı, maçın sonunda gerçekleşme ihtimali ufak bir mucizeye izin vermedi.

Türk Telekom (87): Chris Lang 4 (8 ribaund), Serkan Erdoğan 13 (4 ribaund, 5 asist), Lamayn Wilson 18 (6 ribaund, 2 asist), Bekir Yarangüme 12 (1 ribaund), Hüseyin Beşok 8 (3 ribaund), Andre Owens 2 (1 ribaund), Soner Şentürk 2 (1 ribaund, 1 asist), Ersin Dağlı 12 (3 ribaund, 4 asist), Demont Mallet 16 (4 ribaund, 7 asist)

Efes Pilsen (83): Mario Kasun 7 (5 ribaund, 1 asist), Charles Smith 15 (5 ribaund, 2asist), Igor Rakocevic 22 (1 ribaund, 5 asist), Preston Shumpert 2 (3 ribaund), Kerem Tunçeri (3 asist), Kaya Peker 17 (5 ribaund, 4 asist), Bostjan Nachbar (1 asist), Ermal Kuqo 2 (1 ribaund), Sinan Güler 2 (3 ribaund, 1 asist), Ender Arslan 16 (2 ribaund, 6 asist)

10 Yorum Yapılmış:

alperen dedi ki...

belliydi zaten efesin maç kaybedeceği

feetdeep dedi ki...

macın kaybedilmesinden ziyade Shumpert'in hafta içinde malaga macında oynamayacak olması sıkıntı verici diye düşünüyorum.

maliano dedi ki...

Printezis avantajı,Shumpert'in sakatlığıyla daha büyük bir dezavantaja dönüştü.

Atakan dedi ki...

maliano printezis'in hafta sonu oynan lig maçında omzu kırılmış, Shumpert'te dün salondan gördüğüm kadarı ile 1 ay kadar filan oynayamaz. bileği feci döndü.

tayfun_yurdagul dedi ki...

Bu seneki Telekom geçen senekinden çok daha iyi görünüyor özellikle savunmada.Uzun rotasyonuda oldukca geniş yarı final serisinde karşısına çıkanı bu sefer çok zorluyacakları kesin.

Adsız dedi ki...

Söyle Efes söyle söyle ne oldu :)

futbol muhalifi dedi ki...

nachbar bu takımda oynayamaz. takılsın oralarda garibim.

cannksk dedi ki...

chatman antremana çıkmıyormuş alacakları sebebiyle , bir de şu var: http://www.hurriyet.com.tr/spor/basketbol/12844262.asp?gid=229

Adsız dedi ki...

sumpert sakatlandı macı telekom böyle kazandı!!

Adsız dedi ki...

beter olsun efes... geçen sene gelen şampiyonluk! sonucunda herşey halı altına süpürüldü. hatalarından ders alamamış olacaklar ki tekrar leş durumdalar...