6 Kasım 2009 Cuma

Unicaja Malaga: 93 - Efes Pilsen: 88 (Maç Yazısı)

Çok çok çok önemli bir galibiyet olacaktı Efes Pilsen için. Bitime 14 dakika kala 59-42 ile 17 sayıya çıkarak tepe noktasına ulaşan farkı eritip 3. çeyrek biterken 4 sayıya indirmek, 4. çeyreğin ilk yarısında da skor üstünlüğünüe ele geçirmek önemli işti. Bunu nasıl yaptı peki Ergin Ataman? Alan savunması yaparak ve 4 kısa ile oynayarak. Kaan Kural'ın başından beri söylediği 'Efes'in yavaş ayaklı oyunculardan oluşan uzun rotasyonu' zaten ancak bu şekilde randıman verebilir. Ergin Ataman'ın bundan önceki 2 yılda önce Beşiktaş sonra da Efes'te çeşni olarak araya kattığı 4 kısayla oynama taktiği bu yıl takımın merkez sistemi oldu. Olmalı da zaten. Çünkü takımın uzun rotasyonu bunu istiyor. Ermal, Kasun, Santiago, hatta Kaya, hepsi ayaklarının çabukluğu konusunda sıkıntı yaşayan uzunlar. Normal süresinin son 2 dakikasında iki takımın da sayı atamadığı maçı kazanma noktasına getirmişti Efes. Ender'in göklerden inen 2 üçlüğü öyle kritik yerlerde gelmişti ki; Efes'in maçı kazanacağına işaret gibiydi iki isabetli şut da. Kaya'nın 0/2 attığı faullerin ardından son top onlara kalmıştı, boş bir üçlük denediler ama sokamadılar. Maç uzadı (73-73). 3. çeyreğin son 4 dakikası ve 4. çeyreğin son 2 dakikasında skor üretemeyen evsahibi takım uzatma dakikalarında 4 farklı oyuncusunun (Cook, Jimenez, Rodriguez, Dean) elinden 4 kritik üçlük bulup 5 dakikaya tam 20 sayı sığdırınca, Efes'in bu deplasmandan çıkartmaya çok yaklaştığı kritik galibiyet de yalan oluverdi. Halbuki ilk yarıda Saul Blanco'nun 3/3'ünün önderliğinde 7/14 ile üçlük sokan Malaga'ya ikinci 20 dakikalık bölümde sadece 2 üçlük isabeti şansı vermişti lacivert-beyazlılar ve gayet de güzel gidiyordu işler bu açıdan.

4 kısalı sistemde tek uzun olarak sürekli sahada kalan Kaya Peker uzatma dakikalarında neredeyse kusacaktı sahaya. O kadar yoruldu yani adam. Takımın diğer 3 uzunu ise maçın son 20-25 dakikasında hiç oynamadılar. Kasun 05:34, Santiago 09:17, Ermal ise 03:58 dakika ile bitirdiler maçı. Efes'in bana göre büyük sıkıntısı her zaman yazdığım gibi her maçta farklı bir kadroyla oynamak zorunda kalışı. En basiti son Telekom maçında 6. yabancı olarak tribüne çıkan Thornton bugün 39:42 dakika ile maçın en çok sahada kalan adamı oldu. Bundan önceki Efes maçlarında ofansif tarafın her zaman birincil tercihi olan Rakocevic ise ikinci yarıda adeta unutuldu. Varın gerisini siz düşünün. Sinan Güler'in hüç süre almadığı, Rakocevic'in maçın ikinci yarısında tamamen unutulduğu, Nachbar'ın ilk yarıda 4/5 saha içi isabetle oynayıp 13 sayı üreterek sahanın en skoreri olduğu maçtan hem Efes hem de Nachbar ile ilgili bir ilginç detay da Nachbar'ın ilk yarıda 5 faule maruz kalan Jiri Welsch'ten sonra sahada 4 faulle en çok faul yapılan ikinci oyuncu olmasıydı. Sanırım Nachbar'ın Efes kariyerindeki en aktif dönemi oldu bu maçın ilk yarısı. Bir de o 17 farktan geri dönüş esnasında Malaga'nın yaptığı zone'a karşı Thornton'un Smith'e, Ender'in de Kaya'ya verdiği iki bel kilitleyen sayı pası vardı ki, o iki pası alkışlamadan yatarsam büyük ayıp ederim. Malaga ACB'de 5'te 0 çekip henüz galibiyetle tanışamamışken Euroleague'de 3'te 3 ile kayıpsız ilerliyor, bu da gecenin son detayı olsun. Haydi iyi geceler.

Unicaja Malaga (93): Omar Cook 13 (3 ribaund- 10 asist), Berni Rodriguez 13 (1 ribaund- 1 asist), Taquan Dean 17 (5 ribaund- 3 asist), Jiri Welsch 4 (1 ribaund- 3 asist), Carlos Jimenez 5 (6 ribaund- 4 top çalma- 3 asist), Pooh Jeter, Guillem Rubio (1 ribaund- 1 asist), A.Lima 5 (1 ribaund), Joel Freeland 15 (9 ribaund- 1 asist), Robert Archibald 12 (8 ribaund- 1 asist), Saul Blanco 9 (2 ribaund)

Efes Pilsen (88): Mario Kasun (2 ribaund), Charles Smith 11 (3 ribaund), Igor Rakocevic 8 (2 ribaund- 2 asist), Kerem Tunçeri 2 (2 ribaund- 2 asist), Bootsy Thornton 19 (6 ribaund- 3 asist), Kaya Peker 17 (7 ribaund- 1 asist), Bostjan Nachbar 17 (2 ribaund- 1 asist), Ermal Kurtoğlu (1 ribaund), Daniel Santiago 4 (2 ribaund), Ender Arslan 10 (2 ribaund- 8 asist)

23 Yorum Yapılmış:

Oğuz Yılmaz dedi ki...

sadece Kaya mı ? Ergin Ataman son 20 dk.yı aynı beşle oynattı. Eee insaf..
kullanamayaksan ne diye bu kadar transfer yaptırıyorsun kulübe..
Uzatmalarda herşeye rağmen maçı alabilirdik, Malaga'nın şut yüzdesinin tavan yapacağı tutmasaydı..
tek iyi tarafı Nachbar'da biraz hareket oldu neyseki..

Adsız dedi ki...

4 kısa bizim için en kötü tercihtir.Ataman bu takımı oynatamıyor.Şu maçı kazanasak bile tamamen sistem dışı bir galibiyet olacaktı.Artık bir müdahale şart takıma.Bu Atamanmı olur oksa oyuncularmı bilemem.Bana sorarsanız ikiside derim.Yoksa bu kadar para harcanan kadro yine başarısız olacak.Ataman avrupada iyice Mustafa Denizliye dönmeye başladı?Çok başarısız..

Adsız dedi ki...

oyuncu deişiklikleri benimde dikatimi çekti. Varsa bakabilecek olan bakakarsa iyi olur. En son oyuncu değişikliği kerem-ender di sanırım. Başta Kaya olmak üzere oyuncular resmen yoruldular. Maçı göz gre gre yorgunluktan verdi Efes.

tegin dedi ki...

"4 kısayla oynama taktiği bu yıl takımın merkez sistemi oldu. Olmalı da zaten" demiş salsa
yapmayın allah aşkına elde kasun santiago kaya ermal var. ligde 4 kısayla oyna ama EL de olmuyor bence. bugün pota altını ilk uzunla çok rahat kullanabilirdi. harika bir seriyle ve adamların şaşkın hücumlarıyla 17 sayı fark erittikten sonra saçma sapan oyuncu tercihleri yaptı ergin ataman. elinde rakoçeviç var be. anlayamıyorum ergin atamanı bu kadar maç yaptılar hala takımın bir ideali yok...

bonzo1963 dedi ki...

Oğuz Arkadaş'a katılıyorum. Nachbar artık bu oyunu ile Efes'te hep yer bulmalı ve istikrarlı süreleri almalı. Ama Ergin Ataman'ın bunu yapacağından emin değilim.
Ayrıca Efes bence sezon başı transfer politikasında çok büyük yanlışlar yaptı. Kaya hariç Türk oyuncular hiç verim vermiyorlar. Büyük takımlara bakın,hepsinin başarısında mutlaka 1 ya da 2 yerli oyuncunun liderliği ve katkısı var. Bu durum Efes'te yok ve maalesef bunun nedenide kötü ama çok kötü koçluk..

Denizfeneri dedi ki...

takımın 4 uzunundan 1 i haric(kaya ) geri kalan 3 uzunu 4 sayı 4 ribauntla oynarsa yenilmeye mahkumdur...

hayırlısı...

efes bu guruptan cıkar ama alısık oldugumuz gibi cıkamıyacak galiba :(

Adsız dedi ki...

Efes kendi ediyor kendi buluyor. Oktay Mahmuti'ye yıllarca uyduruk kadrolar verdiler. Granger sakatlandı Cenk'le sahaya çıktılar. Popovic sakatlandı Barış Ermiş'le sahaya çıktılar. Kuqo ceza aldı koskoca EL sezonunu sadece 3 uzunla+Mutlu Demir'le götürdüler. Blatt Avrupa Şampiyonu apoletiyle geldi, adamın eline uyduruk bir bütçe verip 3. sınıf Amerikalıları verdiler. Ergin Ataman denen ne yapmışta ona 7 yabancılı, 25 milyon euroluk takım kuruyorsunuz? Madem böyle bir takım kurulacaktı Mahmuti veya Blatt döneminde kursaydınız ya..

Fanatik Basket dedi ki...

salsa "4 kısayla oynama taktiği bu yıl takımın merkez sistemi oldu. Olmalı da zaten" demişsin ama ben buna katılmıyorum.

maç içinde eşleşme sorunu yaratmak için ya da pres yapmak için 4 kısalı sisteme dönebilirsiniz ama hiçbir büyük takım maç boyunca 4 kısayla oynamaz, hiçbirinin temel sistemi, a planı bu değildir.

4 kısayla oynamasını kabul etsek bile, elinde 4 tane kaliteli uzun varken, niye kaya peker 36.23dk oynuyor da, diğer 3 uzun toplam 20 dakika sahada kalamıyor? (Ataman'ın, Kaya'nın yorulduğunu görmesi için Santiago'nun gözlüğünden takması lazım sanırım)

Thornton 39 dakika 42 saniye sahada kalıyor. Siz hiç euroleague'de bir oyuncunun 40 dakika sahada kaldığını gördünüz mü? ancak 2.sınıf ülkelerin dar kadrolu takımlarında mecburiyetten olabilecek bir durumdur bu..

ve son olarak dünkü maçın yıldızı Nachbar'ı şimdiye kadar hiç doğru dürüst oynatmayan da kendisiydi. (partizan maçında 5 dakika sahada kaldı)

ergin ataman'ın 25-30 milyon dolar bütçeli bu takımı çalıştıracak kaliteye sahip olmadığı gayet açıktır. hala en iyi coach ataman'dır diyenler varsa, selametle..

Adibelli dedi ki...

Efes'in bu seneki kadrosu gibi her an herkesin ilk 5 oynayabileceği kadrolar her ne kadar avantaj gibi gözükse de, takım olmayı çok zorlastiriyor. Kimse bir sonraki macta kimin kac dakika alacağını bilmiyor, bench'te oturanı da mutlu edemiyorsunuz. Efes'i şu anda ikiye ayırsan, iki tane saglam ilk besi olan takım cikarirsin ve herkesin rolü belli olur. Acaba bu kadar adama ihtiyaç varmıydı? Onun her an ilk 5 oyanayabilecek 6-7 oyuncuların yanına belli sure almayı kabullenecek oyuncuları almak daha mı mantıklı? Bana ikincisi daha yönetilebilir ve oyuncuyu da daha mutlu eden bir sistem gibi geliyor.

Adsız dedi ki...

Salsa 4 kısa ile demissin..yanlıs yazdın herhalde..Bu adam 4 kısa ile oynadıgında 3 olan nachbar 4, 4 olan Kaya 5 oynuyor..Bu adamlar en az 10 yıllık 3 ve 4 fundementalı olan oyuncular. Sen onları yanlıs oynatırsan sırıtırlar, Kaya bu mac iyiydi ama basketbolu dogru degildi..ayrıca 2.07lik bir adamı 3 oynatıp yaratabilecegin missmatchi dusunmemek aptallık olur.
Ergin Atamanın bu egosunu ben anlamıyorum, neyi basardı ki bu adam, bu kadar trip, artist, Kasuna Rakocevice aklınca ceza veriyor..Uzun zamandır ilk defa bir oyuncunun yoruldugu icin mola istedigini gordum..

yunus dedi ki...

sinanın omar cook üzerinde psikolojik etkisi vardı.Bence bu maçta da kullanılmalıydı.

saLsa dedi ki...

"4 kısayla oynama taktiği bu yıl takımın merkez sistemi oldu. Olmalı da zaten"

Şuraya takılmış çoğu kişi. Ben bu mevcut uzun rotasyonunu düşünerek bu yorumu yaptım. 4 numarada oynayabilecek tek uzun Kaya var elde. Diğerleri hep 5. Ve ayak yavaşlığından epeyce bir handikap yaratıyor bu durum. Haliyle Kaya'nın canını çıkartıp onu yormaya gerek yok bir tane uzun koyarsın, sırayla 4 numarada da Kaya, Nachbar, hatta Shumpert opsiyonlarına yönelirsin ve takımın kağıt üstünde 4 kısayla oynadığı dakika sayısı 2 uzunla oynadığından daha fazla olur. Bu takımı kurarken düşünülmesi gereken bir noktaydı ama çok ince görülemedi bu detay, Kerem'in yokluğu hesaba katılmamış gibi oldu.

saLsa

Fanatik Basket dedi ki...

@salsa

4 numarada kaya peker'i oynatsa, onun olmadığı dakikalarda shumpert, nachbar gibi kısalarla oynasa kabul edilebilir (5 numarayı da kasun-santiago-ermal paylaşır)

ama bu adam kaya peker'i 40dk 5 numara oynatıyor ve maçın neredeyse tamamını 4 kısayla oynuyor. Bu yüzde Kasun-Santiago-Ermal gibi kaliteli 3 uzun toplam 20 dakika bile süre alamıyor. bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok bence..

kobe dedi ki...

Bence Efes pilsenin ihtiyaci olan sey zaman sonucta nachbar santiago rakocevic gibi oyuncular kadroya dahil ettiler.Ben ergin atamanin basarili olacagini dusunuyor ama uzun zaman diliminde.Sadece kendine belirli bir kadro duzeni olusturmasi gerekiyor her maca farkli kadro farkli besle cikmasi sikinti yaratiyor.Bence zamanla efes pilsenin eski haline donecegini dusunuyorum ama bizler sabirsiz oldugumuz icin hemen galibiyet ve basari bekliyoruz.

Adsız dedi ki...

Efesi kadrosunda yerli genç oyuncu bulundurmadığı ve olanı (Sinan Güler) oynatmadığı için kınıyorum. Bu kadar (haklı veya haksız)yüklenilen Tanyeviç hiç olmazsa 3 uzunumuzu oynatarak yetiştirdi. Ankara'dan Barış

ako dedi ki...

Rakocevici 20 dk kenarda oturtan adamı Avrupada asarlar! Uzatmalarda bencten destek almalıydı Ataman. Efes de işler kötü gidiyor, umarım düzelirler.

mozlu dedi ki...

türk basketbolunun lokomotifiyim de ondan sonra bütün kadronda alt yapıdan yetisen tek bir oyuncun olsun..

Emre dedi ki...

Rakocevic ve Greer gibi EL'nin kompetanı olmuş iki tane oyuncu maçlarda süre alamıyor. Bu adamlar F4 oynayan takımlarda bile bu kadar kenarda bekletilmiyordu ne diye transfer edildiler o zaman. Ya bizim takımlarımızın kadrosu çok aşmış ya da koçlarımızda dengesizlik var. Biri elinde iki tane EL seviyesinde guard varken Preldzic'ten guard yapmaya çalışır, diğeri iki tane adamı 40 dakika sahada tutar. İşin acı yani memleketteki en iyi iki kadro da bu iki koçun eline teslim edilmiş. Dön baba dön aynı filmi izliyoruz her sene. Yok mu bu ikiliye bir dur diyecek.

Adsız dedi ki...

1-Takımda birlik beraberlik yok.Sahaya giren de ,çıkanda yüzü gülmüyor.Malaga işler kötü gidince kendi aralarında toplantı yapıyorlar.Adamlar da müthiş anlaşma var.

2- 3 sayı çizgileri bu kadar boşluk bırakılabilir mi hiç.Malaga leblebi gibi attı.Savunma çok kötüydü maalesef.İkinci yarı bir nevi bunu düzeltmeye çalıştı.

4-Takım oyunu yok.Herkes kişisel gayretiyle bişeyler yapmaya çalışıyor.

5-Maçın heyecenıyla,uzatmalarda Rakoceviç 'i unuttu galiba.
Kasun çok kötüydü.Zaten ilk dakikalarda onun yüzünden yenik başladık.

Adsız dedi ki...

Efes Pilsen için gram üzülmüyorum..Hatta Ergin Atamanıda suçlamıyorum artık..Ergin ataman bana göre Türkiyenin en başarısız antrenörüdür..kariyer anlamında belki değil ama elindeki kadrolarla bile daha fazlasıı yapılabilecekken o sadece yapılabileceği zar zor başarmış..bence asıl suçlu Özilhan ve Efes yetkilelirdir..

dün gece bir cinayete tanık oldum..Şahit diye yazmazlar umarım..Ergin atamanın 20 küsür milyon euroluk takımı 20 dk aynı 5 i oynatmasını gördüm..17 sayıdan alan savunmasıyla geri döenen takımı uzatmalarda adam adamaya dönme gibi bir dehşeti gördüm..üstelik başa dönelim aynı 5 i bozmadan neredeyse afedersiniz sahanın ortasına çıkaracak hale gelen oyuncular alan savunmasında dahada dinlenecekken...

Kısacası suçlu ayağa kalk...

Erdem dedi ki...

Ergin Ataman'in maci geri getiren 5'e sadik kalma takintisi bana gore de maci kaybettirdi. Ayrica Efes'in farki kapatirken yaptigi savunmayi da cok basarili bulmadim zira o bolumde Malaga'nin kacirdigi bos uclukler girseydi alan savunmasindan 2 dk. icinde vazgecilirdi. Son olarak Tanjevic'te de Ergin Ataman'da da ayni sorun var bence.Kadrolarindaki adamlarin cogu 20-25 dk sure aldiklarinda performans veren adamalar.Boyle oyunculardan kurulu takimlarda en fazla 9-10 kisilik ana rotasyon olmali bence.Geri kalan oyuncular garbage time oyuncusu olmali.Aksi durumda oyuncu kenarda otururken de mutlu olmuyor sahaya girdiginde.

bonzo1963 dedi ki...

Tanjevic'e durmadan sallayanlar, birde ergin ataman'ın her kaybettikleri maçtan sonra hakemlere kabahat bulmasına bir çift laf etseler nasıl olur? Bu koç artık sıktı.. fenerbahçe maçlarında da böyleydi, maçı kaybet hedef saptır. Kimse yemiyor artık bu numaraları..

Adsız dedi ki...

Ergin Ataman ne yapmak istiyor anlamıyorum.Son çeyrek fiziksel olarak düşmekte olan Nachbar'ı oyundan alıp kenardan savunma yapacak bir uzun alabilirdi.Kasun ve Santiago yoklardaydı tamam ama sen Ermalı neden aldın kardeşim diye sormazlar mı?

Rakocevic konusuna girmeye gerek yok zaten tüm Türkiye gördü o yaptığı saçmalığı.Ataman bir rotasyon çılgınlığı var,rotasyon güzeldir fakat senin bu yaptığın çılgınlık.Maçı onlar döndürdü diye 20 dakika boyunca onlarla oynamak zorunda değilsin hiç bir yerde yok böyle birşey.

Semih Tuna