30 Aralık 2009 Çarşamba

Emir Preldzic Türk Olsun mu?

Niye olsun ki? Preldzic midir Milli Takım'ın ilacı? 2 gündür basında kendine yer buluyor bu konu. Yetkililer de doğruluyorlarmış ama kararsızlarmış. Yok Hidayet ve Ersan karşı çıkıyormuş falan. Sizin fikriniz nedir bilmem ama bence çok gereksiz bir hamle olur, eğer olursa. Emir kardeşimdir, arkadaşımdır, basketbolunu beğendiğim bir adamdır, F.Bahçe Ülker'e ilk geldiği zaman İzmir'deki Ümitler Şampiyonası'nda ağzımda bıraktığı tattan ötürü hep arka çıktığım, güvendiğim bir oyuncudur. Ve 2.5 yıl içinde net bir gelişim göstermiştir. Evet hala beğeniyorum onu ama Milli Takım'da Türk insanların önüne geçip bir eksikliği kapatacak kadar (yani bir Mehmet Aurelio olacak kadar) statejik bir adam değil kesinlikle. Acaba hali hazırda Müslüman olması da artı bir sebep midir bu fikrin ortaya atılmasında?

İlk önce Solomon adı atılmıştı ortaya. Yapılacak en mantıklı hamleydi bence. Tabii Tanjevic yönetimindeki bir takım için değil, başka bir koç yönetimindeki bir takım için. Bizden biri gibi o. Heyecanlı, ateşli, gazla oynayan, duygularını mantığının önüne koyan bir adam. Bizden biri gibi. Üstüne giyeceği olası ay-yıldızlı formanın duygusal gerekliliklerini yerine getirebilecek bir adamdı. 2 kere babannesi öldü yalanıyla oldurulmadı, eyvallah. Sonra Lofton ismini attılar ortaya. Serkan'ı Milli Takım'a almıyoruz, e İbo ve Harun da basketbolu bıraktı, bize iyi bir 2 numara lazım mantığı güdüldü. Başka bir şey değil. Gereksizdi. Olmadı da iyi ki. Bir ara Kinsey adı dolaşmaya başladı, hatta F.Bahçe Ülker'e geri dönünce 2010'da Türk olma ihtimalini ben de iyiden iyiye düşünmeye başladım Kinsey'in. Malum, alavere dalavere federasyonunun çocuğuyuz biz. Böyle düşüncelere kapılmak en birinci hakkımız.

Nihayetinde hepsinin üstü çizildi birer birer, şimdi Preldzic adı kaldı ortada. Yarın öbür gün o da çizilir belki. Belki de çizilmez, Türk yapılır dendiği gibi. Ama benim fikrim budur. Bu takıma eğer ki bir devşirme oyuncu gelecekse bu kesinlikle oyun kurabilecek, aynı zamanda skor üretip, gerektiğinde maç alabilecek, bize sınıf atlatabilecek biri olmalıdır. Sayılan isimlerin içinde bu kritere uyan tek adam da Solomon'dur. Ama dediğim gibi: Tanjevic olmayacaksa.

30 Yorum Yapılmış:

Adsız dedi ki...

olsa ne olur olmasa ne olur, gerçekten fark yaratabilecek mi? bizi diğerlerinin önüne taşıyabilecek mi? eğer birileri gelecekse bu milli takıma sınıf atlatacak bir oyuncu olmalı.

Fanatik Basket dedi ki...

söylediklerin doğru anıl ama senin de dediğin gibi "tanjevic olmayacaksa"..

bu federasyon ve tanjevic olacaksa, preldzic'in türk yapılıp milli takımda oynatılma ihtimali, diğerlerine nazaran çok daha fazla. onu vidmar'la birlikte türkiye'ye getiren ve gelişimi için bu kadar çaba/zaman harcayan adam tanjevic olduğuna göre milli takıma aldırması da pek sürpriz olmaz..

yararlı olur mu olmaz mı? sorusuna gelince; ben milli takıma devşirme oyuncular alınmasına karşıyım. ersan-mirsad vs. gibi çok küçük yaşta ülkemize gelip bizim altyapılarımızda yetişenler olabilir belki ama 25-30 yaşında bi adamın türk yapılıp milli takımda oynaması türk basketbolunu ileriye götürmez.

kısa vadeli, sadece bir şampiyona için düşünülüyorsa, milli takımın ihtiyacı; harun/ibo tarzında kendi şutunu yaratabilen, skorer, sorumluluk alabilecek bir 2 numaradır. preldzic çok yetenekli bi oyuncu ama takımın ihtiyacı olan adam değil.

wormY dedi ki...

Ersan ve Hedo gibi isimler varken ne Preldzic'i?Ama şurası kesin eğer olursa Tanjevic Hedo'yuda keser Ersan'ıda.Bence bir yabancı guard Türk yapılabilir o pozisyonda eksiğiz.Salsa sence Chatman nasıl olur bizim milli takıma?Bence RENK!! katar :D

saLsa dedi ki...

@ wormY

Chatman da düşünülebilir bak.. Mantıklı yani.. En azından Preldzic'ten çok daha mantıklı..

saLsa

Adsız dedi ki...

neden hep fenerli oyuncular gundeme geliyor. preldzic ne katkı yapıcak ki milli takıma hidayeti mi kesicek takımın 1-2 numara sorunu var. chatman tütk olsun daha iyi 2 numarada oynar 1 de oynar. savunması da var.

Uluslararası eğitim dedi ki...

3 tane süperstarımız var, ama Milli takım için konuşulanlara bak. Bir şeyler ters gidiyor, ama ne ?

reverdy dedi ki...

işin garibi geçen sene kaan kural tarafından da dile getirilen jj redick düşünülüyordu bu şutör pozisyonu için . sanki yetişmiyor hiç şutör , ülke basketbolu buna hiç uygun değilde biz oyuncu getiricez . bence herşeyin ötesinde harun erdenay ve ibrahim kutluay'a ve onu rnek alan genç basketbolculara yapılmış saygısızlıktır bu.

sinek valesi dedi ki...

sporcunun kendisi gelip de "ben ay-yıldız için oynamak istiyorum" demediği takdirde ona gidip de "gel bizim için oyna hem sen hem de biz bu işten fayda görürüz" demenin anlamı nedir? bunu hiç anlayamayacağım sanırım. fazla ırkçımtrak oldu belki ama bu milli takım işi biraz duygusal bi iş değil mi? yani para ve kendi piyasası için oynayacak sporcuya ne gerek var ki? tamam faydalı olabilir tamam koca bi ülkeyi sevince boğabilir ama kendi evlatlarımıza bu şansı ve sabrı tanımayıp bu işe yönelmek hakkaten tuhaf geliyo.

Adsız dedi ki...

no thanks....

yunus dedi ki...

Ben bütün sporlarda bu tür hareketleri şerefsizlik olarak görüyorum.İhtiyacın olan adamı yetiştirmek için hiç bir şey yapma sonra mehmet aurello, yok solomon, pledzic getirmeye çalış.Milliyetçilik karşıtı bir insan olmama rağmen bir adamın gelip milli takımda "iş olarak" oynaması beni rahatsız ediyor.Geçmiş yıllarda türk yapılan sporculardan kaçı türkiyede şu an.Eğer bir insan jübilesinden sonra hala türkiyede kalıyorsa o zaman milli takımda oynamayı hak ediyor demektir.

Adsız dedi ki...

selam,

preldziç milli takıma artı verecek bir oyuncu değil.aslında bizim milli takımın yapısına bakarsan paylaşımcı bir oyuncu olarak tutkunun monte edilmesinin bile mümkün olduğunu görebiliriz üstelik devşirilmesine gerek yok,gel de murat didinin kulaklarını çınlatma tutkunun,orhanın(daçkalı ve çok yetenekliydi)hatta muratcanın(zorlarsa harun gibi olabilirdi)ikişer yıllarını anderson ve beciroviç gibi dandiklerle yedi ve karyerlerini yedi.

selamlar
vahe

Adsız dedi ki...

Chatman uçurur:)

ercan dedi ki...

Chatman :)

Yönetim hayatının icraatını yapıp şu adamla sözleşme uzatsa :)

Adsız dedi ki...

Olacaksa Kinsey olsun gerisi traş.

Adsız dedi ki...

hiç gerek yok...

Adsız dedi ki...

Beyler ne çatmanı matmanı bariz 2 numara oyuncu yok ülkede(ender engin kerem üçlüsü gard mevkini idare eder ama 2 numarada kimse yok hepsi formsuz) olanlardan en iyisi neredeyse birkan batuk... kinseyde bu sene istikrarsız acil bir 2 numara devşirme lazım 2010 dan birşeyler bekliyorsak

basketçi dedi ki...

yoq istemesuk
eğer illa bir devşirmeye ihtiyaç varsa oyun kurucu olmalı

Adsız dedi ki...

evren büker ağaç kovuğunda mı yetişti ?

ne preldzic i yapmayın allah aşkına ! arkasında durulsa, şans verilse on (10) sene bu ülkenin milli takımına yeri geldiğinde savunma yapacak, yeri geldiğinde şut sokacak ve maç kazandıracak ve zamanı gelince de abilik yapacak karakter ve yetenekte bir oyuncu var elinde bu ülkenin. gerek bir gerekse iki numara oynayabilecek bir oyuncu evren büker.

renault tan nispeten daha büyük bir takıma geldiğinde aynı sorumluluğu taşıyan ve ne basketbol ne de adamlık düzeyinde kendini bozmayan hatta ilerleten bu adama ayıp değil mi preldzic isteği?

ve işin daha ileriki boyutu alttan gelen çocuklar evren büker i mi örnek alsın bak biz de yapabiliriz diye, yoksa ağzımızla kuş tutsak devşirme gelecek diye uzaklaşsalar mı milli takım sevdasından...?

böyle bakmak lazım olaya, bence tabi ...

Yiğit Gökçehan Koçoğlu dedi ki...

Yazıya imzamı atıyorum..

Adsız dedi ki...

2 numara dedigin sutör olur ama hepimiz dahil evren de biliyor sutunun cok berbat oldugnu

Ugur dedi ki...

@adsız 21.43

Hadi Becirovic'e sanssız sakatlıklarından dolayı şanssız dedin de michael anderson gibi memleketin gördüğü en baba oyun kuruculardan birine bari dandik demeseydin:) bu saydığın oyuncular andersonun, becirovic'in kalitesine maalesef yaklaşabilecek oyuncular değiller, değillerdi. muratcan kendini ülkere giderek yaktı, harun kadar skorer olamazdı gitmese de.. bizim çocuklar iyidir de gerçekleri yok saymayalım..

Adsız dedi ki...

Bence gayet güzel olur emir çok yönlü bi oyuncu çokta faydalı olur geçen sene de solomon türk olucak olayları wardı bence solomondan daha da faydalı olur..

Adsız dedi ki...

Bu fikirleri ortaya atanlar gitsin Partizan'a Zalgiris Kaunas'a,Hemofarm'a Cibona Zagrebe sorsun biz biraz geri zekalıyız 70 küsür milyonluk ülkede sadece uzun oyuncu seçtiğimiz için guard yetiştiremiyoruz ne halt etmeliyiz diye sorsun.Mantığa bak!Takımlarında zaten önlerini kesiyorsunuz.İki tane adam yetişiyo hemen süper star Nba falan ayaklarını yerden kesip adamları bitiriyosunuz sonra onumu bunumu alalım.Hep hazıra konun zaten.Bizden harbi bir halt olmaz.Herzamanki gibi kendimizi kandırır dururuz.

Sheldon Cooper dedi ki...

Milli takımın NBA'deki iki temsilcesinin oynadığı pozisyonlara devşirme getirmek, bu federasyonun yapabileceği bir hamledir.

Chatman, Solomon falan konuşulacağına da bizdeki oyun kuruculara az daha güvenilmeli diyorum ayrıca.

Sarıkaya dedi ki...

Tanjeviç gibi, üç Avrupa şampiyonasında da fıslamış bir koç hala milli takımının başında ise Emir seçimi böyle başa en iyi tarak olur.

serpil dedi ki...

bayan basketbolda her mevkide oyuncu yetişirken erkek basketbolda yetişmemesi düşündürücü..

Olympos dedi ki...

Kinsey'den ötesi traş...

CabaturiBere dedi ki...

Hiçbir oyuncuyu türk yapıp oynatmaya gerek yok ne 1, ne de 2 numara için. 1 numara için K.tunçeri, E.arslan, e.atsür'den sonra doğuş balbay ve daha yeni yetişecek gençler var. Şutör pozisyonda çok fazla alternatif olmasada tanjevic'in istemediği S.erdoğan, gününde olan Ö.onan, gençlerden yetişen birak batuk ve daha da yetişecek genç oyuncular. Genç nüfusu bu kadar fazla olan bir ülkede devşirme federasyon'un ne haddine ?

Emre dedi ki...

Bir yıl için devşirme yapılmamalı Emir gelecek vaadeden bir oyuncu ama yine de olmasın derim ben Fenerbahçe Ülker taraftarı olmama rağmen.

HoAmca dedi ki...

emir tam da mehmet aureliodur. kendisinin de mac aldıgını hatırlamam, ulusal takıma bir faydasını da bilmem. önce emir sonra dunya turk olsun

bu kadar onemli midir ulusal basarılar? emirli ya da solomonlu ya da hepsi birden devsirme takım dunya sampiyonu oldu, bitecek mi sorunlarımız, sadece okulunda o da yagmursuz karsız aylarda sut atmaya calısacak genclere pota mı olacak bu kupalar.
Allahtan almanya basketbol altyapısı futboldan zayıf, yoksa parmagımızı oynatmadan cosardık salonlarda. hazırcılık pek guzel. yok mu bi hamit, yıldıray???