2 Aralık 2009 Çarşamba

Çetin Yılmaz Röportajı - Ön Hazırlık

Sitenin yabancısı değil kendisi, sitenin takipçileri de onun yabancısı değil. Laf-ü Güzaf köşesine sık sık konuk alıyoruz hocayı ama bu sefer röportajla konuk olacak Salsabasket'e. Keyifli geçmeme ihtimali sıfır olan bir röportaj. Benim soracak sorularım bol. Sizin de vardır mutlaka. Buyrun bakalım, top sizde. Yorum kısmına bekliyoruz sorularınızı.

36 Yorum Yapılmış:

sertkan dedi ki...

aydın örsle fb ülker coachluğu için görüşmüş mü?

Adsız dedi ki...

odtü deyken kaç kere basketbol takımı seçmelerine katılmış :)

Fanatik Basket dedi ki...

TB2L takımlarından Akçakoca Poyraz'ın yeni coachu Türkay Çakıroğlu ile yaptığımız aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz..

http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=105

salih dedi ki...

hocaya sevgiler.ülkerdeyken(çok beğendiğim) charles shackelford hakkında düşünceleri nedir? nasıl karar verdi onu almaya? malaga maçında faul atışını soktuğunda neler düşündü?
birde harun'un efsane üçlüğü ile kazandıkları barcelona maçı sonrası ard arda 6 maç kaybettiklerinde, barcelona maçını kazanmasaydık demişti? lanet bir seneydi gerçekten

kingbettor dedi ki...

Artık çetin hocayı bir takımın başında görmek istiyorum.Acaba böyle bir planı var mı?

Adsız dedi ki...

anil buarada ilkan karaman röportaji ne oldu???

Adsız dedi ki...

sezon bası kepez olayını anlatabılır mı?
Ayrıca bir maç esnasında ' fenerbahce farkı tek digitlere indirdi ' demişti , artık bu kadar cok gereksiz ingilizce kelimeleri kullanmasa maçlarda daha iyi olmaz mı?

shadowturk dedi ki...

efes ve fener maçlarında ki yorumları arasında niye bu kadar fark var. feneri hep eleştiren, hakemlerin fener lehine hatalarını bastıra bastıra ön plana çıkarıp takımı yeren, efes maçlarında takımdan çok hakemleri eleştiren, fenere hep fenerbahçe ülker diyen fener dediğinde hep düzeltip özür dileyen ama efese hep bizim takım diyen aynı adam olmasına rağmen....yorumlar çok farklı.rengini taraftarlığını söylesin ve ona göre maçlara çıksın eleştiri yapsın.iletirseniz sevinirim bu vesile ile eurolegue maçları zaten çekilmiyor lütfen fener maçlarında yorumcu olmasın bir fener taraftarı olarak çetin yılmaz ile bitmiyor.kumandadan muteliyorum.iyi günler

Bülent Kıyışkan dedi ki...

Bugüne kadar çalıştırdığı takımlar arasında en keyif alarak görev aldığı hangisi idi (bütün takımları çok severek çalıştırdım klasiğine girmeden :-)?

Bülent Kıyışkan dedi ki...

Yanlış mı hatırlıyorum, bilmiyorum, ama kendisinin bir çini soba koleksiyonu var diye duymuştum. Doğru ise bu merağın nereden kaynaklandığını merak ederim...

basketçi dedi ki...

FB ve Ülker ile şampiyonluk yaşadı ama koskoca bir camiayı küme düşürdü. Beşiktaş daha sonra hülle ile ligde kaldı. Beşiktaş küme düştüğünde neler hissetti?

Mete Doğruer dedi ki...

Öncelikle kendisini bir Fenerbahçe taraftarı olarak son derece tarafsız buluyorum ve maçları gerek teknik gerekse psikolojik açılardan çok iyi analiz ettiğini düşünüyorum.


Yukarıda yazan bir arkadaşa katlıyorum. Gereksiz İngilizce terimlere bencede gerek yok. Kendisinin ODTÜ lü (geçen bir basket programında ODTÜ kazağı giymişti) olduğunu ve iyi bir eğitim aldığını zaten biliyoruz. Gereksiz İngilizce terimler kullanınca gözümüzde daha çok büyümüyor Çetin Hocamız.

Mesela offensive rebound demesine gerek yok hücüm ribaund diye kullanılan bir terim var. Arada diyor gene tough defence (sıkı savunma) , zone defence (alan savunması), bunları hepsinin Türkçe karşılığı var. Bu konuda çok hassas olmamız gerekir diye düşünüyorum hatta basketbola sepettopu bile diyebiliriz bence ispanyollar balocento der mesela direkt çeviridir. Bizde basket ya da ball diye bir kelime olmadığına göre sepettopu demek çok da garip değil. Jumpshotı cemşat yapan zihniyet zamanında bu değişiklikleri yapsaydı şimdi çok abest kaçmazı sepettopu :)

Yüce önder Atatürk ümüzün de üstüne çok vurgu yaptığı üzere dil ve dilin özgün olması bir ulus toplum için hayati önem taşıyan bir olgudur.

Saygılar,

kobe dedi ki...

Bence turkiyenin en iyi ve en kariyerli koclarindan bir tanesi.. Adam gibi adam en azindan diger koclar gibi yanar doner degil.Gitti her klupte sevilen bir insan.Oyuncularin favori kocu olarak biliniyor.Yorumlari da cok kaliteli saha da ne varsa onu anlatiyor,onu elestirenler bence basketbolu bilmedikleri icin elestiriyorlar .Basketbol dersi gibi konusuyor ayrica basketbol anternorler dernegi baskani oldugunu duydum yani Turkiyede koc olabilmek icin cetin yilmazin onayi gerek.Ona sormak istedigim soru neden kepez belediyesini kabul etmedigi?

Adsız dedi ki...

sevgiler cetin hocaya, turkiyede onun begendi hangi oyuncular var, turk oyunculardan, her poziysundan olan oyuncu, ve su anda tam ispalayamamis ve pontanseyli oyuncular kim ona gore...
tskurler anil.. cok guzel is beceriyorsun

can, fransadan

Adsız dedi ki...

yorumlarında neden bu kadar fazla ingilizce terim kullanıyor?

bence; gerekli yada çevrilmeyen terim yada tabir olduğunu düşünmüyorum ben kullandığı ingilizce kelimelerin çoğunun. ha basketbol a sepettopu denmeyecek tabi ki ama dilimizde karşılığı olan kelimelerin de türkçe adı kullanmalı.kaldı ki basketbolun gençlerin ve çocukların sıklıkla izlediği bir spor olduğunu ve bir ülkenin temel öğelerinden birinin de dili olduğunu düşünürsek ekran başında konuşan yada yazılı basında yazan insanların dilimize sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. çetin yılmaz kendi adına bence bu konuda daha dikkatli olmalı ve diğer yazar yorumcu büyüklerimize de örnek olmalı.

bu bağlamda kullandığı terimlere dikkat ederse daha fazla saygı kazanacağını düşünüyorum.

Mete Doğruer dedi ki...

Ben yanlış anlaşıldıysam tekrardan düzelteyim. Kesinlikle öz Türkçe kelimelerin kullanılmasından yanayım, sepettopu kelimesiyle de kinaye yapmadım.

Zamanında basketbol kelimesi dilimize sepettopu olarak girseydi şimdi kimse bunu yadırgamazdı. Bende keşke öyle olsaydı diyorum. Televizyonlardan, Harun'dan üç sayılık bir sepet sunumunu duyabilseydik.

mozlu dedi ki...

bır sonrakı roportaj harun olur umarım..

http://sporingen.blogspot.com/

eren dedi ki...

maç sonlarına doğru eskiden gerideki takım galip takım topu oyuna sokarken oyuna sokacak oyuncuya temas edip teknik faul alırdı.böylece süre işlemeden atış verilirdi.bunu kendisinin bulduğu söylendi yıllar önce.bu doğru mudur?ve o zamanki o kuralla şimdiki durumunu karşılaştırabilir mi?artık maç çevirmek daha zor olmadı mı?

erman dedi ki...

antrenorlugunun ilk donemlerindeki cukurova ve mersin yillarini nasil hatirliyor?

nebuchadnezzar dedi ki...

tv de izlerken bazen heyecanlanıp dil sürçmeleri sonucu, komik mi desem aklındakini diline yansıtamıyor çetin hoca... acaba antrenör iken sahada başına gelen entresan bi dil sürçmesi sonucu oluşan kmik bir olay varmı?

GreenTuborg dedi ki...

Şimdiye kadar çalıştığı ve Koçu olduğu kendisi için özel olan oyuncular varmıdır varsa bunlarlardan bir beş sayabilirmi...
ps:Hocanın bir eurolig maçında green için söylediği lafı güzaf (adı green böyle hep içeri green'meli) benim için efsanedir ayrıca :)

tarski dedi ki...

Turkiye'de neden 2m ustu 3 numara yetismiyor?

gerçek sevilmez dedi ki...

hocanın ne kadar basket oynadığını çok merak ediyorum .Bir de Beykoz ve Besiktaş ı çok iyi bütçelerle küme düşürürken ortadan kaçan ve Tuborg macerası da hazin biten birinin TV deki yağcıların gazlamasıyla nasıl pohpohlanma basiretsizliğine düştüğünü sormak istiyorum.Her cümlesinde kendini pazarlama var partneri de buna zaten senaryo hazırlamış..Türiyede bu görgüsüzlüğü yapmaya bir Aydın Örs 'ün hakkı var o da buna tenezzül etmez hayatta..

youla dedi ki...

Yorumculuktan ne kadar para kazanıyor?

Stressiz kazanılan para bir takımı yönetirken yaşanan stresli paradan daha mı tatlı geliyor kendisine?

Doğan hakyemezle spormaxde yaptığı programı begeniyormu?

Hepimizin basından takip ettiği istatistiki bilgileri doğan hakyemezin ve kendisinin önündeki kağıttan okuması yerine maçlardaki hakem ve koç hatalarından bahsetse daha iyi olmaz mı?

Beykozu çalıştırırken hangi yenilgiden sonra takımın düşeceğini hissedip istifa etti?

Yeni jenerasyon koçlardan beğendikleri kimlerdir?

Mete Doğruer dedi ki...

@Gerçek sevilmez,

Bence çok güzel bir noktaya temas etmişsin. Yinede, Beşiktaş olmasada Beykoz koçluğu işini kabul etmek birazda küme düşme riski olan bir işi kabul etmektir aslında. Sonuçta başarısız olunca istifa edilebilir. Bahsettiğin gibi bazı programlarda azcık utanarak da kendi reklamını yapıyor hocamız ama o kadar olur gitgide çok iyi bir yorumcuya dönüştüğünü söyleyebiliriz hatta çok yakıştı yorumculuk kendisine...


Çetin hoca üç şampiyonluk elde etmesine rağmen inişli çıkışlı bir grafik sergilemiştir ama ne bilim bir Aydın Örs gibi devamlılık sağlayamamıştır. Kendisine basketbolumuza kazandırdıkları için teşekkür ederiz. Keza Fenerbahçemize getirdiği ilk şampiyonluğu hiçbir zaman unutmayacağız. :)

Bana görede bu konularda en mütevazı insan Aydın Örs'dür ve şu anki koç neslini de görünce öyle olmaya devam edecektir. Mesela bir Ergin Ataman, 200 milyon euro bütçesiyle, isterse 63 yıl üst üste şampiyon olsun bir Aydın Örs olamaz

onoore dedi ki...

Bir beykozlu olarak çetin hocayı maalesef pek iyi hatırlamıyoruz.. Çok sınırlı bütçelerle ve genç oyuncularla 2 sene ligde tutunan ekibin ardından, kendi yönetiminde TTnet sponsorlugunda kurulan kadronun sezonu küme düşerek tamamlaması konusundaki düşünceleri nedir?
Sportif başarızlık mı yoksa yönetimle olan anlaşmlık mı getirmişti o dönem istifayı?

Adsız dedi ki...

hocalık kariyerine her yıl katıldığı odtü takım seçmelerine gel bare istatistik tut diye pes eden odtü hocası sonrası başladığı doğrumu efsanemi

rıza yaşar dedi ki...

1- 90'lı yıllarda Efes ve Ülker'in her avrupa maçında minimum 7-8 bin kişiyi ağırlayan abdi ipekçi neden günümüzde 1000-1500 kişiyi ağırlıyor?

2- yine 90'lı yıllarla ilgili bir soru: Harun, Serdar, İbrahim, Orhun, Ufuk gibi ştör guardlar yetiştiren türk basketbolu niçin günümüzde bu tarz oyuncu yetiştiremiyor? Bu durumda, basketbolun giderek fizik gücüyle oynanan bir oyun olmasının etkisi var mıdır?

3- Çalıştırdığı takımlarda çalışmaktan en çok keyif aldığı 3 yabancı oyuncu ismi verebilir mi? (saha içi+saha dışı)

kobe dedi ki...

ya burda yazanlara inanamiyorum.Nasil oluyorda yabanci kelimeler kullandi diye adami elestiriyorsunuz? o zaman sizin basketbolu gercekten bilmediginiz ve hic bir koc gozu ile olayi anlamadiginiz belli oluyor. ne diyecek pick and roll?One box veya two and triangle ceviren bana cok biliyorsaniz?Oyunun momentumu diyor adam biraz basketbol bilginiz olsa anlarsiniz cok onemli seylerden bahsediyor.Bundan onceki yorumcular ingilizce terim kullaniyordu bi sey demiyordunuz millet simdi cetin yilmaz mi gelince oldu?Adam size basketbol dersi veriyor basketbol da bazi kelimeler vardirki Turkce olarak kullanmazsiniz bu gidin isteidiginiz koc a sorun ayni seyi soylicektir.

futbol muhalifi dedi ki...

anıl benim 2 sorum olacak:

ilki, eskiden maçın bir anında çetin hoca kendisini kaptırıp hoplayıp zıplardı. daha doğrusu sanki kafası harun'un top sektirmesine göre hareket ediyor gibiydi. daha sonra kendisini izledikten sonra gülüyor muydu yoksa öyle davrandığının farkında mıydı?

ikinci sorum ise, yıllar yıllar önce Varese ile deplasmanda maç yapmışlardı ve çetin yılmaz son saniyede mola almıştı. ortalık birden gerilmiş hatta pozzecco kendisinden geçmişti. maçı ülkerin kazanacağı kesin iken son saniyede niye mola almıştı acaba? oyuncularını tebrik etmek için mi? kaç sene geçti hâlâ aklımda.

Mete Doğruer dedi ki...

@Kobe,

Yazılanları tam okuyamamışsın. Basketboldan anlamakla, Türkçe karşılığı olan kelimelerin kullanılmasının ne alakası var? Offensive ribaunda, hücüm ribaund diyince basketboldan anlamaz mı olur bir insan? Ayrıca nasıl oluyorda yabancı kelimeler kullanıyor demiyoruz. Çetin hoca ve çoğu koç mola aldığı zaman zaten tüm oyunculara karşı ingilizce konuşur, Avrupa takımlarında da bu böyledir. Amerikalılar takımlarda çoğunluk oluşturduğu ve diğer oyuncularda anladığı için evrensel dil İngilizcedir. Buna kimsenin bir şey dediği yok.

Ama TV yorumlarında hali hazırda Türkçe karşılığı olan kelimeler varken direkt olarak İngilizce kullanması bazen komik kaçıyor. Mesela Fenerbahçe Ülker savunmasını daha tough yapmalı filan diyor.

Senin derin basket bilginden seçip buraya yazdığın; pick and roll, boxlı ve üçgenli (bizim daha hiç önce hiç duymadığımız!!!) rare basketbol terimlerini de umarım yeri gelir Türkçleştirmiş olarak kullanırız.

kobe dedi ki...

@mete dogruer

Daha once duymadigin belli oluyor ucgenli diyorsun hic bi koc ucgenli alan savunmasi yapin demez zaten ayrica one box: tek kisi adam adama savunma yapar diger 4 kisi alan savunmasi yapar bunun turkce karsiligi olmaidgi icin boyle uzun bir aciklamasi var.Tabikide cetin hocanin bazen dedigin gibi ingilizce kelimler kullaniyor o konuda haklisin onda bir lafim yok.

X dedi ki...

Micheal Anderson denince ne geliyor aklına.

Emre dedi ki...

Tanjeviç'in yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?Ha bir de Fenerbahçe Ülker'den teklif aldınız mı?

raconaters dedi ki...

sayın blog yazarı
bakıyorum gerçek içerikli eleştirileri yayınlasmak işinize gelmiyor..o yazıda hiçbir hakaret ve etik dışı olmamasna rağmen basmamanız sizin de o mafya ile çalıştığınızı gösterdi..hiç şaşmadım..

raconaters dedi ki...

size inanmyorum yahu raconaters da kim o mesajını ben yazdım "gerçek sevilmez" rumuzuyla..
hakikaten gerçek sevmiyormuşsunuz ..
Türkiyede hiç doğru bir site ve doğru yazan adam çıkmaz mı..Raconaters ha ..olacakşey değil..bi de takma ad bulmuşunuz kılıf diye ..ayrıca kanuni bir suçtur kullanıcı adı deiştirmek bilmem analatabildim mi.onay kriterlerinizi de belirtirmisiniz burada.merakla bekliyorum