25 Kasım 2009 Çarşamba

Z. Kaunas: 78 - F.Bahçe Ülker: 84 (Hayat Mrsic'le Güzel)

F.Bahçe Ülker grup üçüncülüğü adına çok büyük bir adım atarak dönüyor Litvanya'dan. Zalgiris karşısında ilk yarının tamamına yakınını geride götüren sarı lacivertliler, Mrsic'in üçüncü çeyrekteki 11 sayılık performansıyla eline geçirdiği skor üstünlüğünü maç sonuna kadar bırakmadı, önemli bir deplasman galibiyetine imza attı. Grupta 3. galibiyetini elde eden F.Bahçe Ülker'de 16 sayı (4 üçlük) üreten Mrsic, 13 sayı üreten Ömer Onan, 12 sayı üreten Semih Erden, 12 sayı üreten Gordan Giricek bu yıl Euroleague'deki en yüksek skorlarına ulaştılar. Herhalde en önemli detay da buydu bugün takım adına. Bir diğeri de ilk yarıda 2/12 ile atılan üçlüklerde ikinci yarı boyunca 6/10 oranında isabet sağlanması. 4'ü Mrsic'e, diğer ikisi Emir ve Ömer Onan'a ait.

Mrsic - Ömer Onan - Kinsey - Rasim - Ömer Aşık
beşlisiyle başlayıp Greer - Giricek - Preldzic - Semih - Oğuz beşlisiyle bitirdi çeyreği Tanjevic. Ömer Aşık'la gayet etkin başlayıp, hem sayılar bulan hem de rakibin Ömer Aşık eşleniği Begic'i daha 4. dakikada iki faule ulaştıran F.Bahçe Ülker'de pota altında işler iyi gitse de dışarıdan karavanalar biraz can sıktı. Watson üst üste iki hücumda Rasim'i potaya gömünce Tanjevic Semih & Oğuz ikilisine döndü. 10 dakikalık dilimde görev alan ikinci beş, 20-13'ü gören skoru çeyrek bitiminde 24-23 olacak şekilde toparladı. Bunda Semih & Oğuz'un daha girer girmez yaptıkları ikili blokla başlayan savunma direnci ve Emir & Giricek ikilisinin bulduğu sayılardı.

Yumuşak ve savunmasız geçirilen ilk çeyreğin arkasından hem yüzdelerin düşmesi hem de hatalaın bollaşması nedeniyle daha az skorlu bir çeyrek ile karşılaştık. Uzunca bir süre skor üretemedi F.Bahçe Ülker. Semih'in zorlama sayıları tek tük değiştirdi skorbordda yazan F.Bahçe Ülker skorunu. Oğuz'dan Semih'e öyle bir pas vardı ki, Semih bitirebilse haftanın en iyi 5 hareketinden biri olurdu garanti ama faul nedeniyle bitiremedi Semih. F.Bahçe Ülker sıkıntılı dakikalar geçirirken Zalgiris de ondan farksız değildi. Değerlendiremediler o kör dakikaları. Greer'in elden çaldığı 2 top, yakalanan hızlı hücumlar, Ömer Onan'ın fast break konusundaki maharetleri derken devreye 03:30 kala skor 36-34 gibi sahadaki oyuna göre gayet iyi bir konuma geldi. Ama özellikle son 1 dakika içinde yapılan basit hatalar devre skorunu 43-37 olarak netleştirdi. Greer uzunlara pas indiriyor ama uzunlar ellerindeki topu tutamıyorlar kaptırıyorlar. Koyuyorum Greer'in yerine kendini, bir daha verirken iki kere daha düşünürüm herhalde. Marcus Brown dışarıdan (3 üçlük), Darius Salenga ise içeriden çalışıp toplam 24 sayı ürettiler. Ribaundlarda rakibine 21-12 ile ezilen F.Bahçe Ülker'de ise yine iyi oynarken kenara gelen Ömer Aşık'ın oyundan çıktığı dakikadan sonra yeni bir sayısı yoktu.

Maça başladığı Mrsic'i, ikinci çeyrekte Greer'in iyi oyununa rağmen üçüncü çeyreğin başında da tercih eden Tanjevic bu kumarında başarıya ulaştı. İlk 20 dakikada 2/12 ile üçlük atan takıma yaşı 40'a merdiven dayamış Damir Mrsic 3 isabetli üçlükle ilaç gibi geldi. Hatta bu üçlüklerden üçüncüsü ilk 6,5 dakikasında sadece 6 Zalgiris sayısına izin veren F.Bahçe Ülker için de uzuuunca bir aradan sonra öne geçişin habercisiydi. Ömer Onan'ın Marcus Brown'u savunmayla sindirişinin öncülüğünde takım savunması da sertleşti (Giricek hariç. Salenga tarafından maymun edildi habire). Fauller biraz arttı böle olunca. Semih 4. faulünü alıp kenara geldi mesela bitime daha 12-13 dakika kala, Ömer Aşık da üçledi ha keza. Yalnız ibrelerin F.Bahçe Ülker lehine döndüğü nereden belli: TBL'de bile ikilik dene(ye)meyen Mrsic elini kolunu sallaya sallaya turnikeyi bıraktı Zalgiris potasına. Bu çeyrekteki 11. sayısı oldu olgun yıldızın. Pocius'un sağ dipten gelen (faul de çalınabilirdi Giricek'e) üçlüğüne rağmen son çeyreğe 57-59 önde girdi sarı lacivertliler. Mrsic'in üçüncü üçlüğünden sonra bir daha geriye düşmeyerek. İlk yarıda 21-12 Zalgiris üstünlüğü olan ribaundların da 24-20 civarına geldiğini belirtelim bu çeyrekte.

Üçlük isabetleriyle lehine döndürdüğü maçı, son çeyreğin ilk kısmında da üçlüklerle forse etti F.Bahçe Ülker. Önce Ömer Onan, sonra da Preldzic'in iki kritik üçlüğü takımı skorda önde tuttu. Semih'in ardından Ömer Aşık da faulleri dörtleyince Tanjevic Preldzic'i 4, Oğuz'u 5 numaraya çekerek 4 kısaya döndü. Zalgiris Watson ile içerideki bu mevzuyu avantaj dönüştüreceğini daha ilk hücumdan gösterirken, bir sonraki hücumda savunma yaparken Watson da faulleri dörtledi, kenara geldi. F.Bahçe Ülker için iyi bir haberdi. Emir Preldzic'in bomboş turnikeyi çembere takması bitime 05:40 kala, skor 63-67 iken 'Acaba kırılma noktası olur mu?' dedirtip, önümdeki kağıda kendini not ettirdi. Skor önce 67-67'de, sonra da 69-69'da dengelenince korktuğum başıma geliyor sandım ama çift guarda dönülen dakikalarda Greer'in üç penetresi (birini Semih tipledi) ve üretilen 5 sayı, bitime 01:51 kala skoru 69-74'e taşıdı. Watson'ı 5 faul nedeniyle kurban niyetine kesen Zalgiris, yaptığı top kayıplarıyla maçı rakibine kaptırdığının farkındaydı zaten. Sonu kolay oldu, hata yapılmadı, kazanıldı. F.Bahçe Ülker grupta üçüncülük koltuğunu iyice sağlama aldı. Kapanışı yapmak da günün adamı Mrsic'e yakışırdı, yolladı üçlüğü potaya maç biterken. (78-84)

Zalgiris Kaunas (78): Marcus Brown 16 (1 ribaund), Martynas Pocius 19 (7 ribaund- 1 asist), Mantas Kalnietis 4 (2 ribaund- 6 asist), Tadas Klimavicius 2 (2 ribaund), Mirza Begic 8 (6 ribaund), Dainius Salenga 17 (3 ribaund), Arturas Milaknis, Povilas Cukinas (1 ribaund), Travis Watson 12 (9 ribaund)

F.Bahçe Ülker (84): Ömer Onan 13, Rasim Başak, Semih Erden 12 (6 ribaund), Gordon Giricek 12 (5 ribaund- 1 asist), Damir Mrsic 16 (1 ribaund- 5 asist), Lynn Greer 7 (5 asist), Oğuz Savaş 2 (3 ribaund), Tarence Kinsey 2 (1 ribaund), Ömer Aşık 10 (4 ribaund), Emir Preldzic 10 (3 ribaund- 3 asist)

4 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Ok güzel galibiyette;biz guard istiyoruz guard.40 yaşına gelmiş adam kaç maç takımını oynatabilir ki?Pepe ne alemde?

Kalemtraş dedi ki...

Son zamanlarda izlediğim en derli toplu FB Ülkerdi. Zalgris'in yumuşak sayılabilecek savunması Mrsiç ve Giricek'in devreye girebileceği bir oyun ortaya çıkardı. Savunmada ağır kalsa da Giricek cok iyiydi, ısrarla penetre etmeye çalışması, karakteristik 2 sayılık dış şutları ile iyi bir Giricek'in ne kadar fark yaratacağını gösterdi.
Bu takımın bana göre iyi bir Tamer Oyguç'a ihtiyacı var. Uzunlar blok konusunda iyiler ama vücutları ile pozisyon alarak penetrelerin önüne set olamıyorlar. Bir de şutu olan uzun kontenjanından Mirsad lazım tabii...

Adsız dedi ki...

Mrsic'in bitmediğinin kanıtıdır bu.

Adsız dedi ki...

kazandık diye sevineyimmi tanyevic gidmedi diye üzilimmi bilemedimki ben