23 Aralık 2009 Çarşamba

Beşiktaş Cola Turka: 107 - Banvit: 88

Beşiktaş Cola Turka ikinci yarıda yedi bitirdi, yetmedi bir de üstüne kemiklerini sıyırdı Banvit'in. İlk yarıda kafa kafaya giden maçta Lonny Baxter'ın hemen üçüncü çeyreğin başında 4. faulünü almasıyla ibrelerin Banvit lehine dönmesini beklerken ortada ibre mibre bırakmayan bir Beşiktaş Cola Turka çıktı karşımıza. Üç sayılık atışlarda, ikiliklerde, her zaman her yerde çılgın bir yüzde yakalayan evsahibi onca skorlu maçına inat bu yılın en yüksek skoruna selam çakarken 40 dakika boyunca savunma yapmayan Banvit'in selamı da bizden olsun. Bu yıl en fazla 93 sayı yemişlerdi, o da uzatmalara giden Mersin maçında. Bugün 107 sayı yediler tamı tamına. Son çeyrekte Beşiktaş Cola Turka insaflı davranmasa 120 de yerlerdi ne olacak ki?

Baxter - Lance karşılıklı atışmasıyla başladı maç. Sonra aralarına Chatman, Simmons, Engin, Yunus katıldı. İlk çeyrek 25-23 Beşiktaş Cola Turka üstünlüğüyle geçilirken çeyreğin sonunda 5 Engin Atsür sayısı vardı. İkinci çeyrek de maçın mevcut sayı ortalamasının yakalandığı hatta aşıldığı bir bölüm oldu. Banvit'in 2. dakikada, Beşiktaş Cola Turka'nın da 3. dakikada periyot faul haklarını doldurmalarıyla sıkça faul atışı seyrettik. Atmayan adam kalmadı neredeyse faul. Maç zaten 21:00'de başlamış, bir de neredeyse 1 saat süren bir ilk yarı gelince yavaş yavaş esneme emareleri gelmeye başladı benden. Maç aslında hızlı ama sürekli faullerle kesilince o ritm kesiliyor bir şekilde. Beşiktaş Cola Turka Cevher'in üçlüğüyle 8 sayıya ulaşıp o ana kadarki tepe noktasını yapan fark, ilk çeyrekte faul problemine girip kenara gelen Lance Williams'ın yeniden parkeye ayak basması ve önce Fletcher sonra da Baxter'ın faulleri üçlemesiyle gelen Banvit geri dönüşü sayesinde eridi gitti. Skor üstünlüğü 01:35 kala Banvit'in eline geçti hatta. Ancak ikinci çeyreğin sonunda Chatman 4 sayılık bir resital izletmek istedi bizlere ve devrenin skorunu 56-54 olarak belirledi. İlk yarının en güzel hareketlerini önümdeki kağıtlara not aldım da şöyle bir: Barış Ermiş ve Engin Atsür'ün savunmacılarını tam anlamıyla bakkala göndererek bıraktıkları iki süper turnike, Cevher'in Chatman'ın girmeyen üçlüğünü havada smaçla tamamlaması övgüyü hak eden hareketlerdi kesinlikle. Bir de genç guard Yiğitcan Turna'nın korkusuzca verdiği katkıdan bahsetmek lazım. Kritik üçlüğü skoru uzun bir süre sonra dengeye getirirken, Chatman'a vurduğu blok da ilk yarının güzel hareketleri listesinin kapanışını yaptı. İki taraf da savunma yapmadı. Hem Beşiktaş Cola Turka'nın maçlarında görmeye alışkın olduğumuz bir tablo olması hem de iki takımın da erkenden faul haklarını doldurmuş olmaları nedeniyle çok da şaşırmadım bu duruma. İlk 20 dakikada yakalanan ikilik yüzdelerine bakar mısınız? Beşiktaş Cola Turka: %65, Banvit: %76. Ne denir ki üstüne?

Üçücü çeyrek Baxter'ın 4. faulü almasıyla başlayınca Banvit'ten bir hamle gelir diye düşündüm ama tam tersi oldu, Banvit bu 10 dakikada çöktü. Haluk'un 2, Engin'in 2, Muratcan'ın da 1 üçlüğü ile 10 dakikaya 5 üçlük sığdıran Beşiktaş Cola Turka Banvit'in de ne hücum ne de savunma anlamında hiçbir şey yapmamasıyla farkı açıp gitti. 30 dakikada 86 sayı yiyen bir Banvit diyorum size, gerisini siz hayal edin. Engin Atsür 40 dakikaya yakın sahada kalıyor ve hakkını da veriyor. Ama ciddi anlamda Banvit'in 10 dakikalık çöküşü çok şaşırttı beni. Hani ekran başında anlayamadım ne olduğunu. Savunmada kötüydüler eyvallah da, hücumda doğruları yapıyorlardı. Bu çeyrekte asıl darbeyi vuracakları zamanlarda Lance'e topu indirmeyi akıl edemediler hiç. Beşiktaş Cola Turka kötünün iyisi sayılabilecek bir savunmayla maçı 20'ye kadar götürdü zaten (86-68).

Son çeyrek makara kukara. Maçı alan Beşiktaş Cola Turka rahat rahat topunu oynadı. Banvit de güzelim kuponlarımızın içine turp sıktığıyla kaldı.

Beşiktaş Cola Turka (107): Muratcan Güler 11 (2 ribaund- 2 asist), Engin Atsür 25 (2 ribaund- 7 asist), Haluk Yıldırım 8 (5 ribaund- 4 asist), Lonny Baxter 20 (3 ribaund- 1 asist), Adem Ören 2 (1 ribaund- 1 asist), Mire Chatman 19 (8 ribaund- 4 asist), Cevher Özer 20 (5 ribaund- 3 asist), Kevin Flecer 2

Banvit (88): İbrahim Yıldırım 2, Barış Ermiş 16 (1 asist), Ufuk Gürgen 2, Lance Williams 21 (12 ribaund), Yiğitcan Turna 7 (2 ribaund), Barış Özcan 7 (2 ribaund- 2 asist), Barış Hersek 8 (2 ribaund), Keith Simmons 12 (3 ribaund), Goran Cakic 3 (3 ribaund- 2 asist), Yunus Çankaya 10 (3 ribaund- 1 asist)

15 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Engin atsür tunceriden, enderden, tutku dan daha iyi bir oyuncu.Beşiktaşa gelmesi kariyeri açısından verdiği en doğru karardı.Türkiye ortalamasında büyük oyuncu olacağına adım gibi eminim, ama aklını kullanırsa avruypada adından söz ettirir

Adsız dedi ki...

@ Salsa

Banvit savunma yapmadı değil, yapmaya çalışıyordu ama elinden gelen bu kadar.

Maçta takımlardan biri savunmada bir tarafını yırttı 56 sayı yedi diğeri ise hiç savunmaya takılmadı 54 sayı yedi.

2. yarı Beşiktaş savunmada az bir şey çabalayıncada bu skor çıktı.

Adsız dedi ki...

biri beşiktaşı durursun artık ne istatistik bıraktı ne denge

ercan dedi ki...

Bakalım Telekom'u 68de tutanFülkere kaç atabileceğiz.

Kazanmak için en az 80i bulmalıyız. Zor ama bakacağız.

İnşallah kazanırız :)

dejavu dedi ki...

Banvit'in tempoyu ayarlaması gerekiyordu, bu şekilde Beşiktaş Cola Turka'nın temposuna uyarak kazanmaları mümkün değil zaten. İlk yarı baaşrdılar bu hızlı oyunu ama karşılarında bu oyunu sezon başından beri 40 dakika muazzam oynayan bir takım var, onlar yine yaptılar bunu fakat Beşiktaş Cola Turka'ya nazaran set takımı olan Banvit ikinci yarı bu tempoyu kaldıramadı. Un ufak oldular..:)

Banvit galibiyeti bekliyordum ben maçtan önce ama 4-5 sayılık bir mağlubiyeti de doğal karşılardım tabii ki ama bu 3. çeyrek performansı tahmin edilemez birşey gerçekten.. Orhun Ene izleyip görecektir elbette nelerin yanlış yapıldığını ama bu Beşiktaş Cola Turka'nın run&gun oyunu ligimizde çok takıma bu senaroyuyu yaşatacak bu sezon.. Bunlardan biri de haftaya Fenerbahçe Ülker olabilir, ardından gelecek muhtemel dolu bir salonun coach merkezli tepkileri ile ilginç bir karşılaşma olabilir o maç..

HotSauce21 dedi ki...

beşiktaşın hücumdaki pas trafiği çok başarılıydı,yüzdeli şut başarısıylada maçı 2. yarının başından koparıp aldılar.göze hoş gelen ve rakibi oldukça yıpratan bi top oynadılar.bi önceki telekom-fener maçına oranla çok daha keyifli bi basketbol izleme fırsatımız oldu.aslında banvit'te ii mücadele etti ama beşiktaş'ı beşiktaş'ın silahıyla vurmaları imkansızdı.engin atsür ve chatman'li beşiktaş o bölgede banvit'e baya ağır bastı,bana göre maçın anahtarıda buydu.

merve dedi ki...

İşten çıkıp bu hafta izleyemediğimiz Efes maçına inat Bjk maçına gittik. İyi ki de gitmişiz. Maç gerçekten güzeldi. Bol sayılı, skorlu maçları özlemişiz sanırım.

Banvit takımı gerçekten çok istekli başladı maça. Isınmaya 1 saat 30 dakika önce çıkmıştı 2 takımda. Ama Banvit öyle bi tempoda ısındı ki zaten söyledik aramızda bütün enerjilerini tükettiler diye.

NOT : Banvit'in ikinci yarı temposunun düşme nedenlerinden biri Orhun Ene'nin 7 sülalesine edilen küfürler sebebiyle oturmasını da sayabilirsiniz sanırım.

Tebrikler BJKCT...

Adsız dedi ki...

Zaten basketbol maçı izlemeye gelmiyorki insanlar türkiye'de küfür edip deşarj olmaya geliyor yazık !

Adsız dedi ki...

yanlış bilmiyorsam blog sahibi takımların alaycı kısatmalarını yazanları yayınlamıyordu Fülker ne lan ozaman anlayan varsa beri gelsin

Ömer dedi ki...

Besiktas tribunune laf etmeden once Orhun'un ve Banvit bench'inin tahriklerini yazin da samimiyet belirtiniz olsun..

Adsız dedi ki...

@ Merve

Madem maçı izledin Orhun Ene 'nin ilk yarı boyunca durmadan hakemlerle konuştuğunu. Bu na mukabil Burak Bıyıktay'ın sadece bir kez itiraz ettiğini ve teknik faul ile tehdit edildiğini görmen gerekirdi.

Hakem arkadaşlar mola boyunca seyirciden gerekli tepkiyi alınca bu sefer mola bitiminde aynı uyarıyı Orhun Ene'ye yaptılar.

Böyle kötü demiycem kötü ötesi hakemlerimiz var.

Gürkan dedi ki...

Bu maça gidemedim ama Beşiktaşımızın maçlarında küfür olmuyor. Bir/iki kişi anlık sinirle tepki gösteriyor belki ama küfür yok yine de. Klasik takılmalarla laf atılıyor ama o da işin keyifli yanı. Misal, Telekom maçındaki Yeter Hüseyin Beşok Yeter tezahuratı çok hoştu. :)

Adsız dedi ki...

@ Gürkan

Yazdığının büyük bir kısmı doğru, zaten Fenerbahçe vb. maçlara gelenlerde bırak futbolu spor taraftarı değil.

Beşiktaşın bir basketbol seyircisi var en azından salonda 1000 - 1500 arası seyirci bulundurabilir.

Fakat örneğin benimde bir çok tanıdığım kadro kalitesine bakıp maçlara gelmiyorlar ki bu çok saçma, artı bu kadro keyif veren bir oyun oynuyor.

Sonuçta kişisel tercihim 1000 kişi olsun ama saf forma için gelen basketbol seyircisi olsun.

Bende ona buna küfür etmeye gelen kişiler istemiyorum, onlara spor taraftarı diyemem bile.

Adsız dedi ki...

@ 13:01 ÖMER
Spor müsabakalarında antrenörün ve benchin kendi takımını HAKLI yada HAKSIZ savunması kadar doğru bir şey yoktur.Ama tribünlerden antrenöre bire bir diyalog vs.müdahele etmeye çalışılırsa spor müsabakası olmaktan çıkar.Orada 24 sporcu kıran kırana mücadele ediyor doğal olarak seyirci tezahuratını yapmak yerine neden münakaşaya girer antrenörle anlamış değilim!Ve bu sadece Türkiye'de var.Tabi maçı tvden seyreden biri olarak söylüyorum ayrıntıları bilemiyorum.Sevgiler

Adsız dedi ki...

@ 17 : 45 adsız

Basketbol müsabakalarında bir antrenör maç boyunca hiç durmaksızın (BURAYI İYİ OKU) hakem üçlüsü ve masa hakemleri ile sürekli itiraz ve diyaloğa GİREMEZ !

Ve eğer maçın hakemi Murat Biricik Orhun Ene'nin sürekli bu şekilde davranmasına karşın ; Beşiktaş koçu Burak Bıyıktay'ı ilk yarının sonuna doğru kendisiyle yaptığı ilk diyalogda TEKNİK FAUL İLE TEHDİT EDİYORSA

BUNA TARAFLI YÖNETİM DENİR !!

İtalya, İspanya, Yunanistan ve birçok ülkede taraftarlar rakip koça takılır ve laf atar. Bu olay sadece Türkiye'de yok.