27 Aralık 2009 Pazar

Büyük Gün (!) Pazartesi

Bu skandal ne zaman patladı? 18 Kasım Çarşamba günü. 2 gün sonra moralsiz ve nasıl oynadığı bilinmez bir biçimde Efes maçına çıktı G.Saray Cafe Crown. Hemen o haftasonu apar topar toplandı TBF ve Disiplin Kurulu. Verilecek karar zordu, Cumartesi günü bağlayamadılar olayı, Pazar'a sarktırdılar. Neyse Pazar günü açıklandı cezalar. Hükmen mağlubiyetler, hak mahrumiyeti cezaları, seyircisiz oynamalar, onlar bunlar + bir de 5 puan silinmesi. Onca cezanın içinde eğreti duruyordu bu 5 puanlık silinme. Niye olduğunu, hangi kurala dayandırıldığını kimse bilmiyordu ama şu fikre yormuştuk o zaman bu kararı: G.Saray Cafe Crown takımı dolaylı yoldan küme düşürüldü.

Sonra kime sorsam 'O ceza kalkacak' yanıtını almaya başladım. Ama arada G.Saray'dan Nur Gencer hamlesi gelince federasyon ve kulübün arası biraz limoni oldu. O oldu, bu oldu derken hop Nur Gencer alınıverdi görevden. Tarihe geçen bir başka skandalla. Resmi siteden bu ayrılığın sebebi 'Sağlık sorunları' olarak gösterilirken diğer tarafta Nur Gencer 'İşin aslını' anlatıyordu çatır çatır. Cezanın kalkacağı ihtimali daha da bir oturdu benim kafamda bu infaz sonrasında. Nedeni malum.

Yalnız benim yazmak istediklerim bunlar değildi, o nedenle asıl konuya geçeyim hemen. Efes maçını saymaz isek bu takım 5 maçtır nasıl bir karar çıkacağını ya da diğer bir deyişle geleceğini bilmeden oynuyor. 5 puan silme kalkmazsa G.Saray Cafe Crown'un ligde kalması bir şampiyon performansı sergilemesine kalıyor zira. Kararın nasıl çıkacağını öğrenmek için paşaların keyfi yerine gelsin diye bekliyoruz. Uzuuun bir bekleyişten sonra öğrendik ki: Açıklanıyormuş Pazartesi günü son karar. Cezayı verirken 2 gün içinde elini taşın altına sokan anlayış neden 5-6 haftadır bir nihai karar çıkartamıyor? Bu hangi mantıklı ülkede ya da toplulukta gerçekleşme ihtimali olan bir şey? Hayır anlamadığım G.Saray kulübü neden bu işe isyan etmiyor? Ha derseniz ki onlar ne ile karşılaşacaklarının farkındalar, yani çıkacak kararı önceden biliyorlar.. O zaman bir şey diyemem. Şaşırmam da. Çünkü alıştırdı bu federasyon ve bu anlayış bizi böyle şeylere.

19 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

Olayları soğutup verilecek tepkiyi en aza indirmek için tabi.
Hani şu meşhur 19 Mayıs 2007'deki suların koltukların havada uçuştuğu maçtan sonra futbol federasyonu tarafından uygulanan taktiği uyguluyorlar.Cezayı açıklamak-pardon ödül- için 3 hafta beklenmişti ve sonunda 5 maçlık bir ödül çıkmıştı malum kulübe.Şimdi yine aynı film oynanıyor.Pazartesi günü 5 puanlık bir ödü verilir.Bundan şüphem yok.

kutay dedi ki...

@salsa
sence nasıl bir karar çıkmalı?
ben bir galatasaraylı olarak eksi puanın mantığını anlamadım ama verilen cezanın kalkmasını da istemiyorum, ligde kalırsak çocukların-takımın emeğine yazık olur kimse takımı konusmaz federasyona sallar çünkü..

@adsız
futbol maçı sezonun son maçıydı, 3 hafta değil 5 hafta da beklenir, saçma sapan yerlere çekmenin mantığı yok..

Adsız dedi ki...

Malum kulüp kovalasın seni küçük kanarya...

Adsız dedi ki...

salsa bea bu puanlar geri verilirse bu blogu takip edenler olarak tepkimiz koymamız lazı derim .... cem

Tolga dedi ki...

5 maçlık ceza bugün kime verilmiş de ödül oluyor. Sahaya ses bombası atalara 5 maç ceza verilmezken bu mu ödül olmuş. Rakip taraftarı sidik içinde bekletmek, oturacakları yerlere tezek koymak mı daha temiz ve onurlu bir davranış? Skandaldan faydalanıp seyirciye yumruk atan adamların cezası 1-2 maçla geçiştirilmedi mi bir kaç ay önce?

Yazarken de yorum yaparken de dikkatli olmak lazım. Sarısı da kırmızısı da laciverti de siyahı da beyazı da boka batmış durumda. Benim formam tertemiz diyebilecek bir kulüp kalmamış. İnsanlar kendi rezaletlerini örtbas etmek için sahte istifalarla, hakemlere, federasyonlara iftiralarla tekrar ve tekrar kandırıyor halkı.

Bu kafada yorum yapan insanları okudukça da insanın ne girip blogları okuyası ne maç izleyesi ne de maça gidesi kalıyor. Gazeteler desen zaten rezalet. Spor kültürü olmayan bir Türkiye'den spor kültürü bok içinde doğmuş, kaybedilen her puandan sonra hakeme, rakibe hatta kendi oyuncusuna bile hakaret eden, geçelim kaybedilen puanı her hatalı pasta kendi oyuncusuna ana avrat söven, hadi hatalı pası da geçelim yana ya da geriye verilen her pas için ağzından "ibne"den aşağı küfür çıkmayan bir Türkiye haline geldik 2010 yılına girerken.

Bu kafayla devam... Aynen devam edelim ki skandallarla dolu, bir yaptığı bir diğer yaptığını tutmayan federasyon ve kulüp başkanlarımızın işi bu kolaylıkla 15 yıl daha sürsün.

Gerçek skandallar ne Tufan'ın formasını Cemal'in giymesi ne de açıklamalar arasındaki farklılıklar. Kurallara göre açıkca küme düşürülebilecek bir takımı küme düşürmeyip böyle aşağılık bir duruma düşürmeyi tercih eden bir federasyon var. Kendisini aşağılamasına tepki göstermediği gibi federasyon istedi diye kendi atadığı adamı görevden alan bir kulüp var. İşte gerçek skandallar bunlardır. Ve belki de asla öğrenemeyeceğimiz bir sürü şey... Çünkü en başından beri belli ki bu -5 puanlık ceza kalkacak.

Kalmasının sebebi de belli hukuki açıdan bir dayanağı yok. Gerçekten de yok. Klasik bir Türkiye gerçeğiyle, nasıl olsa indiririz şimdiden bindirelim mantığıyla verilmiş bir ceza. Doğalgaz zamları da, elektrik-su zamları da bu mantıkla yapılmıyor mu bu ülkede? Esnaf bu mantıkla satmıyor mu malını? Anıl sen de şaşırma zaten, sadece bu federasyon değil herkes bu mantıkla çalışıyor bu ülkede.

İyi pazarlar.

Tolga.

Ersü Oktay dedi ki...

Arkadaşlar bu konuda herkesin yanlış bir algılaması var. kararı verecek olan merci fderasyona bağlı değil. Gneçlik Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı. yapısal olarak Federasyonun bu kurulu etkilemesi mümkün değil. İnsan ilişkileri faktöründen bahsedeceksek, bu kurulun başkanı Yargıtay Başkanı. bir üyesi Yargıtayda bir ceza dairesinin başkanı diğeri Yargıtay'da tetkik hakimi. Bir hukuk profesörü'de var kurulda. Bu insanları Turgay Demirel etkileyebiliyorsa zaten kapatıp dükkanı gidelim.

Tahkim kararlarının geç çıkması meşhurdur. ya toplanamazlar yada iş yoğunluğundan dosyaya sıra gelmez. Kerem Gönlümün kararı da çok geç çıktı. Bu konuyu da biran önce çözmeleri lazım. ama kararın gecikmesinin altında, kurulun kötü işleyerek geç hüküm vermesi dışında , bir şey aramaya gerek yok

EmreKSK dedi ki...

kararın ne yonde cıkacagından da ote tarafsız bır gozle bakıldıgında da, artık herkese bay gelmedı mı bu tur-gay ve çiplerinin yonetımınden, 8 yıldır her mac bagırıyoruz her mac ınletıyoruz salonu ama bızden baska hıcbır kulup taraftarından da bu yonde bır tepkı duymadım gormedım. bu sure ıcınde sadece bursada kupa fınalınde rast gelebildık, unutamadıgı gunlerden bırını yasattık. ancak artık o kulup bu kulup demeden herkesın bu adama ve yonetım seklıne bır tepkı koyması gerekıyor. agzına bır parmak bal calınan kulupler ve taraftarları yıllarca sustunuz. ama artık taraflı tarafsız tepkı vermenın zamanı sizce de gelmedi mi?

Adsız dedi ki...

ceza kalkacak onu hepimiz adımız gibi biliyoruz. bu sadece gs ilede alakalı değil, aynı durumda fb yada bjk olsaydı da durum değişmezdi. gs, fb, bjk küme bile düşse küme düşme kaldırılır. bu ülkede bu takımlarla adil mücadele vermek imkansız. kurallar yanlızca diğer kulüpler için geçerlidir, bu kulüpler için geçerli değildir.

BaHa dedi ki...

Tolga cok dogru soylemis; ligden dusurecektin cunku -5 diye bir ceza vermen hukuki birsey degil. Ligin resmen kimyasini bozan , galatasarayla mac yapipta yenilen takimlari odullendiren yapmayanlari cezalandiran bir ceza.
Olaylar buralara gelmisken verilmeyen tepkiler tahk kararina goremi verilecek? Tahkim demek hukuk demek, hukuka gorede dogrusu yapmadigi maclara ceza vermek olmamali. Dolayisiyla cikicak ceza -5 'in kaldirilmasi cemal ve tufan cezalarindada makul bir indirim.

crossover-d dedi ki...

olayın soğuması bekleniyor elbette başka ne sebep aranıyor ki? olayın taze ve canlı olduğu dönemde saçma sapan birbirini tutmayan, federasyonun ucube kararlarını gördük..
olayın en başından itibaren rezilliklerle dolu.. hazırlık maçından 5 maç ceza alınsın.. (ki maç yurtdışında olsaydı ne olacaktı?) verdiği cezanın arkasında duramayıp hazırlık macında cezasını çekebilir denmesi.. başka forma verip sahaya sürülen nalga.. bunu saklayan profesyoneller.. bunu görsede görmezden gelen federasyon..
ve verilen komik cezalar.. hukuk hukuk deniyorsa 8 maç hükmen mağlubiyeti neye bağlayabiliyorsun?(5 maç ceza almış oyuncuyu oynattıysan eğer 8 maç nasıl oluyor. hile yüzünden zaten ayrıca ceza varmişsin) komiktir bütün kararlar.. biraz akla yakın olan federasyonu kandırmaya yeltenmekten 5 puan silmedir..
bu kadar mı aciz ve korkaksınız federasyon? kim ceza almış kim ayıplanmış bu saçmalıklar içinde federasyondan? yazık yahu adam yerine konulup 20 yıldır orda oturuyorsunuz.. bu kadar yılda kendi içinde örtüşen cezalar almayı becerecek bir yapı bile oluşturamamışsınız...

Fanatik Basket dedi ki...

galatasaray'ın cemal olayında yaptığı net bir şekilde evrakta sahteciliktir ve cezası ligden ihraç edilmekti ama yapamadılar.

federasyonun, oynadıkları maçları hükmen mağlup saymama şansı yoktu zaten. insiyatif kullanarak verdikleri tek ceza eksi 5 puan olayı. eğer onu da iptal ederlerse, galatasaray kulübü bu olaydan hiçbir ceza almamış olacak.

cezayı çeken, bu formayla oynaycaksın dedikleri cemal nalga ve olayda diğer gs oyuncularından hiçbir farkı olmayan tufan ersöz çekmiş olacak.

eğer ki bu federasyon puan olayını da iptal ederse, bundan sonra her takımın bu şekilde sahtekarlık yapması en doğal hakkıdır. yakalanırsa en büyük ceza o maçın hükmen mağlubiyeti, yakalanmazsa ballı lokma tatlısı..

youla dedi ki...

@fanatikbasket

çok anti galatasaray bir yorumun var...
Bu yapılanı galatasaray klüp olarak yapmamıştır öyle birşeye de tenezzül edecek değildir. Öncelikle bunu kafana yerleştirmen lazım. Mevcut yorumlarındaki dşncenle düşünmeye devam edersen hatta seni tahkim kuruluna üye alsak sen galatasarayın malvarlığınada el konsun hatta bu cezayı futbol takımına da kesmeye yeltenirsin. Bunlardan uzaklaş sakin kafayla düşün.
Hukukta cezanın cezası olmaz. Galatasarayın kazandığı puanları silecen bu yetmeyecek alacağı puanlarıda vermeyecen. Ozaman birçok yorumcunun dediği gibiküme düşürseydin ! Sıkmıyorsa bu o zaman kimsenin diyecek birşeyi olamaz. Bunun her türlü vebali federasyonu ve onun başındaki kişidir. Türkiye sponsorlar böyle birini hala federasyon başkanı seçiyorsa yapacağımız birşey yok. Ve sen dahil kimseninde Galatasarayın kurumsal kimliği hakkında ileri geri yorum yapması da doğru değildir.
Bu spor tarihinde kara bir lekedir ama bu lekeyi yapanlar teknik ekiptir cezasınıda çekmiştir.

Fanatik Basket dedi ki...

@youla

olayın anti galatasaraylılıkla bir alakası yok. ben zaten puan silinsin demedim hiçbir zaman. zaten öyle bir madde, öyle bir ceza hiçbir kitapta kuralda yok. bu suçun cezası ligden ihraç/küme düşürülmekti ama tbf bunu yapamadı. "küme düşürseydin" diye bana söyleme, bunu yapması gereken ben değildim.

ayrıca galatasaray'ın kurumsal kimliğiyle ilgili birşey söylemedim zaten ama ortada bir suç varsa bunun cezası çekilmelidir, sözkonusu gs/fb/bjk ya da başka bir kulüp olması birşeyi değiştirmez. sadece antrenöre ve söylenileni yapan oyuncuya ceza vermek benim adalet anlayışıma ters..

tozasor dedi ki...

Yapılan sahtekarlık yapanın yanına kar kalıyor.. Yazık..

youla dedi ki...

@fanatikbasket

Olaya karşı hala fanatiksin...
Düşürseydin diye zaten sana demedim zaten ! öyle bir yetin varmı bilemiyorum. Düşürecek tabiki federasyon ama onuda sıkar biraz düşürmek.
Senin adalet anlayışını da çok merak ediyorum.
Sana kalsa daha öncede dediğim gibi galatasarayın tüm spor subelerini kapatırsın.
Sende bir blog sahibisin ama yaklaşık 1 yıldır takip ediyorum çok fanatiksin ama fanatikliğin fenerbahçe fanatikliğinden başka birşey değil. Bırakın artık bu klup düşmanlıklarını. yok değilim diyorsan geçmişte yaptığın yorumlarını sakin kafayla oku anlarsın. Ha bana sorarsan ben fanatiğim galatasaray fanatiğiyim :)

Fanatik Basket dedi ki...

@youla

birincisi; hiçbir takımın fanatiği falan değillim. fenerbahçe'yi tutmuyorum, tofaş ve bursaspor taraftarıyım, galatasaray'a karşı bir düşmanlığım da yok. cemal nalga olayı dışında, galatasaray aleyhinde yazılmış hiçbir yazımı ya da yorumumu bulamazsın zaten.

ikincisi; "fanatik basket" adı aynı ismi taşıyan eski haftalık basketbol gazetesinden geliyor, fanatik olmamdan falan değil:)

ama senin galatasaray fanatiği olman konusunda yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum..

katılırsın ya da katılmazsın, benim bu konudaki düşüncelerim bunlar, sen de dileğin gibi düşünmekte özgürsün. selametle..

mozlu dedi ki...

belkı bı mucıze olur da bu kurum turgay gaylık yaptıgını farkedıp galatasrayı kume dusurur...

Adsız dedi ki...

Fenerliler ne kadar hararetli böyle. Galatasaray'ın küme düşmesini neden bu kadar hararetli savunuyorlar anlamış değilim.

Galatasaray'ın küme düşürülmesi için hukuki bir sebep yok. Evrakta sahtecilik için bireysel cezalar öngörülmüş, kulüp işe karışmışsa küme düşürme cezası verilir. Galatasaray kulübünün bu işe karıştığını kim iddia edebilir? Hukuk iddiayla yürümez, ispat gerekir. Galatasaray kulübünün bu işe karıştığı yönünde hiçbir iddia bile olmadı, herkes çok iyi biliyor.

Cezadaki -5'in mantığı yok. Türkiye kupasından ihraç edip ligdeki bütün maçları da hükmen mağlup ilan etmek de çok ağır bir ceza oldu. Olay ligin ilerleyen haftaların ortaya çıksaydı 20 maç hükmen yenik mi sayacaklardı? Ayrıca bu cezayla ligin kaderine etki edildi. Diğer takımlar cezalandırıldı veya ödüllendirildi. Galatasaray'ın yendiği takımlar sadece hükmen yenilgiden dolayı fazladan aldığı 1 puanla play offlara kalırsa, veya kümede kalırsa. Oyak renault o süreçte maç yaptığı için 2 puan aldı ama onun rakibi Mersin sonradan oynadığı için 1 puan aldı.

İdeal ceza: Türkiye kupasından ihraç, ligde de en fazla 5 hükmen mağlubiyete denk gelecek puan silme. Yani -10 puan. Galatasaray'a yenilenler 2 puan almamış olacaklar.

Adsız dedi ki...

beyler lütfen saçmalamayalım nihai kararı federasyon değil tahkim kurulu verecek, tahkim kurulu da futboldaki gibi federasyonun bir kurulu değil gsgmye bağlı bir kurul... bu yüzden her olayda federasyonu suçlamayın...